Responsive Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar: 2 hafta önce yayınlandı

On yıl önce başlayan mobil devrim, yalnızca ürünlerle etkileşim biçimini değil aynı zamanda ürün tasarlama biçimini de değiştirmiştir. Örneğin; ilk iPhone, telefon, müzik çalar ve internet tarayıcısı olmak üzere üç şeyi birleştiren güçlü bir bilgisayardı. Tasarımcıların web sitelerini küçük ekranlara uyarlamaları gerektiğinden bu, web endüstrisi üzerinde muazzam bir etkiye sahipti. Sonuç olarak web site tasarımı üzerine çalışan tasarımcılar, web sitesini sadece çeşitli masaüstü çözünürlüklerine değil birçok farklı mobil cihaza uyarlamak zorunda kaldılar.

Ancak her çözünürlük ve yeni cihaz için sitenin ayrı bir sürümünü oluşturmanın pratik olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Tasarım endüstrisi, çeşitli ekran ve çözünürlük türlerini destekleyecek kadar esnek olacak web tasarımı için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyordu. Bu aşamada ise responsive tasarım yaklaşımı ortaya çıktı. Responsive tasarım, web siteleri oluşturma şeklindeki temel bir değişimi temsil eder.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım, tasarım ve geliştirmenin ekran boyutu, platform ve yönelime dayalı olarak kullanıcının davranışına ve ortamına yanıt vermesi gerektiğini öne süren yaklaşımdır. Uygulama, flexible grid, flexible images ve CSS medya sorgularının akıllı kullanımından oluşur. Kullanıcı dizüstü bilgisayarından iPad’e geçtiğinde web sitesi otomatik olarak çözünürlük, görüntü boyutu ve komut dosyası oluşturma yeteneklerine uyum sağlamak için geçmelidir. Ancak bu aşamada cihazlarındaki ayarları da göz önünde bulundurmak gerekebilir. Örneğin iPad’lerinde iOS için VPN varsa web sitesi kullanıcının sayfaya erişimini engellememelidir. Başka bir ifadeyle web sitelerinin kullanıcıların tercihlerine otomatik olarak yanıt verecek teknolojiye sahip olması gerekir. Bu, piyasadaki her yeni cihaz için farklı bir tasarım ve geliştirme aşamasına olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

Responsive tasarım, çeşitli cihazlarda (mobil, masaüstü, tablet vb.) tasarıma izin veren ve tasarımın ekran boyutuna, platforma ve yönelime dayalı olarak kullanıcının davranışına yanıt vermesi gerektiğini öneren bir yaklaşımdır.

Flexible grid, responsive tasarımın temel öğeleridir. Görüntüler gibi tüm varlıklar çeşitli ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine uyarlanır. Sonuç olarak kullanıcılar hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar harika bir kullanıcı deneyimine sahip olurlar. Kısacası ister büyük bir masaüstü ister küçük bir mobil cihaz ekranı olsun web sitesi otomatik olarak çözünürlüğe uyum sağlamak için değişir.

Neden Responsive Tasarım Yapmalıyız?

Google tarafından yapılan son araştırmalar, küçük, orta veya kurumsal herhangi bir işletmenin rekabet avantajı elde etmek ve daha sonra bu rekabeti sürdürmek istiyorlarsa responsive bir web sitesine sahip olması gerektiğini doğrulamaktadır. Ayrıca aşağıdaki istatistikler de bunu doğrular:

 • Kullanıcıların yüzde 57’si, kötü tasarlanmış bir mobil siteye sahip bir işletmeyi tavsiye etmeyeceklerini söylemektedir.
 • Çevrimiçi trafiğinin yüzde 57’si artık akıllı telefonlardan ve tabletlerden gelmektedir.
 • Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 69’u, sorularını veya endişelerini kolayca ele alan mobil sitelere sahip şirketlerden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylemektedir.
 • Günümüzde insanlar, markalarla diğer herhangi bir cihazdan 2 kat daha fazla mobil aracılığıyla etkileşime girmektedir.
 • Bugün B2B arama sorgularının yüzde 50’si akıllı telefonlarda yapılmaktadır.
 • Her dört akıllı telefon sahibinden üçü, acil ihtiyaçlarını karşılamak için önce mobil aramaya yönelmektedir.

Responsive tasarım; web tasarımcılarını, kullanıcı arayüzü tasarımcılarını ve web geliştiricilerini, var olan her farklı cihaz için web siteleri oluşturmak için gece gündüz çalışmaktan kurtarır. Bu yüzden responsive tasarım yapmak önemlidir. Bunun yanı sıra responsive tasarım aşağıdakileri de sunar:

 • Her cihaz için tek bir site: İster kablosuz bağlantıya sahip 27 inçlik bir iMac’te isterse Android telefonunuzun ekranından görüntüleniyor olsun web sitesi kullanıcının optimum izleme keyfi için yapılandırılacaktır.
 • Cihaz için en uygun tasarım: Responsive tasarım yaklaşımıyla tüm görseller, yazı tipleri ve diğer HTML öğeleri, kullanıcının sahip olduğu ekran boyutunu en üst düzeye çıkararak uygun şekilde ölçeklendirilir.
 • Yönlendirmelere gerek olmaz: Birden fazla cihaz için tasarlamaya yönelik diğer seçenekler kullanıcıyı bir web sayfasının uygun sürümüne göndermek için yeniden yönlendirmelerin kullanılmasını gerektirir. Yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kullanıcı, bakmak istediği içeriğe en hızlı şekilde erişebilir.
 • Responsive tasarım, fiyat açısından da etkilidir. İki site yerine bir site olduğu için yönetmeniz de daha kolaydır. Ayrıca iki kez değişiklik yapmanız gerekmez. Bunun yerine tek bir web sitesinden çalışabilirsiniz.

Responsive Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Responsive Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Responsive tasarım, kullanıcıları için en iyisini sağlama konusunda ciddi olan herhangi bir işletme için bir zorunluluktur. Responsive bir web sitesi, tüm cihazlarda en iyi kullanıcı deneyimini sunar ve başka birçok avantajı vardır. Hala responsive olup olmayacağınızdan emin değilseniz kararınızı değiştirebilecek responsive tasarımın avantajlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Daha geniş bir kitleyi çekebilirsiniz: Hedef kitleniz, web sitenize çeşitli boyutlara sahip, farklı cihazlardan erişir. Responsive tasarım, ekranları ne kadar büyük veya küçük olursa olsun onlara uyum sağlar.
 • Analitiği izlemek daha kolaydır: Web sitelerini farklı cihazlar için ayırdıysanız bu, iki analize dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Responsive bir web sitesi yalnızca bir web sitesidir, yani analizleriniz yalnızca bir bilgi kaynağıdır.
 • Bakımı daha kolaydır: Birden fazla cihaz için birden fazla web sitesi, hepsinde bir değişiklik yapılması gerektiği anlamına gelir. Responsive bir web sitesi ile bu değişikliği yalnızca bir kez yapmanız yeterlidir.
 • SEO için destek olur: İşletmenizi pazarlamak, internette bulunmanız için çok önemlidir ve SEO, web sitenize trafik çekmenin en iyi yollarından biridir. Google, artık mobil kullanıcılar için arama sonuçlarını iyileştirmek amacıyla arama motorları sonuçlarında daha üst sıralarda görünmeleri için responsive web sitelerini tercih etmektedir.
 • Tasarımda ve markada tutarlılık sağlar: Mobil bir web sitesi ve geleneksel bir web sitesi tasarlayabilir ve özelleştirebilirsiniz ancak bunlar asla aynı görünüme sahip olmaz. Buna karşın responsive tasarım, tüm cihazlarda aynı tasarımı korur.
 • Daha düşük bounce rate: Potansiyel müşterileriniz yavaş ve kullanımı zor bir web sitesinde vakit geçirmez. Web siteniz kullandıkları cihazla uyumlu değilse müşterileriniz rakiplerinizden birine giderler. Çünkü kullanıcılar beklemek istemez; bunun yerine hızlı ve kolay cevap isterler. Responsive bir web sitesi, hızlı yükleme, kullanımı kolay gezinme ve net harekete geçirici mesajlar ile bounce rate’i azaltır.
 • İyileştirilmiş dönüşüm oranları: Responsive bir web sitesi, en iyi kullanıcı deneyimini sunduğu için web tasarım ihtiyaçlarınız için en iyi seçenektir. Responsive bir web sitesi, daha geniş ve daha fazla hedef kitleye ulaşacağı ve onlara aradıkları sorunsuz ve kolay deneyimi sunacağı için satışları artıracaktır.

Responsive Tasarım Ölçüleri Nelerdir?

Responsive Tasarım Ölçüleri Nelerdir?

Responsive tasarım farklı çözünürlükler kullanır. Her aralıkta kullanıcının önünde farklı bir ekran belirerek kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunar. Tasarlanacak en iyi ekran boyutu yoktur. Web siteleri, farklı tarayıcılarda ve platformlarda tüm ekran çözünürlüklerinde responsive ve hızlı bir şekilde dönüşmelidir. Bu yüzden önce hedef kitleniz için tasarlamanız gerekir. Kısaca responsive tasarım ölçüleri aşağıdaki gibidir:

 • 1024×768’den 1920×1080’e kadar masaüstü ekranlar için tasarım
 • 360×640’dan 414×896’ya kadar mobil ekranlar için tasarım
 • 601×962’den 1280×800’e kadar tablet ekranları için tasarım

Bu tasarım ölçülerine ek olarak en iyi ekran boyutunu kullanmak için aşağıdakileri dikkate alabilirsiniz:

 • Google Analytics’i kontrol edin ve hedef kitlenizin en yaygın çözünürlük boyutları için optimize edin.
 • Tek bir ekran boyutu için tasarım yapmayın. Çünkü boyutların durumu ziyaretçiler arasında farklılık gösterir.
 • Tasarım responsive ve hızlı olmalıdır. Geçerli kullanıcının pencere boyutuna dönüşen akıcı veya responsive bir düzen kullanın.
 • Google Search Console mobil uyumlu ve kullanılabilirlik uyarılarını izleyin.

Web siteniz iyi görünmeli ve her boyutta iyi çalışmalıdır. Belirli bir ekran boyutu için bir sayfa düzenini optimize etmenin üç ana kriteri şunlardır:

 • Web sayfasının ilk görünürlüğü: Kullanıcıların kaydırmadan görebilmeleri için tüm önemli bilgiler ekranın üst kısmında görünüyor mu? Bu, kaç öğenin gösterildiği ile her bir öğe için ne kadar ayrıntı görüntülendiği arasındaki bir dengedir.
 • Web sayfası okunabilirliği: Ayrılan genişlikleri göz önüne alındığında çeşitli sütunlardaki metni okumak ne kadar kolay?
 • Web sayfası estetiği: Öğeler bu ekran boyutu için uygun boyut ve konumda olduğunda sayfanız ne kadar iyi görünüyor? Tüm öğeler doğru bir şekilde sıralanıyor mu?

Kullanılabilirlik yönergeleri ayrıca her üç kriteri de tüm boyutlarda göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder. Bu yüzden tarayıcı penceresini 360×640 ila 1920×1080 ekran çözünürlükleri arasında kontrol etmelisiniz. Sayfanız, tüm çözünürlük aralığı boyunca tüm kriterlerde yüksek puan almalıdır.

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

İnsanların web sitelerine yalnızca bir masaüstü bilgisayardan eriştiği bir zaman vardı ve büyük çoğunluk aynı boyuttaki bir monitöre sahipti. Bu yüzden o zamanlarda web siteleri ortalama bir ziyaretçi için tasarlanmaktaydı. Bugün insanlar web sitelerine birkaç inçten 27 inç veya daha fazlasına kadar değişen ekranlara sahip çeşitli farklı cihazlardan erişebilmektedir ve bu yüzden beklentiler değişmiştir. Yani tüketiciler, ziyaret ettikleri web sitesinin tablet mi yoksa bilgisayar mı kullandıklarını bilmesini bekler.

Farklı cihazlar, kullanılabilirlik açısından farklı beklentiler ile gelir. Örneğin; iPhone, insanları sola/sağa/yukarı/aşağı kaydırabilmeyi beklemeleri için ‘eğitmiştir’. Bir akıllı telefondan bir web sitesini ziyaret eden kişiler, bir telefon numarasına tıklayabilmeyi ve telefonlarının onlara bu numarayı otomatik olarak arama seçeneği sunmasını bekler. Benzer şekilde bir adresin telefonlarının GPS’ini kullanan bir ‘yol tarifi için tıklayın’ seçeneğine sahip olmasını beklerler. Responsive bir site, tüm bunları hesaba katar ve siteye erişmek için kullanılan cihazdan bağımsız olarak ziyaretçilere mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için otomatik olarak ayarlanır.

Responsive tasarım, öncelikle kullanıcı deneyimi ve site performansına odaklanan birkaç nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak ekran standart bir masaüstü bilgisayardan daha küçük olduğundan metin ve görüntülerin cep telefonu veya tablet kullanan biri için okunmasını/görüntülenmesini kolaylaştırır. Bu özellikle önemlidir çünkü mobil tarama yükselmeye devam eder ve çoğu web sitesi trafiğinin önemli bir kısmı sosyal medya bağlantıları tarafından yönlendirilir. Responsive tasarım, yoğunlaştırılmış bir masaüstü tarayıcı penceresi veya bölünmüş ekran görünümü görüntüleyebilecek kullanıcılar için de yararlıdır.

Ayrıca arama motorlarına, sayfanın herhangi bir görüntüleme deneyimi için optimize edildiğini bildirir ve bu da SEO performansını artırır. Bu amaçla Google, 2015 yılında mobil yanıt vermenin arama motoru sıralamalarını belirlemede önemli bir faktör haline geleceğini ve responsive tasarımı bir web sitesinin temel performans göstergelerinin kritik bir bileşeni olarak etkin bir şekilde yeniden önceliklendireceğini duyurmuştur.

Responsive Tasarımın Temel Özellikleri

Bir web tasarımının ‘responsive’ olarak kabul edilebilmesi için üç temel özelliğe sahip olması gerekir. Bu özellikler ise aşağıdaki gibidir:

 • Site flexible grid temeli ile inşa edilmelidir.
 • Tasarıma dahil edilen görsellerin kendileri flexible olmalıdır.
 • Medya sorguları aracılığıyla farklı bağlamlarda farklı görünümler etkinleştirilmelidir.
 1. Flexible Grid

Sitenizin flexible grid’den oluşması gerektiğini söylemek, oradaki bir düzine kadar büyük grid sisteminden birini seçmekle sınırlı olduğunuz anlamına gelmez. Sütunlar ve boşluklar için kendi parametrelerinizi tanımlamak genellikle bir web tasarımı için en iyi çözümdür ve mevcut herhangi bir sistem kadar esnek olabilir.

Aslında mevcut grid sistemlerinin çoğu, boyut, boşluk ve hizalamayı tanımlamak için kısıtlayıcı bir şekilde CSS sınıflarını kullanır. Bu sınırları responsive bir web tasarımına yerleştirmeye çalışmak, kendi grid’inizi kodlamaya kıyasla daha zor ve daha fazla zaman alıcı olabilir. İster önceden hazırlanmış bir grid sistemi kullanıyor olun ister özel bir çözüm oluşturuyor olun flexible grid sisteminin gerçekten önemli yönü, yerleşim boyutlarınızın ve aralığınızın mekaniğidir.

Web tasarımcıları için bu, piksellerinizi terk etmek ve onları göreceli ölçü birimleri olan yüzdeleri ve em’leri kullanan web düzenleriyle değiştirmek anlamına gelir. Elbette bu görüntü düzenleme yazılımınızdaki (Photoshop, Fireworks, vb.) piksellerle çalışmayı bıraktığınız anlamına gelmez. Bunun yerine piksellerinizi göreceli bir ölçü birimi kullanan web düzenlerine dönüştürürken, biraz matematik içeren ek bir adım web tasarım sürecinin bir parçası haline gelir.

 1. Flexible Images

Flexible grid ile hareket eden ve ölçeklenen görüntüler, responsive bir web tasarımının bir diğer önemli özelliğidir. Flexible images genellikle web tasarımcılarını uğraştırır. Daha küçük tarama cihazlarında metin içeriği için daha fazla alan istediğinizde genişlik ve yükseklik HTML özelliklerini kullanarak küçülttüğünüz çok büyük boyutlu resimler yüklemek, daha hızlı web sayfası yükleme süreleri için iyi bir uygulama değildir. Elbette bunun ne kadar büyük bir sorun olduğu sitenizin ne kadar görsel ağırlıklı olduğuna da bağlıdır. Web tasarımı geliştikçe giderek daha az gereksiz görsel ve stok fotoğraf içeren siteler ortaya çıkmıştır. Belki de bu, web tasarımınızın şu anda olduğu kadar görüntü ağırlıklı olması gerekip gerekmediğini değerlendirmek için iyi bir zamandır. Görüntüleri ölçeklendirmeye bir alternatif, onları CSS ile kırpmaktır.

Ayrıca sunucuda görüntünün birden fazla sürümüne sahip olabilirsiniz ve ardından DOM ile birlikte sunucu tarafı veya istemci tarafı özellik algılamasını kullanarak kullanıcı aracısına bağlı olarak uygun boyuttaki sürümü dinamik olarak sunabilirsiniz. Son olarak gerçekten görüntü olmayan içeriğe odaklanmak istiyorsanız görüntüler için display: none özelliğini kullanabilirsiniz.

 1. Media Queries (Medya Sorguları)

Medya sorguları, responsive bir web tasarımının tartışmasız en heyecan verici özelliğidir. Çoğu zaman, insanlar medya sorgularına kendilerini kaptırırlar, bunları responsive bir tasarımın temel bileşeni olarak düşünürler ve flexible sayfa bileşenlerini isteğe bağlı bırakırlar. Durumun gerçekliği, medya sorgularının yalnızca flexible grid’i değil, aynı zamanda flexible images’ı da içeren çok sağlam bir HTML ve CSS temeli uygulaması olmadan pek kullanışlı olmamasıdır.

Medya sorguları, tasarımcıların tarayıcı penceresinin boyutu gibi kullanıcı aracısının özelliklerine göre seçici olarak stil sayfaları sunarak aynı HTML belgelerini kullanarak birden çok sayfa düzeni oluşturmasına olanak tanır. Diğer parametreler yön (yatay veya dikey), ekran çözünürlüğü, renk (yani ekranın ne kadar renk oluşturabileceği) vb.’dir.

Medya sorguları özel olarak bir mobil çözüm veya tablet çözümü değildir. Bunun yerine medya sorguları ve responsive tasarım, bir ekran boyutu veya çözünürlüğünün kısıtlamalarının dışında düşünmenize ve tüm farklı ortamlara flexible bir şekilde uyum sağlayan web siteleri oluşturmaya başlamanıza olanak tanır.

Responsive Tasarımın Maliyetini Ne Belirler?

Responsive Tasarımın Maliyetini Ne Belirler?

Responsive web tasarımınızın ve geliştirmenizin ne kadara mal olacağını belirleyen birçok faktör vardır. Belirleyici faktörlerden biri, bir ajansla mı yoksa freelancer bir uzmanla mı çalışacağınızın kararına bağlıdır. Diğeri ise yeni web sitenizin içeriğidir.

Kısacası responsive tasarım maliyeti aşağıdakilere bağlıdır:

 • Yürüttüğünüz iş türü
 • İhtiyacınız olan sayfa sayısı
 • Sahip olduğunuz ürün sayfası sayısı

Bu üç temel nokta responsive tasarım maliyetinizin büyük bir kısmını belirler. Ancak aşağıdakileri seçerseniz bazı ek maliyetler de ortaya çıkar:

 • Özel videolar: Özel videolar, sayfalarınızı canlandırmaya yardımcı olur ve marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olabilir.
 • Özel grafikler ve görüntüler: Özel grafikler ve görüntüler, uzun içerik bloklarını ayırmaya yardımcı olur.
 • Özel, kişiselleştirilmiş içerik: İçerik, Google’a arama motorlarında sıralanacak bir şey verir.
 • Arama motoru optimizasyonu hizmetleri: SEO, içeriğinizin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur ve sonuçta web sitenize daha fazla trafik çeker.
 • E-ticaret işlevi: Ürünlerinizi çevrimiçi satıyorsanız e-ticaret işlevine sahip bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır.
 • Web sitesi bakımı: Web sitenizin güncel olduğundan emin olmak için web sitesi bakım hizmetlerini tercih etmek isteyebilirsiniz.

En İyi Responsive Tasarım Kütüphaneleri

Responsive tasarım kütüphaneleri, web siteleri için önemlidir. Bu kütüphanelerin etkinliği nedeniyle, geliştiriciler arasında daha popüler hale gelmiştir. Responsive kütüphaneler, yanıt vermeyen kütüphanelerden çok daha iyidir. Ek olarak etkilidirler ve kullanıcı merkezli uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olurlar.

Responsive tasarım kütüphaneleri, CSS ve HTML5 etiketlerini içerir ve bu nedenle olağanüstü web sitesi tasarımları oluşturmak için en iyi seçimdir. Olağanüstü web siteleri oluşturmak için kullanılabilecek bir dizi kütüphane vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 1. Bootstrap

En popüler kütüphanelerden biri olan Bootstrap, artık en yeni Bootstrap 3 sürümüne de sahiptir. Bootstrap benzersiz özelliklere, yapılandırılmış bir grid sistemine, gezinme öğesine ve çok daha fazlasına sahiptir. Ellerinde böyle bir kütüphaneye sahip olan geliştiriciler, çok fazla teknik bilgi gerektirmeden her türlü web sitesini kolayca oluşturabilirler. Bu kütüphane, yeni kullanıcıların web geliştirme görevini başlatırken başvurabilecekleri bir başlangıç kılavuzuna sahip olduğu için çalışmak için harikadır. Sabit ve akışkan genişlik düzeni oluşturma seçeneği vardır. Ayrıca güçlü bir mobil desteğe sahiptir ve bu nedenle kütüphanesi Bootstrap olan bir web sitesi herhangi bir mobil cihazda kolayca görüntülenebilir.

 1. Foundation

Foundation; web siteleri, web ve mobil için uygulamalar ve e-posta şablonları oluşturmak üzere kusursuz tasarımlar oluşturmak için kullanılan bir kütüphanedir. Foundation, öğrenmesi en kolay kütüphanedir ve bu nedenle yeni bir kullanıcı tarafından kolayca kullanılabilir. Bu kütüphane, düzenler, gezinme, medya, kitaplık kapsayıcıları ve çok daha fazlasını içeren bir dizi bileşene sahiptir. Foundation ayrıca geliştiricilere buna göre bir tane seçmeleri için genişletilmiş seçenekler sunan olağanüstü bir eklenti listesine sahiptir.

 1. Pure

Pure, web projelerini gerçekleştirmek için kullanılır. Küçük bir CSS modülü seti olan Pure, mobil cihazlar düşünülerek ve ayrıca minimal stil de dahil edilerek geliştirilmektedir. Bu, geliştiricilerin gereksinime bağlı olarak uygulamaya çeşitli stiller yazmalarına yardımcı olur. Pure ile birlikte geniş bir CSS bileşenleri yelpazesi de sunulmuştur. Bu olağanüstü kütüphane aynı zamanda etkileyici bir özelleştiriciye sahiptir ve bu nedenle geliştirici, kendi tercihlerine ve gereksinimlerine göre CSS kütüphanesi oluşturma seçeneğine sahiptir.

 1. Montage

Bir HTML5 kütüphanesi olan Montage, modern web sayfası geliştirmeye başlamak için harikadır. Montage, zengin özelliklere sahip ölçeklenebilir web sitelerinin oluşturulmasına yardımcı olan unsurlara sahiptir. Bu istisnai öğeler, masaüstü veya akıllı telefon gibi çeşitli cihazlar için HTML5 uygulamalarının korunmasına da yardımcı olur. Bildirimsel bileşen modeli, bildirimsel veri bağlama ve bundan çok daha fazlasının yanı sıra HTML şablonları ile birlikte yeniden kullanılabilir bileşenlere sahiptir.

 1. Skeleton

Skeleton küçük, responsive bir kütüphane tasarımı olmasına rağmen boyutlarına bakılmaksızın web sitelerinin hızlı web geliştirmesine yardımcı olur. Kaliteden ödün vermeden cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve diğer bu tür cihazlar için web siteleri oluşturmaya yardımcı olan hafif bir 960 grid tabanına sahiptir. Ek olarak temel UI öğelerine, temel tasarımına, form düğmelerine, sekmelere ve organize dosya yapısına sahiptir. Tüm bu unsurlar, web geliştirme süresinin azaltılmasına katkıda bulunur. Tonlarca başka web geliştirme özelliğiyle birlikte Skeleton, önemli bir kütüphanedir. Estetik açıdan güzel web siteleri oluşturmak için kullanmak için olağanüstü bir özelliğe sahiptir.

 1. Siimple

Siimple, temiz web sayfaları elde etmek için esnek, estetik olarak oluşturulmuş olan CSS kütüphanesidir. Bu kütüphane, çoğunlukla düz ve temiz web sayfaları oluşturmak için kullanılır. Bu basit şeyler üzerinde çalışmak, bazen kullanıcı merkezli web sitelerinin geliştirilmesi için son derece iyi olduğunu kanıtlar. Siimple, toplam boyutu 6 KB’a kadar sıkıştırılabilen birkaç kod satırına sahip olduğu için kesinlikle minimum düzeydedir. Bu kütüphane, web sitesi tasarımına yeni başlayan ve özgürce deney yapmak için bir kütüphaneye ihtiyaç duyan yeni başlayanlar için uygundur. Siimple, bu tür geliştiricilerin minimal ve net web tasarımları oluşturmasına yardımcı olur.

 1. Gumby

Gumby, flexible grid, geçişler, responsive görüntüler, iyi tanımlanmış UI kiti ve süslü döşemeler gibi çok sayıda özelliğe sahiptir. Tüm bu özellikler onu web geliştirme gereksinimleriniz için dikkate alınması gereken olağanüstü bir kütüphane haline getirir. Ayrıca Gumby gelişimini hızlandırmaya yardımcı olan SASS’a da sahiptir. Bu olağanüstü kütüphane aynı zamanda kendi grid sisteminizi, tipografinizi ve buna çok daha fazlasını oluşturmanın kolaylaştığı güçlü bir özelleştiriciye sahiptir.

 1. Semantic UI

Bir kütüphane olarak Semantic UI birkaç yıl içinde popüler hale gelmiştir. Semantic UI yaklaşımının diğer kütüphanelere kolayca dahil edilebilmesi, üçüncü taraf stil kılavuzlarının kullanılmasına izin verir. Semantic, düğmeler, yükleyiciler gibi koleksiyonlar ve daha fazlasını içeren bir dizi öğeye sahiptir. Açılır pencerelerden açılır menülere kadar uzanan karmaşık modüller vardır. Tüm bu özellikler, Semantic’i web geliştirme gereksinimleri için kullanmak için son derece zengin özelliklere sahip bir kütüphane yapar. Bu kütüphanenin kullanımı kolaydır ve bu nedenle popülerdir.

 1. Cascade

Cascade, temel şablonlar gezinme öğeleri, tablo tasarımları ile birlikte hem semantik hem de semantik olmayan grid düzenleri sunduğundan geliştiriciler için önemlidir. Cascade evrensel bir yaklaşıma sahiptir ve bu nedenle tasarımcıların tasarımlarına bir dizi öğeyi dahil etmeleri kolaydır. Cascade kullanımdayken tasarımcılar ve geliştiriciler, eski tarayıcılardan yeni tarayıcılara kadar çeşitli tarayıcılar için yüksek performanslı web sayfaları oluşturma seçeneğine sahiptir. Cascade, geliştiriciler tarafından belirli bir proje için en önemli bileşenleri seçmek ve bunlar üzerinde çalışmak için kullanılabilir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın