Youtube Reklam Verme – Youtube Reklamcılığı

Yazar: 9 ay önce yayınlandı

YouTube da reklam verme, işletmelerin sosyal medya pazarlama kampanyaları için etkili stratejilerden birisidir. Hatta, birçok işletme için YouTube da reklam verme, pazarlama kampanyalarının merkezinde yer almaktadır. Eğer siz de YouTube video reklam verme konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hazırlamış olduğumuz bu detaylı rehberde ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Yazımızda, YouTube reklam nasıl verilir sorusunu cevaplamakla birlikte YouTube reklamlarıyla ilgili birçok faydalı bilgiye de yer vereceğiz. Yazımıza başlarken, YouTube reklam verme konusunda sizlere profesyonel anlamda yardımcı olabilecek bir Dijital Pazarlama Danışmanlığı ile çalışmanızı tavsiye etmek isteriz. Haydi öyleyse şimdi yazımıza YouTube video reklamcılığındaki en yeni gelişmelerle başlayalım.

YouTube Reklamcılığındaki Yenilikler

YouTube da reklam verme, aslında herhangi bir ücretli sosyal medya kampanyasını yürütmekten biraz daha farklıdır. Son yıllarda ise Google, YouTube reklamcılığını son derece değerli bir yatırım haline getirecek birtakım geliştirmelerde bulundu. Bu geliştirmeler, YouTube reklamcılığı ile ilgili bazı şeyleri de değiştirdi. Haydi şimdi bu gelişmelerin neler olduklarına bir bakalım.

 • Google’ın, YouTube reklamcılığında gerçekleştirdiği gelişmelerden en önemlisi, YouTube reklamları için kullanıcıların arama geçmişine dayalı hedefleme yapabilme özelliğidir.
 • Google, artık, reklamcıların YouTube’da yalnızca sesli reklamlar yapabilmelerine de izin veriyor.
 • YouTube reklamlarında artık yükseltilmiş veri ilişkilendirme modelleri kullanılmakta.

YouTube Video Reklamlarının Türleri

Video Keşif Reklamları

Video keşfi YouTube reklamlarının kullanıcılara gösterildiği yerler arama sonuçları sayfaları, YouTube ana sayfası ve YouTube video izleme sayfalarıdır. Bu reklamlar buralarda ilgili videolar olarak gösterilir. Bir kullanıcı reklamı tıkladığında, hedef video sayfasının sağ sütununda tamamlayıcı şerit görüntüsünde bir nokta ortaya çıkar. Reklam, burada görüntülenir. Kullanıcılar, bu reklamları yalnızca tıklama yoluyla izleyebilirler.

Yayın İçi TrueView Reklamları (Atlanabilir Reklamlar)

Bu reklamlar, platformun standart video reklam türüdür. Reklam verenler, TrueView reklamları için yalnızca üç durumda ödeme yapmak zorundadırlar. Ödeme gerçekleştirilen durumlar temel olarak, izleyiciler reklamları izlediğinde veya reklamla etkileşim kurdukları zamanlarda gerçekleşir. Ayrıca, kullanıcıların bir harekete geçirici mesaja tıklamaları da ödeme yapılmasını gerektiren bir durumdur. Bu videolar, çeşitli içerikleri paylaşmak üzere kolayca özelleştirilebilir.

Bu reklam türünde, reklam verenlerin ödeme yapmaları için herhangi bir kullanıcının, reklamı en az 30 saniye boyunca izlemesi gerekmektedir. Bu süreden daha kısa süreli olan reklam videolarında ise herhangi bir ödeme yapılması için reklamın sonuna kadar izlenmesi gerekir. Bununla birlikte, kullanıcıların, sadece bir harekete geçirici mesajı tıklaması da ödeme yapılması için yeterli olacaktır. YouTube, atlanabilir TrueView reklamlarının en az 12 saniye en fazla ise 6 dakika uzunluğunda olmasını koşul olarak belirtmiştir. Yayın içi TrueView reklamları, birisi YouTube’da tıkladığı videoyu izlemeden hemen önce oynatılır. Bu reklamlarda ise kullanıcılar, kimi zaman reklamı beş saniye izledikten sonra atlama olanağına da sahiptir. Pazarlamacılar, bu video reklamları farklı CTA’lar ve yer paylaşımlı metinlerle özelleştirebilme imkanına sahiptirler.

TrueView Videoları Neleri İçerebilir?

TrueView video kampanyalarının içerikleri de belirli koşullarla sınırlandırılmıştır. Bu reklamlar telifsiz olarak kabul edilen kişilerin eserlerini içerebilir. Ayrıca, telif izni alınmış içerikler de bu reklam videolarında kullanılabilir. Aynı şekilde bu kapsamdaki diyalogları ve müzikleri de içerebilirler. Ancak, siz standart değerlerde bir promosyon reklamı yayınlamaktan kaçınmalısınız. Çünkü, bu videolar atlanabilirdir. Bu yüzden, kitlenize, izlemeye devam etmeleri için iyi bir neden vermeniz gerekir. Aksi halde ürün eklentileri, hedeflemiş olduğunuz görüntülemeleri almaktan uzak kalacaktır. Bu reklamları daha da ilgi çekici hale getirmek için yaptığınız iş ile ilgili kısa bir hikaye anlatmayı deneyebilirsiniz.

Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar

Atlanamayan reklamların oynatılabileceği üç ana yer vardır. Bu reklamlar, kullanıcıların izleyecekleri videolardan önce, bu videonun ortalarında veya izledikleri video bittikten sonra oynatılabilir. YouTube, atlanamayan reklamların sürelerini 15 ila 20 saniye arasında olacak şekilde sınırlamıştır. Bu reklamlar oynatılacağı zaman, izlenen videonun sağ alt köşesinde “5 sn. sonra reklam” şeklinde bir uyarı da belirmektedir.

Atlanamayan Videolar Neleri İçerebilir?

Atlanamayan reklamlar da içerik konusunda TrueView reklamları ile benzerliklere sahiptir. Bu koşulları karşılayan içerik türleri arasından, markanızı en iyi temsil edecek olanlarını videolarınızda kullanabilirsiniz. Bu süre en fazla 20 saniye kadar olacağından, bu içerikler arasında en doğru olanını seçtiğinize emin olmalısınız. Bu reklamlar atlanamadığından, etkili bir harekete geçirici mesaja yer vermek son derece önemlidir.

Bumper

Bu reklamlar, platformda kullanabileceğiniz en kısa video reklam türüdür. Bu video reklamlar, bumper başına sadece altı saniye uzunluğa sahiptir. Bumper reklamlar, kullanıcıların, platform üzerinde tıkladıkları videodan önce oynatılır. İzleyiciler, bu reklamları atlayabilme seçeneğine sahip değildir. Kısa sürelerinden dolayı, bu reklam videolarında iyi bir hikaye anlatmak pek de mümkün değildir. Ancak, yeni bir ürün lansmanı için etkili bir tamamlayıcı olabilirler. Tek yapmanız gereken, elinizdeki bu kısa süreyi akıllıca değerlendirmektir.

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Yer paylaşımlı reklamlar, kullanıcıların izlemekte oldukları herhangi bir videonun altında gezinen bir şerit reklamı olarak yayınlanmaktadır. Bu reklam türü, diğer yayın içi video kampanyalarınızı desteklemek için idealdir. Bir banner reklam, ürününüzü, izleyicilerin video keyfine müdahale etmeden tanıtmanın harika bir yoludur.

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir: Bir Reklam Kampanyası Başlatın

Ürünleriniz için bir pazarlama videosu oluşturdunuz. Şimdi de YouTube video reklam verme amacıyla başvuru yapmak istiyorsunuz. Fakat, YouTube video reklam verme başvurusunda bulunmadan önce ise bazı konuları netleştirmeye ihtiyacınız var. Şimdi, kısaca, YouTube reklam nasıl verilir sorusunu cevaplayacağız. Ondan sonra ise bahsetmiş olduğumuz bu konularla ilgili hazırladığımız mini listeyi sizlerle paylaşıyor olacağız. Haydi öyleyse hiç beklemeden YouTube reklam nasıl verilir sorusunu cevaplamaya başlayalım. Reklam videonuzu hazırladıktan sonra YouTube da reklam verme için ilk olarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek Google Ads hesabınıza giriş yapın. Daha sonra Google Ads hesabınızın ana sayfasına gidin ve burada karşınıza çıkacak olan yeni kampanya oluştur butonuna tıklayın. Ardından sırasıyla şu adımları takip ederek YouTube reklam verme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz:

Hedef ve Kampanya Türü

Bu adımda uygulama sizi, kampanya hedefinizi belirleyebileceğiniz bir ekrana yönlendirecektir. Kampanya hedefinizi belirledikten sonra ise bir kampanya türü seçmeniz gerekir. Sosyal medya pazarlama stratejinize uygun bir kampanya hedefi belirleyin. Ardından kampanya türü olarak da video seçeneğini işaretleyin. Daha sonra ise diğer aşamaya geçiş yapabilirsiniz.

Kampanya Alt Türü ve Stratejisi

Bu aşamada ilk olarak YouTube reklam verme kampanyanız için bir alt tür seçmeniz gerekmektedir. Uygulama burada size, kampanya alt türünüz için üç seçenek sunmaktadır. Bu alt türler reklam dizisi, yayın dışı ve video erişim kampanyası seçeneklerinden oluşmaktadır. Siz burada, video erişim kampanyası seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra ise kampanyanızı, hedeflerinize ulaştırabilecek etkili bir strateji belirlemelisiniz.

Kampanya İsmi

Kampanya alt türünüzü ve kampanya stratejinizi belirledikten sonra uygulama sizi, video reklam verme kampanyanızın ismini girebileceğiniz bir ekrana yönlendirecektir. Bu ekranda karşınıza, belirleyebileceğiniz iki seçenek çıkacaktır. Burada tek yapmanız gereken, kampanya ismi kısmına bir ad girmektir. Ekranda yer alan diğer seçenek olan “teklif stratejisi” seçeneğini hiç dokunmadan olduğu gibi bırakın ve ilerleyin.

Bütçe

Bütçenizi belirleyebileceğiniz iki kampanya seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, günlük veya tüm kampanya seçenekleridir. Günlük bütçe seçeneği, daha çok kısıtlı kampanya bütçesine sahip reklam verenlere hitap etmektedir. Bu seçenek, bütçenizin kısa sürede tükenmesini önler ve günlük maliyetleri düşük tutmanıza yardımcı olur. Kampanya toplam bütçesi belirlemek ise, Google’ın aşmayacağı sabit bir yatırım tutarı belirlemenize imkan sağlamaktadır. Son olarak ise kampanyalarınız için bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi belirlemeyi de unutmayın.

Ağlar, Konumlar ve Diller

Bu aşamada, hem YouTube arama sonuçları hem de YouTube videoları için ayrı kampanyalar oluşturmanız gerekecektir. Bunun sebebi ise, bu yöntemin, kampanya performans ölçümlerini daha iyi izlemenizi sağlayacak olmasıdır. Başlatacağınız bu farklı YouTube video reklam verme kampanyaları, platform üzerinde, birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştiren kişilere gösterilecektir. Bundan dolayı, YouTube video reklam verme kampanyalarınızın performanslarını ayrı ayrı izlemek daha etkili sonuçlar sağlayacaktır. Son olarak ise reklamlarınızın hangi lokasyonlarda ve hangi dillerde yayınlanacağını da belirleyin.

İçerik Hariç Tutmaları ve Hariç Tutulan Türler ve Etiketler

Bu seçenekler, topluluk kurallarının ihlal edildiği videolarda markalarının reklamlarını yayınlamak istemeyen kurumlar için bulunmaktadır. Genişletilmiş envanter seçeneği, aşırı küfürlü ve sansürsüz içerik barındıran videolarda reklamlarınızın gösterilmeyeceği anlamına gelir. Standart envanter ise ağır küfürlü ve sansürsüz içerik barındıran videoların, reklamlarınızı içeremeyeceğini ifade eden seçenektir. Sınırlı envanter seçeneğini işaretlemek, reklam videolarınızın orta derecede küfürlü ve sansürsüz içerik barındıran videolarda da gösterilmesini engeller.

İlgili Videolar

Bu aşamada, uygulama sizden reklam videolarınızın altında gösterilecek ilgili videolar ekleme seçeneğini kullanmanızı isteyecektir. Bu seçenekleri boş bırakabileceğiniz gibi, platform size en fazla beş adet ilgili videolar ekleme olanağı sağlamaktadır. İlgili videolar eklemek, reklam videolarınızın görünürlüğünü artırmaya yardımcı olacaktır. Bu sebeple bu seçeneği boş bırakmadan geçmeniz daha faydalı olabilir.

Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş seçenekleri belirleyebileceğiniz bu aşamada daha ayrıntılı bir hedefleme yapabilirsiniz. Bunun için belirli işletim sistemlerini, cihazları veya operatörleri belirtme olanağına sahipsiniz. Bu özellik, mobil uygulama reklamları için son derece kullanışlıdır. Uygulama, bu seçeneklere bağlı olarak teklifinizi artırma veya azaltma olanağını sağlamaktadır. Bu aşamada YouTube reklam verme kampanyanızın hangi tarihlerde etkili olacağını da belirleyebilirsiniz.

Demografi ve Kitle Segmentleri

Reklam videolarınızın hangi kitlelere gösterilmesini istiyorsunuz? İşte bu aşamada bu hedef kitlenizi detaylı bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Uygulamanın size sunmuş olduğu seçenekler arasında cinsiyet, yaş, ebeveynlik durumu ve hane geliri gibi demografik özellikler yer almaktadır. Yalnız, bu hedef kitleyi belirlerken YouTube video reklam verme kampanyanız için yeterli araştırmayı yaptığınızdan emin olmalısınız.

Anahtar Kelimeler, Konular ve Yerleşimler

Reklam videolarınızın görünmesini istediğiniz kişileri de hedefleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Reklam videolarınıza anahtar kelime hedefleme ile bir soruya görsel yanıt arayan kişileri etkili bir şekilde çekebilirsiniz. Fakat, bunun için doğru anahtar kelimeleri tespit edebilmelisiniz. Bunun için de yoğun bir araştırma sizi bekliyor olacaktır. Bu anahtar kelimelerden hangilerinin daha fazla görüntüleme, tıklama veya dönüşüm sağladığını belirleyin. Bunun için farklı anahtar kelime gruplarını sırayla deneyebilirsiniz.

Teklif Verme

Video reklamlarınızın alabileceği tahmini görüntüleme sayısını artırmak için de yapabileceğiniz bir şeyler var. Bunun için bu aşamada ayarlayabileceğiniz her görüntüleme başına ödeyeceğiniz maksimum fiyatı belirlemeniz gerekmektedir. Bu fiyatı belirlerken YouTube reklam verme kampanyanızın bütçesini de göz önünde bulundurarak bir teklif hazırlamalısınız. Aksi halde kampanya bütçenizi kısa süre içerisinde tüketebilirsiniz.

Video Reklam Kreatifini Oluşturma

YouTube reklam nasıl verilir konulu listemizin son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Bu aşamada, video reklamınızın YouTube bağlantısını eklemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise bu video reklamınızın yayın içi mi veya görüntülü reklam olarak mı yayınlanmasını istediğinizi belirlemelisiniz. Yayın içi reklamlar, size videonun üstünde görünen bir URL ile çakışma seçeneği de sunmaktadır. Daha akılda kalıcı hale getirmek için yönlendirmeli bir özel URL de oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı Bağlama

Bunu muhtemelen daha önceden yapmışsınızdır. Biz yine de hatırlatalım. YouTube video reklam verme işlemlerini tamamlamanızın ardımdan, Google Ads hesabınızı, videonun barındırıldığı YouTube kanalına da bağlamanız gerekecektir. Bunun için üst gezinme çubuğunda yer alan Araçlar ve Ayarlar seçeneğini tıklayın. Kurulum seçeneğinin altında bulunan Bağlı hesaplar seçeneği ile kanalınızı Google Ads hesabınıza bağlayabilirsiniz.

Video Reklamlarınızı Optimize Etmek İçin 9 İpucu

Metriklerinizi ve Hedeflerinizi Tanımlayın

YouTube reklam nasıl verilir sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de reklam videolarınızı en iyi şekilde optimize edebilmeniz adına uygulayabileceğiniz etkili ipuçlarını paylaşabiliriz. YouTube’da reklam vermeden önce hazırlayacağınız reklam videosunun en iyi şekilde optimize edilmiş olduğundan emin olmalısınız. Bunun için ilk yapmanız gereken, YouTube’da reklam vermeden hemen önce kampanyanızın hedeflerini belirlemek olacaktır. Aynı zamanda, YouTube reklam verme kampanyanızın, belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşma konusundaki başarısını ölçebileceğiniz metrikleri de bu aşamada belirlemeniz gerekiyor.

Düşük Performans Gösteren Yerleşimleri İzleyin

YouTube reklam nasıl verilir sorusunu yanıtlamamızın ardından, reklam videolarınızı optimize etme konusunda sizlere büyük yardımları dokunacak ipuçlarını içeren listemiz tüm hızıyla devam ediyor. YouTube reklam verme kampanyanız için videonuzu hazırladınız ve kampanyanızı artık başlatmış bulundunuz. Bu aşamada düşük performansa sahip yerleşimleri düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için Google Ads kampanyaları kontrol et panelini ziyaret etmelisiniz.

Özel Bir Küçük Resim Kullanın

Kullanıcıları, reklam videonuzu izlemeye ikna etmenin en etkili yolu videonuz için yüksek kaliteli bir hareketsiz görüntü tasarlamaktır. Bunu yaparken unutmamanız gereken önemli bir nokta da bulunuyor. Bu resmi tasarlarken, hem mobil cihazları hem de diğer farklı cihazları kullanan kullanıcılar için okunaklı olmalarına özen gösterin. Ayrıca, tasarlayacağınız küçük resimde bir kişi bulunuyorsa, bu kişinin kameraya bakması da izleyicileri reklam videonuza çekme konusunda etkili olacaktır.

İnsanları Kartlarla Satın Almaya Yönlendirin

Platform, bir YouTube kartını, küçük bir “i” sembolüyle göstermektedir. Kullanıcılar, bu küçük sembolün üzerine tıklayarak ne olduğunu öğrenmek için büyütebilirler. Fakat şunu unutmamalısınız ki, bu görünümü, sadece reklam videonuzla veya içeriğinizle ilgili kullanıcıların bildirimi görmesi için zamanlayabilirsiniz. Bu kartlara reklamını yapmış olduğunuz ürünleri ekleyebilirsiniz.

Harekete Geçirici Mesajlar Oluşturun

YouTube’da reklam vermek için videonuzu tanıtıyorsunuz. Bu esnada, bir URL’ye bağlı harekete geçirici mesaj yer paylaşımlarını da dahil etme imkanınız bulunuyor. Bu harekete geçirici yer paylaşımlarını bir açılış sayfasına, ürün sayfasına, bilgi sayfasına veya kariyer sayfasına dahil edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kullanıcıları, markanızla ilgili olumlu bir rapora veya röportajlara bile yönlendirebilirsiniz.

Bir Youtube Bitiş Listesi Oluşturun

Bir bitiş ekranı oluşturmak, YouTube video reklam verme kampanyasında ne kadar etkili olabilir ki diye soruyor olabilirsiniz. Her şeyden önce, bitiş ekranları, reklam videonuzun yayınlandığı kanalın abonelerini kanalınıza çekme konusunda son derece etkilidirler. Bununla birlikte, bitiş ekranları sayesinde sosyal ağlarınızı da tanıtabilirsiniz. Bu sayede markanıza olan ilgiyi de önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Negatif Yeniden Pazarlamayı Kullanın

Uzun süredir bir YouTube reklam verme kampanyası yürüttüğünüzü varsayalım. Bu kampanyada bir markaya yalnızca yeni kullanıcılar çekmeyi başarabilmeniz için, reklamınızın gösterilmeyeceği kullanıcı türlerinin bir listesini oluşturmanız gerekir. Bu sayede, halihazırda müşteriniz olan kullanıcılara reklam yapmayarak, YouTube video reklam verme kampanyanızın bütçesini de korumuş olacaksınız. Artık bu bütçeyi, yalnızca benzersiz kullanıcıları hedefleyerek kullanabilirsiniz.

İzleyicilerin İhtiyaç Ve İsteklerini Karşılamak İçin Altyazı Kullanın

YouTube video reklam verme ile ilgili ipuçlarını paylaşmış olduğumuz listemizin bu basamağı aslında tüm YouTube videoları için geçerli bir kuraldır. Buna karşın, çok sayıda reklam veren, bu ipucunu uygulamayı es geçmektedir. Oluşturduğunuz ve onayladığınız kaliteli bir video transkripsiyonu eklemek, videolarınızın daha geniş kitlelere erişebilmesi bakımından son derece etkili bir uygulamadır. Fakat burada, işi, YouTube’un otomatik altyazılarına bırakmayın. Çünkü, yalnızca kullanıcı tarafından yüklenen çeviri yazılar Google tarafından dizine eklenir.

Reklamınızı Daha Uzun Yapmayı Düşünün

YouTube reklam nasıl verilir konulu videomuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. YouTube da reklam verme konusunda sizlere yardımcı olması amacıyla paylaşmış olduğumuz ipuçlarının sonuncusu de reklam videolarınızı daha uzun yapmaktır. Uzun videolara, etkileşimi artıracak öğeleri eklemek çok daha kolay olacaktır. Yazımızı bitirirken, YouTube da reklam vermeden önce, profesyonel bir Dijital Pazarlama Danışmanı ile iletişime geçmenizi ve bu konuda destek almanızı da tavsiye etmek isteriz. Umarız yazımız, daha fazla dönüşüm kazandıracak reklam videoları çekebilme konusunda sizlere ilham verebilmiştir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın