SEO Uyumlu Makale Nedir, Nasıl Yazılır?

Yazar: 3 hafta önce yayınlandı

‘İçerik kraldır’ ifadesi SEO ile ilgili tüm çalışmalarda sıklıkla tekrarlanır. Web sitesindeki çeşitli etkinlikler söz konusu olduğunda içeriğin çok önemli olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Kullanıcılar için içeriği optimize etmek ile SEO uyumlu içerik yazmak arasındaki dengeyi bulmak, ciddi bir ince ayar gerektirebilir. Sonuçta SEO uyumlu makale, bir web sitesi için önemlidir.

SEO uyumlu içerik yazmak beceri gerektirir. Okuyucunuzun ilgisini çekmek için içeriğinizin yapısını düşünmeli ve onu eğlenceli tutmalısınız. İnsanlar bir makaleyi beğenir ve anlarlarsa onu başkalarıyla paylaşmaya çok daha meyilli olacaklardır ve bu, sıralamanızı artıracaktır. Bu nedenle yazma becerilerinizi geliştirmek ve sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız SEO uyumlu makalelerinizi nasıl yazacağınıza dair bazı ipuçlarını uygulayabilir ve profesyonel bir süreç için de SEO danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, arama motoru robotlarının web sitesinde gezinmesine ve web sitesini anlamasına yardımcı olacak şekilde oluşturulan bir içerik türüdür. SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak için neye odaklanılacağını belirleyen çeşitli yönergeler ve sıralama faktörleri vardır.

Geçmişte, metinleri anahtar kelimelerle doldurmak yeterli olsa da ve arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alabilseniz de artık durum değişmiştir. Bugün SEO uyumlu makale, kullanıcı dostu bir hale gelmiştir. Bu yüzden içerik stratejinizi oluştururken esas olarak gerçek insanları, onların beklentilerini ve ihtiyaçlarını düşünmeniz gerekir.

Ancak SEO uyumlu içeriğin nasıl yazıldığı öğrenmeden önce, ilk etapta neden SEO dostu içeriğe gerçekten ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekir. SEO uyumlu içerik, yalnızca arama görüntüleme sayısını değil aynı zamanda satışlarınızı da artırmanıza yardımcı olur. Kullanıcı ve SEO dostu içerik oluşturmak için zaman ayırmaya değer olduğunu kanıtlayan iki ana neden vardır: kullanıcılar ve Google.

İlk neden söz konusu olduğunda, çevrimiçi mağazaların ve web sitelerinin çoğunlukla müşteriler için oluşturulduğunu unutmamanız gerekir. Bu nedenle dikkatlerini çekmek ve onları şirketinizi tanımaya teşvik etmek çok önemlidir. Çünkü web siteniz sizin kartvizitinizdir, bu nedenle işletmenizi düzgün bir şekilde sunmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve kullanıcılara ürün veya hizmetlerinizi seçmenin neden özellikle yararlı olduğunu açıklamalısınız. Bu yüzden yazma stilinizi hedef kitleye göre ayarlamalısınız. İçerik, bir müşteriyle uzun vadeli bir ilişki kurmanın harika bir yoludur. Kullanıcılar siteye girdiğinde en önemli değerlerinizin, ürünlerinizin veya kategorileriniz iyi görünür olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu, insanların web sitenizden ne bekleyebileceklerini hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olacaktır.

SEO uyumlu makale oluşturmanın önemli olmasının ikinci nedeni, Google için değeridir. Bu sayede robotlar, içeriğinizle ne tür kullanıcı sorgularının eşleştirilebileceğini ve web sitenizin kullanıcılara ne zaman gösterilmesi gerektiğini bilecektir. Google bu tür içeriği takdir ettiğinden ve arama sonuçlarının üst sıralarında güvenilir bilgilerle dolu değerli web sitelerini gösterdiğinden, içeriklerinizi benzersiz ve doğal hale getirmeniz gerekir. Sonuç olarak SEO uyumlu içerik, yalnızca kullanıcıların değil arama motorunun da güvenini uyandıran önemli bir web sitesi öğesidir.

SEO Uyumlu Makale Yazma İpuçları

SEO Uyumlu Makale Yazma İpuçları

Her şeyden önce makalenizin iyi bir yazı parçası olması gerekir. Yeni bir yazı yazarken birçok yazar akıllarına ne gelirse yazmaya başlar. Bu, doğal yazma yeteneklerine sahip bazı insanlar için işe yarayabilirken; bazı insanların biraz yardıma ihtiyacı olabilir. Bu aşamada SEO dostu içerik yazabilmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 1. Araştırma

SEO uyumlu içerik yazmaya başlamadan önce araştırma yapmalısınız. Araştırmaya anahtar kelimelerden başlayabilirsiniz. Arama sonuçlarına hakim olmak istiyorsanız hedef kitlenizin gerçekte hangi kelimeleri aradığını bulmanız gerekir. Bunlar, yazmanız gereken konular ve içeriğinizde kullanmanız gereken anahtar kelimelerdir. Bu yüzden hedef kitlenizi ve alıcı kişiliğinizi anlamak için alakalı anahtar kelimeleri araştırabilirsiniz. Ancak içeriğinizi anahtar kelimeler ile doldurmamalısınız. Bunun yerine hedef kitlenizin ne aradığını veya hangi soruları sorduklarını öğrenebilirsiniz.

Hedeflenen anahtar kelimeleri URL’lerinize, meta açıklamanıza, alternatif görsel etiketlerinize ve başlıklarınıza dahil etmek için aşağıdakileri yapmalısınız:

 • Arama amacını anlayın.
 • Belirli bir zaman diliminde belirli bir anahtar kelime için arama hacmini öğrenin.
 • Düşük arama hacmine sahip uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracını kullanın.

Anahtar kelimelerinizi seçerken işletme profilinizle ilgili ifadeler seçmeniz gerekir. Ardından stratejinize dahil etmek istediğiniz anahtar kelimeleri düşünebilirsiniz. Bu, SEO uyumlu makale yazmanın temellerinden biridir. Anahtar kelime araştırmanızı tamamladığınızda ve hakkında yazacak bir odak anahtar kelime listeniz olduğunda içeriğinizin konusunu araştırabilirsiniz.

Değerli içerik oluşturmak istiyorsanız doğaçlama yapmamanız gerekir. Yazmaya başlamadan önce kullanıcıların dikkatini çekmenize ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza olanak sağlayacak güvenilir veriler bulmak için araştırma yapmalısınız. İnsanlar, metinlerinizin herhangi bir değer getirmediğini fark ederse siteyi hızla terk edecek (böylece hemen çıkma oranınızı artıracak) ve muhtemelen size güvenmeyecektir. Bu aşamada verilerinizin güvenilir olduğundan emin olmak için birkaç kaynağı kontrol etmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra metni daha şeffaf hale getirmek için uygun başlıklar kullanabilir, sorular sorabilir ve bunları ayrı paragraflarda yanıtlayabilirsiniz.

 1. Arama Niyeti

SEO uyumlu içerik yazabilmek için hedef kitlenizi ve insanların web sitenizde sunulan ürün veya hizmetleri neden aradıklarını düşünmeniz önemlidir. Gerçekten bir satın alma işlemi mi yapmak istiyorlar yoksa sadece ürün ve hizmetleriniz ile ilgili bilgileri mi arıyorlar? Alışveriş yolunun en başındalar mı yoksa tam olarak hangi ürünü almak istediklerinden eminler mi?

İçeriğinizin gerçekten potansiyel müşterilerin arama amacına uygun olduğundan emin olmak çok önemlidir. Bu şekilde marka imajınızı ve kullanıcı güveninizi artırma şansınızı artırırsınız.

Yüksek bir hemen çıkma oranının, arama sonuçlarındaki konumlarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle her zaman kullanıcıların sayfanızda daha uzun süre kalmasını sağlamaya çalışmalısınız. Anahtar kelime araştırması sırasında, web sitenizin arama amaçlarını belirten ifadeler için görüntülendiğini fark edebilirsiniz. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için uygulayabileceğiniz potansiyel öğeleri veya alt sayfaları düşünün.

Satış hunisinin farklı aşamalarındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek, marka bilinirliğinizi ve web sitesi trafiğinizi artırmanıza olanak tanır. Bu nedenle SEO uyumlu makale yazmaya başlamadan önce daima arama amacını göz önünde bulundurmalısınız.

Modern SEO, robotlarla değil kullanıcılarla ilgilidir. İnsanlara ve ihtiyaçlarına odaklanan içerik, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır. Bu nedenle SEO uyumlu makale, kullanıcı dostu içeriğe eşittir.

Yazmaya başlamadan önce kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerini analiz edin. Ne tür metinlerin insanları web sitenize çekebileceğini ve size ticari faydalar sağlayabileceğini düşünün. Okuyucuların aklında olabilecek tüm olası soruları yanıtlayan kapsamlı girişler oluşturmaya çalışın. İçeriğinizde, kullanıcıların sorunlarını çözebilecek belirli ürünleri veya hizmetleri belirtin. Ayrıca kendinizi güvenilebilecek bir uzman olarak konumlandırın. Bu şekilde web sitenizin otoritesini artıracaksınız.

Google’ın arama değerlendirme kalite yönergelerine göre dört arama amacı kategorisi vardır:

 • Bilgilendirici: Arayan, bir soruyu cevaplamak için bir konu hakkında bilgi bulmak ister.
 • İşlemsel: Arayan, belirli bir eylemi nasıl gerçekleştireceğini öğrenmek ister.
 • Ticari: Arayan, belirli bir kaynağı bulmak ister.
 • Gezinme: Arayan kişi, gidilecek bir yer bulmak ister.

Yazmaya başlamadan önce birincil anahtar kelime hedefinizin bu dört kategoriden hangisine girdiğini belirleyin. Ardından şu anda anahtar kelime için sıralanan içeriğe bakarak kategoriyi doğrulayın. Rakipleriniz, sorgu için belirlediğiniz arama amacı ile aynı türde mi hedefliyor? Arama yapanların ihtiyaçlarını karşılamak için içeriklerini nasıl yapılandırdıklarına bakın. İçeriğinizi benzer ve daha iyi bir şekilde yapılandırın.

 1. Önerilen Makale Uzunluğu

Google uzun ve kaliteli içeriğe değer verir. Uzmanlık alanını doğru ifade eden ve güvenilir verilerle dolu ve belirli bir konuyu ayrıntılı olarak tartışan girişleri takdir eder. Ancak her zaman kuralın istisnaları vardır. Makalelerinizin uzunluğunu doğru seçmek için pazardaki rakiplerinizin web sitelerini analiz etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Belirli bir sektördeki ortalama giriş uzunluğu 500 kelimeye eşitse bu muhtemelen yeterlidir ve 1.500 kelimelik içerikler yazmak için zaman harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Rakiplerinizi incelemek için ise SEMrush ya da Ahrefs gibi çeşitli SEO araçlarından yararlanabilirsiniz.

 1. Kullanıcılar Bunları da Sordu

Google’da hedef anahtar kelimenizi aradığınız zaman ‘kullanıcılar bunları da sordu’ adlı bir bölüm ile karşılaşırsınız. Bu aşamada bu bölümden yararlanarak içeriğiniz için amacına uygun soruları seçip bunları içeriğinizde yanıtlayabilirsiniz. Bu, SEO için optimize edilmiş içeriğinizin insanların aradığı sorguları yanıtlamasını sağlamanın akıllı bir yoludur.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale oluşturma süreci, hazırlık ve bilgi gerektiren bir iştir. Bir içerik fikrine sahip olmanın yanı sıra onu gerçek kullanıcıların ihtiyaçlarına ve arama kutusuna girilen sorgulara göre tartmak da çok önemlidir. Çünkü kusursuz bir içerik optimize edilmezse okuyuculara ulaşmaz. Bunun sonucunda ise size hiçbir fayda sağlamaz.

Uygun bir strateji tasarlamak, anahtar kelime araştırması yapmak, içeriğinizi çeşitlendirmek, iç linkler oluşturmak ve meta verilerle ilgilenmek için zaman ayırın. Tüm bunlar hem kullanıcıların hem de arama motoru robotlarının beklentilerini karşılamanıza yardımcı olacaktır. Kullanıcılar ve Google tarafından sevilecek SEO uyumlu makale oluşturma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Anahtar kelimelerin SERP’lere hakim olmada hala büyük bir rolü vardır. Ancak çalışmanızı üretirken aynı anda hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Doğru anahtar kelimeleri seçmek için ise aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır:

 • Anahtar kelime araştırmanızın arkasındaki arama amacını anlayın. Örneğin; sürdürülebilir bir giyim markası için müşteri yolculuğunun resmine bakın. Anahtar kelime araştırmanızı, kullanıcının bilmesi gereken şeylere dayandırmak denildiğinde kastedilen şey budur.
 • Arama motoru sonuçlarında kimin en üst sırada olduğunu kontrol edin ve içeriğinizde aynı noktaları ele aldığınızdan emin olmak için bunu bir kaynak olarak kullanın. Ancak burada içeriği kopyalamaktan veya çoğaltmaktan bahsetmiyoruz. Bunun yerine uzmanlığınızı sergileyin ve onu daha iyi bir kaynak haline getirin.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri göz ardı etmeyin. Bunlar düşük hacimli olabilirler, ancak rekabet güçlerinin de düşük olma ihtimali yüksektir. Bu sayede uzun biçimli sorgular için arama motorlarında 1 numaraya ulaşmakla kalmaz içeriğinize neyle ilgili olduğu konusunda gerçek bir fikir vermesine de yardımcı olursunuz. Bu da Google’ın kaynaklarını seçmek için algoritmalarını kullandığı zaman harikadır.
 • Google’daki ilgili aramalar, sonuçlar sayfasının alt kısmında 8 arama sonucu görüntüler. Bunlar, aramanızla ilgili terimleri belirlemek için Google’ın algoritmasına göre otomatik olarak oluşturulur. Bu, anahtar kelime araştırmanızda size yardımcı olması için son derece kullanışlı bir kaynaktır.
 • Ana rakiplerinizi araştırın ve hangi anahtar kelimelerin kaliteli trafik sağladığını öğrenin. Google AdWords arayüzünde bu araştırmayı yapmanıza yardımcı olacak Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracına erişmek için ücretsiz bir Google hesabı kullanabilirsiniz.
 1. Anlamlı ve Uzun İçerikler Üretin

Eskiden oluşturulan içeriklerin uzunluğu birkaç yüz kelimeye kadar olurdu. Ancak bugünlerde 1.500’den fazla kelimeden oluşan ve daha seyrek yayınlanan makaleler ile karşılaşmak mümkündür. Bunun nedeni son birkaç yılda Google’ın daha uzun ve daha kaliteli içeriğe daha fazla öncelik verdiğini göstermesidir. Kullanıcılarına mümkün olan en iyi yanıtları vermeyi amaçlarlar ve bu genellikle kullanıcının sorgusuna en kapsamlı yanıtı sağlayan gönderilere sahip olmaktan geçer. Sonuç olarak artık 300 kelimelik makale yazmak yetmemektir. Bu yüzden uzun ve anlamlı içerikler üretmeniz gerekir.

Yüksek kaliteli içerik üretmek için önerilen bazı içerik optimizasyon ipuçları, içeriğiniz için en uygun uzunluğu belirlemek için aşağıdaki yöntemleri kullanmaktır:

 • Google Analytics raporlarınıza göz atın ve hangi gönderi uzunluklarının sizin için en yüksek etkileşimi oluşturduğunu görün.
 • SERP rakiplerinize ve ortalama makale uzunluklarına göz atın. 1000 kelimelik bir gönderiyle en iyi SERP sıralamalarını alıyorlar mı?

Nişiniz için en iyi sonucu verecek yaklaşımı bulmak için yukarıdaki verileri ve bilgileri kullanın. Sadece kalitenin nicelikten üstün olduğunu unutmayın. Bu nedenle en çok görüntülenen makaleleri görmek ve içerik uzunluğunun etkisini analiz etmek için en üst sıradaki içeriğinize göz atın.

 1. Ana Başlıklar ve Alt Başlıklar Oluşturun

SEO uyumlu içerik, gezinmeyi kolaylaştırır ve insanların gerekli bilgileri bulmasına yardımcı olur. Mümkünse metinlerinizi, her paragrafın doğal bir şekilde uygulanan bir anahtar kelime içeren bir başlık ile başladığı paragraflara bölün. Bu şekilde SEO dostu içerik yapısını düzenli ve şeffaf tutarsınız. Ayrıca böylelikle kullanıcılar metni kolayca tarayabilecek ve gerekli bilgileri bulabilecekken robotlar belirli arama sorgularına yanıt verdiğinizi görebilir.

Bunun yanı sıra kullanıcıların dikkatini çeken ve onları bağlantıya tıklamaya teşvik eden akılda kalıcı bir başlık oluşturmanız da önemlidir.

SEO açısından başlığınızın web siteniz ve sıralamanız için önemli bir anahtar kelime içerdiğinden emin olun. Bu şekilde belirli ifadeler için arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü ve konumunuzu iyileştirirsiniz.

Ayrıca her paragrafın kendi fikri veya konusu olması gerektiğinden onları çok uzun tutmamaya da çalışmalısınız. Bu yüzden içerik oluşturma aşamasında kendinize her paragrafın ana fikrinin ne olduğunu sorabilirsiniz. Bu ana fikri bir cümleyle özetleyebilmelisiniz. Bu mümkün değilse ve ana fikri açıklamak için daha fazla cümleye ihtiyacınız varsa daha fazla paragraf kullanmanız yeterlidir.

Uygun başlıklar ayrıca okuyucularınızın metninizin belirli bir bölümünün ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. İnsanların makaleleriniz aracılığıyla yollarını bulmalarını istiyorsanız onları yönlendirmek için alt başlıklar da kullanmalısınız. Alt başlıklar, okuyucuların sayfanızı taramasına ve makalelerinizin yapısını netleştirmesine yardımcı olur. Sadece okunabilirlik için değil SEO için de önemlidirler.

 1. İç Linkler Oluşturun

İç linkler ile gezinmeyi iyileştirmenin ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek ek metinlere erişmelerine yardımcı olmanın yanı sıra insanları web sitenizde daha uzun süre kalmaya teşvik edersiniz. Bu da ortalama web oturum süreniz üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bu, Google tarafından da dikkate alınır. Kaliteli iç linkler, gerçek bir döngüdür. Ancak iç linklerinizin bir şekilde içerikle ilgili olması gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin gelinliklerle ilgili bir içerik yazıyorsanız bir hırdavatçı işi ile ilgili iç link oluşturmak anlamsız olur.

 1. Görsellerinizi Optimize Edin

SEO dostu içerik sadece metin değildir. Aynı zamanda web sitenizi çeşitlendiren, kullanıcıların dikkatini çeken ve SEO faaliyetleri için ek alan yaratan bir grafik düzenidir. Tabii ki görselleri kendinşz çekseydiniz harika olurdu, ancak bu her zaman mümkün değildir. Bu aşamada ücretsiz stok fotoğraf kullanımından yararlanabilirsiniz. Ancak yükleme süresini olumsuz etkilemeyeceklerinden emin olmak için seçilen resimlerin boyutunu web sitenize göre ayarladığınızdan emin olmanız önemlidir.

.jpeg dosyalarından bahsederken yatay site içi içerik görsellerinin genişliği 1500 pikseli, dikey site içi içerik görselleri için 1000 pikseli geçmemelidir. Bununla birlikte her web sitesinin farklı olduğunu ve farklı çözümler gerektirebileceğini de unutmamalısınız. Buna ek olarak alt etiketleri doldurmayı ve optimize etmeyi de unutmamanız gerekir. Çünkü bunlar sayesinde görme engelliler görsellerde ne olduğunu öğrenebilir ve Google web sitenizi daha iyi anlayabilir. Sonuç olarak alt etiketler de SEO’yu destekler.

 1. Makalenizi Paylaşılabilir Hale Getirin

Bu adımlara kadar SEO dostu ve içerik açısından zengin, insanların okumak isteyeceği ilginç bir makale yazmayı tamamlamış olursunuz. Bir sonraki adım, onu paylaşılabilir hale getirmektir. Bunun için ShareThis ve AddThis gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Bu web siteleri, insanların içeriği kolayca paylaşabilmesi için web sitenize sosyal medya düğmeleri eklemeyi kolay bir hale getirir.

Paylaşılabilir içerik o kadar iyi içeriktir ki okuyucuları Facebook, Twitter, LinkedIn vb. sosyal medya kanallarında takipçileriyle paylaşmaya teşvik eder. Bu sayede içerik, dalgalanma etkisi ile hızla yayılır. Paylaşılan içeriği tüketen kişiler, bunu arkadaşlarına iletir. Paylaşılabilir içeriğin önemli olmasının nedenler ise aşağıdaki gibidir:

 • İçeriğinizi daha fazla kişi gördükçe marka bilinirliği artar.
 • İçeriğinizle birçok kişi etkileşime girdiği için şirketinizle etkileşim artar.
 • İçeriğinize maruz kalan yeni insanlardan organik backlink alma şansınız artar.
 • Sektör liderlerinin dikkatini çeker ve işbirlikleri, guest blogging talepleri veya podcast röportajları gibi fırsatlar sunar.
 1. Yapısal Verileri Kullanın

SERP’deki sonuçlardan birini açtığınızı ve sürekli bir metin parçası olduğunu hayal edin. Okumaya devam etme olasılığınız ne kadar olurdu? Muhtemelen sayfadan çıkar ve daha iyi yapılandırılmış bir makale bulmak için web sitesinden ayrılırsınız.

Yapısal veriler, dijital belgelerin içeriğini tanımlar. İnternetin her yerinde kullanılır ve <meta> etiketleri gibi, arama motorlarının içeriği okumak için kullandığı görünmez bir bilgi katmanıdır. İyi bir yapı, yüksek kaliteli içerik geliştirmenin temel bir unsurudur. Alt başlıklar, içeriğinizin taranabilir ve okunmasını kolaylaştırır. Yapılan araştırmalara göre H2 ve H3 etiketlerine sahip makalelerin %36’sı trafik, paylaşımlar ve geri bağlantılar açısından daha yüksek performansa sahiptir. Bu yüzden harika içerikler oluşturmak istiyorsanız sağlam bir yapı izlemelisiniz.

İlk olarak gönderinizin ana bölümünü belirleyin. Farklı parçalara bölmek, yazınızı daha kolay ve anlaşılabilir hale getirebilir. İçeriğinizi yapılandırdıktan sonra düşüncelerinizi organize etmek için zaman ayırmadan her bölüm üzerinde ayrı ayrı çalışabilirsiniz. Her içerik parçası bir giriş, gelişme ve sonuç içermelidir. Ayrıca içeriğinizi insanların istenen eylemi gerçekleştirmesi için güçlü bir harekete geçirici mesajla sonlandırabilirsiniz.

Genel olarak içerik yapınız, ne hakkında yazdığınızı anlamak için H1, H2 ve H3 gibi başlıklara dayanır. Bu başlıkları anahtar kelimeler etrafında oluşturmanız önemlidir. Her başlığın benzersiz olması gerekse de bir H2 genellikle şunlardan yapılabilir:

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler
 • İnsanlar bunları da sordu soruları
 • Hedef anahtar kelimenize doğrudan cevaplar
 • Bilgi boşlukları

Sonuç olarak iyi içerik oluşturmak için sıralama faktörlerini de anlamanız gerekir. Bu yüzden anahtar kelime optimizasyonu ve link süreci hakkında bilgi edinin. Arama amacını belirlemeyi de unutmayın.  Çünkü web sitenizin Google’da üst sıralarda yer alması için birkaç SEO hilesinin yeterli olduğu günler geride kalmıştır. Günümüzde kaliteli içerik kraldır. Ayrıca SEO dostu içerik daha fazla bağlantıya, paylaşıma ve web sitenize geri dönen ziyaretçilere yol açar. Elbette gönderinizin SEO uyumluluğunu en üst düzeye çıkarmak için her zaman yapabileceğiniz şeyler vardır. Ancak en önemli şey sadece kaliteli ve SEO’ya uygun içerikler yazmaktır. Eğer SEO uyumlu içerik yazma konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız SEO eğitimi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın