Günümüzde yeni trend sosyal medya olunca sosyal medya eğitimleri de herkes tarafından verilir oldu. Sosyal medya eğitimlerinin yaygınlaşması ve herkesin az ya da çok sosyal medya hakkında fikir sahibi olması gerçekten sektörümüz için oldukça güzel bir gelişme. Ancak sosyal medya eğitimlerinin sayısı arttıkça nitelikleri de düşmeye başladı. Artık sosyal medya konusunda tek bir yazısını göremediğimiz, herhangi bir ajansı görmemiş, Twitter hesabı dahi olmayan sosyal medya eğitmenleri türedi. Sosyal medyaya yabancı olanları kandırıp bu yeni trendden faydalanarak köşeyi dönmek isteyenlerin sayısı bir hayli çok. Özellikle gezi olaylarının ardından “Sosyal Medya Eğitimi Şart”, “Okullarda Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Verilsin” türünden manşetlerin atılmasıyla birlikte neredeyse bütün eğitim şirketleri bir de sosyal medya kursu açalım demeye başladılar. Peki bir sosyal medya eğitimine kayıt olmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor?

Eğitmenleri araştırın

Bir eğitimde en önemli faktör dersi verecek olan kişi. Eğitmen eğer yetersiz ya da eğitim verme kabiliyetine sahip biri değil ise o eğitim bir türlü bitmek bilmeyecektir katılımcı için. Özellikle yetersiz kısmına bir kez daha vurgu yapmak istiyorum zira eğitimleri şöyle bir karıştırdığınız zaman Facebook kullanmayan, Twitter’ı hiç olmamış, Linkedin’in ne olduğunu bilmeyen eğitmenler mevcut. İncelediğiniz eğitimlerde ilk olarak eğitmenleri araştırın, biyografilerini dikkatle inceleyin. Eğer eğitmen listesi yoksa zaten koşarak uzaklaşın. Son olarak eğitmen sayısı oldukça önemli bir faktör. 2 eğitmenle 100 saatlik bir sosyal medya eğitimi verilebilmesi oldukça zor. Daha geniş kadroları seçmek her zaman için daha doğru bir karar olacaktır.

Müfredatı inceleyin

Eğitmenlerin biyografilerini incelerken eğitim müfredatı ile karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Eğitmen bugüne dek tek bir sosyal medya hesabı yönetmemiş ancak SEO uzmanıyım yazmış ise size nasıl bir sosyal medya kampanyası anlatabilir bilmiyorum. Müfredatı incelerken uygulama yapılacak mı yapılmayacak mı belli olacaktır. Mutlaka uygulama yapılan mümkünse vaka incelemelerinin olduğu eğitimleri tercih etmelisiniz.

Başlığa dikkat edin

Sosyal medya eğitimi başka şeydir, dijital pazarlama eğitimi başka, e-ticaret eğitimi ise bambaşkadır. Bunu ayırt edemeyen eğitimleri zaten en başta listenizden silin. E-ticaret eğitiminde depolama, lojistik, SEO, satınalma başlıkları var iken sosyal medya eğitiminde bunların bir anlamı yoktur. Düşünsenize sosyal medya eğitimi diye gidiyorsunuz size tedarik zinciri yönetimi adlı bir ders veriyorlar. Komik ama yapıyorlar. Aynı şekilde sosyal medyaya giriş eğitimlerini de e-ticaret eğitimi diye yutturanlar oldukça çok. Online ödeme sistemlerini ve SEO’yu bilmek sizi e-ticarette başarılı kılmayacaktır. Kaldı ki bugüne dek gördüğüm hiç bir e-ticaret eğitiminin SEO’yu tam olarak öğrenmeye yeteceğini de düşünmüyorum.

sosyal medya eğitimi

Ünvanlara aldanmayın

Falanca şirketin genel müdürü, icra kurulu üyesi vb. ünvanların sosyal medya eğitiminde hiçbir önemi yok. Hatta deneyimlerim sosyal medya eğitimi konusunda gençlerin daha başarılı olduğu yönünde. Genel müdür yerine blogger ünvanını tercih etmelisiniz. Büyük şirketlerin pazarlama direktörlerinin bulunduğu eğitimler de ise genel sorun bu direktörlerin sosyal medyacıların aslında ne yaptığından haberdar olmaması. Şunu ve şunu yaptık diyebiliyorlar ancak nasıl yaptıklarını anlatamıyorlar. Tamamen profesörlerden ve doçentlerden oluşan eğitmen kadroları ise sizi sadece pazarlama uzmanı yapacaktır.

Süreye ve ücrete dikkat edin

Sosyal medya uzmanı 15-20 saatte maalesef olunamaz. Sosyal medyaya giriş en azından 60 saat, kapsamlı bir sosyal medya eğitimi ise 600 saatten aşağı olmamalı. Eğitim sürelerinin bu kadar uzun olmasının sebebi ise sosyal medyanın bir hayli geniş olmasından kaynaklanıyor. Ücretsiz sosyal medya eğitimi diye bir şey olmaz. Onu aklınızdan çıkarın. Sektörde yüzlerce saatini eğitime ücretsiz harcayacak yeterli derecede sosyal medyayı bilen kimse yok. 2400 liradan 300 liraya indirdik tadında ilanların olduğu eğitimler ya da sudan ucuz eğitimler size sadece vakit kaybettirecektir.