Video paylaşım siteleri arasında kalitesiyle adından sık sık söz ettiren Vimeo’nun embed (gömme) özelliği de muadili sayılabilecek sitelerle arasındaki farkı gösteriyor.

Buradan ulaşılabilen widgetlar arasında Youtube ya da Dailymotion’da görmediğimiz türden iki video gömme şekli bulunuyor.

Hubnut

Bu widget ile birden fazla videoyu video slayt haline getirip sitenin tasarımına uygun renklerle sitenize gömebilirsiniz. Böylelikle onlarca farklı videoyu alt alta eklemek yerine hepsini tek kutu altında yayınlamış olursunuz. Böylelikle ziyaretçiler ayrı ayrı playerlarla karşılaşmadan videolarınızı izlemenin keyfini çıkarırlar.

Montage

Bu widget ile 1’den 9’a kadar farklı sayıda ve farklı boyutlarda önizleme seçenekleriyle birden fazla video önizlemesini sitemize ekleyebiliyoruz. Vimeo bu özelliğiyle de hem pratik hem de kullanışlı olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor.

vimeo-widget

Vimeo Rozetleri

Vimeo’da üç tip rozet bulunmakta. Bunlardan birincisi genellikle profilinize takipçi çekmek için kullanılan bu rozet. Bu rozete tıklayan kullanıcı kişinin profil sayfasına erişmekte.
Vimeo

Vimeo’da kanallarda bulunmakta. Vimeo’da birden fazla kategoride video yayınlıyor olabilirsiniz. Ziyaretçiler geldiğinde farklı farklı kategorilerdeki videoları birarada görmektense sadece ilgilendiği alanla ilgili videolara erişmekten keyif alacaklardır. Vimeo kanalları oluşturarak hem kendi yüklediğiniz hem de başkalarının yüklediği videoları tek bir kanal altında birleştirip sıralayabilirsiniz. Dilediğiniz kadar kanal oluşturup kanala özel takipçi alabilirsiniz. Aşağıdaki widget genellikle kanallar için kullanılmakta.

Vimeo

Gruplar sayesinde tek bir kategori üzerinde birden fazla kullanıcı videolar paylaşabilmekte. Örneğin aşağıdaki widget’ın yönlendiriği grup animatörlerin bir grubu. İnternetteki en kaliteli animasyonları bulabileceğiniz adreslerden birisi. Bunun gibi özel kategorilerde gruplar için genellikle bu widget kullanılmakta.

Vimeo