Long Tail Anahtar Kelimeler ve Bulma Yöntemleri – 2022

Yazar: 9 ay önce yayınlandı

Long tail anahtar kelimeler uzun süredir SEO dünyasında en çok konuşulan konulardan birisidir. Çünkü, son zamanlarda, yeni bir web sitesini rekabetçi anahtar kelime öbekleri için sıralamak eskisinden çok daha zor bir hale geldi. İşte burada web sitesi sahiplerinin yardımına long tail anahtar kelimeler koşuyor. Çünkü bunlar, daha spesifik ve daha az rekabetçi kelimelerdir. Bu yazımızda, web sitelerine SEO konusunda önemli katkılar sağlayabilecek, long tail keywords olarak da bilinen long tail anahtar kelimeleri ele alacağız. Yazımıza başlamadan önce konusunda uzman bir SEO Danışmanı desteği ile web sitenizi SEO konusunda en iyi şekilde optimize edebileceğinizi de hatırlatalım.

Long Tail Anahtar Kelime Nedir?

Site içeriğinizi oluştururken, anahtar kelime sınıflandırmanız doğal olarak hem geniş hem de dar terimleri içermelidir. Eğer SEO konusu ile yakından ilgiliyseniz, şimdiye kadar long tail anahtar kelimelerin, her SEO içerik stratejisi için taşıdığı önemini anlamışsınızdır. Bulduğunuz long tail anahtar kelimeler, yüksek oranda hedeflenmiş bir blog gönderisi veya makalesi için başlık ve ana konu olarak kullanılabilir. Hatta, bunları daha iyi optimize edebilmek adına varyasyonlar olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle niş pazarlama kampanyaları yürütüyorsanız, süper spesifik uzun kuyruklu anahtar kelimeler en büyük yardımcınız olabilir. Peki bu trafik ve liderlik sağlayan long tail anahtar kelimeleri nasıl bulabilirsiniz? Size long tail keywords bulma konusunda yardımcı olabilecek sekiz önemli ipucunu açıklamadan önce, bunların taşıdıkları önemden kısaca bahsedelim.

Long Tail (Uzun Kuyruklu) Anahtar Kelimeler Neden Önemli?

 • Long tail keywords olarak bilinen uzun kuyruklu anahtar kelimeler diğerleri kadar rekabetçi değildirler.
 • Yüksek organik trafik sağlama potansiyellerinin yanı sıra yüksek dönüşüm oranları kazandırma potansiyelleri de bir o kadar fazladır.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sayesinde web sitenize daha nitelikli kullanıcılar çekebilirsiniz.
 • Long tail anahtar kelimeler hem daha az rekabetçi hem de daha düşük maliyetlidirler.

Long Tail Anahtar Kelimeler Neden ‘’Uzun Kuyruklu’’ Olarak Adlandırılıyor?

Bu anahtar kelimelere uzun kuyruklu denilmesinin elbette bir sebebi var. Çünkü bu anahtar kelimelerin arama hacimleri düşüktür. Fakat, potansiyel dönüşüm oranları yüksek olduğundan grafiğin sağına uzanan uzun kuyrukta bulunurlar. Bu sebeple, bu anahtar kelimelere long tail keywords, yani uzun kuyruklu anahtar kelimeler denilmektedir.

Long Tail Anahtar Kelime Keşfetme Yöntemleri

 1. Google Önerilerini Kullanın

Google önerileri, uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonları keşfedebilmeniz adına çok değerli bir kaynaktır. Tek yapmanız gereken birincil anahtar kelimenizi Google arama kutusuna yazmaktır. Ardından, Google’ın hangi varyasyonları önerdiğini anında görüntüleyebilirsiniz. Bir kelime öbeğinin Google önerisinde çıkması, onun, insanlar tarafından aranan bir ifade olduğu anlamına gelir. Bu eşsiz kaynaktan faydalanmayı ihmal etmeyin.

 1. Google’ın İlgili Aramalarını Kullanın

Bu önerimiz de sorgunuzu yazarken görünen Google Önerileri ile temelde aynı prensibe sahip. Ancak bu önerilen ilgili aramalar, sorgu sonuç sayfasının alt kısmındadır. Daha spesifik olmak gerekirse, bu öneriler organik sonuçların ilk sayfasının altında yer almaktadır. Burada çok daha fazla öneriler keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda bunlar bir miktar daha fazla kişiselleştirilebilir long tail anahtar kelimelerdir. Tek yapmanız gereken ilgili aramanızı gerçekleştirmek ve sonuç sayfasının alt kısmında yer alan bu önerilere bir göz atmak.

 1. Daha Fazla ve Farklı Anahtar Kelime Araştırma Araçları Kullanın

Her anahtar kelime araştırması için yalnızca bir anahtar kelime aracı kullanmak büyük bir hatadır. Bu şekilde yüzlerce uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonunu kaçırmanız oldukça muhtemeldir. Bu konuda Google Anahtar Kelime Aracı, temel düzeyde oldukça faydalı bir araçtır. Anahtar kelime araştırmalarınıza başlamak için de son derece uygun ve başarılıdır. Fakat, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için daha fazla varyasyonlar keşfedebilmek amacıyla diğer seçenekleri de denemekten çekinmeyin. Daha fazla anahtar kelime aracı kullanmak daha fazla uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonları anlamına gelir.

 1. Analitiklerinizi Çıkarın

Analizleriniz, ziyaretçileri web sitenize yönlendiren anahtar kelime öbeklerinin çoğunu ortaya çıkarır. Bu anahtar kelime yönlendiricilerini incelemeyi ihmal etmeyin. Bu incelemelerde web sitenize trafik çeken bir dizi uzun kuyruklu sorguyu keşfedebilmeniz çok muhtemeldir. Bu anahtar kelimelerin çoğu sektörünüzle veya yaptığınız işle ilgili olabilir. Ancak, aynı zamanda sitenizdeki tek bir sayfa tarafından yüksek düzeyde hedeflenmemiş de olabilirler. Bu konuyu kendi blog yazılarımızdan bir örnekle açıklayalım. Bir süre önce, birçok insanın sitemize girmek için “iyi bir tıklama oranı nedir” ifadesini aradığını fark ettik. Ancak bu başlığa sahip bir sayfamız yoktu. Bu yüzden bu konu ile alakalı bir sayfa oluşturduk. Şimdi bu sayfamız muazzam miktarlarda trafik çekiyor. Siz de kendi web sitenize özel uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonlarınızı bulmak için analizlerinizi incelemeyi ihmal etmeyin. Burada organik anahtar kelime tavsiyelerinizi bulabileceksiniz. İçeriğe dönüştürebileceğiniz iyi, alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeler için tüm terimleri basitçe tarayın. Böylece inceleyebileceğiniz çok fazla veriniz olacak. Ardından kalıpları aramaya koyulabilirsiniz.

 1. Arama Sorgusu Raporlarınızı Çıkarın

Bunun için ilk önce Google arama motorunda bir sorgu gerçekleştirin. Sonuç sayfasında karşınıza “insanlar ayrıca soruyor” şeklinde bir kutu çıkacak. Bu kutu size long tail keywords konusunda yeni fikirler verebilir. Bunun yanı sıra arama sorgusu raporlarını çıkartın. Bu raporları, analizlerinizi kullandığınız gibi kullanmalısınız. Bu veriler SEO konusunda birçok bilgi verebileceği gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler konusunda da size faydalı fikirler sunacaktır. Peki, bu rapor size ne gösteriyor? Bu rapor size organik arama sonuçlarına yönlendiren anahtar kelimeleri göstermez. Bunun yerine, kullanıcıları, çevrimiçi reklamlarınızı tıklamaya yönlendiren arama sorguları hakkında bilgiler verir. Bu raporlardaki verileri daha kapsamlı bir şekilde elde etmek için Google Analytics aracını da kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde organik yönlendirmelerinizle ilgili çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu araç size sadece organik trafik sağlayan anahtar kelimeleri göstermekle kalmaz. Aynı zamanda size en çok dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri de gösterir. Yüksek dönüşümler sağlayan long tail keywords konusunda açıklama yapmaya bile gerek yok sanırım.

 1. Soru-Cevap Sitelerine Göz Atın

Potansiyel müşteriler, bir ürün satın almadan önce o ürünle ilgili, alakalı web siteleri üzerinde sorular sorarak ürün hakkında bilgiler alır. İşte siz de web sitenizle alakalı olan bu tarz soru cevap sitelerinde tam da ihtiyacınız olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Bu anahtar kelimeler potansiyel müşterileri web sitenize çekebilmek için en uygun olanlarıdır. Çünkü bizzat potansiyel müşterilerin ağzından çıkmışlardır.

 1. Wikipedia’ya Göz Atın

Wikipedia internetteki en optimize edilmiş web sitelerindendir. Wikipedia’nın bu muazzam sayfa optimizasyonunu taklit etme yoluyla çok şey öğrenebilirsiniz. Bu sebeple, temel bir terim etrafında araştırma yaparken mutlaka Wikipedia sayfasını kontrol etmeyi deneyin. Bu başlıkların çoğunu, kendi ihtiyaçlarınıza göre uzun kuyruklu anahtar kelimelere dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, birincil anahtar kelimeniz için bir sayfa araması da yapabilirsiniz. Bu sayede metin boyunca başka hangi varyasyonların göründüğünü görebilirsiniz. Ayrıca, birçok Wikipedia makalesinin altındaki “Ayrıca Bakınız” bölümü, ilgili terim kümelerini bulmak için oldukça yardımcı olacaktır.

 1. Rakipleri İnceleyin

Bilgilendirici sorgular için Wikipedia en büyük rakibinizdir. Bir anahtar kelime terimini kovalarken her zaman rekabeti kontrol edin. Bunu yaparken, sıralamaya çalıştığınız baş ve orta kuyruk terimleriyle başlayın. Bu sayede ilk noktalarda sıralanan sayfalarda ne tür anahtar kelime varyasyonlarının kullanıldığını görebilirsiniz. Anahtar kelimeler konusunda en etkili sonuçları elde edebilmek için mutlaka profesyonel bir SEO Eğitimi ile almalısınız.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın