Facebook bir kaç aydır yeni Graph API 2.0’a geçeceğini duyuruyor. Eskisine göre daha kararlı bir sistem olan Graph API 2.0 bir çok yönden Facebook’ta düzenlenen kampanyaları kökten değiştirecek durumda. Graph API 2.0’a geçiş süresi olan 25 Aralık’tan sonra eski uygulamalarımızın tümünün APIleri çalışmaz hale gelecekler. Yeni APIleri uygun standartlarda alabilmemiz için bir kaç değişikliğe gitmek gerekecek.

Facebook uygulama izinlerini alırken tek tek tüm izinleri niye aldığımızı, nerede kullanacağımızı sorguluyor. Örneğin halihazırda çalışmakta olan bir Facebook uygulamasında istediğiniz her kullanıcı iznini rahatlıkla alabiliyorsunuz. Kullanıcının web sitesi adresinden, ilişki durumuna kadar yalnızca istemeniz yeterli oluyor. Ancak yeni API’ye geçişin ardından kullanıcı datasına erişim izni alacak olursak Facebook kullanıcının web sitesi bilgisine ihtiyacın yok, uygulama içerisinde kullanmıyorsun diyor ve o veriyi alamıyoruz. İzin alabilmek için ise başvurularda önceden Facebook’a uygulama wireframe’i ve her iznin neden alındığını tek tek göndermemiz gerekiyor. Bu başvurunun ardından da 7 iş günü içerisinde başvurumuz değerlendiriliyor. Unutmadan tüm açıklamaların İngilizce olarak yazılması da gerekmekte.

Yani birkaç ay sonra hem eski applerimizin hiç birini kullanamayacağız hem de yeni applerde eskisi gibi standart izinlerin dışında izinler alabilmek için illa uygulama içerisinde o izinle elde ettiğimiz datalarla bir şeyler yapıyor olmamız gerekecek. Maalesef Facebook’u bu noktada kandırabilmek oldukça zor. Facebook’un geliştirmiş olduğu tarama sistemleri sizin hazırlamış olduğunuz wireframe’in özellikleri ile yayındaki uygulamanızı ve kullandığınız dataları karşılaştırarak Facebook’a doğru bilgi verip vermediğinizi denetliyor. Eğer doğru bilgiler vermemişseniz vermiş olduğu izinleri iptal edebiliyor ya da uygulamanızı tamamen yayından kaldırabiliyor.

Bu nedenle; yeni Facebook uygulamalarında artık herkesin yavaş yavaş bu sisteme geçmesi gerekmekte. Kullanıcıların datalarını elde edebilmek için proje kurgularında istenen her izni barındıran kurgular hazırlanmak zorunda. Bu da maalesef yazıldığı kadar kolay olmayan bir işlem. Her kurguda tüm alınabilecek izinlerin hepsini birden entegre edebilmek neredeyse imkansız olduğundan şimdiden tüm markaların konu ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmekte.

Büyük bir sıkıntı doğuracak bir diğer konu ise halihazırda çalışan uygulamaların akıbeti. 25 Aralık 2014’ün ardından bu uygulamaların tamamı Facebook tarafından kapatılmış olacak. Bu nedenle tüm uygulama geliştiricilerin Facebook’un yayınladığı yönde kodlamalarını yeniden düzenlemesi ve yeni API’ye geçiş sağlaması gerekmekte.

Facebook’un bu yeni düzenleme ile asıl amacı markalara sağladığı dataları azaltmak. Buradaki en önemli hedeflerinden biri de markaların Facebook altında gerçekleştirdiği uygulamaları daha maliyetli bir hale getirerek markaların Facebook’ta bir adım daha ileri gidebilmek adına Facebook reklamları kullanmasını sağlamak. Facebook’un markaları özel uygulamalardan uzak tutarak kendisine daha bağımlı hale getirmeye çalıştığı bu süreçte markaların Facebook’un dayatmalarına boyun eğmekten başka yapabileceği bir şey yok gibi görünüyor.