En Çok Kullanılan 10 WordPress Eklentisi

Yazar: 7 sene önce yayınlandı

Dünyadaki web sitelerinin %35’i WordPress kullanıyor. WordPress’i seçilir bir sistem kılan özelliklerin başında ise eklentileri geliyor.

İşte en çok kullanılan 10 WordPress Eklentisi;

Akismet

Her WordPress’te standart olarak gelen Akismet, sizi spam yorumlara karşı korur. Kullanabilmek için WordPress hesabınız ile bağlanmanız gereken eklenti ücretsizdir. Akismet’in kullanılmadığı bloglarda genellikle yayınlamayı bekleyen yüzbinlerce yorum bulunur. Bu yorumlar ise sadece serverınıza ek yük yapar. Hepsini yayınlamaya kalksanız her bir yorumda backlink eklenmiş olduğundan SEO’nuz mahvolur. Ancak yinede eğer kendinizi sabırlı biri olarak görüyorsanız tüm bu spam yorumları manuel olarak tek tek değiştirip gerçekmiş gibi de yazabilirsiniz. Sonuçta tüm yorumlar farklı IP’lerden girilmiş olarak kayıtlı.

Contact Form 7

Kullanımı ve arayüzü oldukça basit olan bu eklenti ile iletişim formlarını oldukça rahat bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Özelleştirilebilir olması en çekici özelliği. Özellikle kullanıcıya gösterdiğiniz hata mesajı, ulaştı mesajı gibi mesajlarda istediğinizi yazabiliyor olmanız Contact Form 7’yi çekici kılıyor.

Wordfence Security

Blogunuzu 50 kat daha hızlı ve güvenli hale getirdiğini söyleyen Wordfence Security WordPress’in seçilmiş eklentilerinden. Eklenti ile birlikte sitenize gelen ziyaretçilerin IP loglarını tutabiliyor, IP’leri bloklayabiliyor, sitenizi exploitlere karşı güven altına alabiliyorsunuz.

Jetpack

Jetpack WordPress’e ait bir eklenti. Hatta eklentiler grubu diyebiliriz. İçinde onlarca farklı özellik barındıran Jetpack her blogun olmazsa olmazı. Eğer mobil temanız yoksa Jetpack sizin için mobil tema seçeneği sunabiliyor, site hızınızı cloud serverları ile hızlandırıyor, sunduğu istatistiklerle birlikte bir Google Analytics olmasa da fikir verebiliyor. Shortcode’lardan embed özelliklerine kadar bir çok içerik toolunu da içinde barındıran Jetpack blogunuz için olmazsa olmaz olmalı.

WordPress SEO by Yoast

WordPress’te en çok kullanılan SEO eklentisi olan Yoast sitenizin temel SEO ayarlarını yapmanızda size yardımcı oluyor. Çoğu zaman temel SEO ayarlarını unutup başka şeylere dalan SEO uzmanları için bile oldukça yararlı olan bu araç ile her bir sayfayı ayrı ayrı analiz edip daha iyi hale getirmek için öneriler alabiliyorsunuz. Özellikle içerik optimizasyonunda “ilk paragrafta anahtar kelimeleriniz geçmiyor” tipi uyarılarla işinizi bir hayli kolaylaştırıyor.

WooCommerce – excelling eCommerce

WooCommerce WordPress’i E-Ticaret ile tanıştıran eklenti. Kullanımı bir e-ticaret panelindeki kadar olmasa da birazcık karışık olan WooCommerce düşük ve orta seviye e-ticaret girişimcileri için birebir. Özellikle satış panelinin özelleştirilebilir olması, çoklu dil desteği gibi özellikler onu öne çıkarmakta. Ürün girişleri, fiyatlar, sepet, ürün seçenekleri gibi işler için illa ayrı bir sistem yazmanıza gerek yok. WooCommerce hepsini hallediyor.

iThemes Security (formerly Better WP Security)

Blogunuz için yükleyebileceğiniz en iyi güvenlik eklentisi olan iThemes ile özellikle Brute Force attacklara karşı önlem alabiliyorsunuz. wp-admin girişini farklı bir adrese taşıma, admin ismini değiştirme gibi standart güvenlik önlemlerinde size yardımcı da olan bu eklenti ile 30 farklı alanda önlem almak mümkün.

WordPress Importer

En basit ama en kullanışlı eklentilerden birisi olan WordPress Importer farklı WordPress bloglardaki içeriklerinizi içe ya da dışa aktarmanıza olanak sağlamakta. Yazarlar, yorumlar, kategoriler gibi ek kısımları da tek tuşla aktarabilen eklenti kullanıcıları çok ağır bir yükten de kurtarmış oluyor.

Google XML Sitemaps

Elle .xml dosyası açıp sitemap oluşturmak birazcık kod bilgisi gerektiriyor. Bizi bu dertten kurtaran Google XML Sitemaps, Google ve Bing ile uyumlu çalışan, robots.txt dosyanızı da oluşturan bir eklenti.

Disqus Comment System

Dünyanın en geniş yorum ağı olan Disqus’ın WordPress için geliştirmiş olduğu bu eklenti SEO uyumlu yorum eklentisi aslında. Yorum yapmak için giriş yaparken sosyal ağları kullanabiliyor olmakta yorum yapma rahatlığı sağlamakta. Oldukça güçlü bir moderasyon sistemini de sahip olan Disqus ile yakın zamanda yorumlara reklam almakta mümkün olacak.

Markanızın Web Site Tasarımına mı ihtiyacı var?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • çok tesekkür ederim faydalı bilgi sağolun..

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Elinize sağlık bir çok eklenti olduğunu gördüm. Sayenizde yeni eklentileri de keşfettim.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın