Sosyal Medya‘da kadınların durumunu hiç düşündünüz mü? Acaba hangi ülkelerde kadınlar daha çok sosyal medyayı kullanıyor ya da bayanlar daha çok hangi sosyal medya mecralarını tercih ediyorlar? Birlikte bakalım.

Linkedin, Youtube gibi daha zorunlu amaçlarla kullanılan mecralarda aktif kullanıcı olarak kadın ve erkek sayısı eşit gibi görünüyor. Ancak düşünülenin aksine daha çok arkadaşlık sitelerinde zaman geçiren bayanların oranı daha fazla. Digg gibi daha Geek kullanıcılara hitap eden sitelerde ise bayanları bulmak oldukça zor.
chicksrule_5501

Ancak yalnızca bu infografiğe bakarak bayanların sosyal medyadaki aktivitesini çözemeyiz. Diğer infografiklere göz atalım.

Peki bayanlar daha çok hangi sosyal medya mecralarını tercih ediyorlar?

Myspace, Facebook ve Tagged (Arkadaşlık sitesi) en çok bayanın bulunduğu sitelerin başında geliyor. Ancak en aktif bayan kullanıcıları barındıran Hi5’e üye olan bayan sayısı ise %39 ile listenin en sonunda yer alıyor. Youtube ve Linkedin oranları ise bir önceki infografikle birbirini tamamlıyor adeta.

Bayanlarda da daha çok gençler sosyal medyayı kullanmakta. Bayanların sosyal medyayı daha çok eğlence, yemek ve sağlık-güzellik amaçlarıyla kullanıyor. Teknolojiyi takip ise en son sıralarda.

women-in-social-media
Peki dünyada durum böyleyken Türkiye’de ve Ortadoğu’da bayanların sosyal medya ile arası nasıl?

25-34 yaş arası bayanlarla yapılan bu araştırmaya göre Lübnan’da bay-bayan oranı neredeyse eşit. En az bayan kullanıcıya sahip olan ülke ise Yemen. Yine aynı yaş aralığında Türkiye’de bu oran %26. Sanırım bunda evlendikten sonra sosyal medyadan çekilmenin de büyük etkisi var.

infographic_lebanonfacebook

Bayanları hedef alan sosyal medya uzmanlarının bu infografikleri iyi incelemesi gerekecektir. Bu istatistikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısma yorum bırakabilirsiniz.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?