SEO Resim Optimizasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler – 2022

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

SEO resim optimizasyonu, bir web sitesinin SEO uyumunu iyileştirmek adına yapılması gereken öncelikli işlerdendir. Resimler ve görseller web sitelerinin olmazsa olmaz bileşenlerindendir. Bir web sitesini daha hoş göstermek ve anlatmak istediği konuyu daha açık hale getirme konusunda görseller en önemli unsurlardandır. Fakat bu noktada görsellerinizin de SEO uyumlu olduklarından emin olmanız gerekir. İşte tam olarak bunu sağlamak adına gerçekleştirilen çalışmalara görsel SEO çalışmaları denilmektedir. Görsel SEO çalışmalarınız ve tüm SEO stratejinizi incelikli bir şekilde yürütmek ve alanında uzman bir kişiyle dijital pazarlama yolculuğunuzu şekillendirmek için bir SEO Danışmanı ile çalışabilirsiniz.  Biz de SEO resim optimizasyonu çalışmalarınızda size yardımcı olabilecek birkaç ipucu içeren bir liste hazırladık. Haydi şimdi listemizi açıklamaya başlayalım.

Görsel SEO #1: Resimler Doğru İsimlendirilmeli

SEO resim optimizasyonu konusunda özen göstermeniz gereken ilk kural aslında çok basit. Web sitenizde yer vereceğiz resimlerinizi ve görsellerinizi doğru adlandırmak görsel SEO optimizasyonu çalışmalarınız için iyi bir başlangıçtır. Bu konuda Google’ın, web sitesi sahiplerini bilgilendirmek adına yaptığı bir açıklama bile vardır. Google, bu açıklamasında, resim isimlerinin görüntü hakkında okuyuculara ipuçları sağladığını belirtmiştir. Şunu da belirtmek gerekir ki, görsellerinizin isimleri, Google botlarının web sitenizi tararken ilişkili olduğu konuyu daha kolay belirlemesine de yardımcı olur. Bu da web sitenizin resim SEO optimizasyonunu doğrudan etkiler.

Görsel SEO #2: Alt Metinler Açıklayıcı Olmalı

Tıpkı isimlendirme konusunda olduğu gibi, görsellerinizin alt metinleri de görüntüler hakkında ziyaretçilerinize ipuçları vermektedir. Aynı şekilde bu durum, Google botlarının web sitenizi tararken ilişkili olduğu konuyu belirlemesine de yardımcı olacaktır. Google’a göre iyi bir SEO resim optimizasyonu için daha taranabilir bir web sitesine sahip olmak ilk kuraldır. Bu yüzden web sitenizin görsel SEO iyileştirmesini yaparken, görsellerinizin alt metinlerini yeterince açıklayıcı yazmanız gerekir.

Görsel SEO #3: Dosya Türünü Dikkatli Seçilmeli

Görsellerinizin dosya türü, resim SEO optimizasyonunu doğrudan etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Peki, dosya türü SEO resim optimizasyonu çalışmalarını nasıl etkiler? Aslında bunun çok basit bir açıklaması var. Her dosya türü bir diğerinden farklı sıkıştırma metotlarını kullanır. Yani, her dosya türü, görselinizin boyutunu önemli ölçüde değiştirecektir. Görsel dosyalarınızın daha büyük boyutlarda olması web sayfanızın da genel boyutunu artırır. Daha büyük boyutlu web sayfaları da daha yavaş yüklenme hızı anlamına gelir.

Görsel SEO #4:Görselleri Yeniden Boyutlandırılmalı

Görsellerinizin içerdiği her piksel aynı zamanda dosya boyutunu da artırır. Fakat, tarayıcılar, 720 pikselden daha geniş görüntüleri ekrana sığdırmak için yeniden boyutlandıracaktır. Bu işlem sırasında hem web sitenizin tasarımı değişebilir hem de web sayfanızın yüklenme hızı yavaşlayabilir. Tüm bunlar, web sitenizin resim SEO skorunu olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden, web sitenizin genel tasarımını göz önünde bulundurarak, CSS yardımıyla görsellerinizi yeniden boyutlandırın.

Görsel SEO #5: Resimlerin Boyutu Düşürülmeli

Daha büyük boyutlu görsel dosyaları her zaman daha kaliteli resimler anlamına gelmez. Eğer kalite açısından çok büyük farklılıklar yaratmayacaksa, resimlerinizi daha düşük boyutlarda yüklemek web sayfanızın yüklenme hızını artırır. SEO resim optimizasyonu çalışmalarını yaparken, web sitenizde bulunan görsellerin boyutlarını düşürmek web sitenizin genel SEO’suna doğrudan katkı sağlayacaktır. Bunun için, web sitenizde bulunan tüm görselleri farklı boyutlarda test ederek görsel sonuçlarını analiz edin.

Görsel SEO #6: Görsel Site Haritası Oluşturulmalı

Yazımızın ilk kısımlarında da bahsettiğimiz gibi görseller, bir web sitesinin neyi anlattığını açıklayabilmenin en kısa ve en iyi yoludur. Bu yüzden, Google’ın, web sitenizde bulunan her görseli indekse eklediğinden emin olmak adına bir görsel site haritası oluşturmalısınız. Bu görsel site haritasına web sitenizde yer alan bütün resimlerin URL’lerini ekleyin. Bunu yaparken de görsel site haritasında doğru etiketleri kullandığınızdan emin olun.

Görsel SEO #7: Vektör Grafikleri Kullanılmalı

SEO resim optimizasyonu çalışmalarınıza olumlu yönde katkı sağlayabilecek en önemli etkenlerden birisi de vektör grafikleridir. Peki, nedir bu vektör grafikleri? Haydi hep beraber öğrenelim. Vektör grafikleri, web sayfalarında yer alan görüntülerin bir ekrandaki temsillerini oluşturmaya yarar. Bunu yaparken de birçok çizgi, nokta ve çokgenlerden faydalanırlar. Vektör grafikleri, özellikle, web sitelerinde yer alan basit geometrik şekillerden oluşan görüntüler için son derece idealdir. Web sitenizde yer alan metin, simge ve logo görsellerini oluştururken vektör grafiklerini kullanmak resim SEO skorunuzu iyileştirecektir. Her yakınlaştırma ve çözünürlük ayarlarında daha net ve daha keskin sonuçlar veren vektör grafikleri, değişen boyutlarda görüntülenebilir görselleriniz için son derece idealdir.

Görsel SEO #8: Duyarlı Görseller Sunulmalı

Duyarlı görseller nedir? Bir görseli nasıl duyarlı yapabilirsiniz? Web sitenize gün içerisinde onlarca farklı cihazdan ziyaretçiler gelmektedir. Peki, bu ziyaretçilerin hepsinin aynı türde cihazlar kullanmaları olası mıdır? Kimi insanlar bilgisayarlarından, kimileri telefonlarından, kimileri de tabletlerinden gireceklerdir. İşte bu yüzden, resimleriniz her boyutta ekrana duyarlı olacak şekilde sunulmalıdır. Eğer bunu yapmazsanız, tarayıcılar web sayfanızda yer alan tüm görselleri kendisi boyutlandıracaktır. Bunu yaparken de web sitenizin orijinal tasarımını büyük ihtimalle bozacaktır. Bu durum aynı zamanda, daha küçük piksele sahip ekranlı cihazların sayfa yükleme problemleriyle karşılaşmasına da sebep olur. Duyarlı görseller bu sorunu ortadan kaldırır. Web sitenizi resim SEO açısından optimize etmek istiyorsanız web site tasarımı sırasında duyarlı görseller kullanmaya özen gösterin.

Görsel SEO #9: Schema Biçimlendirmesi Kullanılmalı

Şema işaretlemeleri, Google botlarına, bir web sitesinin konusunun ne olduğunu açıklamanın en iyi yoludur. Fakat, aynı zamanda, web sayfalarınızda yer alan görseller için de şema işaretlemelerini kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Görsel SEO optimizasyonunu iyileştirmek adına şema işaretlemelerini kullanmak size büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü, bu sayede, web sitenizde bulunan görsellerin Google görsel arama sonuç sayfasında yer almaları daha olası olacaktır. Bu da görsel aramalar yoluyla web sitenize gelen daha fazla organik trafik anlamına gelir. Resim SEO optimizasyonunu artırmak için tek yapmanız gereken, web sitenizde yer alan görseller için doğru şema işaretlemelerini yapmaktır.

Görsel SEO #10: Tembel Yüklenme Düşünülmeli

Tembel yükleme web sitenizin hızını artırmayı sağlayacak en önemli Görsel SEO çalışmalarındandır. Tembel yükleme sayesinde, tarayıcı, web sitenizde bulunan tüm görsel içerikleri sadece sırası geldiğinde yükler. Yani, bu görseller sadece web sitenizi ziyaret eden kullanıcı incelemeye devam etmek için aşağıya kaydırdığında yüklenir. Ne kadar harika değil mi? Bu, hem ziyaretçilerinizin gereksiz mobil veri tüketmelerini önleyecek hem de sizin resim SEO optimizasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır.

Görsel SEO #11: Tarayıcı Önbelleğinden Yararlanılmalı

Resim SEO optimizasyonu çalışmalarında tarayıcı önbelleğinden yararlanmak, web sitelerinin genel SEO skorlarını olumlu etkiler. Tarayıcı önbelleği, ziyaretçileriniz web sitenizi ziyaret ettiklerinde, görseller de dahil web sitenize ait her türlü bilgiyi onların tarayıcılarında depolar. Bu sayede de bu ziyaretçileriniz, web sitenize geri geldiklerinde, tarayıcıları bu verileri tekrar yüklemek zorunda kalmaz. Tek yapması gereken depodan bu verilere ulaşmaktır. Bu da ziyaretçileriniz için daha hızlı bir sayfa yüklenmesi sağlar. Web sitenizin genel SEO’sunu iyileştirmek istiyorsanız, görsel SEO çalışmalarında mutlaka tarayıcı önbelleğinden yararlanın.

Görsel SEO #12: CDN Kullanılmalı

CDN nedir? CDN, web sitenizde yer alan görselleri global sunucularda barındırılmalarını hedefleyen bir görsel SEO çalışmasıdır. Türkiye’de yer alan bir web sunucusundan faydalanıyorsanız, web sitenizde yer alan veriler Türkiye’deki ziyaretçilerinize kısa sürede iletilir. Fakat, aynı durum dünyanın diğer ucundaki bir ziyaretçi için geçerli değildir. Bu ziyaretçi web sitenizi ziyaret etmek istediğinde, web sitenizdeki tüm veriler Türkiye’deki web sunucusundan binlerce kilometre uzağa seyahat etmek zorundadır. Bu da web sitenize uzaktan erişen birisi için çok daha yavaş yüklenme hızı anlamına gelmektedir. Fakat görsel SEO çalışmalarınızda CDN kullanırsanız, web sitenizde tüm görseller global sunucularda barındırılarak global erişimi kolaylaştırır. Bu, hem genel SEO hem de resim SEO skorunu artırmak için önemli bir katkı sağlar.

Bonus İpucu: Görsel Linklerinden Değer Kazanın

Web sitenizden geri bağlantı yoluyla bahseden kullanıcıların bir kısmı görsel linklerinizi kullanır. Eğer görsel linklerinizi doğru yapılandırmazsanız, bu geri bağlantı yoluyla web sitenize gelecek ziyaretçiler muhtemelen boş bir sayfayla veya yalnızca web sitenizdeki bu görselle karşılaşacaktır. Bu yüzden SEO resim optimizasyonu çalışmalarında, görsellerinize ait linklerin, bu bağlantıyı kullanacak kişileri web sayfanıza yönlendirdiğinden emin olmalısınız. Görsel linkleri doğru yapılandırmak hem resim SEO hem de daha fazla trafik çekme yoluyla genel SEO konusunda önemli katkılar sağlayacaktır.

SEO resim optimizasyonu konusunda bir çok web sitesi sahibi uzman yardımı almayı tercih etmektedir. Bir SEO danışmanı, web sitenizin tüm SEO çalışmalarını yürütebileceği gibi, web sitenizin resim SEO optimizasyonunu da eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu konuda öncelikle SEO Eğitimi alarak ihtiyaç duyduğunuz temel bilgileri öğrenebilir ardından da uzman bir danışmanla çalışarak kapsamlı desteği kolayca sağlayabilir ve markanız için yapılan çalışmaları takip etme şansını elde edebilirsiniz. Bu sayede SEO danışmanlığı konusunda hizmet veren uzman bir ekip ile web sitenizin görsel SEO açısından eksiksiz bir şekilde optimizasyonunu sağlayabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın