Klasik arama motoru işlevlerinin yanısıra Yandex Arama Motorunun içinde bazı ufak sihirbazlar yerleştirilmiş.

Renk Sihirbazı

Yandex Aramayı kullanarak herhangi bir rengi arattığınızda o rengin kodları ve o renge yakın diğer renkleri gösteren bir araç sizi karşılıyor. Özellikle grafikerler için oldukça kullanışlı bir sihirbaz.

yandex-renk-sihirbazı-e1357066750309
Müzik Sihirbazı

Yandex Aramayı kullanarak kolayca müzikte dinleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sanatçının adını yazıp sonuna “dinle” yazmak. O sanatçıya ait şarkılar Yandex’in Flash Player’ında karşınızda sıralanacak. Tüm şarkıcıları bulamasanız da oldukça geniş bir arşive sahip.

music
Element Sihirbazı

Yandex arama kullanarak elementler hakkında bilgileri de daha pratik bir şekilde edinebilirsiniz. Periyodik tabloda yer alan tüm elementleri sonuna “elementi” yazarak bulabilirsiniz.

periyodik-yandex-e1357068812451
Metro Sihirbazı

Yandex’in en sevilen özellikleri genellikle ulaşımla ilgili olan servisleri diyebiliriz. Bunu farkeden Yandex her şehrin metro haritalarını da Yandex Aramalarına yüklemiş. Yapmanız gereken sadece şehrinizin adını yazıp “metro haritası” diye aratmanız.

metro-haritasi-yandex
Sure Sihirbazı

Yandex Arama Sihirbazları arasında belki de en ilginci Sure Sihirbazı. Kur’an-ı Kerim’den bir Sure’nin adını yazmanız yeterli. Surenin Türkçe okunuşu hemen karşınıza çıkıyor.

yandex-kuran-sure
Hava Durumu Sihirbazı

Hava durumunu bilmek herkes için ihtiyaç. Yandex ile hava durumunu öğrenmekte oldukça pratik bir hale getirilmiş. İl ve ilçe bazında aramalarla bulunduğunuz, bulunacağınız konumun beş günlük hava durumunu kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Yapmanız gereken ilin ya da ilçenin adını yazdıktan sonra “hava durumu” yazmak o kadar.

hava-durumu-yandex-e1357069815292
Şiir Sihirbazı

Yandex ile şiirleri bulmakta oldukça kolay. Ünlü bir şiirin bir dizesini arama kutusuna girmemiz yeterli. Yandex bize şiirin devamını nereden bulabileceğimizi söylüyor.

siir-yandex
Dönüştürücü Sihirbazı

Yandex Sihirbazlarından en kullanışlı olanlarından birisi de Dönüştürücü aracı. Para birimi, uzunluk birimi, ağırlık birimi vb. birimleri birbirine çevirebilmekte. Buna ek olarak “altın fiyatları” yazmamızla anlık olarak altının değerini de vermekte. Petrol Fiyatları ya da Micex endeksi diye de deneyebilirsiniz.

donusturucu-yandex1-e1357070820936
IP Sihirbazı

Yandex sihirbazlarından IP sihirbazı ile direk arama kutusundan IP’nizi de öğrenebilirsiniz. “IP adresimi bul” ya da “benim ip” yazmamız yeterli.

ip-yandex