Meta Description Nedir? Nasıl Yazılmalıdır?

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

Meta description nedir? ya da diğer adıyla sorumuzu soracak olursak; Meta açıklaması nedir? Siz de herkes gibi, daha önce mutlaka herhangi bir konudan ötürü Google üzerinden arama yapmışsınızdır. İşte, bu aramalarda karşınıza çıkan sonuç sayfasında, Google’ın belirli kriterlerine göre listelenen, arama konunuzla alakalı web sayfalarını görürsünüz. Sonuç sayfası ekranında yer alan bu web sitelerinin başlıklarının altında sayfa ile ilgili kısa bilgiler içeren metinler bulunur. Bu metinlere Meta description denilir. Bu kısma, arama yapan kullanıcıları bilgilendirmek adına web sayfanızla ilgili özet bilgiler yazabilirsiniz. Haydi şimdi herkesin aklındaki meta description nedir veya bir diğer adıyla meta açıklaması nedir sorularının cevabını daha detaylı bir şekilde açıklayalım. Daha sonra ise bir SEO açıklaması nasıl olmalı sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Başlamadan önce şunu da belirtmekte fayda var; kapsamlı bir Dijital Pazarlama Eğitimi, tüm bu süreçleri sizin için eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Meta Description Nedir? (Meta Açıklaması Nedir?)

Meta açıklaması nedir? Biraz önce bahsetmiş olduğumuz gibi şimdi bu konuya detaylı bir açıklama getireceğiz. Bir meta açıklaması, hem arama motorları için hem de arama motorlarında herhangi bir arama sorgusu gerçekleştiren kullanıcılar için, web sayfası hakkında özet bilgiler sunar. Böylece kullanıcılar, aradıkları konuya hangi web sitesinin daha iyi cevap verebileceği ile ilgili daha sonuç sayfasında bir ön fikir edinebilirler. Bu sayede, sonuç sayfası ekranında, arama yapan kullanıcıları sizin web sayfanızı ziyaret etmeye teşvik etme şansına sahip olursunuz.

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) yer alan bu açıklamalar, aynı zamanda bir HTML öğesidir. Yani, bir meta açıklaması, bir web sayfasının HTML kodlarına yerleştirilmek suretiyle eklenir. Böylece, bu işlemi sağladıktan sonra, arama sonuçları ekranında web sayfanızın URL’sinin altında yer alırlar.

Başlık Etiketi Nedir?

Meta açıklaması nedir? sorusuna cevap vermek nispeten daha kolay bir iştir. Fakat, bu sorudan daha da önemli olan bir konu varsa, o da meta açıklamalarının önemidir. Bu konuya da yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Fakat şimdi, biraz da bir web sayfasının HTML belgesinin <head> kısmına kodlamanız gereken bir diğer unsur olan başlık etiketlerinin ne olduklarından bahsedelim.

Bir web sitesinde yer alan herhangi bir sayfanın ne ile ilgili olduğunu hem arama motorlarına hem de kullanıcılara en hızlı şekilde aktarmanın yolu başlık etiketleridir. Bu etiket ile oluşturacağınız başlık, web sayfanızın bulunduğu tüm çevrimiçi ortamlarda gözükecektir. Örnek vermek gerekirse, Google Chrome tarayıcısında bir sekme açtığınızda, bu sekme kısmında gördüğünüz yazılar başlık etiketleridir. Başlık etiketleri bunun gibi, web sayfalarının doğrudan görüntülenmediği birçok çevrimiçi ortamda web sayfalarını temsil ederler. Aynı şekilde, web sayfalarının paylaşıldığı her türlü sosyal platformda başlık etiketleri büyük metinler olarak gözükürler.

Meta Açıklaması Nasıl Eklenir?

SEO açıklaması nasıl olmalı ve meta açıklamalarının önemi nedir gibi konulara geçmeden önce meta açıklamalarını nasıl ekleyebileceğinizden kısaca bahsedelim. Meta açıklaması nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bölümde bahsetmiş olduğumuz gibi meta açıklamalarını web sayfanızın HTML belgesinin <head> etiketi arasına eklemeniz gerekir. Bu işlemin sonucunda meta açıklamanızın <head> etiketindeki yerleşimi şu şekilde olacaktır:

<head>

<meta name=”description”content=”web sayfanızda yer alan içeriğin kısa ve net bir açıklaması”>

</ head>

Eğer WordPress platformunda bir web sitesine sahipseniz, web sayfanıza yeni içerik ekledikten sonra her zaman meta açıklamalarını tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle bu konuda Yoast SEO eklentisinden yardım alabilirsiniz. Bu eklenti, hem <head> etiketine bir meta description ekleyebilmenizi hem de bu açıklamanın arama motoru sonuç ekranında nasıl gözükeceğine dair bir ön izleme almanızı sağlar.

Meta Descriptionın Önemi

Bu konuda Google’ın paylaşmış olduğu çok önemli istatistiksel bilgiler vardır. Bu bilgilere göre bir arama sorgusu gerçekleştiren kullanıcıların yarısından fazlası, hangi web sitesini ziyaret edeceklerine, arama sonuç ekranında yer alan meta açıklamalarına göre karar veriyor. Web sayfanızın meta açıklamaları ne kadar bilgi verici ve ilgi çekici ise, arama sonuçları ekranında o kadar fazla kullanıcıyı web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz. Bu sebeple, eğer meta açıklaması nedir sorusuna iyi bir cevap alabildiyseniz, ilerleyen bölümlerde yer alan SEO açıklaması nasıl olmalı konusunu da es geçmemenizi tavsiye ederiz.

Meta Açıklamasının SEO’ya Sıralamada Etkisi Bulunuyor mu?

SEO açıklaması nasıl olmalı konusuna tamamen SEO uyumluluğu kapsamında detaylı bir cevap vereceğiz. Fakat, bundan önce, meta açıklamanızı SEO uyumlu olarak yazmanın, web sayfanızın arama sonuçları sayfasındaki sıralamasına herhangi bir etkisinin bulunup bulunmadığı konusunu netleştirelim. Meta description nedir bölümünde, meta açıklamanızın, web sayfanızın tıklanma oranlarına doğrudan etki edebildiğini belirtmiştik. Yani, bir web sayfasının ne kadar çekici bir meta açıklaması varsa o kadar fazla kullanıcıyı web sitesini ziyaret etmeye teşvik edebilecektir. Ancak, meta açıklamalarının, web sayfanızın arama sonuçları sayfasındaki sıralaması üzerinde doğrudan herhangi bir etkisi var mıdır? Cevap, maalesef hayır. Meta açıklamalarınız ne kadar çekici ve ne kadar SEO uyumlu olursa olsun, bu durumun, web sayfanızın arama sonuçları sayfasındaki sıralaması üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu durumu bizzat Google açıklığa kavuşturmuştur. Her ne kadar arama sonuçları sayfasındaki sıralamanıza etkisi olmasa da meta açıklamalar, tıklanma oranlarınızı etkileyebilmeleri bakımından yine de önemlidirler. Öyleyse haydi şimdi meta açıklaması nasıl olmalı konusuna geçiş yapalım.

Meta Açıklaması SEO Uyumlu Olarak Nasıl Yazılır?

Şu noktaya kadar, yazımızda meta description nedir veya diğer adıyla meta açıklaması nedir sorusunu güzel bir şekilde açıkladık. Artık bu konunun önemini biliyorsunuz. Peki öyleyse bir meta yani SEO açıklaması nasıl olmalı? Hatta hem bilgi verici hem de etkileyici bir SEO açıklaması nasıl olmalı? Her şeyden önce tabi ki de meta açıklamaları da çevrimiçi ortamlarda yer alan her içerik gibi tamamen SEO uyumlu olmalıdırlar. Bunu gerçekleştirebilmenizin ise belli başlı kriterleri vardır. Fakat, eğer SEO konusuna fazla yabancı değilseniz, SEO uyumlu bir SEO açıklaması nasıl olmalı noktasında da bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Haydi öyleyse şimdi, bilmeyenler için SEO uyumlu bir SEO açıklaması nasıl olmalı konusunu maddeler halinde açıklayalım:

 • SEO uyumlu her içerik gibi, meta açıklamaları da anahtar kelimeler içermelidir.
 • Meta açıklamanız tamamen okunabilir ve anlamlı metinlerden oluşmalıdır.
 • Meta açıklamaları, web sayfanızın içeriğiyle eşleşmelidir.
 • Meta açıklamaları, web sayfanızın arama sonuçları ekranındaki reklamlarıdır. Yani, meta açıklamanızı mümkün olduğunca kullanıcıları cezbedici bir hale getirmeye çalışın.

Meta Description Uzunluğu

Meta açıklamanızı daha cezbedici ve daha açıklayıcı bir hale getirebilmek için daha uzun yazma dürtüsü hissedeceksiniz. Fakat, bu dürtünüzü kontrol altına almalısınız. Çünkü Google, meta açıklamalarının en fazla 160 karakterden oluşmasını tavsiye etmektedir. Yani, kelimelerinizi seçerken mümkün olduğunca kısa olan muadillerini tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Meta Description Örnekleri

Meta açıklaması nedir ve SEO açıklaması nasıl olmalı gibi sorulara açıklık getirdiğimiz makalemizin son kısmında örnek bir meta açıklaması paylaşacağız. Bu sayede konuyu sizin için daha anlaşılır bir hale getireceğiz. Eğer meta description nedir konusu kafanızda yeterince net canlanmadıysa şu örnek size yardımcı olacaktır. SEO nedir konulu bir içerik için en uygun meta açıklaması şu şekilde olmalıdır:

“SEO, İngilizce olarak Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu açılımın Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur.” Gördüğünüz gibi oldukça kısa fakat net ve bilgi verici bir meta açıklaması.

Meta açıklamaları her web sitesi sahibi için önem arz eden ve merak uyandıran bir konu olmuştur. Bu sebeple de meta description nedir sorusu, çevrimiçi ortamlarda daima ilgi görmüştür. Bu tür konuları araştırarak web sayfalarınız için SEO uyumlu meta açıklamalarını kendiniz yazabilirsiniz. Bununla birlikte, web sitenizin hem genel SEO optimizasyonunu gerçekleştirmesi hem de SEO uyumlu meta açıklamaları oluşturması için SEO Danışmanlığı konusunda destek sağlayan bir ajans ile irtibata geçebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın