Siteye Ziyaretçi Gönderme İçin Link Oluşturma Stratejisi

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

Eğer sen de bir web sitesi sahibi isen karşılaştığın en büyük zorluğun web sitene ziyaretçi çekme konusunda olduğuna eminim. Web sitene ziyaretçi çekme, sitenin geleceği konusunda en önemli hususların başında gelmektedir. Bu yüzden, web sitesi sahipleri, site trafiğini artırmak için etkili stratejiler üretmeli ve uygulamalıdır. Bu her zaman kolay olmamaktadır. Ama kimi yöntemler web sitene ziyaretçi çekme, kimi yöntemler ise siteye ziyaretçi gönderme konusunda etkili olarak site trafiğini önemli ölçüde artırır. Kısacası, bir web sitesi sahibi olan ya da web site tasarımı için henüz aksiyon almış herkesin en büyük derdi, doğru stratejiyi kurgulayıp yüksek site trafiğine sahip olmaktır. Peki, nedir bu site trafiğini artırmaya yarayan stratejiler? Haydi hep beraber öğrenelim.

Google’ın Kalite Standartını Çözmek

Google, arama sonuçlarında sıralayacağı web siteleri için belli başlı kalite standartlarını göz önünde bulundurur. Google’ın kalite standartını belirleyen birçok kriter vardır. Google, bu kriterler sayesinde bir web sitesinin kalitesini ölçer. Daha sonra bu web sitelerini alakalı oldukları konularla ilgili aramalarda sonuç sayfasında listeler. Peki, Google bu süreci nasıl gerçekleştirir.

Google, internet üzerinde yer alan her web sitesini içermez. Öncelikle, bu web sitesinin ne ile alakalı olduğunu ve kalitesini tam olarak belirleyebilmek için botlarla tarama yapar. Bu tarama neticesinde sakıncalı olmayan ve Google topluluk kurallarını ihlal etmeyen web sitelerini dizine ekler. Ardından bu web sitelerini konularla alaka düzeyleri ve kalitelerine göre de arama sonuç sayfalarında belirli bir hiyerarşik düzende sıralar. Eğer siz de Google’ın bunu yaparken göz önünde bulundurduğu kriterleri daha iyi anlayıp web sitenizi buna göre düzenlerseniz, web sitenizin arama sonuçlarında daha yüksek sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Bu da doğal olarak site trafiğini artıracaktır.

Uygunluğa Odaklanmak

Web sitene ziyaretçi çekme konusunda önem vermen gereken bir diğer nokta da web sitenizin uygunluğuna özen göstermektir. Bir web sitesinin trafiğini artırmanın anahtarı, hedef kitlenizin web sitenize erişebilmesini sağlamaktır. Bu aşamadan sonra site trafiğini artırma konusunda geriye kalan tüm işi hedef kitleniz halledecektir. Tek yapmaları gereken şey, zaten ilgilendikleri konuları içeren web sitenizi ziyaret etmek olacaktır. Fakat, bunun için hedef kitlenize uygun içerikler üretmeyi istikrarla sürdürmelisiniz. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse, kozmetik ürünleri satan ve bu ürünleri tanıtan bir web sitesine sahipsiniz. Hedef kitleniz ise çok belli; kozmetik ürünlerinizle ilgilenebilecek ve satın alabilecek bayan müşteriler. Bu web sitesinde son model otomobilleri tanıtan içeriklere yer vermenin hedef kitlenize nasıl bir mesaj vereceğini düşünüyorsunuz? Ziyaretçilerinizi ilgi alanlarından uzak konularla alakalı içeriklere maruz bırakmak, onları kısa sürede web sitenizi terk etmeye teşvik edecektir. Bu yüzden, web sitenizin ana temasının, hedef kitlenizin ilgi alanlarından çok fazla sapmadığından emin olun.

Farklı Link Stratejileri Oluşturmak

Bağlantılar siteye ziyaretçi gönderme stratejilerinin en önemli yapı taşlarındandır. Genellikle, siteye ziyaretçi gönderme amaçlı geri bağlantı çalışmaları, sayfa dışı SEO stratejilerinin bir parçası olarak yürütülürler. Backlink stratejilerinizi ne kadar çeşitli tutarsanız, stratejinizin başarılı olma şansını da o kadar artırırsınız. Bu kapsamda izleyebileceğiniz farklı strateji çeşitlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Web sitenizin trafiğini artırmak amacıyla misafir yazarlık yoluyla etkili bir link stratejisi oluşturabilirsiniz.
 • Etkili bir sosyal medya stratejisi uygulayarak backlinkler vasıtasıyla site trafiğini artırabilirsiniz.
 • Basın bültenleri oluşturarak etkili bir backlink stratejisi yürüyebilirsiniz.
 • Sektörünüzü ilgilendiren etkinlikler düzenlemek de backlink yoluyla siteye ziyaretçi gönderme çalışmalarında kullanabileceğiniz etkili yöntemlerdendir.
 • Etkili backlinkler kazanabilmek için her şeyden önce yaratıcı ve kaliteli içerikler oluşturmanız gereklidir.
 • Sosyal medya hesaplarınızda çekiliş yayınları yoluyla da linklerinizi tanıtıp siteye ziyaretçi gönderme stratejinizi başarıya ulaştırabilirsiniz.

Rakiplerle Benzer Bağlantı Oluşturma Stratejisini Uygulamamak

Geri bağlantı oluşturma stratejilerinde rakip web sitelerini analiz etmek en yüksek önceliğe sahip konular arasındadır. Rakip web sitelerinin geri bağlantılarını analiz ederek onların hangi kaynaklar yoluyla geri bağlantılar oluşturabildiklerini tespit edebilirsiniz. Fakat, onlarla aynı bağlantı stratejisini izlemek, rakiplerinizle aynı kaynaklardan daha fazla trafik kazanma konusunda kıyasıya bir rekabet içerisinde olacağınız anlamına gelir. Bu durum özellikle yeni web siteleri için hayati bir başarısızlığa sebep olabilir. Sizin web sitenizden kat kat daha iyi olan rakibinizle aynı kaynaktan ziyaretçi çekmeye çalışmanın, boş bir kuyudan su çekmeye çalışmaktan farkı yoktur. Çünkü bu kaynaklarda yer alan ziyaretçi trafiği zaten belirli bir yere akmaktadır. Yeni bir web sitesinin ise bu trafiğin yönünü değiştirebilmesi pek mümkün değildir. Bu durumda ısrarcı davranmak, web sitenizi iyileştirmek için aylar boyunca harcamış olduğunuz emeklerinizin heba olması anlamına gelecektir. Yapmanız gereken rakip web sitelerini analiz etmek ve onlardan farklı bir bağlantı oluşturma stratejisi uygulamaktır. Şansınızı farklı kaynaklarda denemek sizin için umulmadık bir trafik artışı sağlayabilir.

Oluşturduğunuz Linklerde Yer Alan Metinlerini Doğal Hale Dönüştürmek

Linklerinizde bulunan metinlerinizi doğal hale döndürmek web sitenize trafik akışını artırmanın bir diğer yoludur. Link metinleriniz hem potansiyel ziyaretçilerinize hem de Google’a web sitenizin ne ile alakalı olduğu hakkında bilgi verir. Bu linkleri değiştirmek, hem kullanıcıların hem de Google’ın web siteniz hakkında yanılmasına sebep olabilir. Google’ın web sitenizi doğru tanıyamaması da web sitenizin sonuç sayfasındaki sıralamasına ve dolayısıyla web sitenizin trafiğine doğrudan etki eder.

Hep Birinci Sıraya Odaklanmak

Her web sitesi sahibinin hayali Google arama sonuçları sayfasında birinci sırada yer almaktır. Bu hayali gerçekleştirmek her ne kadar çok kolay olmasa da siz de bir gün web sitenizi Google arama sonuçları ekranında ilk sayfaya taşıyabilirsiniz. Eğer azimli bir şekilde ve istikrarla çalışırsanız, web sitenizi uzun vadede birinci sıraya bile yerleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek gerçekten de uzun vadeli bir stratejiyi sıkı sıkıya uygulamayı gerektirir. Fakat, bu idealiniz bile sizi daha üst sıralara çıkma konusunda motive etmeye yetecektir. Google arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda yer aldığınız her gün, sitene ziyaretçi çekme konusunda daha da başarılı olduğunuz anlamına gelir. Sitene ziyaretçi çekme konusunda daha fazla başarılı oldukça, site trafiğini etkili bir şekilde artırabilirsin.

Site trafiğini artırmanın bir başka etkili yolu da bir SEO danışmanı ile birlikte çalışmaktır. Eğer yazımızda sıralamış olduğumuz stratejileri gerçekleştirecek zamana sahip değilseniz, bu işi sizin yerinize bir SEO Danışmanı da yapabilir. Bir SEO danışmanı, siteye ziyaretçi çekme ve siteye ziyaretçi gönderme gibi konularda yaptığı optimizasyonlarla site trafiğini önemli ölçüde artırabilir. Site trafiğini artırmak ve temel SEO kurallarını öğrenebilmek adına bir SEO Eğitimi almanızı öneririz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın