Siyasiler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Google Plus’ın çıkmasıyla beraber getirdiği en büyük yenilik Hangout özelliği idi. Hangout sayesinde tele-konferans dönemi bir bakıma bitmiş oldu. Artık video konferanstan bahseder olduk. Google Hangout sayesinde aynı anda 10 kişiyle birlikte görüntülü görüşme yapabiliyor olmak her siyasetçi tarafından değerlendirilmeli.

Hangout ile Seçmene Ulaşın

Bir belediye başkanının ya da bir milletvekilinin basın toplantısı düzenlemek için artık basını çağırmasına gerek yok. Hangout üzerinden dilediği basın mensuplarıyla canlı olarak görüşebilir sorularını cevaplayabilir. Ayrıca kendi bölgesindeki seçmeninin derdini de Hangout üzerinden dinleyebilir. Peki 10 farklı seçmene ulaşmak neden basına çıkmaktan daha etkili olsun? Çünkü ulaştığınız kitle yalnızca 10 kişilik bir gruptan ibaret değil. Dilerseniz anında canlı olarak dilerseniz daha sonradan videonuzu Youtube üzerinden yayınlayabilirsiniz. Continue reading

16 Adımda Profesyoneller için Pinterest Kullanımı

Pinterest Nasıl Kullanılır
Pinterest son zamanların en popüler sosyal ağı haline geldi. Peki bu servisi sosyal medya pazarlamasında en etkili şekilde nasıl kullanmalıyız?

#1 Pinterest’i Diğer Sosyal Ağlarınızla Bağlayın

Pinterest henüz yeni bir ağ olduğu için kendi kendine yetmiyor diyebiliriz. Bu nedenle Facebook, Gmail ve Yahoo hesaplarınızı Pinterest hesabınızla bağlayarak takip edecek kişileri bulmakla başlamalısınız. Pinterest’in arkadaş bul aracı ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Arkadaşlarınızı Pinterest’te takip etmenizin ardından 10’da 6sı size geri dönüş yapacaktır. Continue reading

İşletmeler için Wiki Kullanımı

wiki-kullanimiWiki yalnızca Wikipedia demek değildir. Wiki’nin açılımı Whatiknowis. Wikiler günümüzde büyük işletmeler tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak öncelikle Wiki konusunu biraz daha açalım.

94 yılında Ward Cunningham tarafından ilk kez kullanılan Wikiler (Wikiwikiweb adıyla) Web 2.0 teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortak içerik üretme konusunda lider hale geldi.

Wiki’lerin mantığı Wikipedia’dan da bildiğimiz üzere ortak içerik oluşturma ve ortak içerik yönetimi. Peki işletmeler Wikileri neden kullanmalılar?

Günümüzde büyük ölçekli bir çok şirkette çalışanların bilgi ve birikim seviyesi birbirinden çok farklı. Üstelik son zamanlarda iyice gelişen sürekli eğitim anlayışı sayesinde de spesifik konularda uzmanlaşmış kadrolar ortaya çıkmaya başladı. Farklı iş kollarına yayılan şirketlerde yüzlerce uzman bulunmakta ve bu uzmanların fikirleri, bilgileri firmalar için yüksek bir potansiyel oluştursa da fiziksel bir ortamda ortak bir çalışma yapabilmek oldukça zor.

  • Wikiler sayesinde kimin hangi konu üzerinde ne zaman çalıştığını, ne kadar çalıştığını inceleyebilirsiniz.
  • Wikiler sayesinde farklı iş kollarında çalışan uzmanlar ortak bir proje üzerinde bir araya gelebilir ve ortak bir çalışmayı yürütebilirler.
  • Wikiler sayesinde ortak bir bilgi havuzunuz olmuş olur. Bir çalışanınız işten çıktığında yeni gelen çalışanın hem şirkete hem de halihazırda yürüyen projelere adaptasyonu daha kolay sağlanmış olur.
  • Wikiler iletişimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Kimin hangi proje üzerinde çalıştığı ve ne durumda olduğu görülebildiğinden kurum içinde “o iş ne oldu” gibi soruların sayısı azalır.

Unutmayın, bilgi güç demektir. Wikiler bilgiyi ortak bir platformda işler ve zenginleştirir. Bilgisayarınızda tuttuğunuz binlerce doküman arasından ihtiyacınız olan dokümanı bulabilmek çoğu zaman imkansız hale gelebilir. Ancak wikilerde içerikler aranabilir özelliktedir. Yani içeriği kolayca bulabilirsiniz. Üstelik içerik online ortamda olduğundan her yerden erişme imkanınız da mevcut.

Şirketinizle ilgili teknik dokümanlar üzerinde çalışırken Microsoft Word üzerinde tek başınıza çalışmaktansa birden fazla elemanınız wiki sayfanız üzerinde çalışabilirler. Wikilerin güzel yanlarından biri de silinen çalışmaların geri getirilebilir olması. Yani içeriğiniz wikilerde daima güvende.

Wikiler üzerinde tagleme (etiketleme) de yapılabildiği için wiki içeriğiniz kendi içinde kategorize edilmiş olacak. Yani binlerce kitabın bulunduğu bir kütüphaneye girdiğinizde aradığınız kitabı elinizle koymuş gibi bulabileceksiniz.

Peki Wiki sahibi olmanın maliyeti nedir? Wikiler ücretsiz. Screwturn Wiki ile sizde işletmeniz için bir wiki kurabilirsiniz.

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?