SEO Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar: 7 ay önce yayınlandı

SEO hosting, bir web sitesinin optimizasyonunu iyileştirmek, trafiği ve satışları artırmak için geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemleri kullanır. Bazı SEO hosting şirketleri, içerik oluşturma hizmetleri, çoklu C-Sınıfı IP’ler ve diğer SEO dostu hizmetler sunar.

SEO hosting önemlidir çünkü bir web sitesini arama motorları için optimize etmek çok zaman alır. Estetik açıdan hoş bir web sitesi oluşturmak tek başına ziyaretçi çekmek ve satış yapmak için yeterli olmaz. İnsanların web sitenizi ziyaret edebilmeleri için var olduğunu bilmeleri gerekir. Bu yüzden SEO hosting’in önemi büyüktür. Bu konuda yardım almak için ise Dijital Pazarlama Danışmanlığı hizmetinden yararlanılabilir.

SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting Nedir?

SEO hosting, gelecekte önemli getiriler sağlama potansiyelinden ötürü bir yatırım olarak kabul edilir. Bu tür hosting ile müşterinin web sitesi bir varlığa dönüşür ve satışları ve kârları artırmaya yardımcı olur. Ayrıca marka bilinirliği yaratmaya ve artırmaya yardımcı olur. Web sitesi sahipleri, birden fazla site bile oluşturabilir ve hepsi için yüksek dereceler elde edebilir.

SEO hosting veya C sınıfı IP hosting, arama motoru sonuç sayfası sıralamanızı etkilemeden kendi web siteleriniz arasında bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır. SEO hosting ile her sayfanın C sınıfı farklıdır. Dolayısıyla bir sıralama algoritması, sitelerinizin IP adresleri aracılığıyla ağa bağlı olduğunu tespit edemez. SEO hosting ile istediğiniz ülkeden her biri aynı sunucuya yönlendirilmiş benzersiz ve özel IP adreslerine sahip olabilirsiniz.

 1. Çoklu C-Sınıfı IP Adresleri

SEO hosting, bir web sitesini veya web sitelerini birden çok C Sınıfı IP’de (İnternet Protokolü adresleri) barındırmaya yönelik bir SEO stratejisidir. Bunu yapmak, farklı sunucu konumlarına sahip özel IP adreslerine sahip sitelerden siteleriniz arasında güvenli bir şekilde bağlantı kurmanızı sağlar.

IP adresi, bir ağdaki cihazlar arasında gönderilen bilgileri tanımlar. Örneğin; IP adresleri, bir web sitesi veya web sayfasının bilgilerine erişen veya bunları depolayan bilgileri ve cihazın konumunu içerir. SEO hosting, siteleri web hosting sunucunuz aracılığıyla gruplandırarak web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında iyi sıralama şansını optimize etmek amacıyla bunu yapma uygulamasıdır.

 1. Garantili UpTime (Çalışma Süresi)

Sunucunuzun çalışma süresi, muhtemelen SEO dostu olmasındaki en önemli faktörüdür. Çalışma süresi, sitenizin canlı ve kullanılabilir olduğu süre anlamına gelir. Elbette tüm hosting sağlayıcıları bakım için küçük bir kesinti süresi gerektirir. Ancak en az %99,9 kesintisiz çalışma (bu, günde bir dakika 44 saniye kesinti süresi) garanti eden bir ana bilgisayar bulabilirseniz tam olarak SEO dostu olmuş olur.

 1. Site Yedeklemeleri

İyi bir SEO hosting için web sitenizin verilerini düzenli olarak yedeklemek çok önemlidir. Çevrimiçi olarak her şey olabilir. Bunlar arasında bilgisayar korsanlığı, sistem arızaları ve fiziksel sunucu arızası bulunur ve tümü sitenizin çökmesine neden olabilir. Bu yüzden hosting şirketinizin web sitenizin bilgilerini düzenli olarak yedeklediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde SERP’lerdeki sıralamalarınızı kaybedersiniz.

SEO Hosting Neden Önemli?

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, SEO hosting ile meşgul olmanız gerektiği anlamına gelir. Ana sitenizin daha yüksek bir sıralamasını elde etmek için ilgili konulara sahip birçok farklı siteden onu gösteren bağlantılara ihtiyacınız vardır. Ancak tüm bu bağlantıların aynı yerden gelmesi iyi görünmez. İşte burada SEO hosting devreye girer. SEO hosting, farklı sınıflarda (A, B, C) yayılmış birden fazla IP kullanarak farklı domainlere sahip birden fazla web sitesinin barındırılması anlamına gelir. Bu, bağlantıların tüm dünyaya yayılmış farklı sitelerden geldiği gibi görünmesini sağlar ve arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya neden olur. İyi bir SEO hosting, bir web sitesi sahibi olarak bağlantıların nereden geldiğini göstermeden kendi içerik sitelerinizden ana sitenize bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır.

SEO hosting, web yöneticilerine web siteleri arasında daha fazla bağlantı kurma kapasitesi sağlaması açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca bir ziyaretçinin bir web sitesini ziyaret ederken sahip olduğu kullanıcı deneyimini optimize eder.

Backlink oluşturma ve bir web sitesinin backlink profili, arama motoru algoritmalarında önemli sıralama faktörleridir. Web sitesi sahipleri, SEO dostu SEO hosting hizmetlerini kullanarak daha fazla organik trafik çeken, daha fazla müşteri çeken ve web sitelerinde daha fazla satış ve dönüşümü teşvik eden SERP’lerde daha iyi sıralamalar elde edebilir. Ayrıca SEO hosting, kurumsal düzeyde web siteleri olan işletmeler için önemlidir. Farklı web sitelerinin tümü arasında uyumlu, kusursuz bir kullanıcı deneyimi yaratmalarını ve her bir web sitesinin diğerlerinin iyi performans göstermesini sağlar.

SEO Hosting Bize Ne Kazandırır?

SEO hosting, sitenin aranmasını artırmak ve böylece daha fazla satış elde etmek amacıyla bir web sitesinin SEO’sunu geliştiren bir web hosting türüdür. Bunu yapmak için bir SEO hosting sağlayıcısı, bir müşterinin web sitelerini IP adreslerinin benzersiz C bloklarında barındırır. Bu, aynı web yöneticisi/yöneticileri tarafından işletilen birden fazla web sitesinin arama motorları tarafından bağımsız olarak sıralanırken birbirine bağlanmasına izin verir. Bu nedenle; SEO hosting, birkaç veya daha fazla web sitesine sahip kuruluşlar için çok daha faydalıdır. SEO hosting aşağıdakileri kazandırır:

 • Sitenizi yerelleştirmenin kolay yolunu sunar.
 • Birden fazla ülkeyi kapsayan tek bir hosting çözümü sağlar.
 • Google gibi arama motorları, web sitelerini IP adreslerinin coğrafi konumlarına göre sıralar. IP adresinizin coğrafi konumu sitenizdeki içerikle ne kadar alakalıysa, web sitesi Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) veya arama motorunun çektiği ilk 10 veya daha fazla web sitesinde o kadar yüksek sıralanır. Web sitelerinizi farklı konumlarda birden fazla IP’de barındırabileceğimiz için doğru kurulum yapılırsa web siteleriniz uluslararası aramadan yararlanabilir.
 • Uluslararası SEO ile aynı şekilde Yerel SEO, yerel IP adreslerine sahip web sitelerinin yerel SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması için harikadır.

IP’yi Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi?

Genel olarak bir web sitesi oluşturup özel bir hosting hizmetinde bir domain ile kurduğunuzda hiçbir şeyi değiştirmek istemezsiniz. Domain ve IP’nizi değiştirmek, yeni web yöneticilerinin karşılaştığı bazı yaygın web sitesi hataları arasındadır.

Bir web sitesinin teknik arka planını değiştirdiğinizde arama motorları bunu kararsızlık olarak algılayabilir. Örneğin; IP adresiniz değiştiği zaman yerel SEO sıralamalarınız etkilenir. Çünkü IP adresiniz sitenizin nerede barındırıldığını ve hangi konuma pazarlama yaptığınızı belirler.

Özet

Kısaca SEO hosting, web sitenizin verilerini depolamak için birden fazla C-Sınıfı IP adresinden ve istikrarlı bir barındırma hizmetinden yararlanma sürecidir. Bunu yapmak, SERP’lerde rakiplerinden daha iyi performans gösterme şansına sahip bir web sitesi oluşturma ve web sitenizi ziyaret eden herkes için keyifli bir kullanıcı deneyimi sağlama konusunda size en iyi fırsatı verir. SEO hosting hakkında daha fazla bilgi edinmek için ise SEO eğitimi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın