SEO Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar: 1 ay önce yayınlandı

SEO barındırma, web sitenizin her zaman kullanılabilir ve erişilebilir olmasını sağlamanın bir yoludur. Hızlı sunucu yanıt süreleri, yüksek kullanılabilirlik, özel IP ve barındırma depolama alanı bu hizmetin temelini oluşturur. SEO hosting, C sınıfı IP sınıfları, VPS (Sanal Özel Sunucu) değişiklikleri, çeşitli sunucu özellik ve sayı değişiklikleri gibi hızlı sunucu çözümleri sayesinde web sitesi trafiğini artırmak için teknik olarak tasarlanmıştır. SEO hosting çalışması konusunda bir ihtiyacınız varsa profesyonel bir SEO Danışmanı ile çalışmanızı öneririz.

SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting Nedir?

SEO hosting nedir sorusunun cevabı web sitesi sahipleri için önemlidir. Eskiden internetteki milyonlarca içerik içinde aranılan konunun bulunması zordur. Ardından Yahoo, Google, Yandex gibi arama motorları ortaya çıktı ve kullanıcıların internette bir şey ararken belirli bir kelime dizini kullanarak aradıklarını bulmalarını kolaylaştırdı. Bu aşamada ise web siteleri, daha fazla kullanıcı çekmek, aradıklarını bulmayı kolaylaştırmak ve onlara en iyi deneyimi sağlamak için sürekli değişen ve gelişen çeşitli algoritmalar kullanmaya başladı. Arama motoru, içerik bulmak için tüm web sitelerini periyodik olarak tarar ve kullanıcı tarafından sorulan sorulara en doğru ve en yakın yanıtları listelemek için taranan web siteleri arasından seçim yapar. Bu algoritmaları bulup öğrenmek ve bu kriterleri web sitenizde sağlamaya çalışmak SEO hosting olarak adlandırılır. Bu hizmetten yararlanmak için ise SEO hosting seçimi yapılmalıdır.

SEO Hosting Ne İşe Yarar?

SEO Hosting Ne İşe Yarar?

SEO hosting seçimi ardından web sitenizdeki içerikler arama motorlarında daha SEO dostu olacaktır. SEO hosting, web sitenizi bir arama motoruyla önerir. Arama motorları tüm siteleri IP adresine göre tanır. Sunucunuzda yasa dışı içeriğe sahip web siteleri varsa, SEO uyumluluğunun kalitesi düşecektir. Bu sorun, her siteye farklı IP’ler atayan SEO barındırma özelliği ile çözülür. SEO’nun birincil hedefi, web sitenizi arama motorunuzun en üstüne çıkarmaktır. Web sitenizin daha üst sıralarda görünmesi için iki temel kural vardır. Birincisi anahtar kelimelerin doğru kullanımıdır. İkincisi ise backlinktir. SEO hosting nedir sorusu için backlinklerle ilgili olduğu söylenebilir. Birden fazla IP adresi kullandığınız için, SEO web barındırma yardımı ile siteler arası geri bağlantılar ekleyebilirsiniz. SEO hosting seçimi ile kullanıcılarınızın web sitenizi ne kadar yoğun kullandığına dair bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler site dışı uyumluluk bilgileri gibi görünse de web sitenizin kullanıcılarının zamanlarını hangi içeriklerde geçirdiğini analiz etmek için kullanılan trafiği ayrıntılı olarak analiz edebilirsiniz. Analiz sonucunda içeriğin kalitesini iyileştirebilir ve güncel tutabilirsiniz. Web sitenizi güncellemek site uyumu için çok önemlidir. Bunun için ise SEO Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

SEO hosting seçimi için en önemli kriter hosting paketinin özelliklerinin ihtiyaçlarınıza uygun olmasıdır. Ayrıca hosting özelliklerinde disk alanı, projenin toplam dosya boyutunu temsil eder. Depolama alanıyla ilgili en sık atlanan sorunlardan biri, depolama alanı boyutunun yalnızca proje dosyası kullanılarak hesaplanmasıdır. Bir depolama alanı seçerken bunlar dikkate alınmalıdır. Aylık trafik fonksiyonu ise siteye yüklenen ve yüklenen tüm veriler (HTTP, FTP vb. dahil) için toplam sınırdır. Bu limit aşılırsa, web sitesine erişim bir sonraki aya veya ek trafik satın alınana kadar askıya alınır. Bu kullanım her ay sıfırlanır. Sitenize gelen tüm istekler trafiği içerir. Bir resmi başka bir web sitesine yerleştirir ve ardından o web sitesinden yerleştirirseniz, trafik hemen tüketilir. Sonuç olarak SEO hosting seçimi için aylık trafik ve disk alanı dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra ücretsiz SSL, e-mail hesabı, barındırılabilir site ve webdisk özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Sunucu Uptime Süresi Ne Demek?

SEO hosting nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer soru da sunucu uptime süresinin ne olduğudur. Uptime, sunucuya bağlı web sitesinin çalışma süresidir. Yayın sırasında çeşitli nedenlerle bir kesinti olursa, kullanılabilirlik derecesi düşecektir. Bu aylık olarak hesaplanır. Bu açıdan %99.9 çalışma süresi çok iyi olarak kabul edilir. Çalışma süresini etkileyen birkaç faktör vardır. Sunucunun bağlı olduğu IPS tarafından internet hizmetlerinin kesintisiz olarak sağlanması, yüksek kullanılabilirlik değerlendirmesi için gereken ilk kriterdir. Burada meydana gelen kesinti site ziyaretçisinin siteye erişememesi anlamına gelmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinde meydana gelen kesintiler satış kayıplarına yol açabilmektedir. Diğer bir faktör ise hosting firmasının hizmet sağlamak için kullandığı bilgisayar donanım özellikleridir. Donanım donmaları, çökmeler ve ana bilgisayar çökmeleri gibi olaylar doğrudan site çalışma süresi ile ilgilidir.

Hosting ve SEO İlişkisi Neden Önemli?

SEO hosting bir C CLASS IP adresi özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde SEO hosting kullanan web siteleri SEO açısından Google için uygun görünmektedir. Bu duruma ek olarak çoğu SEO danışmanının bildiği gibi Google aynı IP’de olan web sitelerini bilir. Sunucunuzda başka yasadışı web siteleri varsa, SEO sorunlarınız olacaktır. Her SEO hosting sitesine atanan farklı IP adresleri sayesinde bu risk ortadan kaldırılabilir. SEO’nun hedeflerinden biri, Google’da her kelimede üst sıralarda yer almaktır. Üst sıralarda olabilmek için ise bir backlink almanız gerekir. Aldığınız backlinkler sitenizi istediğiniz kelimenin başına taşıyabilir ve sıralamanızı yükseltebilir. SEO hosting seçimi ile backlink alma konusunda çok tasarruf edebilirsiniz. SEO hosting ile birden fazla barındırılan web sitesinin bağlantılarını değiştirebilirsiniz. Normalde Google, aynı IP adresine sahip sayfalar arasında geri bağlantı eklemeyi yok sayar. SEO hosting, C Class işlevi de burada yararlıdır. SEO hostingin SEO’ya katkısı bununla da sınırlı değildir. Linkwheel uygulamasında ana sayfaya link veren tüm sitelerin farklı IP’lerde olması gerekmektedir. SEO hosting seçimi sonrasında yapılan linkwheel uygulamaları ise C Class IP özelliğine sahip oldukları için daha iyi bir sonuç verirler.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın