SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu şu sıralar en revaçta olan dijital pazarlama yöntemlerinden biri. Sosyal medya geliştikçe SEO’da değişikliğe uğramakta. Artık SEO’nun S halinden bahseder olduk. Sosyal SEO. Eğer sitenizdeki içerik sosyal medyada paylaşılmıyorsa arama motorlarının gözünde sitenizin değeri gittikçe düşmekte.

SEO uzmanları bu sebeple bookmarking servislerini kullanmaktalar. Bookmarking servisleri kullanıcıların sevdiği içerikleri paylaştığı link havuzları. Bu sitelerin PageRank değerleri ile doğru orantılı olarak sitenize backlink almanıza ve PR değerinizi yükseltmesine doğrudan etkisi var. Üstelik bir kaç tanesi(yanında * olanlar) hariç ücretsiz ve “dofollow” linkler verilmekte.

Eğer web sitenizin daha çabuk indekslenmesini istiyorsanız Google Page Rank değerinizin daha yüksek olması gerekmekte. Bunun içinde en önemli etkenlerden birisi dofollow olan backlink sayınız. Bu sayıyı yükseltmek içinde en çok kullanılan yöntem bookmarking sitelerini kullanmak. İşte elde edebileceğiniz ücretsiz backlink veren bookmarking siteleri;

Yabancı Bookmarking Siteleri;

 1. Slashdot – PR8
 2. Digg – PR8
 3. del.icio.us – PR8
 4. Reddit – PR8
 5. Technorati – PR8
 6. Stumbleupon – PR8
 7. Blinklist – PR6
 8. Bibsonomy.org – PR7
 9. CiteULike.org – PR8
 10. Folkd – PR6
 11. Diigo – PR7
 12. Givealink.org – PR5
 13. Mister-Wong* – PR7
 14. Pearltrees – PR6
 15. Newsvine – PR7
 16. Pinboard* – PR6
 17. Sitebar.org – PR3
 18. Squidoo – PR6
 19. Xmarks – PR6
 20. FARK – PR7
 21. Colivia – PR5
 22. Linkagogo – PR5
 23. Newsmeback – PR5
 24. Social-bookmarking.net – PR5
 25. A1-webmarks – PR4
 26. ww2.ikeepbookmarks – PR4
 27. Murl – PR4
 28. Youdoze – PR4
 29. Buddymarks – PR5
 30. Bildu.net – PR4

Social-Bookmarking

Peki eğer bir SEO Uzmanı değilseniz bunca web sitesi ile uğraşmak eminim ki size zor gelecektir. Her yeni yayınlanan yazınızı 30 ayrı web sitesine yüklemek oldukça zor. Bu işi biraz daha kolaylaştırmak için SocialMarker ve benzeri sistemleri kullanabilirsiniz. Bu tür bookmarking automation sistemleri zamandan kazandırmak için birebirler. Eğer bu otomasyon işini ciddiye alıyorsanız yıllık 50$ vererek OnlyWire kullanabilirsiniz.

Peki bookmarking siteleri yalnızca backlink alımı ve PR değeri arttırmak için mi kullanılır? Hayır. Elbette siteye ziyaretçi çekmek için de kullanılmakta. Ancak PR değeri yüksek olan siteler genellikle yabancı siteler olduğundan daha çok kullanılmaktalar. Haliyle yabancı sitelerden siteniz yabancı dilde değilse ziyaretçi almanız zorlaşıyor.

Türkçe Bookmarking Servisleri;

 1. Limk – PR4
 2. Oyyla – PR2
 3. 101bilge – PR3
 4. 8bayt – PR0
 5. Farkinda – PR5
 6. GitYat – PR3
 7. AddGoo – PR3

Lütfen sizlerde bunlara ekleyebileceğiniz güzel bookmarking siteleri varsa yorum olarak paylaşın, listeye ekleyeyim.

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?