E Ticaret Pazarlama Teknikleri – 10 Temel Strateji

Yazar: 6 ay önce yayınlandı

E ticaret pazarlama teknikleri, günümüzün gelişen ve değişen ticari yaşantısında gittikçe daha da önemli bir hale geliyor. E-ticaret, günümüz işletmelerinin rekabetçiliklerini sürdürebilmeleri ve karlılıklarını artırabilmeleri bakımlarından hayati bir öneme sahiptir. Bu sebeple, hemen hemen her işletme ve marka, e-ticaret platformlarında daha da aktif olabilmenin yollarını aramakta. Bu bağlamda, e ticaret pazarlama teknikleri de hiç olmadığı kadar önem kazanmaktadır.

Günümüzün sunmuş olduğu teknolojik olanaklar sayesinde, dijital pazarlama ve e ticaret tamamen iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla, çevrimiçi platformlarda yürütülen her türlü dijital pazarlama faaliyetleri, aynı zamanda etkili e ticaret pazarlama teknikleri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dijital pazarlama ve e ticaretin kesiştiği noktada ise her geçen gün daha da önem kazanan e ticaret pazarlama teknikleri hakkında detaylı bir rehbere ihtiyaç duyulmakta. Biz de bu konunun taşıdığı bu öneme istinaden, dijital pazarlama ve e ticareti birleştiren bu önemli e ticaret pazarlama teknikleri hakkında etkili ipuçları içeren bir liste hazırladık. Haydi öyleyse şimdi başlayalım.

 1. Orijinal İçerik Üretin

Bir e-ticaret web sitesi kurmanın ilk adımı, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilecek içerikler oluşturmaktır. Yüksek kaliteli ve orijinal içerik oluşturmak, sizi başarıya taşıyacak en önemli unsurdur. Çünkü bu içerikler, müşterilerinizin internet ortamlarında sizinle etkileşime geçmelerini sağlayacak en önemli öğelerdir. Orijinal içerikler, potansiyel müşterilerinizin markanızı daha yakından takip etmelerini sağlayacak şekilde merak uyandırma konusunda da oldukça etkilidirler. Orijinal içerikler, hedef kitlenizin zihninde iz bırakmak için harika bir yoldur. Hedef kitlenizin web üzerinde ilgisini çekecek içerikler, ürünlerinizi satın alma konusunda onları cezbedecek en önemli silahlarınızdandır.

 1. E-Ticaret Web Sitenizin Düzenini Optimize Edin

E-ticaret web sitenizi titiz bir şekilde tasarlayarak kullanıma açtınız. Peki, bundan sonra ne olacak? Bu aşamada her şeyi en iyi şekilde yaptığınızı düşünerek e-ticaret web sitenizin görünüşüyle bir daha ilgilenmemek, yapabileceğiniz en büyük hatalardan olacaktır. Bu sebeple web sitenizin düzenini, dilini ve dönüşüm öğelerinin yerleşimini düzenli aralıklarla test etmek oldukça önemlidir. Müşteriler web sitenizi ziyaret ettiğinde, e-ticaret sitenizde gezinme ve onu kontrol etme konularının pratikliğine oldukça önem verirler. Özellikle de ürünlerinizi satın almaya meyilli olan müşterilerinizin, gerçekleştirecekleri işlemlerde bu kolaylığı ve pratikliği deneyimlediklerinden emin olmalısınız. Peki, bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Her şeyden önce açılış ve ürün sayfalarınızda görüntülenen dili test etmeniz gerekir. Ayrıca, dönüşüm öğelerinizdeki dil ile simgelerin ve öğelerin stratejik yerleşimlerini de test edebilirsiniz. Bunun için çevrimiçi kullanılabilirlik testi yöntemlerinden de faydalanmak size yardımcı olacaktır.

 1. İçerik pazarlaması

E ticaret pazarlama teknikleri arasında en önemli yöntemlerden birisi de içerik pazarlamasıdır. Bu sayede, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yapamayacağı kadar çok etkileşim ve sürdürülebilir dönüşümler çekebilirsiniz. Bu aşamada, uygulayabileceğiniz stratejilerde anahtar rolü oynayacak farklı içerik türleri için bir liste oluşturmalısınız. Bu içerik türleri, stratejinize göre blog gönderileri, videolar veya haber bültenleri olabilir. Bu konuda mutlak başarıyı sağlayabilmek için ekibinize, kaliteli yazılımlara, aboneliklere, çalışanlarınıza ve eğitime yatırım yapmaktan kaçınmayın. Bu bağlamda, içerik pazarlaması çalışmalarınızı profesyonel bir anlayışla yönetebilecek bir İçerik Pazarlaması Danışmanı ile birlikte çalışmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

 1. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya e-ticaret pazarlaması için oldukça güçlü bir araçtır. Sektörünüz, müşterileriniz ve pazarınızla, halka açık bir şekilde iletişim kurma konusunda etkili bir pazarlama tekniği geliştirmenize olanak sağlar. Etkileşim kazanmak, web sitenize gelen trafiği artırmak ve daha geniş bir müşteri tabanı geliştirmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Farklı sosyal medya platformlarını farklı amaçlarla kullanmak, şirketiniz için yeteneklerinizi ve çabalarınızı çeşitlendiren zengin bir varlık yaratır. Bu durum zaman içerisinde işinizi büyütecek şekilde müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medya platformlarında markanızın kişiliğini korumak çok önemlidir. Çünkü tutarlı olmak hedef kitlenizde güven yaratacaktır. Sosyal medya sayesinde marka bilinirliğini ve otoritesini geliştirebilir ve kampanyalarınızı başarıya ulaştırmaya yetecek kadar dönüşüm oranları elde edebilirsiniz. Sosyal medyanın sunmuş olduğu bu fırsatlardan en verimli şekilde yararlanabilmeniz adına mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Danışmanı ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederiz.

 1. E-Posta Pazarlaması

Müşteri tabanınıza ulaşmanın en etkili yollarından birisi de e-posta pazarlamacılığıdır. Fakat bu yöntemi kullanırken, e-postalarınızın içeriği ve erişiminize kimlerin dahil olduğu gibi konularda çok dikkatli olmanız gerekiyor. E-posta pazarlaması uzun süredir etkili bir yöntem olarak dijital pazarlama ve e ticaret sektöründe kullanılmakta. Bu kadar uzun süredir kullanılıyor olmasının sebebi ise işe yarayan etkili bir metot olmasıdır. Hedef kitlenize daha etkili bir şekilde ulaşmak istiyorsanız e-postalarınızda faydalı içeriklere de yer verin. Hatta onları olabildiğince kişiselleştirin. E-posta pazarlamasını daha da etkili bir silah haline getiren bir diğer önemli unsur ise müşterilerinize özel sunduğunuz promosyonlar olacaktır.

 1. E-Ticaret İçin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

E-ticaret web sitenizi optimize etmek mi istiyorsunuz? Bunu yapabilmenin en önemli ve manuel yöntemlerinden biri, e-ticaret platformunuzu arama motorları için optimize etmektir. E-ticaret web siteniz, günümüzün SEO standartlarına uygun, zengin içeriklerle güncellenmelidir. SEO konusunda bir diğer önemli unsur ise iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Anlayacağınız, web sitenizi mümkün olduğunca hatasız bir şekilde optimize ettiğinizden emin olmak artık her zamankinden daha da önemli. Bu konuda içiniz rahat bir şekilde tamamen emin olabilmeniz adına yapabileceğiniz tek şey profesyonel bir SEO Danışmanı ile işbirliği yapmaktır. E-ticaret web sitenizi, eksiksiz ve hatasız bir şekilde arama motorları için optimize edebilecek bu uzmanlardan yardım almak hem sizin hem de platformunuzun başarısı için en doğru yöntem olacaktır.

 1. Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (E-Ticaret İçin PPC)

Tıklama başına ödeme usulü pazarlama kampanyalarının üç temel öğesi vardır. Bu öğelerin birincisi reklamlar, ikincisi teklif aşaması ve sonuncusu da açılış sayfasına yönlendirmedir. Dijital pazarlama ve e ticaret stratejinizin başarıya ulaşmasını istiyorsanız, bu üç öğenin de iyi bir uyum ve tam bir senkronizasyon içinde çalışıyor olduklarından emin olmalısınız. Potansiyel müşterileri dönüşüm huninizden geçirmek için açılış sayfası reklamınızın bir devamı olmalı, bu devam sayfası da reklamda vaat edilenleri eksiksiz bir şekilde sunmalıdır.

 1. Mobil İçin Optimize Edin

E-ticaret web sitenizin çeşitli kullanıcı düzenlerine duyarlı olduğundan emin olmanız kesinlikle çok önemlidir. Mobil cihazlar, özellikle de e-ticaret sektöründe internet kullanımının büyük bir bölümüne hakim olmaya başlıyor. Dolayısıyla, web sitenizi mobil cihazlara duyarlı bir şekilde tasarlamak, büyük bir müşteri kitlesini elden kaçırmamak için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlama konusunda son derece etkili olacaktır.

 1. Retargeting Yapın

Retargeting, e ticaret pazarlama teknikleri arasında oldukça başarılı bir  yöntem olarak bilinir. E-ticaret web sitenize daha önceden ilgi göstermiş olan müşterilerin bir satın alma aktivitesi gerçekleştirme ihtimali daha yüksektir. Yeniden hedefleme, web sitenizi ziyaret eden müşterileri analiz etmekle başlar. Daha sonra ise internette gezindikleri esnada, onları web sitenize geri döndürebilecek reklamlar göstermekle devam eder. Bu ziyaretçiler web sitenize tekrar girdiklerinde, satın alma olasılıkları diğerlerine kıyasla çok daha yüksektir.

 1. Kişiselleştirme Çalışmaları Gerçekleştirin

Dijital pazarlama ve e ticarette başarılı olmak istiyorsanız, işletmenizi benzersiz bir şekilde öne çıkarmayı başarabilmelisiniz. Bu yüzden, kullanıcı deneyiminizi, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde özelleştirmeniz gerekmektedir. Bunu başarabilmek için ise müşterileriniz hakkında bilgi edinme çalışmalarına yeterli zamanı ayırın. Ayrıca sosyal pazarlama çalışmalarınızı da mümkün olduğunca kişiselleştirin. Özelleştirilmiş dijital pazarlama ve e ticaret stratejileri potansiyel müşterilerinizi oldukça memnun eder. Müşterilerinizi doğru bir şekilde analiz ederek oluşturacağınız bu stratejiler, markanıza daha sadık bir müşteri tabanı yaratmanıza da yardımcı olacaktır.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın