Google İndex Nedir? Nasıl Hızlandırılır?

Yazar: 1 ay önce yayınlandı

Google index, Google’ın bulduğu ve dizine eklediği sayfaların bir listesidir. Google dizini milyarlarca web sayfası içerir. Ayrıca, en son sorgunuzun sonuçları ve daha önce yaptığınız diğer tüm sorgular gibi arama sonuçlarınızda gördüğünüz tüm sayfaları da içerir.

Index Nedir?

Index Nedir?

Google indeksi, arama motorunun web sayfaları veritabanıdır. Google’ın internette bulduğu tüm web sayfalarının bir listesidir.

Google dizini, Google’ın İnternette bulduğu tüm web sayfalarının bir listesidir. Liste, İnternet’teki tüm web sayfalarının yanı sıra resimler, PDF’ler ve videolar gibi diğer içerik türlerini içerir. Milyarlarca web sitesi ve içeriği hakkında bilgi depolayan devasa bir kütüphane olarak düşünülebilir. Bu kitaplık, google yeni veya güncellenmiş içerik bulmak için bir web sitesini her taradığında veya ziyaret ettiğinde güncellenir. Web sitenizi Google botlarının daha hızlı indexlemesini istiyorsanız profesyonel SEO danışmanlığı sunan kişi/kurumlardan yardım almanızı öneririz.

Google İndex Ne Demek?

Google dizini, bir web sitesindeki kaç sayfanın Google tarafından dizine eklendiğinin bir ölçüsüdür.

“İndex” terimi iki şeyden birine atıfta bulunabilir:

 1. Dizin veya içindekiler tablosu olarak adlandırılan bir web sitesindeki tüm sayfaların listesi
 2. Bir indeksleme programı tarafından bulunan bir belgedeki tüm kelimelerin listesi.

İlk tanım web sitelerinden bahsederken, ikinci tanım ise belgelerden bahsederken kullanılır.

Nasıl Hızlandırılır?

Nasıl Hızlandırılır?

Google indeksi, SEO’nun önemli bir parçasıdır. Sitenizin arama motorundaki sıralaması ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla trafik alacaktır.

Google indeksini etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler, sayfa içi optimizasyonu, hızı ve içerik kalitesini içerir.

 • Google dizininizi artırmak için bazı ipuçları şu şekilde;
 • Sitenizin hız için optimize edildiğinden emin olun – buna resimler, komut dosyaları ve CSS dosyaları dahildir;
 • Sitenizde iyi bir içerik dengesine sahip olduğunuzdan emin olun;
 • Sayfa başlıklarınıza ve meta açıklamalarınıza alakalı anahtar kelimeler ekleyin;
 • Eski veya alakasız içeriği yeni bilgilerle güncelleyin;

Bu konuda profesyonel bir el ile ilerlemek istiyorsanız mutlaka SEO danışmanı ile çalışmanızı öneririz.

Url Denetleme Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Url Denetleme Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

URL Denetleme Aracı, web yöneticileri ve SEO uzmanları için çok kullanışlı bir araçtır. URL’de herhangi bir hata olup olmadığını ve Google tarafından dizine eklenip eklenmediğini öğrenmelerine yardımcı olur. Bu amaç için kullanılabilecek birçok araç vardır, ancak Google’ın URL inceleme aracı en popüler olanıdır. Google Search Console içerisinde yer alan URL Denetleme Aracı, web sitesi URL’lerini taramak, görüntülenen bilgileri dizine eklemek ve izlemek için birçok özelliğe sahip ücretsiz bir raporlama aracıdır.

Bir web yöneticisiyseniz, URL denetleme aracını nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir. Bu araç, sitenizdeki sorunun ne olduğunu ve nasıl düzeltilebileceğini bulmanıza yardımcı olabilir.

Google URL denetleme aracını kullanabilmek istiyorsanız öncelikle bir site mülkü oluşturmanız ve ardından da oluşturmuş olduğunuz mülkü doğrulamanız gerekmektedir. Bu adımları tamamladıktan sonra Google Search Console hesabının içine giriş yaparak URL arama bölümüne denetlemeyi düşündüğünüz URL’yi girmelisiniz. Bu denetleme işlemini gerçekleştirdikten sonra Google URL denetleme aracı, girmiş olduğunuz sayfada neyin yanlış olduğunu, sayfanın Google bot tarafından ne zaman tarandığını gösteren bir ekran çıkaracaktır.

url denetim aracı

Arama Motorlarında Sayfaların İndexlenmesi İçin Ne Kullanılır?

Arama Motorları Sayfaların İndexlenmesi İçin Ne Kullanılır?

Arama motorları, internette bilgi bulmak için kullanılan bir tür bilgi alma sistemidir. Bulmak için her web sayfasını dolaşmak yerine, belirli bir kişinin aradığını bulma olasılığını artırmak için tasarlanmıştır.

Arama motorları sayfaları dizine eklemek için iki temel yöntem kullanır: tarama ve dizin oluşturma adı verilen otomatik bir işlem.

Tarama, arama motoru botlarının web sitesini ziyaret etmesi ve ilgili içeriği çıkarmasıdır. Daha sonra, taradıkları tüm web sayfaları için bir veritabanı gibi bir dizinde saklarlar.

İndeksleme, arama motoru botlarının her sayfadaki kelime listesine bakacağı ve bunları veri tabanlarındaki diğer sayfalardaki kelimelerle karşılaştırarak aralarındaki eşleşmeleri bulmaya çalışmasıdır.

Site Indexleme Nasıl Yapılır?

Site indexleme, sitenizi tarayabilmeleri ve indeksleyebilmeleri için web sitenizi arama motorlarına gönderme işlemidir.

Site indexlemenin ilk adımı, sitenizdeki tüm sayfaları URL, konum, başlık, açıklama, anahtar kelimeler ve resimler dahil olmak üzere listeleyen bir site haritası oluşturmaktır. Sonraki adım, içeriğinizi bulabilmeleri için bu site haritasını arama motoru tarayıcılarına göndermektir. Bu amaçla Google Search Console veya Bing Web Yöneticisi Araçları gibi çeşitli araçları kullanabilirsiniz.

url denetim aracı

Görselde en üstte arama ikonunun yer aldığı bölüme index almasını istediğiniz sayfa eklediğiniz de şöyle bir bölümle karşılaşırsınız;

Site Indexleme Nasıl Yapılır?

Göndermiş olduğunuz URL’nin dizine eklenmesini istediğinizde kısa süre içerisinde sayfanız indexlenecektir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın