Sosyal medya SEO’su yani S-SEO her geçen gün önem kazanmakta. Siz de bu trendlere bağlı olarak sayfalarınızı optimize etmek durumundasınız. İnsanlar sosyal ağlarda daha çok vakit geçirdikçe arama motorlarında geçirdikleri vakit azalıyor. Aramalarını sosyal ağlar üzerinden yapmaya başlıyorlar. Yalnızca lokal işletmeler değil büyük markalarda artık sosyal ağlardaki aramalarda üst sıralara çıkabilmek için yarışır oldular. Henüz S-SEO’nun ciddiyetini kavrayamamış olan rakiplerinize fark atabilmek için hala şansınız bulunmakta. Facebook review özelliği bu şansı artırmak için önemli bir koz olabilir.

Facebook review özelliği geçtiğimiz ay aktif hale getirildi. Artık bir çok Facebook sayfasında review puanlamasını görmekteyiz. Peki review özelliği ne işe yarar, nasıl kurulur, nasıl kaldırılır?

Facebook bütün sayfalar için yürürlüğe koyduğu review özelliği ile Graph Search algoritmasına yeni bir formül getirmeye hazırlanıyor. İlerleyen dönemlerde Facebook üzerinden daha da çok kullanılacak olan Graph Search ile çevrenizdeki restoranları arayabiliyorsunuz. Ancak arama sonuçlarında restoranların sizin konumunuza yakın olmasının dışında aldığı puana göre de sıralandığı bilinmekte. İşletmenizin Facebook arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için review özelliğini aktif hale getirmesi ve rakiplerine göre daha yüksek sayıda ve daha yüksek oranda puan alması gerekmekte.

Facebook Review Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Facebook review özelliğini aktif hale getirebilmeniz için sayfa bilgilerinizde adres bilginiz tam ve eksiksiz olmalıdır. Açık adresinizi girmenizin ardından çıkan Bing Haritası üzerinde eğer konumunuz yanlış olarak işaretlenmişse manuel olarak konumunuzu ayarlamalısınız.

facebook-review

Adresinizi girmenizin ardından timeline’ınızda review özelliğinin aktif hale geldiğini göreceksinizdir.

Facebook Review Puanlarını Artırmak

Facebook review’ın objektif sonuçlar sunuyor olması bazı markalar için sorun oluşturabilir. Çünkü kullanıcıların verdiği yıldızları değiştiremiyor, yaptıkları yorumları silemiyorsunuz. Yalnızca yorumları şikayet etmek mümkün. Ancak işletmeniz hakkında olumsuz yorumları silemiyor olmanız bu özelliği kullanmamanızı gerektirmez. Kullanıcıların işletmeniz hakkında daha fazla olumlu yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bir kullanıcının sayfanız için 5 yıldız vermesi ve olumlu yorum yapması sizin elinizde. Sayfanızın hem daha çok beğeni almasını sağlamak hem de olumlu yorumlarını/yıldızlarını artırmak için yeni bir kampanya kurgusu oluşturabilirsiniz. “Sayfamıza 5 yıldız vererek sayfamız hakkında yorumlarını paylaşanlardan 3 kişiye sürpriz hediyeler” türünde bir kurgu hazırladığınızda kullanıcılar sayfanız hakkında olumlu yorumlarla sayfanızı paylaşmaya başlayacaklardır. Tabi bu kurguyu oluşturduktan sonra kullanıcılara yapmaları gereken işlemi ayrıntılarıyla açıklamayı da unutmayın.

Facebook Review Özelliğini Kaldırmak

Her Facebook sayfası bu özelliği bu şekilde cesurca kullanmak istemeyebilir tabii ki. Kaldırmak için yapmanız gereken aslında çok basit. Facebook sayfanızın hakkında bölümünden adres satırınızı silmelisiniz. Silme işleminin ardından adres bölümüne tekrar gelerek harita üzerinden de işletmenizi kaldırmalısınız. (Remove This Place) Böylelikle review bölümü artık sayfanızda gözükmeyecektir.

facebook-maps

Kurumunuzda Sosyal Medya Eğitimi ile marka bilinirliği ve satışlarınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek ister misiniz?