Twitter’da tıpkı rakibi Facebook ve Google Plus gibi diğer ağlardaki özellikleri alma peşinde. En son olarak görsel önizleme özelliğini duyuran Twitter artık Instagram’a daha çok benziyor. Bu değişiklikle birlikte 140 karakter sınırlaması bir ölçüde kalkmış oldu ve yazıdan çok görsel göreceğimiz günler geldi çattı.

Twitter’da artık ister masaüstünde ister Android ya da iOS’ta timeline’da ve profillerde otomatik olarak görülebilen görselleri devreye soktu.

TwitterCard

Peki bu çok güzel bir gelişme ancak biz bunu nasıl kullanabiliriz? Öncelikle belirtmekte fayda var ki yeni görsel önizleme kısmının belirli bir boyutu bulunmamakta. Ancak en yüksek çözünürlükte görseller paylaşabilmek için 480×960 piksel minimum çalışma oranınız olmalı. Yüksekliği arttırdıkça aşağıdaki görselde olduğu gibi gri alanlarda artacaktır.

Daha akılda kalıcı olabilmesi için bir görsel hazırladım;

Peki eğer bu özelliğe gıcık olduysanız, kotanızı tehdit ediyorsa ne yapmalısınız? Çok basit. Twitter ayarlarından önizleme özelliğini kapatabilirsiniz.

Bu yeni özellik ile birlikte farklı kampanyalar ya da içerik türleri de oluşturabilirsiniz. Örnekte de göründüğü üzere 140 karakter sınırlaması aslında artık kalmamış oluyor. Bununla birlikte Twitter kampanyalarınızın o sıkıcı ve uzun katılım koşullarını da gri alanlara hapsedip tek bir görselde bütün işi bitirebilirsiniz.