Haber Sitelerinin Geleceği Tehlikede!

Sosyal medya, yeni medya, dijital medya gibi isimler konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerce senelerce hep karıştırıldı durdu. Kimi zaman bir haber sitesine sosyal medyanın içinde dendi kimi zaman da Twitter’a yeni medya dendi. Ancak artık bu kavramların kısa vadede tamamen ayrışacağı ve uzun vadede tek bir çatı altında toplanacağı döneme geldik çattık.

Türkiye’nin en köklü haber organlarından biri olan Hürriyet yeni bir sosyal ağa dönüştü. Aslında yakından incelediğinizde Facebook ya da Twitter gibi bir sosyal ağ olmadığından yine dijital medyanın bir parçası olarak görmeye devam edeceksinizdir. Fakat yeni medya düzeni daha biz varolan haline alışamamışken yurtdışında değişti, evrildi. Bizim yeni dediğimizin üzerine yenilikler kattı. Hürriyet ise Türkiye’de bu yeniliklere ayak uydurmaya çalışan ilk haber sitesi oldu.

Continue reading

Geleneksel Medyanın Çöküşü

20 farklı gazete ortak bir deklarasyon yayınlayarak “Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir” demiş. Dünyanın her yerinde kaynak gösterilerek yayınlanan haberlere izin verilirken, bizim kendisini medyanın “tek sahibi” olarak gören sektörümüz buna karşı çıkmaktadır.

Söz konusu deklarasyona destek olan köşe yazılarında deklarasyonu veren kuruluşlar için medya sektörünün %95’i  tanımı yapılmıştır. Bu durum geleneksel medya patronlarının aslında Dünya’nın gittiği yönü kavrayamamış olduğunu göstermekte ve haberciliğin hala yalnızca kendi tekellerinde olduğunu düşünmelerinden kaynaklanmakta. Continue reading