Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: 4 ay önce yayınlandı

Bir web sitesi dünya çapında bir kitleye ulaşma yeteneğine sahiptir ve bunun gerçekleşmesi için arama sonuçlarının ilk sayfasında yer alması gerekir. SEO, web sitenizi bölgenizin ötesindeki yerleri bile hedefleyerek sonuçların en üstünde yer alması için hazırlayan süreçtir. Peki ya yerel bir işletmenin belirli bir alanda daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız? Yerel SEO’nun devreye girdiği yer burasıdır. Yerel SEO, konuma özgü bir arama sorgusu için bir işletmeyi, ürünü veya hizmeti optimize etme sürecidir. Google (ve diğer arama motorları), kullanıcıya hangi sonuçların gösterileceğini belirlemek için IP adresine (masaüstü için) ve coğrafi konuma (mobil için) dayalı olarak bir kullanıcının konumunu kullanır. Bu nedenle, birisi bir diş hekimi, oto yıkama veya çilingir için yerel bir arama yaptığında, arama motoru bulundukları yerle alakalı yerel işletmeleri görüntüler.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, işletmenizin bulunduğu bölgede yaşayan kişilerin ilgili terimleri ararken web sitenizi çevrimiçi olarak bulabilmelerini sağlamak için işletmenizin web sitesini optimize etmek anlamına gelir. Yerel SEO, web sitenizi belirli bir yerel alan için optimize etme uygulamasıdır. Mağaza, restoran veya ajans gibi yerel bir işletmeniz varsa, web sayfalarınızın yerel bir kitle tarafından gerçekleştirilen belirli arama sorguları için sıralamasını istersiniz. Yerel işletmenizin web sitesini optimize etmek, insanların sizi çevrimiçi ve çevrimdışı olarak bulabilmesini sağlamakla ilgilidir. Şimdi bile binanıza ziyaretçi almıyor olsanız bile, sizinle aynı coğrafi bölgede bulunan bir kitleyi hedefliyorsunuz. Bu nedenle, çevrimiçi işletme varlığınızı o alan için optimize etmeniz daha iyi olur.

Yerel SEO, çok sayıda ziyaretçi trafiğinin olduğu mağazalar veya ofisler gibi yerel işletmeler tarafından kullanılabilir. Yerel SEO, insanların işletmenizi şahsen bulmasına yardımcı olur. Ayrıca bir mağaza veya ofisi olmayan ancak ev temizleme işi gibi yerel bir kitleye satış yapan işletmeler tarafından da kullanılır. Bu durumda, yerel SEO, bu işletmelerin harita listelerinde daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olur.

Yerel SEO, yerel arama sonuçlarında daha iyi görünürlük için çevrimiçi varlığınızı optimize etmeyi içeren bir pazarlama tekniğidir. Bu gelişmiş görünürlük, aşağıdakiler gibi çeşitli görevlerle sağlanır:

 • Google işletme profilinizi yönetmek
 • İtibarınızı geliştirmek
 • Web sitenizi optimize etmek
 • Bina alıntıları
 • Rekabetçi arama ortamınızı izlemek
 • Google’daki değişiklikleri izlemek ve kullanmak
 • Yerel bağlantı kurma

Yerel aramalar için optimizasyon yaparsanız, her türlü sinyal yoluyla işletmenizin belirli bir bölgede bulunduğunu ve o bölgedeki müşteriler tarafından bulunmak istediğini Google’a bildirmeye odaklanırsınız. Bugünlerde temel kural, bir bölgede/şehirde uygun bir adresiniz varsa, optimize etmenin açık ara en kolayı olmasıdır. Bu, yerel açılış sayfaları oluşturmanıza ve insanların web sitenizdeki bir mağaza bulma aracıyla mağazanızı bulmasına yardımcı olmanıza olanak tanır.

Ancak yerel aramalar için sıralama, yalnızca web sitenizi optimize etmekten daha fazlasını gerektirir. Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, Google My Business hesabınızla ilgili tüm ayrıntıları oluşturup eklemektir. Buna ek olarak, sektörle ilgili ve yerel bağlantılar elde etmek için biraz çaba sarf etmek yardımcı olabilir. Yerel bir sosyal medya stratejisi gibi, alıntılar ve hatta ağızdan ağza ve basılı broşürler yerel SEO’ya katkıda bulunur.

Organik SEO ile Yerel SEO’nun Karşılaştırılması

Organik SEO ile Yerel SEO’nun Karşılaştırılması

Yerel SEO’yu SEO’nun bir alt disiplini olarak görebilirsiniz. SEO, yerel bir bileşeni olmayan aramalar için web sitenizin sayfaları için daha yüksek sıralamalar elde etmeye odaklanırken yerel SEO, kasabalar veya bölgeler gibi belirli alanlarda daha yüksek sıralamalar elde etmeyi amaçlar. Bu aramaları genellikle yerel bir hedef kitle gerçekleştirir. Google, arama yapan kişinin sorunu için yerel bir çözüm arayıp aramadığını yalnızca sorguyla bir dereceye kadar anlayabilir. Bu arama sorguları, çoğunlukla yerel bir kitleye hizmet veya ürün sağladıkları için özellikle küçük işletmeler için ilgi çekicidir. Bu yerel aramalar için sıralama yapmak istiyorsanız, daha çok yerel sıralama faktörlerine odaklanan yerel SEO stratejisi yatırım yapmaya değer.

Organik ve yerel arama arasındaki temel fark, yerel SEO’nun coğrafi bir bileşeni olmasıdır. Bir kullanıcı sektör + konum için arama yaparsa arama motoru aramanın yerel amaçlı olduğunu bilir. Arama motorları da bazı aramalarda yerel niyeti üstlenecektir. Ayrıca tüm arama motorlarının istediği, kullanıcıya tam olarak aradıklarını vermektir.

Yerel SEO, bu yerel aramalarda görünmeniz için işletmenizin çevrimiçi varlığını optimize etme eylemidir. Hem yerel hem de organik arama sıralamalarına yardımcı olan belirli SEO uygulamaları da vardır. Örneğin, Google, Bing, Yelp ve TripAdvisor gibi yerel liste dizinlerinde işletme sayfanızı talep ederken, web sitenize bir bağlantı da eklersiniz.

Bu yerel liste alıntıları (işletmenizin adı, adresi ve telefon numarası), arama motorlarına nerede bulunduğunuzu söyleyerek yerel SEO’ya yardımcı olur. Arama motorları web sitelerini arama sonuçlarında sıralarken geri bağlantı sayısını dikkate aldığından, organik SEO çabalarınıza yardımcı olan bir bağlantı kurma stratejisi olarak sayılan web sitenize geri bağlantılar oluştururlar.

Yerinde yerel SEO, organik SEO’nuza da yardımcı olabilir. Arama motorları taze içeriği sever, bu nedenle yerel SEO, yerel alaka düzeyi sinyalleri göndermeye yardımcı olurken, organik SEO çabalarınızı artırmanıza da yardımcı olabilir.

Doğru yapıldığında hem yerel hem de organik SEO çalışmaları web sitenizin sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olur, ancak yanlış yapıldığında her ikisi de dijital pazarlama çabalarınız üzerinde oldukça zararlı bir etkiye sahip olabilir. SEO’nun arama motorları için optimizasyon olmasına rağmen, tüketicilerin işletmenizi bulmasına yardımcı olan şeyin bu olduğunu unutmamanız gerekir.

Arama motorlarının işletmenizin ve web sitenizin ne hakkında olduğunu bildiğinden emin olmak isteseniz de işletmenizi arayan potansiyel müşterileri düşünmek önemlidir. Google’ın ne yaptığınızı bilmesi için optimize etmemelisiniz. Arama yapanların işletmeniz hakkında tam konum, çalışma saatleri, hizmetler veya ürünler gibi ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri bulabileceklerinden emin olmalısınız.

Yerel SEO Neden Önemlidir?

Yerel SEO Neden Önemlidir?

İşletmenizin bulunduğu coğrafi bölgede bir kitle çekmek istiyorsanız, yerel SEO çok önemlidir. Yoast’a göre potansiyel müşterilerinizin nerede olduğunuzu bilmesi ve sizi orada bulabilmesi için web sitenizi optimize etmeniz gerekir.

Bir e-ticaret mağazasının yerel SEO konusunda endişelenmesi gerekmez çünkü müşterileri dünyanın her yerinden gelebilir ve fiziksel bir mağazaları yoktur. Ancak yerel SEO, örneğin bağımsız bir evcil hayvan dükkanı, kişisel bir eğitmen veya bir avukat için önemli olacaktır.

Yerel SEO stratejisi uygulamanın sayısız faydası vardır. Bunlar, daha fazla kişiye ulaşabilmeyi, daha fazla dönüşüm elde etmeyi ve itibarınızı artırmayı içerir. Bu sonuçlara başarıyla ulaşmaya başladığınızda, işinizin büyümesini beklemek doğaldır.

Yerel arama sonuçlarında daha iyi görünürlük, daha fazla kişinin markanızı keşfetmesine yol açacaktır. Arama yapan kişi buradan GBP’nizi ziyaret edebilir, web sitenize tıklayabilir veya işletmenizi şahsen ziyaret etmeye karar verebilir.

Yerel Pakette görünmek, potansiyel yerel müşterilere ulaşmanın en iyi yollarından biridir ve burada başarılı bir sıralama SEO önceliği olmalıdır. Ancak, dikkat etmeniz gereken yalnızca Yerel Paket değildir. Google Haritalar ve Apple Haritalar gibi harita uygulamalarında artan görünürlük, işletmenize gelen ziyaretçi sayısını da artırabilir.

Ziyaret etmek için bir kafe veya restoran arayanlar gibi hareket halindeyken bir işletme arayan kişiler, bunu genellikle tercih ettikleri harita uygulaması aracılığıyla yapacaklardır. Arama görünürlüğünü artırmak için harekete geçmek, doğal olarak işletmenizin web sitesini daha fazla kişinin ziyaret etmesine yol açar ve daha fazla web trafiği, daha fazla dönüşümle sonuçlanabilir. Özel işletme türünüze bağlı olarak, bir dönüşüm aşağıdakilerden biri veya birkaçı olabilir:

 • Ürün satışları
 • Hizmet satışları
 • Hesap kayıtları
 • Bülten kayıtları
 • Telefon çağrıları
 • Ücretsiz denemeler
 • Form gönderimleri

Çevrimiçi tüketiciler genellikle GBP’nizde istedikleri bilgileri bulabildiklerinden, dönüştürmek için her zaman web sitenizi ziyaret etmeleri gerekmez. Bu, Yerel Paket’teki sıralamanın değerini artırır ve organik arama yetkisi düşük web sitelerine sahip işletmelerin yine de iyi performans gösterebileceği anlamına gelir.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

İlk olarak, hizmetlerinizi açıklayan basit anahtar kelimelerin hızlı bir listesini yapmalısınız. Örneğin, bir muhasebeci ‘muhasebeci’, ‘cpa’ ve ‘vergi danışmanı’nı seçebilir. Oldukça kapsamlı bir listeniz olana kadar devam edin ve ardından ücretsiz bir Google Ads hesabına kaydolun. Bir reklam kampanyası oluşturmanız veya finansman sağlamanız gerekmez, ancak bir Google Ads hesabı size ücretsiz Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya erişim sağlar. Bu yararlı araç, ne kadar trafik oluşturduklarını ve dikkate almamış olabileceğiniz alakalı anahtar kelimeler için önerileri görmek için seçtiğiniz anahtar kelimeleri girmenize olanak tanır. Artık anahtar kelimeleriniz kesinleştiğine göre, optimizasyona geçebilirsiniz. Bunlar için 2 yerde ayrı ayrı optimize etmeniz gerekir: Google İşletme Profiliniz ve web siteniz.

Artık yerel SEO kampanyanızın iskeleti hazır olduğuna göre, alıntılar ve bağlantılar için hazırsınız. Her ikisi de çevrimiçi erişiminizi artırır ve Google sıralamanızı iyileştirir.

Çevrimiçi incelemeler iki nedenden dolayı çok önemlidir. İlk olarak Google’a meşru bir işletmeniz olduğunu bildirirler. İkincisi, potansiyel müşterileri şirketinize denemeye ikna etmeye yardımcı olabilirler. Tüm incelemeler değerlidir, ancak Google incelemeleri, Google sıralamanızı iyileştirmek için açıkça en önemlisidir. Google profilinizde yorum almanın en iyi yolu, müşterilerinize yorum gönderebilecekleri doğrudan bir bağlantı göndermektir. Müşterilerinize bu doğrudan bağlantıyı içeren bir e-posta göndermenizi öneririz. Tek sorun, Google’ın sizin için çok kolay olmamasıdır, bu doğrudan bağlantıyı kendiniz oluşturmanız gerekir.

Sonuçlarınızı yerel SEO ile izlemek önemlidir, böylece neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve zaman içinde nasıl iyileştirileceğini bilirsiniz.

SEO’da Yerel İçerik Nedir?

Yerel arama sonuçlarında yer almak için yerel işletmenizle ilgili içerik yazmak istiyorsunuz. Blog harika bir içerik stratejisidir ve yerel içerik pazarlaması ve SEO için de işe yarar. Bildikleriniz ve hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek şeyler hakkında yazmalısınız. Marangozsanız, projelerinizi ve müşterilerinizi ne kadar mutlu ettiklerini yazmanız gerekir. Diş hekimiyseniz, dişlerle ilgili yazılar yazmalısınız. Bir çiçekçiyseniz, güzel buketleriniz hakkında yazmanız daha iyi sonuçlar doğurur. Müşterileriniz hakkında da yazabilirsiniz. Yerel referanslar, derecelendirmeler ve incelemeler gibi içerikler yerel içerik olarak adlandırılır. Ancak belki onların hikayesi de bir blog yazısında anlatılabilir. Yerel etkinlikler hakkında yazmak aynı zamanda yerel SEO için harika bir içerik stratejisidir.

Herhangi bir yerel SEO içerik stratejisinde, blog gönderilerinizin yerel topluluğunuzla ilgili olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca elbette anahtar kelime araştırmanızda bulduğunuz anahtar kelimeler için gönderinizi optimize etmelisiniz.

Web siteniz için yüksek kaliteli, alakalı içerik oluşturmak, yerel SEO’nun kritik bir bileşenidir. İçeriğiniz blog gönderileri, videolar, podcast’ler, animasyonlar ve daha fazlası gibi birçok biçimde olabilir.

Anahtar, bu içeriği hedef kitleniz için değerli kılmaktır ve bu nedenle önce anahtar kelime araştırması yapmak önemlidir. Harika içerik oluşturmak, hedef kitlenize değer sağlamanın harika bir yolu olsa da SEO çabalarınız için temel olan sitenize bağlantılar oluşturmaya da hizmet eder. İnsanlar içeriğinizi beğendiğinde ve takdir ettiğinde, ona kendi sitelerinden bağlantı verirler. Bu bağlantılar, en iyi sıralamaları kazanmanın ve korumanın önemli bir parçasıdır.

Yerel SEO Denetimini Nasıl Yaparım?

Yerel bir pazarda rekabet eden ve SERP’lerde yerelleştirilmiş sonuçların gösterilmesi için rekabet eden her işletme, muhtemelen bir noktada yerel SEO denetimi yapma ihtiyacını bulacaktır. Geçmişte bir SEO uzmanı kiralamış olsanız da olmasanız da rekabeti yenmenin en iyi yolu nerede olduğunuzu ve neyi düzeltmeniz gerektiğini bilmek ve ardından rekabet ortamına dayalı olarak kazanmak için bir plan geliştirmektir.

Anahtar kelime araştırması, büyük web siteleri için uzun bir süreç olabilir, ancak sizinki gibi yerel siteler için devasa bir çile olmak zorunda değildir. Bunun nedeni, kitlenize odaklanmak için web sitenizin birkaç arama terimine odaklanması gerektiğidir. Başlamak için en iyi ücretsiz araçlardan biri Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dır. Size anahtar kelime hacmini ve belirli bir anahtar kelime için sıralamanın zorluğunu söyleyebilir. Aracı kullanmak için bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir ve bu hesaba ödeme yapmadan erişebilirsiniz.

Yerel SEO denetimi sırasındaki en önemli adımlardan biri, rakiplerinizin tam olarak ne yaptığını kontrol etmektir. Stratejilerini bilmiyorsanız, onları nasıl geçmeyi umabilirsiniz? Her rakibe derinlemesine dalmak zorunda değilsiniz, ancak başlamak için kime karşı rekabet ettiğinizi bilmelisiniz. Emin değilseniz, bulduğunuz anahtar kelimeleri Google’da aratarak başlayabilirsiniz. Oradan, nişinizdeki en iyi 5-10 rakibin bir listesini yapın. Bu sayı, konum, yerel alan ve daha fazlası gibi şeylere göre değişebilir.

Uygun bir GMB sayfanız olduğundan emin olmadan herhangi bir yerel SEO yapamazsınız. Bir GMB sayfanız yoksa, yerel SEO stratejinizin bir parçasını oluşturmak en önemli önceliklerinizden biri olmalıdır. Halihazırda bir GM sayfasına sahip olanlar için nelere dikkat etmelisiniz? Hızlı kontrol listeniz şunları içermelidir:

 • İşletmenizle ilgili yüksek kalite görseller
 • Doğru kategori ve alt kategori
 • Açıklama ve uygun anahtar kelimeler (maksimum 750 kelime)
 • Çalışma saatleri
 • İlgili herhangi bir bilgi (restoran menüsü, temel Soru-Cevap, vb.)

Bu öğelerden herhangi birine sahip değilseniz, bunları yapılacaklar listenize eklediğinizden emin olun. Bunların hepsinin uygun şekilde listelenmesi, potansiyel müşterilere yalnızca ihtiyaç duydukları tüm bilgileri vermekle kalmayacak, aynı zamanda yerel SEO’nuzu oluşturmanıza ve sıralamaları iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Google’daki sıralamanızı belirleyen pek çok şey vardır, ancak en önemlilerinden biri web sitenize yönlendirdiğiniz bağlantıların sayısıdır. Yüksek otoriteye sahip, alakalı alanlardan ne kadar çok bağlantı alırsanız, işiniz için o kadar iyi olur. Diğer taraftan, web sitenizi işaret eden çok sayıda düşük yetkili alan adınız varsa, bu sıralamanıza zarar verebilir.

Bağlantılar konusunun yanı sıra, alıntılarınızı kontrol etmek isteyeceksiniz. İyi bir alıntı, aşağıdaki kriterlere sahip olandır:

 • NAP’yi listeler (ad, adres, telefon numarası)
 • Tüm alıntılarda tek tip
 • Yüksek yetkili web sitelerine yerleştirilmiş

Ne Tür İşletmeler Yerel SEO’ya İhtiyaç Duyar?

Ne Tür İşletmeler Yerel SEO’ya İhtiyaç Duyar?

Esasen, yerel bir hedef pazara sahip her şirket, yerel SEO’dan kazanç sağlayabilir; ancak, yerel aramanın gerçekten harikalar yaratabileceği bazı işletme türleri vardır.

 • Tıbbi hizmetler: Doktor muayenehaneleri, diş muayenehaneleri ve acil bakım klinikleri gibi tıbbi hizmetler sunan işletmeler, yerel SEO için mükemmeldir. Olağanüstü bir web sitesi oluşturmaktan başka, bu uzmanların sıralamalarını yükseltmek için yapabilecekleri birçok şey var. İlk olarak, platformlarında yüksek değerli, bilgilendirici içerik yayınlayabilirler. Google, taze ve alakalı materyalleri sever. Bu işlemlerin son derece uzmanlaşmış doğası nedeniyle, blog gönderileri veya nasıl yapılır kılavuzları gibi şeyler aracılığıyla bilgi sağlamak, arama sıralamalarını iyileştirirken müşterinin hayatına değer katmanın harika bir yoludur.
 • Avukatlar ve Hukuk Büroları: Bu müşteriler için yerel SEO’nun en büyük avantajlarından biri, Google’ın doğrudan cep telefonlarındaki yerel arama sonuçlarında bir arama düğmesi göstermesidir. Bu nedenle, potansiyel bir müşteri telefonunu çıkardığında ve ‘[tür] avukat’ için arama yaptığında, belirli konumları için hedeflenen sonuçları görecektir. Doğru yapıldığında, yerel SEO, avukatı o konum için arama sonuçlarının en üstüne çıkaracak ve baskın harekete geçirici mesaj ‘bizi arayın’ düğmesi olacaktır. Bunun bu kadar büyük bir avantaj olmasının nedeni, bir kaza geçirmiş veya başka bir sorunu olan herkesin telefonda ücretsiz danışmanlık sunan avukatlar bulmaya çalışacak olmasıdır.
 • Tesisatçılar: Yerel SEO’dan yararlanacak sonraki işletmelerden biri tesisatçılardır. Bir düşünün: Birisi sıhhi tesisatla ilgili bir acil durum olduğunda, doğrudan mağazaya mı gidiyor? Hayır, genellikle [yakınımdaki tesisatçı] anahtar kelimesini aramak için Google’a giderler. Google arama sonuçları, birinin doğrudan bir tesisatçıyı araması, incelemeleri okuması ve böyle bir acil durumda yerel tesisatçılara anında erişmesi için kolay bir yol sağlar.
 • Restoranlar: Bu işletmeler, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) yaygın olan müşteri incelemelerinin ve yerel adres bilgilerinin aciliyeti nedeniyle yerel SEO’dan en fazla faydayı sağlar. Bu bilgi dolaysızlığı, potansiyel müşterileri en kısa sürede restoran işletmelerine yönlendirir. Ayrıca, insanların mahalledeki en kaliteli yemek ve hizmeti sunan restoranları oldukça verimli bir şekilde görmelerini sağlar.
 • Evcil hayvan hizmetleri: Evcil hayvan hizmetleri son derece uzmanlaşmıştır ve neredeyse yalnızca yerel düzeyde talep görmektedir. Bu alanda tipik olarak aranan anahtar kelimeler, tımar, evcil hayvan bakımı, yürüyüş, eğitim, sarf malzemeleri ve veterinerler gibi şeyler içindir.
 • Emlak: Yerel SEO ve emlak hizmetleri el ele gider. Ancak, Zillow ve Trulia gibi platformların ortaya çıkması nedeniyle, daha küçük yerel emlakçıların uygun arama maruziyetini elde etmek için hiper-yerel bir stratejiye ihtiyacı vardır. Daha büyük platformlar, geniş anahtar kelime aramalarını son derece iyi yapar. Örneğin, bir acente ‘satılık evler’ gibi terimler için sıralama yapmaya çalışırsa, ne yazık ki şansları biter. Emlakçılar için başarının anahtarı, ev satın alma ile ilgili uzun kuyruklu anahtar kelime aramalarında görünebilecek belirli yerel pazarları hedefleyen sayfalar oluşturmakta yatar. Bu sayfalarda amaç, mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi elde etmektir. Bu, bölgedeki en küçük mahallelerin adlarına ayırmak gibi şeyler yapmak anlamına gelir. Gerçek değer, elbette, içerikte yatmaktadır. Bu, yetenekli temsilcilerin kullanıcı için değer sağlamak için gerçekten dalıp gidebileceği ve ötesine geçebileceği yerdir.

Yerel SEO’ya İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Müşteri tabanınız öncelikle işletmenizin bulunduğu şehir veya metropol bölgesinde (yani yerel bir işletme) bulunuyorsa, yerel SEO’ya ihtiyacınız olacaktır. Gerçek bir yeriniz (veya konumlarınız) varsa, yerel SEO’ya ihtiyacınız vardır. Yerel SEO’ya ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenin basit bir yolu, müşterilerinizin ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi bulmak için aradığını düşündüğünüz anahtar kelimeler için bazı aramalar yapmaktır.Arama yaptığınızda ve arama yaptığınız yere bağlı olarak sonuçların daha yerel olma eğiliminde olduğunu fark ettiğinizde, yerel SEO’ya ihtiyacınız olacaktır. Aramanız için Google Haritalar’ın göründüğünü görürseniz, yerel SEO’ya ihtiyacınız var demektir.

Sonuç olarak aşağıdaki durumlarda Yerel SEO’ya ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz:

 • İşletmeniz yerel müşterilere bağlı ve çevrimiçi pazarlamadan en iyi şekilde yararlanmıyorsanız,
 • Şirketinizin birden fazla lokasyonu varsa ve her alanda daha fazla görünürlük elde etmeniz gerekiyorsa,
 • Web siteniz için daha fazla trafik elde etmek ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak istiyorsanız ve
 • İnterneti kullanarak marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız.

Sebep ne olursa olsun yerel SEO, işletmenizin gelişmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Yerel SEO Stratejinizi Güçlendirmenin 6 Yolu

Pandemi gibi öngörülemeyen vakalar, insanları kendi başlarına dışarı çıkmak yerine evlerinin rahatlığını tercih etmeye iter. Davranıştaki bu değişiklik, yerel işletmelerin çalışma şeklini de değiştirebilir ve bu değişikliğe uyum sağlamak için en önemli hareketlerden biri web sitenizin iyi performans gösterdiğinden emin olmaktır. Sadece müşteri alma açısından değil, aynı zamanda onlar tarafından bulunma açısından da bu durum gereklidir.

İçerik, bağlantı kurma ve web sitesinin teknik SEO yönü gibi üzerinde çalışmanız gereken birçok alan vardır. Yerel SEO’nuzu optimize etmek, strateji yerel müşteri tabanınızla daha alakalıdır. Bu nedenle daha fazla web sitesi trafiği, potansiyel müşteri ve dönüşüm sağlar. Bu odaklanmış stratejiyi, harcayacak sınırsız kaynakları olan daha büyük ulusal markalara karşı daha etkili bir şekilde rekabet etmenize yardımcı olacak bir yol olarak düşünebilirsiniz. Spesifik yerel SEO yapılacak işlere odaklanarak, daha geniş anahtar kelimeler için rutin olarak optimize eden ve trafik getirmek için değer önermeleri yerine marka tanımaya güvenen daha büyük markaların avantajını etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu optimize işlemlerinin daha etkili ve başarılı olabilmesi için ise SEO danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

 1. Google İşletmem Kaydınızı Yapın

GMB veya Google My Business, yerel SEO stratejinizin esasen en kritik parçasıdır. Google’ın bu aracı, ücretsiz işletme listeleri oluşturmanıza olanak tanır. Organik yerel arama ve atıştırmalık paketi sonuçlarında işletmeleri sıralarken Google’ın dikkate alacağı en önemli faktörlerden biridir.

GMB listelemeniz için aşağıdaki ayrıntıları sağlamanız gerekir:

 • Tam ve doğru işletme adınız
 • Fiziksel mağaza/ofis adresiniz
 • Haritadaki tam konumunuz
 • İşletme kategoriniz
 • Telefon numaranız ve web siteniz (varsa)

Girişiniz yayına girdikten sonra, genellikle bir telefon görüşmesi veya kartpostal yoluyla onu doğrulamanız gerekir. Doğrulamadan sonra Google My Business’ı aşağıdaki şekilde optimize edebilirsiniz:

 • İşletmenizin fotoğraflarını yükleyin. Bu, mağazanızın/ofisinizin içinin veya hatta binanızın çevresinin fotoğrafları olabilir.
 • Çalışma saatlerinizi belirtin.
 • İşletmenizle alakalı olabilecek ek kategoriler sağlayın.
 • Varsa ek telefon numaraları sağlayın.

İş güncellemelerini ve yeni içeriği düzenli olarak paylaşarak GMB profilinizi daha da optimize edebilirsiniz. Müşterilerinizi yeniliklerle güncellemek ve yaklaşan etkinliklerle ilgili ayrıntıları paylaşmak için Sprout GMB özelliğinden en iyi şekilde yararlanın. Bu, yerel aramalarda görünürlüğünüzü artırmanın yanı sıra müşterilerinizle daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

 1. Mobile Önem Verin

Akıllı telefonların artık günlük hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte, birçok insanın yerel bilgileri ve işletmeleri aramak için telefonlarını kullanması doğaldır. Yapılan bir ankete göre, bu ankete katılanların %82’sinin ‘yakınımdaki’ araması yapmak için mobil cihazlarını kullandığını edilmiştir. Bu, yerel arama için ne kadar insanın telefonlarını kullandığını kanıtlar.

Bu nedenle, web sitenizi mobil ekranlar için optimize ederek bu arama yapanlara hitap etmeniz çok önemlidir. Mobil ziyaretçilerin sitede gezinmek veya ihtiyaç duydukları bilgileri bulmakta zorlanmaması için mobil uyumlu bir web sitesi oluşturun.

Ayrıca sitenize ve GMB listenize tıkla ve ara düğmeleri eklemeyi unutmayın. Mobil kullanıcıların %60’ı doğrudan arama sonuçlarından bir işletmeyle iletişime geçtiği için bu büyük bir fark yaratabilir. 2017’nin mobil ve masaüstü trendlerini inceleyen bir 2018 Stone Temple araştırması, mobile geçişin beklenenden daha hızlı gerçekleştiğini ortaya çıkarmıştır. Web sitelerine yapılan mobil ziyaretler 2016’da %57’den 2017’de %63’e yükselmiş ve masaüstünden web sitelerine yapılan genel ziyaretler 2016’da %43’ten 2017’de sadece %37’ye düşmüştür.

Acquisio’nun 2017’de yaptığı bir başka araştırma, yerel aramalardan gelen trafiğin özellikle kazançlı olabileceğini ve yerel niyet sergileyen tüm mobil aramaların %75’inin gerçekten 24 saat içinde mağaza içi, çevrimdışı ziyaretler ürettiğini belirlemiştir. Bu, yerel SEO’da bir oyuncu olmak için web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeniz gerektiğini onaylar. İşte bunu başarmak için bazı ipuçları:

 • Web sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun (en fazla üç saniye)
 • Okunması kolay daha büyük yazı tipleri kullanın
 • Görüntüleri kullanın ve dikkatli bir şekilde kopyalayın, yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri aktarın
 1. Çok sayıda müşteri yorumu toplayın

İnceleme sinyalleri yerel arama ve atıştırmalık paketi sıralamanızda da kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, özellikle olumlu olanlar olmak üzere çok sayıda özgün incelemeye sahip olmak, itibarınızı artırmanın yanı sıra yerel aramada görünürlüğünüzü artırmak için harikalar yaratabilir. Bu, işletmeniz için daha özgün ve doğal müşteri yorumları toplamaya çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Google’ın işletmelerin yorum yapmasını beklediği sitelere odaklanmaya devam edin. Bu nedenle, web sitenize ve GMB listenize ek olarak, tüketici dizinlerinden ve sosyal medyadan da incelemeler toplayacaktır. Bu, hangisinin işletmenizle alakalı olduğuna bağlı olarak Facebook, Yelp, Thumbtack, Foursquare, Angie’s List vb. için inceleme toplamaya odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.

İncelemeler, bir işletmenin ürün veya hizmetlerinin ne kadar iyi olduğunu doğrular, aynı zamanda bir işletmenin iddialarını da doğrular. Google da buna katılıyor ve karşılığında daha yüksek puan alan işletmeleri daha çok önerir.

Bu fırsatı kaçırmadığınızdan emin olmak için yolunuza çıkın ve eski müşterilerden bu yorumları almak için zaman ayırın. Onlara bir e-posta gönderin veya SMS yoluyla teşvik edin. Çevrimiçi incelemeler yalnızca Google sıralamalarını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıları ve potansiyel müşterileri, o işletme hakkında çılgınca bir inceleme gördükleri için diğer işletmeye tercih etmeye teşvik eder. Bu amaçla kullanabileceğiniz araçlar vardır. Müşterileri yorum bırakmaya teşvik etmek için bazı ipuçları ise aşağıdaki gibidir:

 • Bir satışın kapanışından sonra şahsen bir inceleme isteyin.
 • Müşterilerden bir inceleme yazmalarını isteyen bir satın alma sonrası e-posta veya metin gönderin (ancak memnun olmayan müşterilere yaklaşmadığınızdan emin olmak için onları dahili bir anketle taradıktan sonra).
 • Mevcut incelemelere profesyonel bir şekilde yanıt verin, gözden geçirenlere teşekkür edin ve çok da olumlu olmayan incelemelerde şikayetleri ele alın.
 1. Yerel bağlantı oluşturmaya odaklanın

Alan adı otoritesini ve miktarını birbirine bağlamak gibi bağlantı sinyalleri, yerel aramalarda ve atıştırmalık paketi sonuçlarında sıralamanızı etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Bu nedenle, normal SEO’da olduğu gibi, yerel SEO da bağlantı profilinizi güçlendirmek için bağlantı oluşturmayı gerektirir. Ancak, bağlantı alan adları hedef konumunuzla daha alakalı olmalıdır. Bu, hedef bölgenizdeki yetkili web sitelerini hedeflemeniz gerektiği anlamına gelir. Ortaklıklar, burslar, misafir ilanı vb. yerel sitelerden değerli geri bağlantılar kazanmanın mükemmel yolları olabilir.

 1. NAP/alıntı tutarlılığını sağlayın

Google, yerel arama sonuçlarında alıntı hacmi ve NAP (ad, adres, telefon numarası) tutarlılığı gibi alıntı sinyallerini dikkate alır. Bu, bilgilerinizin büyük alıntı web sitelerinde olması gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden daha küçük liste dizinlerinden daha yüksek etki alanı yetkisine sahip dizinlere odaklanın. Daha da önemlisi, işletmenizin NAP’sinin tüm platformlarda ve web sitelerinde tutarlı olduğundan emin olun. Yerel SEO’nuzu geliştirmek için yazım yanlışlarına, adres ve telefon numarası tutarsızlıklarına, yinelenen girişlere dikkat edin ve bunları çözün.

 1. Sosyal dinlemeden en iyi şekilde yararlanın

Sosyal dinleme, öncelikle pazarlama içgörüleri için bir kaynak olarak hizmet etmiş olabilir, ancak bunun ötesinde birçok faydası vardır. Hangi içgörülere dikkat etmeniz gerektiğini ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı biliyorsanız, yerel SEO stratejinizi beslemenize bile yardımcı olabilir.

Hedef konumunuzdaki insanların ne söylediğini öğrenmek için sosyal dinlemeyi kullanın. Hatta bunu hedef kitlenin ilgi alanları, öncelikleri vb. hakkında bilgi toplamak için de kullanabilirsiniz. Ardından, stratejinizde, hatta ürün ve hizmetlerinizde nasıl değişiklik yapabileceğinizi öğrenmek için bu bilgilerden en iyi şekilde yararlanın.

Örneğin, kafenizde açık havada oturma yeri olmamasından şikayet eden insanları fark etmiş olabilirsiniz. Belki de daha büyük bir kitleye hitap etmek için onu tanıtmanın zamanı gelmiştir. Ardından, örneğin yeni oturma düzeninizle ilgili güncellemeleri paylaşarak GMB SEO’nuzu optimize edebilirsiniz.

Belki de kuaförünüzün manikür hizmetleri de sunmasını isteyen insanlar olduğunu fark etmişsinizdir. Hizmet teklifinizi genişletebilir ve bu güncellemeyi GMB profilinizde paylaşabilirsiniz. Ek olarak, sosyal dinleme çabalarınız, hedef kitlenizin ne tür yerel içerik aradığını anlamanıza da yardımcı olabilir. Ardından, bu ihtiyaçlara uygun sağlam bir yerel içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, içerik optimizasyon stratejinizde kullanmak için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bile ortaya çıkarabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın