Tweetdeck, Twitter kullanıcılarının ve özellikle sosyal medya uzmanlarının bir numaralı uygulamasıdır. Peki Tweetdeck nasıl kullanılır?

TweetDeck Adobe Air tabanlı bir uygulamadır. Bilgisayarınıza kurmak için öncelikle buradan Adobe Air’i kurmalısınız.  http://get.adobe.com/air/?promoid=BUIGQ

Tweetdeck nasıl kullanılır

TweetDecki bilgisayarınıza kurduktan sonra,

-Sağ üstteki İngiliz Anahtarı simgesinden ayarlar bölümünü açıyoruz.

-Accounts bölümüne girip, Twitter-Facebook-Foursquare-Buzz-Myspace-Linkedin hesaplarımızdan istediğimizi TweetDeck uygulamasına bağlıyoruz. (Birden çok Twitter hesabı da bağlayabilirsiniz)

Settingsteki ayarlar bölümüne fazla girmeyeceğim sadece Notifications kısmında solda iki parçalı bir resim bulunmakta sağda da Ses simgesi bulunmakta. Resme tıklayarak bildirimleri açıp/kapayabilirsiniz, Ses simgesiylede bildirimlerin sesini ayarlayabilirsiniz.

Column

Yani kolonlar, Sol üstteki + simgesinden eklenebilmekte,kolonun sağ üst bölümündeki (Twitter, facebook…) simgesinin üstüne fareyi getirdiğimizde çıkan X simgesine tıklayınca da kaldırılabilir.

Yeni bir kolon açtığınızda 

Twitter için,
Search bölümüne örneğin “twitter” yazdığınızda o kolonda içinde “twitter” geçen  tweetleri bulur ve görüntüler.

Groups/Lists bölümünde ise takip ettiğiniz Listleri kolon içerisinde gösterir ki en yararlı özelliği budur. Web görünümünde List sayfalarını takip etmek zordur.

Core bölümünde ise, All Friends Twitterdaki Timeline bölümünüzün aynısıdır. Followladığınız herkesin tweetleri buraya düşer.

New Followers, Sizi her yeni followlayanı görebildiğiniz bölümdür.

Mentions, kolonunda size atılan mention’lar görüntülenir.

Direct Messages, size gelen ve sizden giden DMlerin gösterildiği kolondur.

Ayrıca, Trending Topics-Favorites-TweetDeck Recommends-TwitScoop-StockTwits-Scheduled Updates-Locations Kolonları da vardır.

Facebook için,

Full News Feed- Status Updates- Wall Posts- Photos-Videos-Other bölümleri vardır.

Aynı zamanda Facebook Pageslerinizi de TweetDeckten updateleyebilirsiniz.

Ayrıca Myspace, Linkedin, Buzz, Foursquare için ayrı kolonlar da açılabiliyor ama bu yazı da Twitter üzerine yoğunlaşacağım.

Kolonlarda bir kişinin resminin üstüne geldiğinizde 4 farklı simge çıkmakta. Reply,RT ve DM birde Other Actions bölümü. Other Actionsta User ve Tweet olarak ikiye ayrılmakta. O tweet ve o kullanıcı ile ilgili her işlemi buradan yapabilirsiniz.

Other Actions bölümünde o tweeti translate edebilir,  Çoklu bir konuşma ise hepsine birden reply yazabilir, o kişiyi follow/unfollow / add list/ block /report&block yapabilirsiniz.

Mention atmak için ayrıca @ yazdığınız zaman küçük bir pencere çıkacaktır. Örneğin @tr yazdığınızda küçük pencerede bugüne kadar yazıştığınız, sizi followlayan sizin followladığınız kişilerden içinde “tr” olanların hepsi çıkacaktır. Aynı şey DM içinde geçerlidir. D yazıp boşluk bıraktığınızda Autocomplete penceresi açılacaktır.

Kolonlarda görünen her kişinin resminin altında nicki yazar. Nickine tıkladığınızda Web Görünümünde o kişinin sayfası açılacaktır. Nickin yanındaki + simgesine tıkladığınızda da o kişiyi ekleyebileceğiniz yada çıkarabileceğiniz “list” bölümü açılır.

Kolonları dilediğiniz sıraya kolonların altındaki sağ ve sola bakan oklardan ayarlayabilirsiniz.

Tweet Yazma

Tweet yazdığınız bölümün hemen üstünde From: diye bir bölüm var. Orada yazdığınız tweetin gitmesini istediğiniz siteleri seçebilirsiniz.

Sol alt kısımda ise,

Auto URL shortening –> Yazdığınız linki otomatik kısaltır. Otomatik istemiyorsanız linki yazdıktan sonra linke tıkladığınızda kendiliğinden link kısalacaktır. http://bit.ly/ http://tinyurl.com/

TweetShrink için –> http://tweetshrink.com/ Sadece ingilizce destekli bu uygulama yazdığınız tweetten bazı harfleri kırparak bi nevi bizim msn dilimize çeviriyor.

Translate This Update –> Yazdığınız tweeti Google Translate ile dilediğiniz dile çevirir.

Recent Hashtags –> Son kullandığınız hashtagların kısayoludur.

Sağ alt kısımda ise,

Schedule Updates –> Zaman ayarlı tweet atmak için kullanılır.

Hemen üstündeki,

Add/Change Location –> Tweeti attığınız yerin bilinmesini istiyorsanız Haritadan yerinizi seçip kaydedebilirsiniz. Siz iptal edene kadar o lokasyonda kayıtlı olarak gidecektir tweetleriniz. http://www.tweetdeck.com/location/location_render.html?lat=&lng=

Attach Photos and Videos –> Dilerseniz buraya tıklayarak dilersenizde yazı yazılan alana resim/video sürükleyerek resim/video nuzun linkini alabilirsiniz.

Record Video from your Webcam –> Webcamden görüntünüzü kaydeder, Upload eder size linkini verir.

Eğer yazılarınız 140 karakteri geçerse yazı yazdığınız bölümün sağ alt kısmında Long Update yazar yanındaki kutucuğu işaretlerseniz tweetinizin (Deck.ly aracılığıyla) yaklaşık 130.  karakterden sonrası servisin size verdiği linkten okunur. 170 karakterden fazla olursa yazınız otomatik olarak Long Update olur. http://www.tweetdeck.com/deckly

Bildirimler geldiğinde bildirimin üstüne imleci getirirseniz bildirim orada sabit kalacaktır. Ve TweetDeck sayfasını açmadan o bildirim üzerinden reply,DM,RT gibi işlemlerde yapabilirsiniz.

TweetDeck,

Aynı  tweeti 2 kere arka arkaya yazmanıza izin vermez.

Aynı tweeti iki kere size göstermez./isteğe bağlı

Resimleri dilerseniz Web Tarayıcınızda dilerseniz TweetDeckin içinde görebilirsiniz./isteğe bağlı

Hashtaglı bir tweete reply attığınızda cevabınıza o hashtag otomatik olarak eklenir/isteğe bağlı

Followladığınız kişilerin tanımadığınız insanlara attıkları mentionları göstermez. /isteğe bağlı

Linklerinizi kısaltmak için, resim upload etmek için kullandığınız servisleri seçebilirsiniz.

Ayrıca size nacizane önerim, Twitter’dan daha çok zevk almak istiyorsanız “List” özelliğini mutlaka kullanmalısınız.

 

TweetDeck’i indirmek için,

http://www.tweetdeck.com/desktop/ PC için

http://www.tweetdeck.com/ipad iPad için

http://www.tweetdeck.com/iphone iPhone için

http://www.tweetdeck.com/android Android için

http://www.tweetdeck.com/chrome Google Chrome Tarayıcı için

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?