Sosyal Medya Kampanyaları

Yazar: 9 sene önce yayınlandı

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz bu serinin beşinci bölümünde Sosyal Medya Kampanyalarını inceleyeceğiz.

Sosyal Medya Kampanyaları

Ajansların en çok sevdiği ve etkileşimi en çok arttıran hizmettir. Kampanyalar proje bazlı olduğu ve sürekli olarak ajansı uğraştırmadığı için ajansların ilk tercihi hep sosyal medya kampanyası düzenlemektir. Ancak kampanyadan kampanyaya da fark var. Bazı ajanslar Facebook’ta bir gönderi paylaşıp bunu beğenenler arasından birine şu hediyeyi vereceğimi de kampanyadan saymaktalar. Ajansınızdan bir kampanya istediğinizde sizin için ayrıntılı bir proje hazırlayıp göndermesi gerekmekte.

 

Milli Piyangoya Dikkat

Çalıştığınız ajansın Milli Piyango’nun size kesebileceği cezalardan, katılım koşulları oluşturmaktan haberi yok ise başka ajans aramaya başlamanız gerekmekte. Ayrıca emin olabilirsiniz ki bu tür ajansların sayısı şuanda çok fazla. Milli Piyango belli bir meblağın üzerindeki verilen tüm ödüller için belli bir komisyon almakta.

Kampanya düzenlerken önemli olan şey yaratıcı olmasıdır. Sektörünüzdeki herkesin düzenlemiş olduğu bir kampanyayı sizin büyük bir yenilik ve fırsat olarak göstermeniz sadece itici olacaktır müşteri açısından. Bu nedenle bir ajanstan kampanya teklifi aldığınızda öncelikle benzerlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini araştırmalısınız.

Ödüllere Aldanmayın

Ajansların sosyal medya kampanyalarında ne kadar başarılı olduğunu gösteren kanıtları, ödülleridir. Tamamen başarılı olduklarını kanıtlıyor olmasa da önemli bir etkendir. Ancak yine de ödüllere çok aldanmamak lazım. Çalıştığınız ajans size ne kadar sihirli bir dünya sunuyor olsa da siz sadece size sundukları projeyi değerlendirmelisiniz.

Bir sosyal medya kampanyası teklifi aldığınızda müşteri olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şey  kampanyanın hedef kitlenize hitap edip etmediğini belirlemek ve kampanyanın yayılabilir olup olmadığını incelemektir. Bu nedenle herhangi bir kampanyaya başlamadan önce ajansınızdan bir hedef dokümanı istemeniz oldukça önemli. Hiç kimsenin katılmadığı bir kampanya ne kadar yaratıcı olursa olsun değersizdir sizin için. Kampanyanın duyurusu güzel bir şekilde yapılmadan hiç bir şekilde insanlar onu fark edip de kampanyanıza katılmazlar.

Zamanlamaya Dikkat

Müşteri olarak en büyük sorumluluğunuz size ajans tarafından gönderilen dosyaları zamanına uygun bir şekilde onaylayıp geri göndermek. Kampanyalarda en çok yaşanan sorun takvime uyamama olarak karşımıza çıkıyor. Anneler gününe yetişmesi gereken bir kampanya için müşteriden bir gün öncesinde ajans hala onay bekliyorsa orada büyük bir sıkıntı var demektir. Bu tür durumlar için müşteri de ajansta tek tek gerçekleşebilecek olan sorunları ele alan ayrıntılı bir sözleşme ile çalışmalıdır.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Sosyal Medya Danışmanlığı’nı inceleyeceğiz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • her zamanki gibi güzel makale

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın