SEMrush ile Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Tarafından 11 ay önce

Hem organik trafiği artırmayı hedeflerken, hem de Adwords çalışmalarını gerçekleştirirken belki de her şeyden önemli olan, anahtar kelimedir. Hangi anahtar kelimeyi hedefleyeceksiniz? Bu aşamada yapacağınız tek bir hata bütün uğraşlarınızın, harcadığınız bütçenin çöpe gitmesine sebep olabilir.

İşin temelinden başlamak gerekiyor. Hedefinizin ne olduğuna göre belirleyeceğiniz anahtar kelimeler değişiklik gösterecektir. SEO Danışmanlığı verdiğim bir çok müşteri ile yaşadığımız en temel sorunlardan birisi SEO’yu organik trafiği artırıcı bir yöntem olarak görmeleri. Doğru ama eksik bir tanımlama bu. Önemli olan şey trafiği artırmak değil, doğru trafiği doğru sayfaya getirmektir. Sitenize milyonlarca kişinin girip hiç bir şey satın almadan çıkması mı yoksa 5 bin kişinin girip %20’sinin satın alması mı?

Hedefimiz satış olabilir, okunma olabilir, sitede kalma süresi olabilir… Her hedef için farklı türde anahtar kelimelere eğilmek gerekiyor. Özellikle satış odaklı anahtar kelimelerden bir kelimeden daha uzun kelime öbeklerinin daha çok dönüşüm getirdiği ispatlanmış bir durum. Peki anahtar kelime araştırması sadece o anahtar kelimenin aranma hacmine bakmak ve TBM’sine bakmak mıdır? Gelin derin bir analiz yapalım.
SEMrush’ın Keyword Research sekmesinden Keyword Overview kısmında araştırdığım anahtar kelime ile ilgili temel bilgileri görüntülüyorum. Aranma hacminin 880 gibi görece düşük olması sizi aldatmasın. Hedef satış olduğunda böyle bir kelimeyi arayanların çoğunluğu alıcılardır. Yani doğrudan müşteriyi hedefleyen bir kelime. Hal böyle olunca da kelimenin TBM’si 25TL’ye fırlamış durumda. Böyle bir rekabetin olduğu kelimede Adwords reklamında ilk sırada çıkmak bir çok firmanın harcı değil. O nedenle ne yapıp edip organik sonuçlarda yükselmek gerekiyor.

Elbette ilk akla gelen benzer kelimelerdeki durumu incelemek olmalı. Hemen Related Keywords sekmesinden durumu inceliyorum.
Hedefleyebileceğim görece daha ucuz kelimeler karşıma çıktı. Benim sunduğum hizmete en yakın kelime ise “dijital pazarlama sertifika programları” 6.67TL’lik bir TBM’si var. Oldukça az bir aranmaya göre oldukça yüksek bir maliyet.

Peki bu anahtar kelimelerde kimler reklam veriyor? Google’da arayarak belki görebilirim ancak çok sayıda reklamveren olduğundan sadece bazı reklamverenleri görebileceğim, diğer yandan belki de bazılarının bütçeleri bitti ya da bu haftalığına durdurdular reklamları. Hatta reklamların varyantlarını nasıl göreceğim? Bu noktada Ads History sekmesine giriyorum.


Bana tüm reklamverenlerin tek tek hangi tarihlerde kaç farklı reklam verdiğini, bu reklam metinlerinde neler yazdığını listeliyor. TBM’nin yüksek olma sebebi de haliyle belli oluyor. Google’da Google ile rekabet edemezsiniz 😊

Tek tek rakipleri inceleyerek hangilerinin gerçekten doğru bir şekilde hedefleme yaptığına bakıyorum. Listede bir iki tane dernek bütçesinden harcama yapan dernek var. Derneklere Google, Adwords harcamaları için belli bir bütçe tanımlayabiliyor. Genellikle onlar da çok ince optimizasyonlar yapmıyorlar. Listedeki diğer 3 firma ise dijital pazarlama kelimesini geniş eşlemeye almış, aslında eğitim satmıyorlar. O nedenle boşuna bütçe harcadıklarını kabul ediyor ve listeyi daraltıyorum. Dernek de eğitim kelimesini geniş eşlemeye almış olduğundan tıklamalar rakibe gitse bile kullanıcıların tekrar arama sonuçlarına dönüp bana ya da diğer rakiplere tıklayacağı belli. Aslında geriye bir online eğitim, bir yüksek lisans programı bir de Google’ın yeni başlayanlar için başlattığı eğitimi kalıyor. Aslında buradan ortaya çıkıyor ki reklamlarda 2.sırayı hedeflersem aranmaların büyük bir oranını dönüşüme dönüştürebilirim.

Diğer yandan rakiplerin reklamlarında verdiği değer önerilerini ve süreç içerisinde nasıl değiştirdiklerini inceliyorum. Örneğin Dome sertifikalı eğitmenler kısmını ön plana çıkarmış ve Google sertifikalarının eğitimini verdiğini belirtmiş. Google’ın kendisi ise kendi ücretsiz online eğitimini resmi eğitim olarak ön plana çıkarmış. Aslında farkediyorum ki komik bir şekilde son bir yıldır hiç bir rakibim reklam metinlerinde değişikliğe gitmemiş. Bu da onların aslında optimizasyon odaklı çalışmadıklarını ve eğer kelimenin üzerine eğilirsem onları rahatlıkla geçebileceğimi gösteriyor.

Bu noktada size komik bir hikaye anlatmama izin verin. Bir gün yeni bir müşteri almak için bir ön analiz çalışması yapıp toplantıya gittim. Rakiplerinin ve kendilerinin son bir yılda Google’da verdiği reklamların metinlerini ve görsellerini Excel üzerinde gören müşterimin ağzı açık kalmıştı. “Sen bizim markamızı son bir yıldır almak için bu reklamları mı arşivliyordun?” dediğinde de benim ağzım açık kalmıştı 😊

Keyword Magic Tool üzerinden konuyla ilgili benzer kelimelerden işimize yarayacak olanları Keyword Analyzer üzerinde oluşturduğum listelerden birine attım. Metrikleri güncelledikten sonra oluşan görüntü şu şekilde;


Burada Top Competitors kısmından her kelimede sıralamaları tek tek görebiliyorum. Ana anahtar kelimemin bütün varyasyonlarına dair kimin ilk sıralarda olduğunu, rekabet zorluklarını vs. Tek sayfada görebiliyorum.

Eğer kelime analizi gerçekleştirmeseydim ve keyword planner ile sadece kelimeyi inceleyip geçseydim büyük ihtimalle bu kelimeye ne Adwords çalışması ne de SEO çalışması yapmazdım. Ancak kelimeyi derin analize tabi tutunca Adwords’te rekabetin aslında düşük olduğu ve organik sonuçlarda da çok büyük bir rekabet olmadığı ortaya çıktı.

Son olarak SEMrush’ı ücretsiz olarak denemek isterseniz buradaki linkten inceleyebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Büyüme Ajansı Cremicro Kurucusu Pazarlama Vlogu Growth Talks Sunucusu Growth Hacker - Pazarlama Danışmanı

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.