Sosyal Medya Kampanya Planlaması Nasıl Yapılır?

Yazar: 9 ay önce yayınlandı

Sosyal medya planlama, günümüz pazarlama ve reklam çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Biz de bu önemine istinaden, nasıl etkili bir sosyal medya planlaması yapılacağını ve sosyal medya kampanyalarını tüm merak edilen yönleriyle ele alacağız. Yazımıza başlamadan önce sosyal medya kampanyalarınızı planlaması için öncelikle Sosyal Medya Eğitimi almanızı önemle tavsiye ettiğimizi belirtmek isteriz.

Sosyal Medya Kampanya Planlaması

Kar amacı güden her işletme gibi siz de sosyal medya kampanyanızın olabildiğince başarılı olmasını istiyorsunuz. Bundan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey ise kampanyalarınızı önceden planlamaktır. Her şeye başlamadan önce ise etkili stratejiler oluşturduğunuzdan emin olun. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Bunu öğrenmek için tek yapmanız gereken yazımızı okumaya devam etmek.

 1. Sosyal Medya Kampanyası Hedefleri Belirleyin

Sosyal medya kampanyanızın hedeflerini belirlemek için kendinize basitçe bu kampanyayı neden yürüttüğünüzü sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap, sosyal medya kampanyanız için belirleyecek olduğunuz hedeflerin temelini oluşturacaktır. Ardından, kampanya aşamasında atacak olduğunuz diğer adımları daha rahat bir şekilde belirleyebilirsiniz. İşletmelerin sosyal medya kampanyaları için belirlemiş olduğu belli başlı ortak hedefler vardır. Bu hedefleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Satışları artırmak
 • Marka tanınırlığını artırmak
 • Potansiyel müşterilerin sayısını artırmak
 • Etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırmak
 1. Persona Oluşturun

Gelmiş geçmiş en mükemmel kampanya içeriğini oluşturmuş olabilirsiniz. Fakat kampanya içeriğinizde doğru kitleyi hedeflemiyorsanız kampanyanızın başarısız olma ihtimali oldukça yüksektir. Yani, her şeyden önce ideal hedeflerinize en uygun hedef kitleyi belirlemelisiniz. Buyer persona, bir diğer adıyla alıcı kişiliği, ideal müşterilerinizin kapsamlı ayrıntılarını içeren bir modeldir. Bu modeli doğru belirleyerek kampanyalarınızda hedef kitlenizin dikkatini çekecek en uygun mesajları daha kolay oluşturabilirsiniz. Bu sebeple, hedef kitlenizi en ince ayrıntılarına kadar analiz edin ve bu detaylarla kusursuz alıcı kişiliğinizi oluşturun. Artık tek yapmanız gereken ona nasıl satış yapabileceğinizi belirlemek.

 1. Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Sosyal medya planlamanızı yaparken kampanyanızı sadece bir platform ile sınırlandırmayın. Birden fazla sosyal medya kanalına odaklanmak daha başarılı sonuçlar elde edebilmeniz konusunda size daha büyük katkı sağlayacaktır. Hedef kitle analizi yaptıktan sonra mükemmel alıcı kişiliğinizi oluşturdunuz. İşte bu alıcı kişiliğinizin hangi sosyal medya platformlarında en fazla vakit geçirdiğine odaklanın. Bu aşamada yapmanız gereken kampanyanızı, hedef kitlenizin favori sosyal medya platformlarına kanalize etmek olacaktır.

Bazı durumlarda sosyal medya kampanyalarınız, markanızın sunmuş olduğu ürün veya hizmetlerin türüne de bağlıdır. Örnek vermek gerekirse, LinkedIn platformu B2B şirketleri için en ideal sosyal medya kanalıdır. Çünkü bu platform diğerlerine nazaran en yoğun miktarda karar verici pozisyonunda bulunan profilleri barındırır. Sosyal medya planlaması için kanal seçimi yapmanın bir diğer yolu da web sitenizin analizlerinde bulunan geçmiş sonuçları incelemektir. Bu sonuçları geçmişte hangi kanalların web sitenize daha fazla ziyaretçi yönlendirdiğini belirleyebilmek için analiz edebilirsiniz. Benzer şekilde hangi sosyal medya kanallarının size daha fazla potansiyel müşteri sağladığını tespit etmek için de bu sonuçları analiz edebilirsiniz.

 1. Bir Sosyal Medya Takviminiz Olsun

Herhangi bir sosyal medya planlaması için zamanlama konusu ekstra bir öneme sahiptir. Bu sebeple, sosyal medya planlamanızı bir takvim üzerinden yürütün. Sosyal medya takviminizde kampanya içeriğinizin en önemli detaylarını özetleyebilirsiniz. Doğru planlanmış bir takvim ile ekibiniz, belirli zamanlarda yapılması gerekenlere mükemmel zamanlama ile odaklanabilir. Sosyal medya takviminizde bulunması gereken önemli görevler stratejinizdeki önemli adımları kaçırmamanızı sağlar. Böylece, değerli zamanınızı daha verimli kullanacak şekilde planlayabilirsiniz.

 1. Üretkenliği Artırmak İçin Doğru Araçları Araştırın

Her sosyal medya kampanyası çeşitli aşamalarda kaçınılmaz olarak bazı çevrimiçi araçlara ihtiyaç duyar. Sosyal medya kampanyanızın her aşamasında kullanmak istediğiniz araçların bir listesine sahipseniz başarı şansınızı artırabilmeniz çok daha olasıdır. Kullanacak olduğunuz bu araçların son derece kritik bir rol oynayabileceği bazı noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

İçerik Üretimi

Görseller, günümüzde, sosyal medya pazarlama kampanyalarının en kritik öğeleri konumunda. Görsellerin önemini kısa bir istatistiksel veri ile açıklayabiliriz. Görsel içerikli bir tweet ortalama %18 daha fazla tıklama ve %150 daha fazla retweet alır. Bu durum, görsellerin, sosyal medya pazarlama kampanyaları için ne kadar önemli olduklarını açıklamaya yetiyor. Bu sebeple, hedef kitlenize daha etkili bir şekilde hitap edebilmek adına görseller ve videolardan faydalanmayı ihmal etmeyin. Kampanyalarınızda görseller oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisi Canva’dır. Bu harika araç, çeşitli sosyal medya kanalları için ideal görüntü boyutunda şablonlar sağlamaktadır.

İçerik Küratörlüğü

Sosyal medyadaki içerik ihtiyaçlarınızı karşılamak her zaman kolay bir iş olmaz. Bunun için, çoğu durumda, üretmiş olduğunuz içeriklerden çok daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple bu gibi durumlarda farklı kaynaklardan alakalı içerikler paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede, kampanyanız sırasında hedef kitlenizin etkileşimde kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, bu içerik türleri için manuel olarak kaynak bulmaya çalışmak son derece verimsiz bir yöntemdir ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu sebeple, sayfalarınızla alakalı içerikleri daha kolay bulabilmek adına Quuu veya Curata gibi araçlardan faydalanmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi

Kampanyanız esnasında güncellemeleri paylaşma, planlama, sosyal dinleme ve ekip üyeleriyle işbirliği yapma gibi görevleri aynı anda yürütebilmeniz için bir sosyal medya yönetim aracına ihtiyaç duyacaksınız. Bu sayede siz ve ekip üyeleriniz sosyal görevlerinizi tek bir platformda gerçekleştirebileceksiniz. Bu yöntem zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır. Agorapulse aracı tam da bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek etkili bir sosyal medya yönetimi aracıdır.

Sosyal Medya Analizi

Kampanyanızın başlangıcından itibaren doğal olarak sosyal medya analiz araçlarına ihtiyaç duyacaksınız. İlk olarak temel performans göstergelerinizin ne olduklarını tespit edin. Daha sonra, bunları izlemek ve kampanyanızın nasıl geliştiğini görmek için sosyal analiz araçlarını kullanın. Bu verilerle, kampanyanızı maksimum sonuçlar için ayarlayabilir ve optimize edebilirsiniz. Bu süreçte, Cyfe gibi araçlar web sitesi trafiğinizle birlikte farklı sosyal ağ analizlerinizi bağlamanıza olanak tanır. Böylece tüm sonuçlarınızı tek bir yerde takip edebilirsiniz.

 1. Rekabet Analizi Yapın

Rekabet analizi yapmak neden önemlidir? Çünkü, rakiplerinizin stratejisinin nasıl olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca onlar için hangi taktiklerin ve kanalların işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görmenizi de sağlayabilir. Bu verileri daha sonra kendi sosyal kampanya stratejinizi beslemek için kullanabilirsiniz. Rakiplerinizi sadece başarılı taktikleri için izlemeyin. Aynı zamanda hatalarına da dikkat etmeye önem verin. Böylece, bu hatalardan dersler çıkararak rakiplerinize üstünlük sağlayabilirsiniz.

 1. Performansı İzlemek İçin Bir Sistem Kurun

Kampanyanızın performansını izlemek ne işe yarar? Bunu yapmak her şeyden önce kampanyalarınızın başarılı veya başarısız olduğu noktaları belirlemenize yardımcı olur. Dahası, bir kampanya devam ederken bile sosyal medya stratejinizi ayarlamanıza yardımcı olacak bilgiler sağlayabilir. Metriklerinizi takip etmenin bir başka avantajı da gelecekteki kampanyalarınızı besleyebilecek çok faydalı veriler sağlayabilecek olmalarıdır. Bununla birlikte, kampanyalarınız için izlediğiniz metriklerin hedeflerinize bağlı olacağını unutmamak da çok önemlidir. Bir Sosyal Medya Danışmanı ile birlikte çalışarak tüm sosyal medya planlama süreçlerinde olduğu gibi bu süreci de başarıyla tamamlayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Sosyal Medya Kampanya Planlama

Kampanya Öncesi Planlama

 • Kanal Araştırması

Şu anda aktif olduğunuz kanalları baz alarak, bunların, başlatacağınız kampanya türü için doğru kanallar olup olmadığını analiz edin. Bu analiz sonuçlarına göre yeni bir kanalda varlık oluşturmaya başlamanız gerekebilir. Aynı şekilde, mevcut bir kanalda önemli influencerlar ile ilişkiler kurmaya başlamanız da gerekebilir. Bu influencerlar ile bir ilişki kurmak zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden, influencerlar ile ilişkiler kurmaya sosyal medya tanıtım kampanyanıza start vermeden önce başlamanız en iyisi olacaktır.

 • Hedef Kitlenizi Oluşturmak

İlgili kanalların her birinde, başarılı bir sosyal medya tanıtım kampanyası yürütmek için daha büyük bir kitleye erişebilmeniz gerekeceğini ön görmek hiç de zor değil. Bu yüzden sosyal medya kampanya planlamanızda kitle oluşturma çalışmalarınıza öncelik daima verin. Mümkünse bu çalışmaları kampanyaya başlamadan önce tamamlayın. Kitle oluşturma çalışmalarınız için ücretli ve ücretsiz araçlardan da faydalanmayı ihmal etmeyin.

 • Diğer Kampanyaları Değerlendirmek

Yeni ve benzersiz kampanyalar oluşturmak oldukça riskli olabilir. Fakat, aynı zamanda yüksek getiriye de sahip olma potansiyelleri vardır. Bununla birlikte, çoğu kişi için yeni bir sosyal medya kampanyası planlamak hala riskli gözükebilir. Önceden bir sosyal medya tanıtım kampanyasına yatırım yapmış olan rakiplerinizi incelemek, size bu konuda hem fikir verecek hem de risklerinizi tekrardan analiz edebilme imkanı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Kampanya Hedeflerinizi ve Ölçümlerinizi Tanımlayın

Ölçülebilir hedefler belirlemeyi ve onları açıkça tanımlamayı deneyin. Bu yolla, sosyal medya tanıtım kampanyanızın başarılı sonuçlar verme ihtimalini oldukça artıracaksınız. Mesela, kampanyalarınızı marka bilinirliği oluşturma veya satış artırma gibi ölçülebilir hedeflere dönüştürmeniz faydalı olacaktır. Böylece, hem kampanyanızın belirlediğiniz hedeflere göre zaman içerisinde başarılı olup olmadığını ölçebilir hem de gerekli gördünüz yerlerde bu hedefleri değiştirebilirsiniz.

Marka Bilinirliği

Sosyal medya, insanların, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilecek önemli bir kanaldır. Şimdi, yeni bir şirket kurduğunuzu varsayalım. Bu durumda, daha fazla insanın ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgi sahibi olmasını isteyeceksiniz. Bunun için, blogunuzda harika içerikler oluşturmak ve bu içerikleri tanıtmak için çeşitli kanalları kullanmak iyi bir başlangıç ​​noktası olacaktır.

Satış Üretin

Çalışmalarınız sonucunda bir hedef kitle oluşturmayı başardınız. Ardından bu kitleyle konuşma veya değerli içerik sağlama yoluyla iletişim kurmanız, onları harekete geçirme konusunda etkili olacaktır. Bu yolla, kitlenizin harekete geçmesini ve web sitenizi ziyaret etmesini sağlamak çok daha kolaydır. Artık onları web sitenizden alışveriş yapmaya ikna edebilirsiniz. İlk olarak onları bir e-posta abonesi olarak kaydedin. Daha sonra onları alışveriş için gerekli adımı atmaları yönünde teşvik edebilirsiniz.

Programınızı Oluşturun

Bir sosyal medya tanıtım kampanyasının belirli bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi vardır. Bu tarihler içinde, yol boyunca bazı değerlendirmelerle birlikte nihai sonucunuzu sunmak için bir dizi etkinlik ve promosyon düzenleyebilirsiniz. İşte bu etkinlik ve promosyonlarla ilgili programınızı bir Word veya bir Excel belgesinde düzenleyip kaydedin. Bunun yerine bir proje planlama aracı da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Hedefleme

 • Facebook yeniden hedefleme (Facebook Retargeting)

Facebook pikselinizi kampanya öncesi planlama aşamasında kurdunuz. Artık, web sitenize gelen tüm ziyaretçiler izleniyor. Hedefleme için, toplam kitlenin bir alt kümesi olan özel bir hedef kitle oluşturmanız gerekecek. Bunu, daha sonra hedefleme için kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, özel hedef kitle, web sitenizin belirli bölümlerini ziyaret etmiş kişiler olabilir. Bunlar, kampanyanızla ilgilenme olasılığı daha yüksek olan ziyaretçilerdir.

 • Influencerlar

Sektörünüzdeki önemli influencerların kimler olduklarını belirlemek için araştırma yapmak, kampanya öncesi planlama sürecinin bir parçası idi. Şimdi, kampanyanıza dahil etmek istediğiniz en iyi influencerların bir listesini oluşturmanız gerekiyor. Aslında zaten, etkinlik öncesi planlama aşamasının bir parçası olarak, bu influencerlarla etkileşime geçmeye başlamıştınız. Şimdi de kampanyanızla ilgilenen influencerlar arasından kampanyanıza artı bir değer katabilecek olanları belirleyip onlarla yolunuza devam edin.

 • Diğer Herkes!

Başka hangi insanları hedef kitlenize dahil edeceksiniz ve bunu nasıl yapabilirsiniz? İçeriklerinizi sosyal kanallarda paylaşma yoluyla seçtiğiniz kanallara göre ideal hedef kitlenizi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kampanyanızı hedeflemek için birçok harika grup olabilir. Örneğin, kampanyanızla ilgili Facebook gruplarını belirleyin. Ardından, bu grupların moderatörüne veya grupta etkili olan herhangi bir üyeye ulaşın.

Hunilerinizi Oluşturun

Dönüşüm hunileri, bir sosyal medya tanıtım kampanyasının başarıyla sonuçlanması için tüm farkı yaratacak olası olaylar dizisidir. Dönüşüm hunileri, yaptığınız işle ilgilenen potansiyel müşterileri alışveriş yapmaya teşvik eden bir dizi sistem aracılığıyla yönlendirerek çalışırlar. Dönüşüm huninizi oluştururken, tüm olası hunileri ve bu hunilerin alabileceği yolları da hesaba katmanız gerekir.

İçeriğinizi Oluşturun

Oluşturduğunuz tüm içerikler, sosyal medya tanıtım kampanyanız için kullanılacaktır. Bu yüzden kampanyanız etrafında içerik oluşturmanız gerekir. Bu sayede kampanyanıza ilgi yaratabilir ve insanları satış huninize girmeye teşvik etmeyi başarabilirsiniz. Bu içeriklerin bir kısmını sosyal medya kampanyanızı planlama aşamasında, bir kısmını da kampanya sırasında oluşturacaksınız. Buradaki tek koşul içeriklerinizin kampanyanızla ilgili ve kaliteli içerikler olmasıdır.

Tüm Takip Kodlarınızı Ayarlayın

Herhangi bir sosyal medya tanıtım kampanyasının önemli bir parçası da tabi ki kampanya takibidir. Kampanyayı yürütürken performansı değerlendirebilmek için mümkün olduğunca çok veriyi takip etmeniz gerekecektir. Bu, aynı zamanda kampanyaların takibini geliştirmenize de yardımcı olacaktır. UTM izleme kodları, bunu yapabilme konusunda size yardımcı olabilir. Haydi şimdi UTM izleme kodlarının ne olduğuna bakalım.

UTM Kodlarını Kullanın

Paylaşmış olduğunuz hangi bağlantının trafiği web sitenize geri yönlendirdiğini nasıl anlarsınız? Bunu anlayabilmek için sosyal medya tanıtım kampanyanızın başlangıcında, farklı sosyal kanallarda, e-postada ve web sitelerinde paylaşacağınız benzersiz bağlantılar oluşturmanız gerekir. Bu bağlantılar, Google Analytics’in, trafiğin web sitenize hangi kanallardan geldiğini deşifre etmesine yardımcı olur. Bunu yapmanıza imkan tanıyan şey de UTM izleme kodlarıdır.

Kampanyayı Başlatın

Sosyal medya kampanya planlamanızı tamamladınız. Ardından sıralamış olduğumuz kampanya öncesi tüm süreçleri de başarıyla tamamladınız. Artık kampanyanızı başlatma ve aksiyona hazır olma zamanı. Bu süreçte çok fazla sosyal medya yönetim ve izleme aracı kullanmaya ihtiyaç duyacaksınız. Size tavsiyemiz, kampanyanızın kapsamına uygun bir şekilde, premium hizmet sağlayan sosyal medya araçlarını kullanmanız olacaktır. Sosyal medya tanıtım kampanyanızı başarıya ulaştırmak istiyorsanız, kampanyanızı en iyi şekilde izlemenize olanak sağlayacak ve yönetecek araçlara ihtiyacınız olacaktır.

Optimizasyon

 • Landing Page Bölme Testi

İnsanları sosyal medyadan bir açılış sayfasına yönlendirdiğinizde, bölünmüş test yaparak dönüşümleri iyileştirebilirsiniz. Bunu yapmaya tamamen farklı iki açılış sayfasıyla başlayın. Daha sonra, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için ayrı testler yapın. Daha yüksek dönüşüm oranı veren açılış sayfasını bu şekilde tespit edebilirsiniz. Landing Page bölme testi için Leadpages aracını kullanabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Katılımı

Sosyal medya tanıtım kampanyanız kapsamında düzenlemiş olduğunuz hangi etkinliğin en fazla etkileşimi sağladığını tespit edin. Artık, bu tür etkinliklerin hedef kitlenizin daha fazla ilgisini çektiğini biliyorsunuz. Öyleyse, bu etkinlikleri daha sık düzenlemeye öncelik verin. Kullanmış olduğunuz sosyal medya yönetim aracınız, hangi etkinliklerin işe yarayıp yaramadığının sonuçlarını size gösterecektir.

 • Ücretli Tanıtım

Sosyal medya kampanyası kapsamında düzenlemiş olduğunuz tüm ücretli promosyonların sonuçlarını detaylı bir şekilde analiz edin. Ardından, diğer ücretli promosyonlarınızı da bu sonuçlara göre ayarlayın. Eğer Facebook reklamı kullanıyorsanız, dönüşüm izlemeyi kurduğunuzdan mutlaka emin olun.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın