SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

Daha dijital pazarlama seçeneklerinizi araştırmak için zaman harcadıysanız SEO nedir, nasıl yapılır? SEO optimizasyonuna dair birçok şeyle karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak bu konuda daha önce bir deneyiminiz olmadıysa okuduklarınızdan yola çıkarak hemen profesyonel bir SEO optimizasyonu sürecine girmeniz çok mümkün olmayabilir. Bu yazımızın amacı SEO nedir? SEO nedir, nasıl yapılır? SEO optimizasyonuna dair temel bilgilere ulaşmanız ve ipuçları ile neyi nasıl yapacağınızı anlamanız.

Hepimizin bildiği gibi son yıllarda tüketici kimliği gelenekselden dijital dünyaya evrildi. Günümüz tüketicileri, restoran tavsiyelerinden, B2B yazılım sağlayıcılarına kadar tüm istek ve ihtiyaçları için arama motorlarından yararlanmaktadır. O halde hizmet verdiğiniz alan ne olursa olsun hedef kitlenizin sizinki gibi ürün ve/veya hizmetleri Google’da arattığını söyleyebiliriz. Elbette dijital dünyada rakiplerinizin önüne geçmek, hedef kitlenizi web sitenize çekmek için arama motoru optimizasyonuna ihtiyacınız var. SEO’yu her web sitesi için olduğu gibi sizin web siteniz için de bu kadar önemli yapan şey nedir? Çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmak için önemli arama motoru optimizasyonu tekniklerini ve SEO optimizasyonu araçlarını açıklayacağız. Bunlara dair kapsamlı bilgi almak için Dijital Pazarlama Danışmanlığı alabileceğinizi de hatırlamadan geçmeyelim!

SEO Nedir?

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olsa da Türkçede kullanımını SEO optimizasyonu olarak sıklıkla göreceğiniz SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmek için uyguladığınız stratejileri içerir. Hedef kitlenizin hizmet verdiğiniz alanda ihtiyaçları olduğu zaman arama yaparken hangi anahtar kelimeleri ya da kelime öbeklerini kullandığını belirlemeyi ve sonrasında bunlara istinaden yaptığınız çalışmalarla iyi bir sıralama elde etme çabalarını içeren çalışmadır.

SEO ücretli reklamlar ile öne çıkmaktan çok daha farklıdır. SEO çalışmaları ile elde ettiğiniz görünürlük ve sıralama organik olarak sağlanır. Daha net bir şekilde açıklayacak olursak SEO; web sitenizin trafik miktarını ve trafik kalitesini artırma, markanızın dijitalde bilinir ve görünür olmasını sağlamaya destek olan çalışmaları içerir. Uygulayacağınız profesyonel bir SEO stratejisi ile web sitenizin kalitesini ve performansını artırarak daha fazla ziyaretçi elde edebilirsiniz. SEO Danışmanlığı alarak bu süreci profesyonel şekilde yürütebilir, markanız için en doğru stratejiyi doğru bir planlama ile gerçekleştirebilirsiniz.

Web Sitenize SEO Optimizasyonu Yapmak İçin 8 Neden

1. Markanızı Oluşturmanıza Yardımcı Olabilir

Marka bilinci oluşturma ve buna dair stratejiler daha çok geleneksel pazarlama çalışmalarının içerisinde yer almasına ve SEO optimizasyonu da tamamen dijital pazarlamaya dair bir strateji olmasına rağmen ikisi benzer adımları içerir ve birbirlerine yararları vardır. Bir marka oluşturmak, hem ne sağladığınızı hem de başkalarının bu konuda ne düşünüp söylediğini dikkate almayı gerektiren bir süreci ifade eder. Bir web sitesini optimize etmekle ilgili adımlara baktığınız zaman marka oluşturma ile faktörler benzerdir. Mevcut ve potansiyel kitlenizin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına uygun içerik oluşturmanız ardından bu içeriğe diğer web sitelerinden bağlantı kazanmanın (backlink alımı) yollarını en uygun şekilde bulmanız gerekmektedir.

SEO stratejinizi geliştirirken söz konusu ilişkiyi göz önünde bulundurursanız anahtar kelimeleri doğru seçebilir, markanızın sahip olmasını istediğiniz imaja uygun içerikler oluşturabilirsiniz. Böylece çevrimiçi varlığınız ideal markanızı yansıtır hale gelecek ve bunu da hedef kitlenizle oluşturabilir hale geleceksiniz.

2. SEO Optimizasyonu Yapılmış Bir Site Daha Çok Trafik Alır

SEO nedir nasıl yapılır? sorusunun cevabı temelde web sitenizin arama sonucu sıralamasını iyileştirmek için yapılan çalışmalardır. Ancak bunun çok daha ötesinde yüksek sıralama elde etmenin amacı daha fazla trafik çekmek ve ideal olarak bu trafiği istenilen eyleme (satış, form vb.) dönüştürmektir. Yüksek organik trafik Google’ın gözünde sizi iyi bir yere getireceğinden sıralamalarınız oldukça görünür bir noktada olur ancak hedeflediğiniz eyleme dönüşmeyen bir trafikte sizin iş planınız ve markanız için olumsuz ve istenmeyen bir durum olur. Bu sebeple elde edilen trafiği verimli bir noktaya çevirme, SEO optimizasyonuna web sitesinin her alanında dikkat etmeniz ile alakalıdır.

3. SEO Reklam Giderleri Olmadan Tanıtımınızı Yapma Olanağı Sağlar

SEO nedir, nasıl yapılır? dendiğinde cevabın en güzel yanı cüzdan dolusu paralar dökmeden yapılabiliyor olmasıdır. SEO optimizasyonun en büyük avantajlarından biri reklam alanı için ödeme gerekmemesidir. Geleneksel reklam kampanyalarında olduğu gibi markanızın görünmesini istediğiniz yeri seçtikten sonra o yere belirlediğiniz süre için ciddi bir ödeme yapmanız gerekmez. Ödemeyi durdurduğunuzda markanızın görünürlüğü de o an duracak demektir. Bu durumda stratejiniz direkt olarak bütçe ile çalışır halde demektir. Tabi dijital dünyada tıklama başına maliyet (PPC) işleyişi söz konusu olduğunda kullanıcı reklamı tıkladığında ödeme yaparsınız. Bu da geleneksele göre bir avantajdır. Ancak SEO söz konusu ise ne sıralamanız için ne trafiğiniz için ne etkileşimleriniz için hiçbir şekilde bir ücret ödemezsiniz. Ancak SEO optimizasyonu sürecinizi profesyonel bir ekiple gerçekleştirmeyi düşünürseniz ona bütçe ayırmanız gerekir. Elde ettiğiniz sıralama, stratejiniz sayesinde Google algoritması gözünde değerli bir web sitesi olduğunuz anlamına gelir ve siz yanlış bir şey yapmadığınız sürece sıralamanızı herhangi bir ücret ödemeksizin koruyabilirsiniz.

4. SEO Optimizasyonu Hedef Kitlenizin Sitenizi Bulmasına Yardımcı Olur

SEO optimizasyonu, hedef kitlenizin aktif olarak bilgi arayışı halinde olduklarında işletmenizle karşılaşmalarına yardımcı olabilir. Neredeyse her sektörde, tüketicilerin ürün ve/veya hizmet arayışlarında bilgi almak için arama motorlarını kullandıklarını düşündüğümüzde SEO optimizasyonu büyük bir fırsat olarak nitelendirilebilir. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin %62’sinin yeni bir işletme, ürün ya da hizmet hakkında bilgi edinmek için %41’nin de satın almaya hazır oldukları zaman arama motoruna yöneldiğini göstermiştir. Bu durum, bir kullanıcının çevrimiçi araştırma sürecinde işletmenizle etkileşimde bulunmasını istiyorsanız anahtar kelimelerinizin arama sonuçlarında görünmesi gerektiğini anlamını verir.  Dolayısıyla çevrimiçi varlığınız güçlü bir noktaya geldiğinde yalnızca hedeflerinize ulaşmanızla kalmayacak hedef kitleniz için yararlı bir kaynak sunmuş bu yolla da istediğiniz dönüşümü elde etmiş olacaksınız.

5. Güvenililirliğinizi ve Uzmanlığınızı Pekiştirir

İnternet, birçok işletmenin satış sürecini büyük ölçüde değiştirdi. Çünkü artık tüketiciler herhangi bir satış temsilcisi ile konuşmadan satın alacakları, ilgi duydukları hizmet ya da ürün ile ilgili binlerce kaynağa ulaşıp bilgi edinebiliyorlar. Bu kaynakların bir parçası olarak hedef kitlenizle buluşmak SEO optimizasyonu ile sağlayacağınız bir şeydir. Bunu da en doğru şekilde yapmak için SEO çalışmalarınızı içerik stratejiniz ile birlikte yürütmelisiniz. Özgün, bilgilendirici, gerektiğinde eğlenceli, hedef kitleniz için kıymetli içerikler oluşturduğunuz zaman araştırma aşamasının başında olan potansiyel müşterileriniz başta olmak üzere tüm kitlenize güven verebilir, güvenilir marka algısı ile bilinirlik yaratabilirsiniz.

Peki güvenilir atfedilmeniz için süreç nasıl işler? Öncelikle bir kullanıcı sektörünüzle ilgili bilgi araması yaptığında karşısına çıkan arama sonuçları içerisinden kaynaklarınızdan birine tıklar ve web sitenize giriş yapar. O an ihtiyacı olan kaynağı okurlar ve beğenirlerse çevreleri ile de paylaşabilirler. Ayrıca e-posta listenize de abone olabilirler. Burada sürecin yavaşlaması oldukça normaldir. Söz konusu kullanıcı birkaç kez web sitenize geri dönebilir, sonraki birkaç ay içerisinde herhangi bir işlem yapmadan e-posta içeriğinizi düzenli olarak okuyabilir. Okudukları her yeni içerik markanızı güvenilir ve yetkili bir bilgi kaynağı olarak atfetmesine sebep olur. Nihai sonuçta kullanıcı, satın alma kararını verdiği zaman hangi şirkete başvuracağı kararını ücretsiz olarak doğru bilgi sağlayan, güvenilir markadan yana vereceğinden şüpheniz olmasın. Bu sayede yeni bir müşteri kazanımı ve onun memnuniyeti sayesinde de potansiyel müşteri ağınızı da genişletmiş olursunuz.

6. Rakiplerinizin Önünde Kalmanızı Sağlar

Web siteniz için SEO optimizasyonu yaparken yalnızca arama motoru sıralamanızı iyileştirmeye çalıştığınızı düşünmemelisiniz. Bunun yanı sıra rakiplerinizin performansına göre konumlanma ve öne çıkma çalışması da yapıyorsunuz. Herhangi bir sonuç sayfasında yer alan ilk sonucun tıklamalarının ortalama %30,5 aldığını düşünün. Bu durumda ikinci sonuç %20.5 üçüncü sonuç %19.5 ortalamalarında tıklama alıyor olabilir. O halde arama sonuçlarında yükselmeyi sağladığınız SEO stratejiniz rakiplerinizin önüne geçerek daha fazla tıklama ve daha fazla kitle kazanımı elde ettiğinizi söyleyebiliriz.

7. Kullanıcı Deneyimini Geliştirir

Google’ın nihai hedefi kullanıcılarına mümkün olan en uygun ve en iyi sonucu sunmaktır. Dolayısıyla algoritma güncellemelerinin çoğu kullanıcılara yalnızca alakalı içerik sunmakla kalmayıp aynı zamanda en kusursuz kullanıcı deneyimi sağlayan web sitelerine yönlendirdiklerinden emin olmaya odaklanır. Bu sebeple günümüzde kullanılabilirlik, mobil uyumluluk, site hızı gibi teknik faktörler sıralamalarda daha önce olmadığı kadar büyük bir rol oynuyorlar. Bu durum, sitenizi optimize etmenin biraz daha profesyonel bir yardım gerektirdiğini ifade etse de sağladığınız kullanıcı deneyimini de sürekli olarak iyileştirdiğiniz anlamına gelir. Kullanıcı deneyiminin asıl hedeflediğiniz dönüşümler üzerindeki etkisini düşünürsek bu çalışmanın, uzun vadede satış döngünüz ve gelirinize etkilerinin büyük olacağını da öngörebiliriz.

8. Ölçümlemesi Kolaydır

SEO nedir nasıl yapılır? kısmının nasıl yapılacağına detaylı olarak girmeden önce SEO çalışmasının son avantajı olarak belirteceğimiz ölçüm avantajıdır. SEO sayesinde sonuçlarınızı neredeyse her yönüyle kolaylıkla ölçümleyebilirsiniz. Detaylı ölçümler sayesinde SEO yatırımınızdan elde ettiğiniz getiriyi görmeniz oldukça kolay ve dolayısıyla da rahatlatıcıdır. Trafiğinizi, yönlendirme kaynaklarınızı, dönüşümlerinizi ve işletmeniz için önemli olarak atfettiğiniz diğer tüm ölçümleri takip etmek için Google Analytics gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu sayede işe yarayan stratejilerinizi, yanlış hamlelerinizi, eksikliklerinizi doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Sonucunda da pazarlama bütçenizi en büyük etkiye sahip hamlelerinize yatırdığınızdan emin olabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

1. Kullanıcı Odaklı Olun

Google’ın algoritma güncellemeleri için öngörülü olmak ve kesin tahminler yapmak neredeyse imkansızdır. Google algoritma değişiklikleri gerçekleşip aktif hale geldiğinde bile şirket prensipleri açısından gizli tutulabiliyor. Bu nedenle bu değişikliklere göre aksiyon almak ve tüm planlamanızı buna göre geliştirmek oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak kesin bildiğimiz bir şey vardır; her yeni Google güncellemesi, arama motorunda arama yapan kullanıcılar için mümkün olan en mükemmel sonuçları sağlamasına yardımcı olmak için yapılır. Bu sebeple SEO optimizasyonu yaparken daima kullanıcı odaklı ilerlemelisiniz. Mevcut ve potansiyel kitlenizin ihtiyaçlarına odaklanın ve konu seçimlerinizi buna göre yapın. İçeriklerinizi yararlı ve anlaşılır bir biçimde yazın. Sitenizde gezinmenin ve etkileşim kurmanın kolay ve konforlu olduğundan emin olarak kullanıcı deneyimini maksimum etkinlikte sunduğunuza emin olun. Böylece Google algoritmasının bir sonraki güncellemesinin ne olacağını bilemeseniz de temel hedefe daima bağlı kalarak ortak noktada buluşabiliyor olacaksınız.

2. Anahtar Kelime Optimizasyonu Kullanın

Arama motorları daima sayfaların sıralamasını belirlerken anahtar kelimelere odaklanır. Bu hala geçerli olan ve kolay kolay da değişmeyecek hassas bir faktör. Dolayısıyla hedef kitlenizin hizmet verdiğiniz alanda ulaşmak istediği bilgiye ya da markalara nasıl kelimeler kullanarak arama yaptıklarına dair tahminler yaparak bu tahminlerinizi SEO araçları aracılığıyla analiz etmelisiniz. Sonuç olarak en doğru anahtar kelime ya da anahtar kelime öbekleri ile SEO stratejinizi yapılandırmalısınız. Anahtar kelimeleri doğru kullanmak, hedef kitlenizin alanınıza dair yaptığı aramada sizinle karşılaşmasını sağlar. Bu durumda doğru zamanda doğru yerde olan marka olarak atfedilebilir, bilinirliğinizi güven ile tescilleyebilirsiniz.

3. Optimizasyon Yaparken Mobil Kullanıcı Odaklı Olun

Son dönemde insanların arama motoru kullanma yoğunluğu çevrimiçi içeriğe erişilen cihazlardan kaynaklanmaktadır. SEO’nun ilk zamanlarında arama motoru erişebilirliği yalnızca masaüstü bilgisayarlar ile sağlanıyordu. Günümüzde giderek artan kullanıcısı sayısı, akıllı telefonlar, tabletler ve bu tarz cihazlarla sağlanmaktadır. Mobil internet kullanımı ilk kez 2016 yılında masaüstü internet kullanımını geçti. Günümüzde geldiği yoğunluğu az çok tahmin ediyorsunuzdur. O halde Google sonuçlarının mobil cihazlar için erişebilir olan sayfalara öncelik verdiğini söylememiz sizi şaşırtmayacaktır. Google 2015’ten bu yana mobil uyumlu web sitelerini sıralamada öne almak için çalışmalar yapmaktadır. Bu öncelik hala devam ediyor. Dolayısıyla web sitenizi mobil kullanıcı deneyimine göre de optimize etmeniz her açıdan faydalı olacaktır. Google, mobil kullanıcılar için en iyi deneyimi sunan web sitelerini sıralamada üstlere almaktadır. Bu durum da, harika bir SEO optimizasyonuna sahip olsanız bile yalnızca masaüstü deneyimle sınırlı kaldığı takdirde sıralamalarda yükselemeyeceğiniz anlamını vermektedir.

SEO Optimizasyonu Araçları

1. Anahtar Kelime Araştırmanızı Gelişterecek Araçlar

Anahtar kelime araştırması, başarılı bir SEO çalışmasının ilk adımıdır. Anahtar kelime araştırmanızdan maksimum verimi alarak stratejiniz için en uygun kelimeleri belirlemeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı SEO araçları vardır. Kolay erişip başlangıçta rahatlıkla kullanabileceğiniz bu araçlardan bazıları;

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Keyword Planner)
 • Ubersuggest
 • Keywordtool.io

2. Sayfa İçi Optimizasyonu Kolaylaştıracak Araçlar

SEO stratejinizin bir diğer önemli parçası ise sayfa içi optimizasyonunuzu doğru şekilde gerçekleştirmektir. Aşağıda sıraladığımız bazı SEO araçları bunu yapmanız için size yardımcı olacaktır.

 • SemRush
 • Screamingfrog
 • Redirect Path

3. Sayfa Dışı Optimizasyonu Geliştirecek Araçlar

SEO stratejinizin bir diğer önemli hamlesi ise geri bağlantı ile sayfa kalitenizi artıracak olan sayfa dışı optimizasyon çalışmalarınızdır. Sayfa dışı optimizasyon, rakip araştırması; bağlantı kurma ve yeni fırsatlar belirleme gibi adımlarınızın en iyi yoludur. İki SEO aracı bunun için en doğru seçimler olabilir;

 • Ahrefs
 • Open Site Explorer

4. Sonuçlarınızı İncelemenizi Sağlayan Araçlar

SEO stratejinizi büyük emekler ve gerektiğinde pazarlama yatırımlarınız ile gerçekleştiriyorsunuz. Doğal olarak bütün bunların karşılığının ne olduğunu görmek ve sonuçları ölçülebilir nitelikte değerlendirmek istiyorsunuz. SEO sonuçlarınızı incelemek için destek alabileceğiniz en iyi iki SEO aracı;

 • Google Analytics
 • Google Search Console

5. Dönüşüm Oranlarınızı Arttırmak İçin Araçlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi SEO optimizasyonu ile hedefiniz yalnızca trafik çekmek değildir. Bu trafiği aktif hale getirmeniz için ziyaretçilerinizi müşterilerinize dönüştürmekte temel hedefinizdir. Dolayısıyla web sitenizin ziyaretçileriniz için ihtiyaç karşılayıcı ve konforlu bir kullanıcı deneyimine sahip olup olmadığından, dönüşüm için en uygun hale getirilip getirilmediğinden emin olmanız gerekir. Aşağıdaki SEO araçları performansınızı ölçmenize ve iyileştirme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

 • GTMetrix
 • Crazy Egg

Sonuç:

Bir web sitesini optimize etmek kompleks ve zorlu bir süreçtir. Arama motoru optimizasyonu ile istediğiniz sonuçlara ulaşmak ve hedeflerinizi gerçekleştirmek kayda değer bir zaman dilimi, iyi bir planlama ve en önemlisi de sabır gerektirir. İyi planlanmış bir SEO stratejisi oluşturmak ve yürütmek için gereken kaynakları yatırmak konusunda kararlıysanız satış, büyüme ve bilinirlik açısından alacağınız sonuçlar buna değerdir. SEO optimizasyonu ile güvenirliğinizi artırabilir, daha fazla trafik çekebilir, çevrimiçi görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Bunun daha da ötesinde SEO, hedef kitlenizin markanızla olan iletişimini ve deneyimini geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Onların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturduğunuz içeriklerle konforlu bir kullanıcı deneyimi sunduğunuzda markanızı faydalı bir kaynak olarak bilinir hale getirirsiniz.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; sitenizin optimizasyonu için çalışırken sonuçları izlemek ve ölçmek kolaydır. Bu veriler size dijital pazarlama bütçenizi ne derece etkin kullandığınızı da sağlar. Dolayısıyla arama motoru optimizasyonu yapmak, pazarlama hedeflerinize ulaşmanın en iyi yollarından biridir.

Bu yazımızda SEO nedir nasıl yapılır? SEO optimizasyonunu en etkin şekilde nasıl gerçekleştirirsiniz? Hangi SEO araçlarını hangi alanda daha verimli kullanabilirsiniz? SEO nedir ve size katkısı ne olur? gibi SEO’ya dair tüm sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Eğer tüm bu süreci tek başınıza yürütmek istemiyor ve alanının uzmanları ile etkili sonuçlar elde etmeye dair bir çalışma yürütmek istiyorsanız bir SEO Danışmanı ile çalışabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Merhaba! Bugün sizin Sitenize Girek Okudum Makalerinizi Harika bilgiler Ögrendım Cok teşekur ederım sitenizi Devamli Takip Edecegim Artık iyi gunler..

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın