Güvenli İnternet Filtresi

Yazar: 10 sene önce yayınlandı

Bir dönem oldukça fazla tartışma konusu olan Güvenli İnternet filtresini inceledik. İşte durum;

Türkiye’deki tüm Servis Sağlayıcıları kapsayan bu hizmet tamamen seçime dayalı. Phorm gibi herkesi fişleyen ya da izin vermeden aktifleşen bir yapısı yok. Ayrıca Güvenli İnternet profilleri tamamen ücretsiz. Çocuk ve Aile profili olarak iki ayrı profil bulunmakta GİT hizmetinde.

Bugüne dek okullarda, internet cafelerde ya da bilgisayardan biraz anlayan ebeveynlerin evlerinde ekstra yazılımlar olurdu internet güvenliği için. Artık bu filtreleme ile bu ekstra yazılımlara gerek kalmadı.

Profillerin seçimlerinde farklı kategorilere göre de filtreleme mümkün olabiliyor. Örneğin Facebook’a erişim Sosyal Medya kategorisi altında isteğe bağlı olarak engellenebiliyor. Hangi web sitelerine hangi profillerde erişimin kısıtlandığını incelemek isterseniz buradan sorgulatabilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfadan girdiğiniz domain’in hangi profile ait olması gerektiğine dair oy verebiliyorsunuz. Bunu görmek sevindirici çünkü milyarlarca web sitesini bir ekibin filtrelemesi ya da anahtar kelimeler aracılığıyla sağlıklı filtreleme yapmak oldukça zor. Umuyoruz verilen oylar ciddiye alınıyordur.

Güvenli İnternet’in web sitesindeki açıklamaya göre;

Aile profilini seçerek yasadışı ve zararlı içerikleri barından sitelerin önüne geçmiş olursunuz.

 • Çocuk ve Aile profillerinde kumar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu, sağlık için tehlikeli madde, fuhuş, müstehcenlik, ırkçılık, terör, şiddet, zararlı yazılım vb. içeriklere sahip siteler yer almamaktadır.
 • Aile profilinde forum ve paylaşım sitelerine erişilebilir.
 • Aile profili oyun sitelerini, sohbet sitelerini ve sosyal medya sitelerini ise ayrı ayrı veya birlikte seçme imkanı sunar.

Çocuk profilini seçerek İnternetteki risklerden en yüksek oranda korunursunuz.

 • Çocuk profili ile erişebileceğiniz tüm siteler içeriği onaylanmış sitelerden oluşmaktadır.
 • Çocuk profili yetişkinlerin de İnterneti kullanabilecekleri kadar geniş içeriğe sahiptir.
 • Çocuk profili’nde eğitim, haber, iş, alışveriş, sağlık, resmi gibi pek çok farklı tür site mevcuttur.
 • Çocuk profilinde sohbet ve sosyal medya siteleri yer almamaktadır.

Aslına bakarsanız her geçen gün sayısı artan 3.sayfa haberlerindeki “Facebookta tanıştı başına şu geldi” tarzı haberlere karşı atılabilecek güzel adımlardan birisi Güvenli İnternet.

Güvenli İnternet tamamen “Seçmek Özgürlüktür” mottosuyla yola çıkmış. Sunulan hizmet oldukça güzel ve gerekli. Tabii seçme hakkımıza dayanmadan erişimi yasaklanan sitelerimizin de tekrar erişilebilir olmasını aynı zamanda temenni ediyoruz.

Güvenli İnternet’in web sitesinde ailelere çeşitli tavsiyeler sunulmuş. Bu tavsiyeler daha çok interneti bilmeyen aileler için hazırlanmış. Ancak kafada bir soru işareti oluşuyor inceleyince. İnterneti bilmeyen bir ebeveyn bu siteyi bulupta nasıl kurcalayacak? İnterneti biraz olsun bilen insanlar için oluşturulmuş ise de tavsiyeler oldukça basit. Daha çeşitlendirilmeli ve daha viralleştirilmeli diye düşünüyorum zira “Facebook’ta tanımadığınız insanları eklemeyin” yazısını okuyan 12 yaşında bir çocuk bunu ne kadar kale alır tartışılır.

Ayrıca site üzerinde çok sayıda dokümanda bulunmakta. Ancak bunlardan bazıları var ki 350-400MB boyutunda. Türkiye’deki internet hızlarını göz önüne alırsak keşke Google Drive gibi bir yere yükleselerdi demekten kendimi alamadım.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Sakarya merkezden ben Tarık Bilal. Selam web siten gerçekten ilgi uyandırıcı, saolun 27-07-2019 16:27:21

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın