Black Hat SEO Nedir? Siyah Şapka SEO Zararlı Mı?

Yazar: 2 hafta önce yayınlandı

Giderek artan rekabet ortamında, arama motorlarında ilk sayfada çıkmayı kim istemez? Bazı teknikler bu hedeflere ulaşmanıza bile yardımcı olabilir, ancak uzun vadeli düşük performansa da sebebiyet verir. Bunlardan biri, Google tarafından onaylanmayan oldukça şüpheli yöntemler kullanan Black Hat SEO’dur. En iyi SEO uygulamalarının aksine bu uygulamalar tam tersi bir yol izler.

Black Hat SEO, arama motorlarının kurallarını ihlal eden yollarla bir sitenin veya sayfanın arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için kullanılır. Son zamanlarda bu terim, bilgisayar korsanlarını, virüs yaratıcılarını ve bilgisayarlarla etik olmayan eylemler gerçekleştirenleri tanımlamak için daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğer bu yönteme başvurmadan SEO çalışması yapmak istiyorsanız SEO danışmanlığı almayı düşünebilirsiniz.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir?

SEO teknikleri, organik trafik oluşturmak ve SERP’lerde daha iyi bir konum elde etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte bunu başarmanın daha şüpheli ve uzun vadede daha az etkili yolları vardır. Bunlardan biri Black Hat SEO’dur. Black Hat SEO, daha iyi bir sıralama arayışında olan web sitelerinin Google’ın algoritmalarını kandırmak için bir dizi eylemi uygulamasını içerir.

Black Hat SEO teknikleri, özellikle kaliteli içerik ve olumlu kullanıcı deneyimi açısından Google’ın önerdiklerinin tam tersi yönde ilerler. Bu teknikler, yalnızca bir arama sonucunun en üstünde olmayı hedefler ve çok az planlamayla veya hiç planlama yapmadan sayfalarınızı ilk sıralara koymayı amaçlar.

Black Hat SEO, daha iyi bir sıralama arayışı içinde Google ve Bing tarafından şart koşulan kuralları ve en iyi uygulamaları manipüle etmeyi amaçlayan herhangi bir eylemi temsil eder. Sonuç olarak Black Hat SEO, bir sitenin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için kullanılan, arama motoru yönergelerine aykırı bir uygulamadır. Bu etik olmayan taktikler, web siteleri için çözüm oluşturmaz ve genellikle arama motorlarından alınan bir ceza ile sonuçlanır. Black Hat teknikleri, anahtar kelime doldurma, gizleme ve gizli yönlendirmeleri içerir. Arama sonuçlarında görünmek, işletmenin büyümesi için hayati öneme sahiptir, ancak arama motoru optimizasyonu yapmanın doğru ve yanlış bir yolu vardır. Siyah şapka SEO, bunun yanlış yoldur. Bu açıdan Black Hat SEO, arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alma hakkını kazanmak yerine sizi oraya götürmek için tehlikeli taktikler kullanır. Black Hat SEO tekniklerinin sürekli kullanımı, arama motorlarındaki varlığınızı iyileştirmek yerine zarar verebilir.

Black Hat ile White Hat SEO Farkları

Black Hat ile White Hat SEO Farkları

Black Hat SEO, arama motorları tarafından belirlenen yönergelere aykırıdır ve daha yüksek sıralamalar elde etmek için onları manipüle eder. Bunun sonucunda ise sayfaların arama sonuçlarından tamamen silinmesine veya daha düşük bir konum elde etmesine yol açar. Bunun aksine White Hat SEO, kaliteli içerik ve iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturarak SEO yapmanın daha etik bir yoludur.

White Hat SEO, bir sayfanın performansını Google yönergelerine göre optimize etmeye çalışan uygulamalardır. Yani kullanıcıyı ilk sıraya koyan, bloglarda alakalı içerik üreten, sosyal medyaya dahil olan ve hatta responsive tasarımı benimseyenler White Hat SEO çalışmaları yapıyordur. Bu nedenle White Hat, oyun kurallarına uyarak ve rakiplerine zarar vermeden sayfalarının performansını ve sıralamasını uygun şekilde iyileştirmeye çalışan ‘iyi adamlardan’ oluşur.

Bu iki yaklaşım arasındaki en büyük fark White Hat SEO’nun Google’ın yönergelerini izlemesi ve kullanıcı deneyimini geliştirmesi, Black Hat SEO’nun ise bu yönergeleri ihlal etmesi ve genellikle kullanıcıları tamamen göz ardı ederek uygulamalar yapmasıdır.

Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri, bir siteyi optimize ederken izlenecek birkaç temel ilkeyi özetlemektedir:

 • Sayfaları arama motorları için değil kullanıcılar için optimize edin.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yönelik hilelerden uzak durun.
 • Web sitenizin benzersiz ve ilgi çekici yönlerini öne çıkarın. Web sitenizi rakiplerinizden farklı hale getirin.

Google ayrıca temel ilkeleri destekleyen site sahiplerinin, aldatıcı uygulamalar kullananlardan daha iyi sıralamalar göreceğini de açıklar.

Sitenizde çalışırken ziyaretçilerinizi göz önünde bulundurduğunuz ve onlara daha iyi bir tarama deneyimi sağlamak amacıyla değişiklikler yaptığınız sürece SEO stratejinizin Google’ın yönergelerine uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Bu, yüksek kaliteli, yardımcı içerik yazma, sayfa hızını artırma, kullanıcı deneyimini iyileştirme ve mobil uyumluluk için çalışma gibi taktiklerin hepsinin White Hat olarak kabul edildiği ve sıralamalarınız üzerinde kalıcı, olumlu bir etkisi olacak değişiklik türleri olduğu anlamına gelir.

Google’ın kullanmanız gereken strateji türlerine ilişkin önerileri biraz genel olsa da kullanmamanız gereken taktikler konusunda çok daha açıktır. Özellikle aşağıdaki uygulamaların kötü sonuçlara yol açabileceğini açıklarlar:

 • Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • Bağlantı şemalarına katılmak
 • Orijinal içeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma
 • Gizleme
 • Gizli yönlendirmeler
 • Gizli metin veya bağlantılar
 • Alakasız anahtar kelimeler içeren sayfalar
 • Kötü amaçlı yazılımları yükleme gibi kötü niyetli davranışlara sahip sayfalar oluşturma
 • Zengin snippet işaretlemesini kötüye kullanma
 • Google’a otomatik sorgular gönderme

Bu taktiklerden herhangi birini kullanıyorsanız Black Hat SEO yapıyorsunuz demektir.

Grey Hat SEO Nedir?

Grey Hat SEO Nedir?

Gri bölge ifadesini hiç duydunuz mu? Bir durum açıkça kötü veya iyi olmadığında ancak şüpheli bir şey olduğunda bu ortaya çıkar. Bu nedenle gri şapka SEO, performans optimizasyonu uygulamasının iyi olmadığı, ancak kötü olarak da tanımlanamayacağı durumlarda gerçekleşir.

Genellikle en iyi SEO uygulamalarını takip eden, ancak daha hızlı sonuç aramak için belirli durumlarda Black Hat tekniklerini kullanan bir süreci temsil eder. Örneğin bağlantı oluşturmaya yönelik gönderilerde izinsiz veya yorumsuz e-posta pazarlaması göndermekten bahsedildiğinde bu çok yaygındır.

Kısacası bu terim White Hat ve Black Hat SEO arasında bir yere düşen stratejileri tanımlamak için kullanılır. Çoğu durumda manipülatif olarak kabul edilebilirler, ancak Google bunları kaçınılması gereken uygulamalar olarak adlandırmamıştır. Bu nedenle Google’ın açıkça kötü olarak tanımladığı taktiklerden daha az riskli olsalar da yine de kötü sonuç potansiyeline sahiptirler. Örneğin giriş sayfaları oluşturma, mikro siteler oluşturma ve bağlantı dizinlerine gönderme gibi taktiklerin tümü gri şapka olarak kabul edilir.

Bilinen Black Hat SEO Taktikleri

SEO’ya yeni başlıyorsanız hangi taktikleri kullanmanız ve kullanmamanız gerektiğini bilmek genellikle zordur. SEO temellerinin çoğu net White Hat stratejileri olsa da daha gelişmiş taktiklerin çoğu ayrıntılara daha fazla dikkat gerektirir. Bu aşamada doğru teknikleri uyguladığınızdan emin olmanız önemlidir. Bloglarda, sosyal medya gruplarında veya bağlantılarınızdan önerilen bazı taktikler kulağa gelişmiş stratejiler gibi gelebilir, ancak gerçekte bunlar sizi sadece daha fazla Black Hat tekniğine yönlendiriyor olabilir.

Siteniz için felakete yol açabilecek taktikler hakkında ne kadar çok şey bilirseniz onları fark etmek ve uzak durmak o kadar kolay olur. Aşağıdaki SEO taktikleri Black Hat olarak kabul edilir ve Google ve diğer arama motorlarında kalmak istiyorsanız hiç kullanılmamalıdır:

 1. Keyword Stuffing

Bu Black Hat SEO tekniği artık eskisi kadar uygulanabilir değildir. Çünkü günümüzde arama motorları bu basit numaradan kaçamayacak kadar akıllıdır. Tanım olarak keyword stuffing ya da anahtar kelime doldurma, görünürlüğünü ve organik trafiğini en üst düzeye çıkarmak için bir sayfada aynı anahtar kelimeleri aşırı kullanmayı içerir. Anahtar kelimelerle doldurulmuş içerik doğal görünmez ve bu nedenle kullanıcı dostu değildir.

Sayfanızın ana hedef anahtar kelimesini aşırı derecede tekrarlamak, sıralamanıza yardımcı olmaz. Aksine anahtar kelime doldurma, tam tersiyle sonuçlanacaktır.

Black Hat SEO’lar bazen bir sayfada doğal olmayan bir şekilde bir anahtar kelime ekleyerek bir sitenin sıralamasını değiştirmeye çalışır. Anahtar kelime doldurma genellikle ana içeriğin dışında bulunan rastgele bloklarda veya yüksek sesle okuduğunuzda bir anlam ifade etmeyen paragrafların içinde yer alır.

Anahtar kelime doldurma tam olarak göründüğü gibidir. Yani içeriğinizi anahtar kelimelerle doldurursunuz. Google’a göre anahtar kelime doldurma:

 • Katma değeri olmayan telefon numaralarının listelenmesi,
 • Bir web sayfasının sıralamaya çalıştığı şehirleri ve konumları listeleyen metin blokları,
 • Aynı kelimeler veya cümlelerin çok sık tekrarlanmasını içerir.

Google giderek daha akıllı hale gelmektedir ve bir içeriğin anahtar kelimelerle manipüle edildiğini anlayabilir. Bu yüzden keyword stuffing tekniğini uygulamak yerine içeriğinizi amaç ve arama amacını göz önünde bulundurarak oluşturmalısınız. Çünkü insanlar için yazılan içerik, botlar için yazılan içerikten daha iyi performans gösterir.

 1. Cloaking (Gizleme)

Siteler, indeksleyicilere kullanıcıya sunulacak içerikten farklı bir içerik sunmak için optimize edilmiştir. Peki Google arama çubuğuna ‘gizleme’ terimini eklediğinizde ne olur? Kullanıcıya, arama motoru örümceğinden tamamen farklı içerik veya URL sunan bir arama motoru tekniği olarak gizlemeyi ilk olarak açıklayan bir Google Bilgi sonucu verilecektir. Aslında bu SEO yöntemi, hedef anahtar kelimeler için istenen sıralamaları elde etmek adına arama motorlarını kandırmayı içerir. Ayrıca kullanıcılara alakasız sonuçlar sunduğu için Google Yönergeleri’nin ihlalidir.

Gizleme, kullanıcılara ve arama motorlarına farklı içerik veya URL’ler sunmayı içeren ve temelde her birinde farklı bir deneyim sağlayan bir taktiktir. Bu, kullanıcıları farklı bir yere (veya başka bir şeye) yönlendirirken; arama motorları için oluşturulan içeriğe dayalı olarak bir sayfayı sıralamaya yönelik açık bir girişimdir. Kısacası gizleme, kullanıcılara bir içerik parçasının ve arama motorlarına farklı bir içerik parçasının gösterilmesini içerir.

Black Hat SEO uygulayan web siteleri, içerikleriyle alakasız çeşitli terimler için içerik sıralaması yapmak için gizlemeyi kullanır. İstenmeyen posta web siteleri, genellikle bir arama motoru botunun kullanıcılara sundukları spam içeriğini bulmasını denemek ve önlemek için bunu yapar.

İçeriğinizi farklı kullanıcı gruplarına uyarlamak kabul edilebilir. Örneğin birisi bir mobil cihazdan ziyaret ettiğinde web sitenizin boyutunu küçültebilirsiniz. Birinin ziyaret ettiği ülkeye göre bir sayfanın dilini de değiştirebilirsiniz. Bu örnekler arama motoru tarayıcıları için görünen içeriği değiştirmediğiniz sürece tamamen kabul edilebilir.

 1. Gizli Yönlendirmeler

Yönlendirme, biri bir linke ilk tıkladığı zaman farklı bir URL’ye göndermeyi içerir. Black Hat SEO, amaçlanan amacın dışında yönlendirmeler kullanır. Bu, bir arama motoru tarayıcısını bir sayfaya ve diğer tüm kullanıcıları başka bir sayfaya yönlendirmeyi içerebilir.

Başka bir örnek çok sayıda backlink içeren son derece yetkili bir sayfayı, yalnızca arama sonuçlarındaki konumunu artırmak için alakasız başka bir sayfaya yönlendirmektir. 301 yönlendirmesi, yetkinin çoğunu bir sayfadan diğerine geçirir. Bu, Black Hat SEO uygulayan birinin yönlendirmeleri yalnızca arama sonuçlarını değiştirmek amacıyla kullanabileceği anlamına gelir.

Yönlendirmeler yalnızca tasarlandıkları amaç için kullanılmalıdır. Bu, web sitesi alanını değiştirmeniz veya iki parça içeriği birleştirmeniz durumunda olabilir. Bazı durumlarda kullanıcıları yönlendirmek için JavaScript kullanmak da kabul edilebilir. Öte yandan gizli yönlendirmelerden kaçınılmalıdır. Çünkü bunlar, Google gibi arama motorlarının yönergelerini ihlal eder.

Kısacası bu strateji, arama motorlarının sayfanın belirli bir içeriği olduğunu ancak kullanıcıya tamamen farklı bir içeriğin sunulduğunu vurgulamasını sağlamaktır.

 1. Düşük Kaliteli İçerikler

2011’deki Google Panda güncellemesinden önce arama motorları yinelenen veya kötü içeriği tanımakta zorlanmaktaydı. Ancak günümüzde bu konuda çok daha iyiler. Düşük kaliteli içerik, bir yazar veya bilgisayar tarafından başka sözcüklerle ifade edilen mevcut bir makale olabilir. Bu içerikler, hızlı bir şekilde yazılma ve bağlantı kurma çalışmalarının bir parçası olarak kullanılma eğilimindedir. Bu tür içerik okuyucuya herhangi bir değer sunmaz ve yalnızca bağlantı oluşturmak için kullanılır.

Benzer şekilde, bazı site sahipleri, sayfalarında anahtar kelimeleri ‘gizleyebilmek’ için arka planlarıyla aynı renkteki metni kullanır. Bu, bir sitenin görünüşte görünmez olan anahtar kelimeler için sıralamasını sağlar. Bu, trafiğini artıracak alakasız anahtar kelimeler aracılığıyla bir siteye trafik çekebilir.

‘Bait and switch’ (yem ve değişim) yanıltıcı arama motorlarının bir başka siyah şapka aracıdır. Bu, sıralamak istediğiniz konuları çevreleyen içeriklerin oluşturulmasıdır. Sayfa bu konuyla ilgili sonuçlarda sıralandığı zaman içerik başka bir içerik ile değişir. Bu, görmek için tıkladıkları içerik artık mevcut olmadığından arama yapanlar için olumsuz bir deneyim yaratır. Bu uygulamalar kullanıcıları ve arama motorlarını kandırır. Bu yüzden SEO yapmak için iyi bir yol değildir.

Orijinal, kaliteli içerik yazmak White Hat SEO’nun önemli bir parçasıdır. Sadece arama motorlarından bir cezadan kaçınmak gerekli olmakla kalmaz aynı zamanda web sitenizi de farklı kılar. Yüksek kaliteli içerik oluşturmak, hedef kitlenizde güven oluşturur. Üstelik ziyaretçileri müşterilere dönüştürür.

 1. Ücretli Linkler

Bir SEO stratejisinde backlinklerin önemi kaçınılmazdır. Bir site ne kadar çok backlinke (kendi sitenize bağlantı veren harici siteler) sahipse Google o siteyi o kadar güvenilir ve yetkili olarak değerlendirir.

Oldukça yeni bir siteye bağlantı almak zor olabilir. Sonuçta herhangi bir trafiği veya yetkisi olmayan bir siteye neden biri bağlantı versin? Bu yüzden birçok kişi, linkler için ödeme yapar. Linkler için ödeme yapmak Google yönergelerine aykırıdır. Çünkü linkler için ödeme yapmak, arama motorlarını manipüle etmenin başka bir yoludur. Ne kadar çok link için ödeme yapılırsa bir site o kadar fazla backlinke sahip olur ve dolayısıyla bir site ve bağlantılı sayfaları SERP’lerde o kadar yüksek olur. Bu, kullanıcıların arama amacı için iyi veya alakalı içerik olmayabilir ancak yüksek oranda backlinke sahip olduğu için en iyi sonuç olarak görünecektir.

Linkler için ödeme yapmak, ince bir çizgide yürümektir. Kısa vadeli sonuçlar görebilirsiniz ancak bu durum fark edilirse ağır bir şekilde cezalandırılabilirsiniz. Bu yüzden linkler için ödeme yapmak yerine sektörünüzle alakalı yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmalısınız. Bu aşamada web sitenizi sosyal medyada organik olarak tanıtabilirsiniz. Faydalarını görmek çok daha uzun zaman alacaktır ancak bunu yaptığınızda bunlar gerçek olacaktır.

Sonuç olarak içeriğinize link vermek için başka herhangi bir siteye ödeme yapmaktan kaçınmalısınız. Google, kullanıcılardan bağlantı satın alan veya satan kişilerin örnekleri hakkında bilgi vermelerini ister. Uygulama tespit edildiğinde hem alıcıyı hem de satıcıyı cezalandıracaklarını belirtirler.

Bunun bir Black Hat SEO taktiği olduğunun farkında olmadan link satın alan biri olarak okuyorsanız mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız gerekir. Eğer bağlantıları kaldıramazsanız bağlantıları reddetme aracından da yararlanabilirsiniz.

 1. Kötü Amaçlı Kullanılan Zengin Snippet’lar

Yapılandırılmış veriler çevrimiçi olarak varlıkların, eylemlerin ve ilişkilerin tanımlanmasına yardımcı olabilirken, yaygın bir Black Hat taktiği bu tür işaretlemeyi kötüye kullanmayı içerir. Bu, yanlış bilgi vermek için yapılandırılmış verilerin kullanılmasıdır. Kötü amaçlı kullanılan zengin snippet’lar, listedeki diğer taktikler gibi saf bir aldatmacadır ve kullanmamanız gereken bir taktiktir.

Yapılandırılmış veriler, zengin snippet’ler ve şema olarak da bilinir. İçeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl görüntüleneceğini değiştirmenize olanak tanır. İçeriğinizi rakiplerinizden farklı kılar ve sonuç sayfalarında size daha fazla alan sunar. Diğer ürün ve hizmetlerin yanı sıra podcast, yemek tarifi, kitap görüntüleyen bir sayfaya yapılandırılmış veriler ekleyebilirsiniz.

Black hat SEO, arama motorlarını ve kullanıcıları kandırmak için yapılandırılmış verilerde yanlış bilgiler sağlamayı içerir. Örneğin siyah şapka SEO uygulayan biri sahte bir inceleme sitesinden kendilerine beş yıldız verebilir ve arama sonuçları sayfalarında öne çıkmaları için yapılandırılmış veriler ekleyebilir. Google gibi arama motorları, kullanıcıları yapılandırılmış verileri kötüye kullanan web sitelerini bildirmeye teşvik ettiği için bu çok riskli bir uygulamadır.

Aslında yapılandırılmış verileri White Hat yöntemiyle eklemeniz tavsiye edilir. Kullanıcılara yardımcı olacak doğru bilgiler sağlıyorsanız endişelenecek bir şeyiniz yoktur. Google, web sitenize yapılandırılmış veriler eklemeye ilişkin kuralları belgelemiştir ve ayrıca yapılandırılmış verilerinizi test etmek için yararlı bir araca sahiptir.

 1. Spam Yorumlar

Adından da anlaşılacağı gibi bu Black Hat tekniği, blog yorumlarına web sitenize bir bağlantı eklemeyi içerir. Google gibi arama motorları, blog yorumlarındaki herhangi bir bağlantıyı azaltmak için algoritmalarını güncelledikçe bu uygulama günümüzde daha az uygulanabilmektedir. Çoğu yetkili blog, artık varsayılan olarak blog yorumlarında bağlantıları nofollow yapar. Bu, Google gibi arama motorlarının bağlantıyı takip etmediği veya bağlantının herhangi bir yetkiyi geçmediği anlamına gelir.

Sonuç olarak yorumlara izin veren bir yayına, foruma veya topluluğa sahipseniz yorum bölümünüzün botlar veya kişiler tarafından spam yapılmadığından emin olmanız gerekir. Çünkü Google, spam içeren sayfaları arama sonuçlarından düşürür ya da tamamen kaldırır. Google’ın ücretsiz reCAPTCHA aracı gibi istenmeyen yorumları önleme araçlarını kullanmak, spam kullanıcı tarafından oluşturulan içerik riskini azaltmanın bir yoludur.

 1. Link Farm

Link farm, diğer sayfalara bağlantılardan başka bir şeye sahip olmayan web siteleridir. Böylece backlinkler oluşturursunuz ve teorik olarak sitenizin alaka düzeyini artırabilirsiniz. Bunu yaparak zaman kaybetmek yerine alakalı içerik üretmek ve hatta örneğin guest blogging uygulamasına yatırım yapmak çok daha iyidir. Bir link farm, yalnızca bağlantı oluşturma amacıyla geliştirilmiş bir web sitesi veya web siteleri topluluğudur. Her web sitesi, SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak istedikleri siteye bağlantı verir. Arama motorları, diğer faktörlerin yanı sıra web sitesine yönlendiren bağlantıların sayısına bakarak web sitelerini sıralar. Siyah şapka SEO, belirli bir sitenin sahip olduğu backlink sayısını artırmak için link farm’ı kullanarak bunu uygular.

Link farm genellikle düşük kaliteli içeriğe ve çok sayıda bağlantıya sahiptir. Bağlantılar normalde sitenin bağlantı metninde sıralamasını istedikleri anahtar kelimeyi içerir. Google gibi arama motorları, bağlantı gruplarını kolayca tespit edebilir ve bu yüzden bunları kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bunun yerine şaşırtıcı içerik, grafikler, veriler, röportajlar veya zaman içinde doğal olarak backlink elde etmenizi sağlayan diğer herhangi bir içerik oluşturma gibi White Hat SEO taktiklerini kullanmalısınız.

 1. Paravan Bloglar

Paravan bloglar (PBN), yalnızca bağlantı oluşturmak için kullanılan bir grup yetkili web sitesidir. Her ikisi de bir web sitesine işaret eden bağlantıların sayısını abartmayı amaçladıkları için link farm’a benzerler. Her PBN sitesi, arama sonuçlarında öne çıkarmak istedikleri siteye bağlantı verir ancak birbirlerine bağlantı vermez.

Özel bir ağ kurmak isteyen Black Hat SEO uygulamacıları, normalde zaten yetki sahibi olan süresi dolmuş domainleri satın alır. Ardından benzer içerik yazarlar ve kendi sitelerine bağlantılar eklerler. Arama motorlarının bir web sitesi ağını kontrol ettiklerini fark etmeyeceklerini ve ana web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaklarını umarlar.

Ancak arama motorları, PBN’leri tespit etme konusunda akıllı hale gelmiştir ve arama varlığınızı iyileştirmek için PBN’leri kullanıyorsanız siteniz ciddi bir cezaya çarptırılabilir. Bu yüzden paravan bloglar oluşturmak için çaba harcamak yerine kendi domaininiz altında kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmalısınız. İçeriğinizi tek bir çatı altında tutmak, sitenizin son derece yetkili olacağı anlamına gelir.

Black Hat SEO’dan Neden Uzak Durmalıyız?

İçerik pazarlama stratejinizde Black Hat SEO’yu kullanmamanız gerektiğinin ilk nedeni basittir: kullanıcıyı düşünmemiş olursunuz. Yani kullanıcı için ilgili içerik üretmezsiniz. Bu şekilde, tüketiciniz olmaya ikna etmek istediğiniz kişilere haksızlık etmiş olursunuz. Ayrıca rakiplerinize karşı da dürüst olmazsınız. Bu yüzden dürüst tekniklerle diğer rakipleri geride bırakmak ve esas olarak potansiyel müşteriye üstün hizmet ve/veya ürün sunmak gerekir.

Black Hat SEO, örneğin markanızı bir arama sayfasında ilk sonuçlar arasına koyarak hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayabilir, ancak bunu kullanıcılara alakalı içerik sunarak yapmaz. Bu, zaman çizelgesini doğrudan etkiler. Kısa vadede işe yarar ve orta ve uzun vadede kayıplara yol açar. Bu nedenle örneğin müşteri sadakatini hedefleyen sağlam eylemler planlamak mümkün değildir. Ayrıca içeriğin alakalı olmadığını anladıktan sonra bir sayfada devam etme eğiliminde olmayanlarla sağlam bir ilişki kuramazsınız. Sonuç olarak hemen çıkma oranının artması muhtemeldir.

Daha iyi bir sıralama elde etmek için Black Hat tekniklerinden uzak durmanız gerekmesinin bir diğer nedeni de Google’dır. Çünkü dünyanın en popüler arama motoru bu tür bir uygulamayı onaylamaz ve tespit ettiğinde tüm dijital pazarlama planlamanız ve eylemleriniz bir anda zarar görebilir.

Black Hat SEO’dan Nasıl Kurtulabilirim?

Hiç şüphe yok ki siyah şapka SEO teknikleri uygulanmaması gereken riskli bir iştir. Siyah şapka SEO’dan kaçınmak için en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Arama yapan kullanıcı ve arama motorlarına aynı şekilde yaklaşın. Arama motoru tarayıcılarını başka bir sayfaya yönlendirerek ‘gizlemekten’ veya onları kandırmaktan kaçının. Çabalarınızı her zaman arayan için çözmeye odaklamalı ve arama motorundan siteye harika bir kullanıcı deneyimi yaratmalısınız.
 • Anahtar kelime doldurmadan yalnızca kaliteli ve orijinal içerik yazın. Başkalarına ait içeriği asla çoğaltmayın veya yeniden yazmayın.
 • Web sitenize yapılandırılmış veriler eklerken kurallara uyun. Eklediğiniz şema işaretlemelerinin doğru olduğundan ve kullanıcıları yanıltıcı olmadığından emin olun.
 • Asla link satın almayın veya satmayın. Ayrıca link karşılığında ücretsiz ürün sağlanması da yasaktır.
 • Bağlantı almak amacıyla özel bir paravan blog kurmaktan kaçının. Web sitenizi ve içeriğinizi farklılaştırın, böylece insanlar, doğal olarak sizi ziyaret eder.
 • Arama motorları tarafından yasaklanan siyah şapka taktiklerinden kaçınmak için web yöneticisi yönergelerini takip edin.

Bir tekniğin Black Hat olup olmadığını sorguluyorsanız muhtemelen öyledir. White Hat SEO stratejisi, arama motoru optimizasyonu için çok daha iyi bir yaklaşımdır. Kısacası arama motorlarının web sitenizi ‘sevmesi’ için asla Black Hat SEO yapmayın. Bunun yerine SEO eğitimi alarak sıralamalarınızı iyileştirmeyi deneyin.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın