Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: 2 hafta önce yayınlandı

Youtube SEO nedir sorusunun cevabı, hedeflediği kitleye bu kanal üzerinden de ulaşmak isteyenler için önemlidir. Arama motorları denildiği zaman akla ilk gelenler Google, Bing veya Yandex’dir. Ancak dünyanın en büyük ikinci arama motoru Youtube’dur. Hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz dijital pazarlama kanallarından biri olan Youtube, yazılı içeriklere kıyasla daha fazla ilgi görmüştür. Google’ın SEO optimizasyonu kadar olmasa da Youtube’da daha üst sıralarda yer almak, daha fazla görüntüleme, abone veya trafik elde etmek için yapılacak birkaç adım vardır. Bilinen ilk ve en basit Youtube SEO optimizasyonu, başlık ve açıklamaya anahtar kelimeyi eklemektir. Ancak Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı sadece bundan ibaret değildir. Özellikle bu aşamada SEO Danışmanlığı hizmeti almak, istediğiniz trafiği elde etmenizi kolaylaştırır.

Youtube SEO Nedir?

Google’dan sonraki en büyük arama motoru olarak bilinen Youtube, stratejik planlama, istikrarlı video içerik paylaşımı ve SEO konularında başarılı olma potansiyeline sahiptir. Bilinçli ve nitelikli bir Youtube kanal/video optimizasyon süreci izlenme, süre, beğeni, yorum, abonelik gibi parametrelerle olumlu grafikler yakalayarak etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırabilir. Bu aşamada ise ilk olarak Youtube SEO nedir sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Youtube SEO, Youtube arama sonuçlarına göre kanalları ve videoları optimize eder. Youtube arama sonuçları algoritması, Google’a kıyasla önemli ölçüde basitleştirilmiştir. Bu açıdan Youtube SEO hakkında hiçbir şey bilmeyen bir kullanıcının videosu bile milyonlarca kez izlenebilir.  Çünkü basit bir mantık üzerine kuruludur. Ayrıca, Youtube, video oluşturuculara ilgili arama sonuçlarında kolayca görüntülenmeleri için ihtiyaç duydukları gereksinimleri sağlar. Ancak elde edilen trafiğin düzenli olması için Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmeniz gerekir.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube Seo Nasıl Yapılır?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı normal SEO’ya kıyasla biraz farklılık gösterir. Bu yüzden, Youtube kanal optimizasyonunu kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan görünürlüğü size sağlayan ve Youtube SEO tekniklerini bilen bir eğitmenden SEO Eğitimi alabilirsiniz. Bu sayede Youtube SEO sıralama faktörleri dikkate alınarak kanalınızın trafiği artırılabilir.

Youtube SEO Teknikleri Nelerdir?

Youtube SEO nedir sorusunun cevabı, Youtube videolarını ve Youtube kanallarını optimize etme ve bunları Youtube’un organik arama sonuçlarında üst sıralarda sıralama sürecini içerir. Bu genellikle video ve meta açıklamaları, küçük resimleri, transkriptleri, etiketleri, bağlantıları, CTA’yı ve daha fazlasını içerir. Ayrıca buna optimizasyon da dahildir. Youtube’un videolarınız için en iyi küçük resimleri seçmenize ve oynatma listelerinize yeni videolar eklemenize izin vermesinin ana nedeni, kullanıcıların içerikle ilgili açıklamaları, başlıkları ve etiketleri manuel olarak aramasına izin vermektir. Bu açıdan Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı sayesinde daha erişilebilir olabilirsiniz. Çünkü Youtube SEO teknikleri, görüntülemeleri, dönüşümleri ve etkileşimi artırır.

Youtube Video Başlığı Nasıl Yazılmalı?

Youtube Video Başlığı Nasıl Yazılmalı?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video başlıkları Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı için önemlidir. Başlıklar her zaman yazıldığı gibi optimize edilir. Sonuç olarak, videonun başlığı kullanıcı için keskin ve etkileyici olmalıdır. Ayrıca başlık, çok uzun olmamalıdır. Kullanıcıların neden bu videoyu izlemesi gerektiği kısaca açıklanmalıdır. Bir başlığa karar vermeden önce anahtar kelime anketi yapmanız gerekir. Çünkü, video başlığı, video sıralamasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle en az 5 kelime uzunluğunda olmalı ve sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri içermelidir.

Youtube Video Açıklaması Nasıl Olmalı?

Açıklama, herhangi bir arama platformunda önemlidir. Youtube ise video açıklamalarını biraz daha az önemli hale getirme eğilimindedir. Ancak Youtube SEO nedir ve nasıl yapılır sorularının kritik cevapları arasında vurgulanan kriterlerden biridir. İçeriğinizin farklı şekillerde öne çıkmasını sağlamak için videonun açıklama bölümünü kullanabilirsiniz. Açıklama alanında kullanılması gereken metinler ise videonun transkripti, eğer videoda şarkı yayınlandıysa şarkının sözleri, anahtar kelimeler ve video başlığının farklı halleridir.

Youtube Etiket Nasıl Koyulur?

Youtube Etiket Nasıl Koyulur?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiket, videoya eklenen bir anahtar kelimedir. Youtube SEO nasıl yapılır sorusu için önemli olan etiketlerin, videonun konusunu ve içeriğini doğru şekilde yansıtması önemlidir. Bu şekilde bir video başlığı ve açıklaması oluşturmak için anahtar kelime ve etiket araştırmanız sırasında bulunan verileri kullanmalısınız. Ayrıca bunlar en fazla 120 karakter içermeli ve ifadenin başına ve sonuna çift tırnak işareti konulmalıdır. Bu, videonuzun uzun kuyruk anahtar kelime öbeğiyle tam olarak eşleşmesini sağlar. Youtube etiket nasıl koyulur sorusu için ise ilk olarak Youtube Studio’da oturum açmanız gerekir. Ardından yüklemek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra yükleme akışındaki ‘Diğer Seçenekler’ butonuna tıklamalı ve burada etiketleri eklemelisiniz. Eğer daha önceden yüklediğiniz bir videoya etiket eklemek istiyorsanız bunun için yine Youtube Studio’da oturum açmanız gerekir. Sonrasında ise ‘İçerik’ butonunu ve videoyu seçmelisiniz. Bu sayede etiket ekleyebilirsiniz.

En Fazla Kaç Tane Etiket Eklenir?

Youtube uygulamalarında en sık yapılan hatalardan biri etiket oranının çok yüksek olmasıdır. Başka bir deyişle, birçok kullanıcı durumu yanlış değerlendirerek videolarında aşırı fazla etiket kullanır. Çok fazla etiket varsa bir videonun daha üst sıralarda yer alacağını düşünmek yanlış bir düşüncedir. Bu yüzden Youtube SEO nedir ve nasıl yapılır sorularının cevapları içinde bulunan etiket kullanımının ne kadar olduğunu bilmelisiniz. Bu açıdan etiket kullanımı 4 ile 8 arasında olmalıdır. Ne kadar çok etiket oluşturursanız, Youtube sisteminin videoyu anlamasını zor bir hale getirirsiniz. Ayrıca kanalınızda kullandığınız etiketler, metin olarak görünecek kadar uzun olmamalıdır. Birçok kullanıcı, birçok kelime içeren etiketler kullanır. Bununla birlikte, yüksek kaliteli sonuçlar için etiketteki kelime sayısı da çok önemlidir. Bu yüzden kullanabileceğiniz maksimum kelime sayısı 3 ila 4 olmalıdır. Kullandığınız etiketler, videonuzu en az kelimeyle en iyi tanımlayan kelimeleri içermelidir. Ayrıca alakasız kelimelerden kaçınmanız önemlidir. Bu, kısa etiketler kullanarak videolarınızı daha yüksek sıralara ulaşmasının bir yoludur.

Youtube Anahtar Kelime Nereye Yazılır?

Youtube Anahtar Kelime Nereye yazılır?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youtube’un arama önerileri özelliğini kullanmak oldukça önemlidir. Youtube’da kelime ve kelime öbekleri yazabilirsiniz. Anahtar kelime optimizasyonu, Youtube SEO nasıl yapılır sorusu için önemlidir. Bu nedenle videonuz çok fazla izlenmesini istiyorsanız popüler anahtar kelimelerle optimize etmeniz gerekir. Seçilen video anahtar kelimesi belirli sayıda arama almalıdır. Seçilen anahtar kelimeler ise etiket şeklinde yazılabilir.

Youtube SEO Skoru Nedir?

Youtube SEO nedir sorusu kadar sorulan bir diğer soru da Youtube SEO nedir sorusudur. Youtube SEO skoru, çeşitli şekillerde ölçülebilir. Görüntülemeleri, toplam oynatma süresini, izleyiciyi elde tutma, arama sıralamalarını, etkileşimi ve Youtube SEO skorunu ölçmek için kullanılır. Toplam görüntüleme, tüm video görüntülemelerinin toplamını gösterir. Toplam görüntüleme, doğru kitleye ulaşmak ve harika etkileşimler ve dönüşümler elde etmek için harika bir performans göstergesidir. Diğer ölçüm yöntemlerinden biri ise toplam oynatma süresidir. Bir izleyicinin bir videoyu izlemek için ne kadar zaman harcadığını belirler. Toplam oynatma süresi, içerik önerileri söz konusu olduğunda Youtube’un önemli gördüğü kriterlerden biridir. Kitleyi elde tutma, ölçme yöntemlerinden biridir. Bir izleyicinin bir videoyu izlediği ortalama süreyi gösterir. Youtube SEO skorunuzu ölçmenin en önemli yollarından biri etkileşimdir. Sürekli etkileşim, hedeflerinize ulaşmanın en iyi yoludur.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın