Kurumsal SEO Hizmeti: Büyük Kuruluşlar ve Markalar için En İyi Uygulamalar

Yazar: 9 ay önce yayınlandı

Kurumsal SEO hizmeti, daha büyük ölçekli kurumların çevrimiçi ihtiyaçlarını karşılayabilecek boyutlarda bir hizmet sağlar. Söz konusu SEO olduğunda teknik bakımdan normal SEO çalışmalarından farklı değildir. Fakat, kurumsal ölçekli ihtiyaçların kapsamı ve kurumların hedefleri bu çalışmaların daha farklı boyutlarda gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Biz de bu konuya istinaden bu yazımızda bir kurumsal SEO hizmeti ile ilgili merak edilen tüm hususları açıklığa kavuşturacağız. İyi okumalar dilerim.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal şirket yöneticileri, SEO konusunu çevrimiçi başarı için bir strateji olarak görme eğilimindedir. Fakat, SEO, bu eğilimin aksine çevrimiçi başarı için bir zorunluluktur. Çevrimiçi ortamlar her ölçekten işletmelerin yer aldığı çok büyük bir pazardır. İşte bu noktada, kurumsal SEO hizmeti, güçlü bir markanın sürekli değişen içerik pazarlaması ve sayfa sıralaması dünyasında rekabetçi kalabilmesine yardımcı olur. Kurumsal SEO hizmeti yalnızca herhangi bir şirketin SEO performansını artırmaya odaklanmaz. Aynı zamanda arama yapan kullanıcılar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilecek tüm içerikleri de organize etmeyi amaçlar. Büyük kurumların sahip oldukları kaynaklar genellikle bir kurum içi SEO ekibini desteklemek veya dışarıdan bir SEO Danışmanlığı desteği almak için yeterli boyutlardadır.

Kurumsal Şirketler İçin SEO’yu Vazgeçilmez Yapan Nedir?

Kurumsal SEO çalışmalarını uygulama stratejileri, daha küçük ölçekli şirketlere, yani KOBİ’lere yönelik SEO stratejilerinden oldukça farklıdır. Büyük kurumların SEO süreçleri, ihtiyaçlarıyla paralel bir şekilde diğer SEO süreçlerinden farklılaşmaktadır. Kurumsal SEO hizmeti de bu ihtiyaçları yeterli düzeyde karşılayabilecek seviyedeki SEO çalışmalarıdır. Bir şirket dijital varlıklarını artırdıkça zorluklar da bir o kadar artar. Bu durum tüm dijital süreçleri daha da karmaşık hale getirir. Kurumsal bir web sitesi çok sayıda sayfaya sahiptir. Bu ölçekteki web siteleri tüm ziyaretçilerini birçok ürün, hizmet ve içerik türüne yönlendirmeyi amaçlamaktadır.

Kurumsal SEO’nun Zorlukları

Rekabet

SEO ve dijital pazarlama konularında rekabet gitgide artıyor. Yerel işletmelerden endüstri devlerine kadar her ölçekten kurum artık daha fazla müşteri ve web sitesi trafiği için rekabet ediyor. Bu rekabetin ise çok temel bir sebebi var: İnsanlar web içeriğinizi görüyorsa, hizmetinizi veya ürününüzü arıyorlar demektir. Bir kurumsal SEO hizmeti de tam olarak burada devreye giriyor. Çünkü kurumsal web siteleri her gün binlerce site ziyaretçisinin sağlamış olduğu trafik ile baş edebilmek zorundadır. Ne de olsa daha fazla ziyaretçi hacmi, daha fazla potansiyel satış anlamına gelir. Bu durum aynı zamanda tüm diğer rakipler için de pazar paylarını koruma konusunda belirli bir satış hacmini koruma zorluğunu yaratır.

SEO Çalışmalarını Yöneticilere Aktarmak

Kurumsal SEO çalışmalarındaki bir diğer önemli zorluk, farklı departmanların yönetim düzeylerinde bulunan tüm yöneticilerin SEO çalışmasının değerini görebilmelerini sağlamaktır. Bazı yöneticiler için, SEO kavramlarını benimseme konusunda yaşanan zorluklar da bu girişimlere yatırım yapma konusunda isteksizliğe yol açabilmektedir. Kurumsal SEO hizmetinin önemini anlamak için anlamlı SEO sonuçlarının basit anahtar kelime araştırması ve içerik yazma işlemleri yerine büyük ölçekli stratejiler gerektirdiğini fark etmek gerekir. Yöneticilerle bu engeli aşmanın en iyi yolu, onları kurumsal SEO hizmeti konusunda en iyi şekilde bilgilendirmek ve SEO’nun neden etkili olduğu konusunda vaka çalışmaları sunmaktır.

Gelenekselcilikten Ötürü SEO Çalışmalarına Yeteri Kadar Önem Vermemek

Açık konuşmak gerekirse, bazı kurumsal yöneticiler SEO konusuna diğer geleneksel pazarlama kanalları kadar değer vermiyor. Birçok yönetici, SEO’nun kurumsal pazarlama ve satışta oynaması gereken rol konusunda yeterince emin değil. Bunun yanı sıra birçok kurumsal yönetici de markalarının SERP sıralamasındaki konumunun ne kadar iyi olduğu konusunda abartılı fikirlere sahip. Ancak gerçekte sonuç sayfalarındaki sıralamalar çok büyük bir hızda değişebilir. Yani, bu sıralamalar statik olmaktan uzaktır. Dijital çağa ayak uydurmak asla yeterli değildir. Önde ve proaktif olmak, piyasada tutunabilmenin ​gerçek sırrıdır. Büyük ölçekli kurumlar için bunu sağlayabilmenin anahtarı da kurumsal SEO hizmetidir.

Kurumsal SEO’nun Zorluklarına Nasıl Yaklaşılır?

Artan Dönüşümler için Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

İşletmenizin çevrimiçi olarak ayakkabı sattığını varsayalım. Bu durumda sadece ayakkabılarla ilgili anahtar kelimeleri kullanmak, sıralamanızı daha etkili bir şekilde oluşturmaz. Bir anahtar kelime stratejisinin temel amacı etkili bir arama mesafesi belirlemektir. Bu yüzden pazardaki benzersiz yerinizle daha ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek kurumsal SEO çalışmalarınıza daha fazla katkı sağlayacaktır.

Değişen Verileri Paylaşın

Kurumsal SEO dünyasında yeni olan bazı kişilerin çok sık yaptığı bir hata var: Anahtar kelimeleri bulmanın, kurumsal SEO için yeterli olduğunu zannetmek. Ne yazık ki bu plan hızla etkisiz bir stratejiye dönüşecektir. Çünkü arama motoru sonuçlarının sıralaması birkaç gün içerisinde bile değişebilmektedir. Bunun sebebi kodlama, algoritmalar ve rakiplerin SEO çabalarıdır. Bu çabalar gittikçe daha rafine hale gelir ve bunun sonucunda da belirli URL’ler yükselir veya düşer. Bir kurumsal organizasyonun SEO hedefi, içeriğini arama motorları için de yararlı hale getirmek olmalıdır. Bunun için belli başlı dinamikleri dikkatli bir şekilde değerlendirilmek gerekir. Bu dinamikler başlıca olarak web sitesi sonuçları, sayfa hızı, web geliştirme, anahtar kelime performansı ve dijital analitiklerdir. Bu konularda haftalık, hatta bazı durumlarda ise günlük bir pazarlama analizi uygulaması gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Ölçeklendirmeye Hazırlanın

Küçük bir işletme sitesinde birkaç bloğu optimize etmek yeterince zordur. Ancak kurumsal bir SEO planının ölçeklenebilirliği, doğal olarak optimizasyon sürecini çok daha büyük bir proje haline getirecektir. İyi haber şu ki, kurumsal bir siteyi optimize ederken satışlar daha ölçeklenebilirdir. Ancak başarılı ziyaretçi dönüşümleri elde etmek için bu süreçleri tamamlama konusunda geç kalmamak gerekir.

Tüm Bir Ekibi Gemiye Alın

Etkili bir kurumsal SEO stratejisini hazırlamak ve uygulamak yalnızca dijital çabalarla ilgili değildir. İster kurum içi bir SEO ekibi ister kurumsal bir SEO ajansı olsun, bu çalışmalara dahil olan tüm personelle toplantılar yapmak başarıyı yakalama konusunda büyük bir fark yaratacaktır. Bunun için bir SEO yöneticisi ile anlaşın. Ardından, dijital pazarlama planlarının çeşitli unsurlarında uzmanlaşan bir ekip oluşturun. Net bir iş akışı oluşturmak ve hedefleri belirlemek, yüzlerce açılış sayfasını bile optimize etmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

Kurumsal SEO’da Nasıl Öne Çıkılır?

Kurumunuzun SEO konusunda ilerlemesi bir anda gerçekleşebilecek bir şey değildir. Bunu tek bir SEO kampanyasıyla gerçekleştirmek mümkün değildir. Bunun yerine uzun vadede, daha çok tutarlı değişikliklerle ve uyum sağlayarak ilerlemek gerekir. SEO, asla tek seferlik bir çaba değildir. Peki, bunu başarmak için uzun vadede neler yapabilirsiniz? Bu süreçte yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Görüntülerinizi hem görsel açıdan hem de alternatif metinlerle optimize edin
 • Tüm içerik sayfalarınız için şablonlar oluşturun ve bunları kullanın
 • Web sitenizin kullanıcı deneyimini asla ihmal etmeyin ve hızını daima artırmaya çalışın

Kapsamlı bir SEO stratejisine başlamak için asla geç değildir. Eğer uzman desteğine ihtiyaç duyarsanız, kurumsal boyutlarınıza uygun, profesyonel bir SEO Danışmanı veya bir SEO ajansı ile anlaşabilirsiniz. İşe daima ilk önce web sıralamalarını gözden geçirerek başlayın. Ardından anahtar kelime optimizasyonunu ve daha geniş bir SEO stratejisini uygulamaya geçin. En son olarak da spam içeren bağlantıları kaldırmak amacıyla geri bağlantılarınızın bir değerlendirmesini yapın.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın