Arama Motoru Optimizasyonu Rehberi 2022

Yazar: 7 ay önce yayınlandı

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin organik trafiğini iyileştirme sürecidir. Ayrıca bu optimizasyon çalışmaları web sitenizi Google, Bing ve diğer arama motorları gibi arama motorlarında sıralama sürecinden oluşur. Bu, web sitenizin teknik durumunu izlemeye ek olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmayı, diğer web sitelerinden web sitenize bağlantılar almayı ve web sitenizin yerel arama varlığını korumayı içerir. Bu konu hakkında bilgi edinmek için ise SEO danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir ve rehber niteliği taşıyan içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO, ‘Arama motoru optimizasyonu’ anlamına gelir. Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralara çıkmalarını sağlamak için web sayfalarınızı optimize etme uygulamasıdır. Bu, insanların çevrimiçi arama yaparama motoru optimizasyonuarken web sitenizle karşılaşma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir. Arama motoru optimizasyonu, organik (yani ücretsiz) arama sonuçlarındaki sıralamaları iyileştirmeye odaklanır. Bir web siteniz varsa ve daha fazla trafik elde etmek istiyorsanız arama motoru optimizasyonu, pazarlama çabalarınızın bir parçası olmalıdır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, kendi web tarayıcılarını kullanarak yüz milyarlarca sayfayı tarar. Bu web tarayıcılarına arama motoru botları veya örümcekler adı verilir. Bir arama motoru, web sayfalarını indirerek ve kullanıma sunulan yeni sayfaları keşfetmek için bu sayfalardaki bağlantıları izleyerek internette gezinir. Arama motorlarının çalışması 3 faktör ile ele alınabilir:

 1. Alaka Düzeyi

Alaka Düzeyi

‘Kek tarifi’ için arama yaparsanız kamyon lastikleri ile ilgili web sayfalarını görmek istemezsiniz. Bu nedenle Google, anahtar kelimenizle yakından alakalı sayfalara her şeyden önce bakar. Ancak Google, yalnızca en alakalı sayfaları en üstte sıralamaz. Bunun nedeni her arama terimi için binlerce alakalı sayfa olmasıdır. Arama alaka düzeyi, bir arama sorgusu ile arama sonuçları arasındaki ilişkinin bir ölçüsüdür.

Bununla birlikte arama motorlarının alaka düzeyini nasıl belirlediği basit bir şey değildir. Alaka düzeyi, arama terimleri, popülerlik, konum, geçmiş arama veya satın alma geçmişi ve göz atma davranışı gibi herhangi bir sayıda faktöre dayalı olarak etkilenebilir.

 1. Authority (Otorite)

Authority (Otorite)

Otorite, web sitenizin Google arama sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Google, kullanıcılarının sorgularına en iyi yanıtları sunmaya çalışır, bu nedenle arama sonuçlarının en üstünde görünmek için güvenilir ve yetkili siteleri seçmeleri önemlidir. Otorite, arama motorları dünyasında web sitenizin çevrimiçi olarak ne kadar güvenilir olduğuna bağlıdır.

 1. Kaliteli İçerik

Web sitenizde içeriğe sahip olmak, kullanıcıların bulabileceği bir web sitesine sahip olmanın yalnızca ilk adımıdır. Bir sonraki adım bu içeriğin benzersiz bir şekilde size ait olmasını sağlamaktır. Çünkü başka bir siteden metin kopyalamak, arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Arama motorları, bununla mücadele etmek için arama motoru sonuç sayfasındaki metnin oluşturucusuna öncelik verir. Bu nedenle web sitenizin benzersiz ve orijinal içeriklerden oluşması web sitenizin başarısı için önemlidir.

Organik Sonuçlar ve Reklam Sonuçları

Arama motoru sonuç sayfaları iki ayrı bölüme ayrılır. Bunlar organik ve reklam sonuçları şeklindedir:

 1. Organik Arama Sonuçları

Organik Arama Sonuçları

Doğal arama olarak da bilinen organik arama, ücretsiz arama sonuçlarını ifade eder. Ücretli arama sonuçlarının aksine organik arama sonuçları, kullanıcının arama sorgusu, bağlantılar ve alan yetkilisi ve diğer organik sıralama faktörleriyle alaka düzeyine dayanır.

 1. Reklam Sonuçları

Reklam sonuçları, temel olarak organik sonuçların üzerine mümkün olan en hızlı şekilde çıkmak için işletmeler tarafından ödenen reklamlardır. Pazarlamacılar, biri belirli anahtar kelimeleri kullanarak bir sorgu yazdığında web sitelerini ilk sayfaya yükseltmek için SEM’e (arama motoru pazarlaması) para yatırır.

Ücretli arama sonuçlarında listelemeden önce ‘reklam’ kelimesini içeren küçük yeşil bir kutu bulunur. Sayfalarının listenin başında görünmesi için para ödediği yer burasıdır. Bu, birisi bu bağlantıya tıkladığında sizden ücret alan Google Ads arama kampanyası aracılığıyla yapılabilir. Ücretli arama, alakalı reklamlar aracılığıyla web sitenize trafik çekmek için çalışır.

Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemli?

Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemli?

Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar genellikle ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ticari amaçla her yıl trilyonlarca arama yapar. Arama, marka ve işletmeler için birincil dijital trafik kaynağıdır. Daha fazla görünürlük elde etmek ve rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak, kârlılığınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bununla birlikte arama sonuçları, son birkaç yılda kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar vermektedir. Bu açıdan kullanıcıları diğer web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlar. Bu yüzden kullanıcıların arama niyetlerinin ne olduğunu anlamak önemlidir. Çünkü arama motoru optimizasyonu bütünsel bir pazarlama ekosisteminin temelidir.

Google Algoritması

Google arama algoritması, içeriği sıralamak için Google’ın dahili sürecini ifade eder. Sıralama kararlarını verirken çok çeşitli faktörleri dikkate alır. Google’ın algoritması yıllar içinde birçok kez değişmiştir ancak daha yakın zamanlarda odak noktası, dil modelleri aracılığıyla arama amacını anlamaya odaklanmaktadır.

Bununla birlikte sitenizi Google’ın tavsiyelerine göre optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç alan vardır:

 • Arama niyeti: İçeriğiniz, kullanıcılarınızın sorularını yanıtlıyor mu veya onlara görmek istediklerini gösteriyor mu?
 • Alaka düzeyi: Google’ın algoritması, içeriğinizin, sorulan sorgunun arama amacını karşıladığını belirlediğinde içeriğinizin alaka düzeyi açısından nereye düştüğünü görmek için Google dizinini tarar. Site içi arama motoru optimizasyonu burada çok önemlidir. Arama yapanlara en net ve en alakalı içeriği sağlarsanız SERP’lerde muhtemelen daha üst sıralarda yer alırsınız.
 • Kalite: Kalite Google Algoritması’nda bir faktördür. Birçok SEO uzmanı bunu, E-A-T (uzmanlık, yetki ve güvenilirlik) olarak atıfta bulunur.

Google Cezaları

Google cezaları, bir web sitesinin sıralamasını etkileyen olumsuz sonuçlar veya etkilerdir. Bu cezalar, Google tarafından uygunsuz arama motoru optimizasyonu taktiklerini ele almak için yapılan manuel işlemlerdir. Basit bir ifadeyle ceza, Google’ın web spam ekibi tarafından bir web sitesine manuel olarak uygulanan bir cezadır. Bu genellikle bir web sitesi Google’ın kalite yönergelerini ihlal ettiği zaman ortaya çıkar. Bu ceza, sıralamalarda bir düşüşe ve organik trafik kaybına sebep verir.

Ancak Google, belgelerinde ‘ceza’ terimini kullanmaz. Bunun yerine onlara manuel eylemler ve algoritmik eylemler der.

Web sitenizde herhangi bir kesinti veya teknik arama motoru optimizasyonu sorunu yokken organik sıralamanız ve trafiğiniz aniden düşerse iki şeyden biriyle karşı karşıya olabilirsiniz:

 • Web siteniz bir insan tarafından incelenerek manuel bir işleme maruz kalmıştır.
 • Bir Google güncellemesi, web sitenizin sıralamasını düşüren bir algoritmik işlemle sonuçlanmıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarını, içeriğinizi kullanıcılarınızın sorunlarına en iyi, en yetkili ve en kapsamlı çözüm olarak önermeye ikna etme sanatı ve uygulamasıdır. Yukarıda belirtildiği gibi Google botları sayfalar hakkında bilgi topladıktan sonra Google dizinine eklenir. Arama motoru algoritmaları daha sonra kullanıcıların sorgularına dayalı olarak sayfaların arama motoru sonuç sayfalarında nerede görünmesi gerektiğini belirlemek için yüzlerce sıralama faktörüne dayalı olarak dizini inceler. Tipik bir SERP, ücretli sonuçlarla başlar, ardından organik trafiği gösterir. Organik trafik, sayfaların kalitesine dayalı trafiktir.

 1. Site İçi Arama Motoru Optimizasyonu

Site içi arama motoru optimizasyonu, web sayfası içeriğini optimize etme uygulamasıdır. Site dışı taktiklerin aksine bu faktörleri kontrol altında tutabilirsiniz. Örneğin; kendi sayfanızdaki meta açıklamalar üzerindeki başlık etiketlerini güncelleyebilir ve kendi içeriğinizi oluşturabilirsiniz. Site içi arama motoru optimizasyonu faktörlerinin diğer bazı örnekleri şunları içerir:

 • Anahtar Kelimeler: Bir SEO aracı ile anahtar kelime araştırması yaparak içerik oluşturma sürecinizi başlatabilirsiniz.
 • İçerik Oluşturma: Belirli bir konuyla ilgili birincil ve ikincil anahtar kelimeleri seçtikten sonra kullanıcı amacını göz önünde bulundurarak içerik oluşturmaya başlamalısınız. Bu, belirli bir ifadeyi arayan kişilerin ne aradığını belirlemeyi ifade eder.
 • Sayfa Hızı: Kullanıcılar, istedikleri bilgileri hızlı bir şekilde almazlarsa genellikle bir sayfadan ayrılırlar. Google’ın PageSpeed ​​Insight aracını kullanarak sayfa hızınızın yeterince hızlı olduğundan emin olmalısınız. Herhangi bir sorun varsa araç iyileştirme için ipuçları sağlar.
 • Dış Bağlantı: Google, bağlantıları kullanarak interneti tarar. Bu, dış bağlantının SEO’nun çok önemli bir parçası olduğu anlamına gelir. Bağlantılar bir güven oyu olarak görülür. Bu yüzden yüksek otoriteye sahip sayfalardan yeni sayfalara veya biraz güçlendirmeye ihtiyaç duyan sayfalara baclink vererek bundan yararlanabilirsiniz.
 1. Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu

Site dışı arama motoru optimizasyonu, sahip olduğunuz web mülkleriniz dışında gerçekleşen tüm optimizasyon taktiklerini tanımlar. Bu site dışı taktikler, arama motorlarının ve arama yapanların sitenizin yetkili, alakalı ve güvenilir olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Site dışı arama motoru optimizasyonu, sosyal medya ve etkileyici pazarlama gibi alanları içerebilirken tartışmasız en önemli yönü bağlantı kurmadır.

Bağlantılar güven oyu işlevi görür. Bu nedenle yüksek otoriteye sahip bir siteden backlink almak sitenize daha fazla trafik getirir. Bunun yanı sıra web sitenizin otoritesini artırabilir.

Ancak daha fazla bağlantının her zaman daha iyi olmadığını unutmamak gerekir. Spam içerikli backlinkler sitenizi olumlu yönde etkilemez ve hatta sitenizin ceza almasına neden olabilir. Bunu önlemek için bağlantı satın almaktan veya kısayollar kullanmaktan kaçınmalısınız.

İçerik

İçerik, sayfanızda bilgi içeren ve kullanıcı deneyimine katkıda bulunan her şeydir. İçerik, resimler, videolar ve infografikler içerebilir.

 1. Meta Başlık ve Açıklamalar

Bir sayfanın bu alanları, çoğu durumda Google’ın kullanıcılarına arama sonuçlarında ne göstereceğini belirler. Sayfanın içeriğinin kullanıcıya ne sunduğunu açık bir şekilde açıklayan doğru bir meta başlık (başlık etiketi olarak da bilinir), kullanıcıların sayfanıza tıklamasını sağlar.

Meta başlıklar ve meta açıklamalar, esasen kullanıcıyı çeken ve Google’ın her sayfanın içeriğini ve amacını daha iyi anlamasına yardımcı olan faktörlerdir. Hem kullanıcılar hem de arama motorları için yararlı olduğu için meta açıklamanıza birincil anahtar kelimeyi eklediğinizden emin olmalısınız.

 1. Başlıklar (Headings)

Kullanıcının sayfanıza geldiğinde gördüğü başlık, Google için kritik bir sinyaldir. Meta başlık gibi, açık olması ve kullanıcının aradığı terimleri içermesi gerekir. Bu Google için önemli bir sinyaldir ve kullanıcı için güven vericidir.

 1. Zengin İçerikler

Mümkün olduğunda ses, video ve açıklayıcı resimler gibi zengin içerikler eklemelisiniz. Ancak Google’ın resimlerin veya videoların içeriğini anlayamadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle bu daha zengin biçimleri eklediğinizde Google’ın ve görme engellilerin içeriğin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için bunlara uygun meta etiketleri eklemelisiniz. Yazılı içeriği tercih eden kullanıcıların işini kolaylaştırmak için yazılı bir sürüm de ekleyebilirsiniz.

 1. Dış Linkler

Dış linkler, içeriğinizin doğruluğunu onaylayan ve güvenilirliğinizi ve yazarın güvenilirliğini doğrulayan kaynaklara yönlendirir.

 1. Yazarlık

Her bir içerik parçasını genel, tutarlı bir içerik stratejisinin parçası olarak görmek çok önemlidir. Bu yüzden yazarlık tecrübesi yüksek olan ve profesyonel yazarlar ile çalışmalısınız.

 1. İçerik Türleri

Dönüşüm hunisindeki farklı aşamalar ve farklı kullanıcılar için farklı içerik türleri vardır. İyi bir içerik stratejisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerin bir karışımını içerir:

 • Listeler: Hem insanlar hem de Google için uygun olan listeler, gözden geçirme ve etkileşime girme açısından kolaylık sunar.
 • Nasıl yapılır kılavuzları: Bunlar, bir arama sorgusuna adım adım bir yaklaşım sağlamak için mükemmeldir. Kullanıcının belirli bir soru sorduğu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyin.
 • Uzun biçimli kılavuzlar: Bunlar çok fazla çalışmayı gerektirebilir, ancak bu tür içerik hedef kitlenizin belirli veya daha geniş bir konuyu derinlemesine anlamasına yardımcı olabilir.
 • Tablolar: Sayfalarınızdaki veri veya bilgi tablolarının Google tarafından anlaşılması kolaydır. Ayrıca bir konuyla ilgili verileri işlemeleri gerektiğinde hedef kitlenize de yardımcı olurlar.
 • Grafikler: Bunlar resimler, fotoğraflar veya illüstrasyonlar olabilir. Google, bunları özellikle mobil cihazlarda SERP’lere giderek daha fazla dahil eder. Ayrıca görseller (uygun şekilde kullanıldığında ve etiketlendiğinde) özellikle bazı sektörler ve sorgu türleri arasında popüler olan Google’ın görsel aramasından gelen ziyaretleri artırabilir.
 • İnfografikler: İnfografikler, onları bağımsız içerik yapan bilgiler (genellikle çizimler ve metinler) içeren resimlerdir. Etkileşim oluşturmak için sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenize iletmek için harika içeriklerdir. Ayrıca bağlantılar oluşturmak için harika bir yoldur.
 • Videolar: Google, arama sonuçlarına giderek daha fazla video ekler. Bu özellikle nasıl yapılır videoları için geçerlidir.
 • Podcast’ler: Podcast’ler son zamanlarda özellikle belirli nişlerde yükseliştedir. Videolar ve resimlerde olduğu gibi Google bunları standart arama sonuçlarında gösterir.
 • Web seminerleri: Bir web semineri, halka açık canlı bir çevrimiçi toplantı veya sunumdur. Web seminerleri yalnızca hedef kitlenizin ilgisini çekmede ve oluşturmada etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda daha uzun vadeli harika içerik sağlar. Bunun nedeni canlı etkinlikten sonra, YouTube’a insanların istediği zaman izleyebileceği bir video olarak gönderebilmenizdir.
 • E-kitaplar: E-kitaplar, markaların genellikle ücretsiz olarak verdiği genellikle PDF biçiminde indirilebilir kitaplardır. Bir makale için çok uzun olan derinlemesine içerik için mükemmeldirler ve hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilirler.

SEO İçeriği Oluşturmak için İpuçları

Arama motoru optimizasyonu içeriği oluşturmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyebilirsiniz:

 • Derinlemesine rakip araştırmalarıyla başlamak iyi bir fikirdir. Rakipleriniz bloglarında ne anlatıyor? Hangi anahtar kelimeleri hedefliyorlar? Bu konular hakkında daha ayrıntılı ve derinlemesine bilgiler elde etmeli ve rekabette öne çıkabileceğiniz içerik boşluklarını belirlemelisiniz.
 • Daha uzun içeriğin okuyucularınıza daha iyi hizmet edeceğini düşünüyorsanız amacınızı anlatmak için ne kadar çok kelime gerekiyorsa kullanmalısınız.
 • Yazarken erişilebilirliği aklınızda bulundurmalısınız. İçeriğinizin tonunu ve okunabilirliğini belirlemenize yardımcı olması için SEO araçları kullanabilirsiniz.

Teknik Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitelerinin çok sayıda bileşeni vardır. Bu nedenle web sitesi pazarlamanızın başarısı, web sitenizi hızlı, işlevsel ve kullanıcı dostu olacak şekilde optimize etmeye bağlıdır. Böyle bir bileşen, web sitenizin altyapısını optimize etmeyi içerir. Bu, SEO’nun bir alt kategorisi olan teknik SEO’dur.

Teknik arama motoru optimizasyonu önemlidir. Çünkü web sitenizde gezinmenin kolay olmasını sağlar. Buna ek olarak arama motorları tarafından anlaşılmasına yardımcı olur. Organik trafik çekmek ve bu trafiği müşteriye dönüştürmek için teknik arama motoru optimizasyonu uygulamalısınız.

Teknik arama motoru optimizasyonu, sitenizin altyapısının kalitesi ve kullanılabilirliği ile ilgilidir. İyi bir teknik arama motoru optimizasyonu, Google’ın içeriğinizi kolayca bulmasını ve bulduğu bilgileri doğru bir şekilde değerlendirip dizine eklemesini sağlamaya yardımcı olur.

 1. Teknik SEO Öncelikleri Nelerdir?

Teknik arama motoru optimizasyonu öncelikleri aşağıdaki gibidir:

 • Sayfa hızı: Her sayfanın hızlı olması gerekir. Google, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sundukları için kullanıcılarına daha hızlı sayfalara öncelik vermek ister.
 • Mobil uyumluluk: Kullanıcıların içeriğinizi bir mobil cihazda kolayca tüketebilmesi gerekir. Google, içeriğinizi bir mobil cihazdaki performansına göre değerlendirir, bu nedenle bunu doğru yapmanız çok önemlidir.
 • Kullanıcı arayüzü: Google, tasarım ve kullanılabilirlik açısından kullanıcılara hitap eden siteler önermek ister. Site düzeniniz, kullanıcı sayfanıza geldiğinde onu çekici bulmasını, sayfanızın neler sunduğunu anlamasını ve sahip oldukları gezinme seçeneklerini kavramasını sağlamalıdır.
 • Şema işaretlemesi: Bu, Google’ın ana diline benzer. Şema işaretlemesi, içeriğinizi Google’a anlayacağı şekilde açıklayarak, sindirilmesini ve anlaşılmasını kolaylaştırır.
 1. Teknik SEO’yu İyileştirme İpuçları

Teknik SEO’yu iyileştirmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Site hızına çok dikkat edin. Bu süreçte sayfa performansınızı yavaşlatan her şeyi tekrar ziyaret edin ve sayfa hızınızı yavaşlatabilecek teknik özellikleri iyileştirin. Google PageSpeed, hız söz konusu olduğunda web sayfalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır.
 • Bir robot.txt dosyası oluşturmayı unutmayın.

Site Mimarisi

Web sitesi mimarisi, web sayfalarının nasıl gruplandırıldığını ve organize edildiğini ifade eder. Harika web sitesi mimarisi, her şeyden önce kullanıcının deneyimini dikkate alır. Bir web sitesinde gezinmek kolaysa ve sağlam bir mimariye sahipse kullanıcıların web sitesiyle daha fazla zaman geçirmesi ve onunla etkileşim kurması daha olasıdır.

Bir web sitesinin kullanıcı deneyimini değerlendirirken ziyaretçilerin gitmeye çalıştıkları yere mümkün olduğunca az tıklamayla ulaşmalarına yardımcı olmak çok önemlidir. Ayrıca A noktasından B noktasına ve tekrar A noktasına geri dönmeleri de kolay olmalıdır. Mükemmel bir mimari, Google’ın siteleri taramasını ve dizine eklemesini de kolaylaştırır.

 1. Site Mimarisi için İpuçları

Site mimarisini iyileştirmek için aşağıdaki ipuçları takip edilebilir:

 • Aşırı karmaşık URL’ler kullanmayın. Google temiz URL’leri sever. Basit ifadeler, küçük harfler, kelimeler arasında kısa çizgiler ve sayfanın ne hakkında olduğunu açıklayan kelimeler kullanın.
 • Bir site haritası kullanmak, Google’ın bir web sitesini taramasını kolaylaştırır. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak XML site haritası tipiktir.

Otorite ve Güven

Google, otoriteye ve güvene çeşitli şekillerde bakar. Bu ölçümlerle ilişkili iki yaygın kısaltma E-A-T’dir.

 1. E-A-T

Google, genel güvenilirliğe atıfta bulunarak E-A-T’i (Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik) kullanır. Güvenilirliği veya E-A-T’yi üç düzeyde değerlendirirler. Bunlar sayfa, yazar ve web sitesidir. Ayrıca sunmayı amaçladığı çözümde içeriğin güvenilir olup olmadığını da görmek isterler.

E-A-T, Google için çok önemlidir. E-A-T’nin her bir bileşeni ise kısaca aşağıdaki gibidir:

 • Uzmanlık: Bilgiler doğru mu? Bu yazar veya marka bu konu hakkında yazmalı mı?
 • Otoriterlik: Yazar kendi alanında saygın mı? Marka sektörde yaygın olarak tanınıyor mu? İçerik, diğer yetkili web siteleri, markalar ve kişiler tarafından başka bir yere yönlendiriliyor mu?
 • Güvenilirlik: Marka ve yazar iyi bir üne sahip mi ve içerik güvenilir mi?
 1. Güven ve Otorite İnşa Etme İpuçları

Güven ve otorite inşa edebilmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Büyük medya yayınlarında öne çıktığında markanızı sergilemek için sitenizde bir sayfa ayırın. Bunun için ‘Hakkımızda’ sayfası uygundur.
 • Google’a içeriğiniz hakkında yardımcı bilgiler vermek için sitenizdeki şema işaretlemesini kullanın.
 • Müşteri incelemelerini ve puanlarını sergilemek için sitenizde bir sayfa kullanın.

Link İnşaası

Link inşaası, diğer sitelerin köprüler aracılığıyla web sitenize bağlanmasını sağlama uygulamasıdır. Backlinkler esasen diğer sitelerden gelen güven veya yetki oyları olduğundan SEO’nun en önemli yönlerinden biridir. Yüksek kaliteli yönlendiren domainlerin miktarı ne kadar yüksek olursa web siteniz Google’a o kadar güvenilir görünür.

Bir link, kullanıcıların internetteki sayfalar arasında gezinmesinin bir yoludur. Arama motorları, tek tek web sayfalarında gezinmek ve tüm web siteleri arasındaki bağlantılar arasında gezinmek için linkleri kullanır. Linkler ayrıca yönlendirme trafiğini artırır ve sitenizin yetkisini artırır.

Ancak organik link inşaası zor ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Değerine rağmen çoğu kişi bağlantı elde etmek için Black Hat taktikleri kullanarak süreçten kaçınır veya kısaltmaya çalışır. Sitenizin ve işletmenizin geçim kaynağına önem veriyorsanız sonuçta sitenizin arama sonuçlarından yasaklanmasına neden olabilecek haksız taktiklere başvurmak yerine yalnızca yüksek kaliteli linkler kazanma sürecine girmelisiniz.

 1. Link İnşaası Neden Önemli

Google’ın algoritmalarının son derece karmaşık ve sürekli geliştiği gerçeği göz önüne alındığında linkler, her arama motorunun hangi sitelerin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını nasıl belirlediği konusunda önemli bir faktör olmaya devam etmektedir. Link inşaası, SEO’da kullanılan en önemli taktiktir. Çünkü linkler, Google’a sitenizin kaliteli ve alıntı yapmaya değer bir kaynak olduğunun bir işaretidir. Buna karşılık daha fazla geri bağlantıya sahip siteler daha yüksek arama sıralamaları kazanma eğilimindedir.

Link inşaası esnasında akılda tutulması gereken birkaç önemli husus vardır. Tüm linklerin eşit yaratılmadığını bilmelisiniz. Örneğin, yetkili bir web sitesinden gelen bir link, sıralamanız üzerinde küçük veya yeni oluşturulmuş bir siteden gelen bir bağlantıdan daha büyük bir etkiye sahip olur. Yalnızca yeterli miktarda backlinke sahip sitenizden daha yüksek domain yetkisine sahip web sitelerinden bağlantı kazanmaya odaklanmalısınız. SEMRush gibi araçlar bu siteleri tanımlamanız için verileri kolayca çeker.

 1. Bağlantılar Nasıl Oluşturulur

Bir backlink profili oluşturmaya başlamanın iyi bir yolu, doğal olarak link kazandıracak içerik oluşturmaktır. Bunu yapmanın bazı yolları şunlardır:

 • Nişinizde faydalı, yetkili içerik oluşturma
 • Doğru anahtar kelimeleri hedefleme, yani içeriğinizi doğru kişilere ulaştırma

Bununla birlikte link oluşturma her zaman o kadar basit değildir. Link oluşturma, içeriğinize bağlantı verme kapasitesine sahip kişileri (web sitesi sahipleri, gazeteciler, blog yazarları, vb.) belirlemek, onları içeriğinize yönlendirmek ve sitelerindeki ilgili bir sayfadan bağlantı kurmaya teşvik etmekten oluşur.

Başarılı bağlantılar oluşturmak için ise aşağıdaki stratejilerden yararlanabilirsiniz:

 • Kullanıcıların paylaşması için bağlanabilir varlıklar oluşturun
 • Sosyal medyada aktif olun
 • Kırık bağlantı oluşturmayı kullanın
 • Kaybedilen backlinkleri geri alın
 1. Bağlantı Kazanmak İçin İçerik Oluşturma İpuçları

Bağlantı kazanmak için içerik oluşturmanız önemlidir. İçerik oluşturma aşamasında ise aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Verileri kullanarak parçalar oluşturun: Verilerin, özellikle orijinal verilerin benzersiz ve yararlı (veya ilginç) analizini içeren içerik oluşturun.
 • Duygusal olun: İnsanların duygularına hitap eden içerikler, bağlantı kazanmada etkilidir.
 • Esprili olun: Mizahınız hedef kitlenize hitap ederse bu tür içerikler, hak edilmiş bağlantılar kazanmak için büyük bir kazançtır.
 • İşbirliğine odaklanın: Sektörün influencerları veya liderleriyle ilgili alıntılar veya röportajlar içeren içerik oluşturun. Markanızı tanınmış ve ilgili bir endüstri lideriyle ilişkilendirdiğiniz için bu tür içerik ‘yerleşik’ bir yetkiye sahip olacaktır.
 • Yetkili içerikler üretmeyi hedefleyin: Bu tür içerik oluşturmak zordur, ancak doğru yapıldığında size kar sağlar. İçeriğiniz bir konuyu kapsamlı ve doğru bir şekilde kapsıyorsa hedef kitleye değer katar, bağlantı almayı kolaylaştırır.

Yerel Arama Motoru Optimizasyonu

Yerel arama motoru optimizasyonu, yerel işletmeler için arama motoru görünürlüğünü iyileştirme sürecidir. İşletmeler, yerel arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamalarını takip ederek yakın bölgelerdeki müşteriler tarafından gerçekleştirilen aramalardan gelen organik trafiği iyileştirebilir.

Yerel arama motoru optimizasyonu ile işletmeler, ürünlerini ve hizmetlerini yerel potansiyel müşterilere ve onları arayan müşterilere konumlandırmak için bunu kullanabilir.

 1. Google İşletmem Profili

Google İşletmem Profili, SERP’lerde işletmelere yüksek görünürlük markalama sağlayan bir çözümdür. Potansiyel müşteriler, artan sayıda yöntemle sizinle iletişim kurmak için Google İşletmem Profili’nizi kullanabilir. Google İşletmem Profili sayfanızdan yararlanmak yerel arama motoru optimizasyonu çabalarınızı artırmanın harika bir yoludur.

Google İşletmem Profili, içeriği üç ana faktöre göre sıralar:

 • Alaka düzeyi: İşletmeniz, arama yapan kişinin konuma özgü sorgusuyla ne kadar alakalı?
 • Mesafe: Google, ilgili her sonucun arama terimlerinden mesafesini hesaplar. Bir arama yapan kişi tam konumu hakkında fazla ayrıntı eklememeyi seçerse Google en iyi sonucu vermek için kullanıcının konumu hakkında sahip oldukları bilgileri alır.
 • Önem: Bu, işletmenin ne kadar iyi bilindiğini ifade eder. Ayrıca şirket hakkında çevrimiçi olarak ne kadar bilgi bulunduğuna da dayanmaktadır.
 1. Yerel SEO’yu Geliştirmenin İpuçları

Yerel SEO’yu geliştirmek için aşağıdaki üç ipucu faydalıdır:

 • Google İşletmem Profili’nizde işletmeniz ve çalışma saatleri hakkında olabildiğince fazla bilgi listeleyin. İnsanlar işletmeniz hakkında doğru sonuçlar alırsa tekrar müşteri olma olasılıkları daha yüksektir.
 • Google İşletmem Profili sayfanızda işletmeniz için doğru kategoriyi (ve ilgili alt kategorileri) seçtiğinizden emin olun. Bu, işletmenizin kullanıcıların arama sorgularıyla uygun alaka düzeyine sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur.
 • Rakiplerinizin neler yaptığına bir bakın. İşletmeniz için neyi daha iyi yapabilirsiniz?

Sosyal Medya

Sosyal medyayı kullanmak en iyi arama motoru optimizasyonu uygulamalarının bir parçasıdır. Sosyal medya, sıralamaları doğrudan etkilemez. Ancak işletmelerin görünürlük kazanmasına yardımcı olan, içeriği olası geri bağlantılar için güçlendiren ve sektörünüzde marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olan çok önemli bir sayfa dışı arama motoru optimizasyonu taktiğidir.

Örneğin, bazı işletmeler çalışma kültürlerini sergilemek ve müşterilerin ürünlerle ilgili sorularını hızlı ve kişisel olarak yanıtlamak (veya endişelerini gidermek) için Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanır.

Bu platformlar doğru kullanıldığında marka itibarı yönetimi ve organik paylaşımlar için harika olabilir. ‘eb sitenizin sıralamasını doğrudan etkilemeyecektir ancak maruz kalma, geri bağlantı fırsatlarına yol açabilir ve bu da SERP’lerde sitenizin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olur.

 1. SEO’da Sosyal Medyadan Yararlanmanın İpuçları

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızda sosyal medyadan yararlanmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları size yardımcı olur:

 • LinkedIn, profesyonel içeriği takipçilerle paylaşmak için harika bir platformdur. Kitlenizi meşgul etmek ve düşünce liderliğini sergilemek istiyorsanız bu, ilgili tüm bilgilerinizle güncel kalmak için mükemmel bir platformdur.
 • Herhangi bir iş güncellemesini paylaşmak için sosyal medyayı kullanın. Sosyal medya platformlarınızda ne kadar güvenilir içerik paylaşırsanız o içeriğin öne çıkma şansı o kadar artar.
 • Sitenizde sosyal medya paylaşım butonlarını kullanmak harika bir fikirdir. Bu site içi optimizasyon, insanların içeriğinizi paylaşmasına olanak tanır ve backlink oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Arama Motoru Optimizasyonunu Nasıl Öğrenirim?

İşletmeniz için arama motoru optimizasyonu öğrenmek istiyorsanız birkaç farklı yol izleyebilirsiniz.  Örneğin sertifikalar sunan ücretsiz akademi kursları vardır ve Google’ın kendisi, Google Analytics için eğitim ve sertifikalar sağlar. Bu, özellikle sitenizin performansını izlemeyi planlıyorsanız yararlıdır. Bunun yanı sıra arama motoru optimizasyonunu öğrenmek için SEO eğitimi de alabilirsiniz.

Bazı işletmeler, SEO’yu kurum içinde öğrenip uygulayacak kadar hızlı veya verimli bir şekilde ölçeklenemez. Bu durumda SEO’nuzu yapması için bir ajans ile çalışmak markanızın hak ettiği görünürlüğü elde etmesini sağlamanın daha stressiz yollarından biri olabilir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın