Instagram SEO: Görünürlüğünüzü Nasıl Artırabilirsiniz?

Yazar: 9 ay önce yayınlandı

Bu yazımızda sizlere, Instagram SEO konusunda bilgi vereceğiz. Instagram SEO hakkında ipuçları ve Instagram SEO’nun işletmeler için neden gerekli olduğunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. İşletmenizi pazarlamak için Instagram kullanıyorsanız, başarıyı garantilemenin en iyi yolu, önce takipçi sayınızı artırmaktır. Ne kadar çok kişiye ulaşmayı başarırsanız, satış yapma şansınız da o kadar yüksek olur. Bu konudaki en büyük yardımcınız ise Instagram SEO olacaktır. Eğer bu konuda profesyonel yardıma ihtiyaç duyarsanız, bir Sosyal Medya Danışmanlığı ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederiz.

Instagram SEO

Instagram SEO denildiği zaman aklınıza web sitesi SEO çalışmaları gelmemelidir. Çünkü bu çalışmalar, bildiğimiz arama motoru optimizasyonu çalışmalarına göre birtakım farklılıklara sahiptir. Her şeyden önce, Instagram platformu, arama sonuçlarını sıralama konusunda farklı metrikleri baz almaktadır. Yani, Instagram algoritması, bir profil sayfasını veya gönderiyi arama sonuçlarında sıralarken farklı ölçütlerden faydalanmaktadır. Bu sebeple, Instagram SEO çalışmalarınız için daha farklı yöntemlerden faydalanmalısınız.

Profilinizi Instagram SEO Uyumlu Optimize Etmelisiniz

Instagram’ın yaklaşık 1 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Yani, doğru Instagram SEO taktikleri uygulayarak potansiyel olarak ulaşabileceğiniz kullanıcı sayısı tam 1 milyar. Toplam Instagram kullanıcı tabanının üçte ikisi 34 yaşında veya daha genç. Bu yaş grubunun artan satın alma gücünü göz önünde bulundurursanız, bunun çok geniş bir pazar olduğunu fark edebilirsiniz. İnsanlar, Instagram’da günde yaklaşık 53 dakika harcıyor. Bu, doğru pazarlama taktiklerini uygulamanız halinde oldukça geniş bir zaman dilimi olarak görülebilir. Platformda potansiyel müşterilerle etkileşim kurma şansınızı artırır. İnsanların %80’inden fazlası da yeni ürünler veya hizmetler keşfetmek için yine Instagram platformunu kullanmakta. Bu, Instagram’daki marka içeriğinizin potansiyel müşterileri çekmenize etkili bir şekilde yardımcı olabileceği anlamına da gelmektedir.

Instagram SEO’yu Farklı Kılan Nedir?

Yukarıda sıralamış olduğumuz veriler, müşteri kazanımınızı besleyebilecek türdendir. Bu durum, Instagram’da bulunmanın ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor. Ancak unutulmaması gereken nokta, Instagram platformundaki varlığınızın, diğer popüler arama motorlarında olduğu gibi işliyor olmamasıdır. Birincisi, bu platformda anahtar kelimeler hala küçük bir rol oynasa da asıl büyük farkı hashtagler yaratır. Biyografinize hashtag eklemek, hesabınızın söz konusu hashtag aramalarında görünmesine yardımcı olmaz. Fakat, profil adınıza ve Instagram tanıtıcınıza anahtar kelimeler eklemek, profilinizin keşfedilebilirliğini, bunları içeriğinize eklemekten daha fazla artıracaktır. Bu nedenle, Instagram SEO konusunda yeniyseniz, tüm bunlar biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Instagram SEO Optimizasyonu

Hesabınızı Arama İçin Optimize Edin

Instagram arama işlevi, arama teriminize göre en alakalı profilleri sunar. Bu yüzden bu özellik, biraz Google gibi çalışmaktadır. Instagram’a göre, arama sonuçları, takip ettiğiniz ve bağlı olduğunuz hesaplar da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak belirlenir. Ayrıca, Instagram’da beğendiğiniz gönderilerin de bu alaka düzeyini belirlemede büyük etkisi vardır. Buna ek olarak, arama motorlarına benzer bir şekilde, anahtar kelimeler de bu alaka düzeyini belirlemede kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, alakalı aramalarda görünmek için Instagram profilinizi anahtar kelimelerle optimize etmelisiniz. Bunu yapmaya Instagram kullanıcı adınızdan ve biyografinizden başlayın.

Anahtar Kelimeleriniz İçin Optimize Edilen Başlıklar Üretin

Instagram Keşfet sayfasında, yalnızca hashtagleri ve konum etiketlerini kullanarak da içerik arayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Instagram, her kullanıcı için ilgi alanlarına ve etkileşimlerine göre kişiselleştirilmiş içerik önerileri de sunmaktadır. Örneğin, yemekle ilgili gönderileri düzenli olarak beğenen birisi için Keşfet sayfasında muhtemelen bu içerik türleriyle uyumlu içerikler görüntülenecektir. Gönderi altyazılarınızın devreye girdiği yer de tam olarak burasıdır. Instagram Keşfet sayfası algoritması, konu bakımından birbirine benzeyen hesapları tanımlamaya yardımcı olan bir hesap yerleştirme çerçevesi kullanmaktadır. Bu algoritma çerçevesi, bağlama göre bir kelimenin neyi temsil ettiğini öğrenir. Ayrıca, biyografilerde, adlarda ve kullanıcı adlarında kullanılan anahtar kelimelerle birlikte altyazılara dayalı olarak da belirli hesapların birbiriyle ne kadar alakalı olduğunu tanımlar. İşte tam da bu nedenle, alakalı anahtar kelimelerle açıklayıcı altyazılar yazmak, alakalı kullanıcıların Keşfet sayfasında görünme şansınızı artıracaktır. Instagram, hangi konuların hesabınızla uyumlu olduğunu belirlemek için yazı başlıklarınızdaki anahtar kelimeleri kullanır.

Hashtag’leri Anahtar Kelime Şeklinde Planlayın

Instagram hashtagleri, anahtar kelimelerin, arama motorlarında çalıştığı gibi çalışmaktadır. Bu hashtaglar, kullanıcıların, alakalı içerikleri keşfetmelerine yardımcı olur. Belirli bir hashtag arattığınızda, arama algoritması, söz konusu hashtag ile etiketlenmiş tüm gönderileri size gösterecektir. Benzer şekilde, gönderinizi belirli bir hashtag ile etiketlemek, birisi o hashtag ile ilgili arama yaptığında, gönderinizin görüneceği anlamına gelir. Ancak, Instagram algoritmasının, gönderilerinizi hashtag arama sonuçlarında sıralarken etkileşim ve hesap alaka düzeyi gibi diğer faktörleri dikkate alacağını unutmayın. Bu nedenle, ne kadar çok etkileşim alırsanız, gönderinizin alakalı hashtag aramalarında görünme olasılığı o kadar yüksek olur. Instagram gönderilerinizi, takipçilerinizin en aktif ve etkileşimli olma ihtimalinin yüksek olduğu günün saatlerine göre planlamayı da ihmal etmeyin.

Alternatif Metinden En İyi Şekilde Yararlanın

Instagram, fotoğrafınızı detaylı olarak canlı bir şekilde anlatmak için alternatif metinler yazmanıza olanak sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu alternatif metin özelliğini Instagram SEO için de kullanabilirsiniz. Buradaki temel hedef, Instagram algoritmasının, görüntünün ne içerdiğini ve belirli kullanıcılar için nasıl alakalı olabileceğini daha iyi anlamasına yardımcı olmak amacıyla alt metninizde anahtar kelimelere yer vermektir.

Etiketlemeye Yönlendirin

Instagram platformunda keşfedilebilirliğinizi artırmanın bir başka yolu da etiketlenmektir. İnsanların, gönderilerinde veya Instagram Hikayelerinde hesabınızı etiketlemeleri yoluyla diğer kullanıcılar da profilinize tıklayabilir. Bu nedenle, daha fazla etiketlenmek, daha da büyük bir kitleyi profil sayfanıza çekebilmeniz adına iyi bir şans yaratacaktır. Bunu sağlayabilmek adına, müşterilerinizi, ürünlerinizin fotoğraflarında sizi etiketlemeye teşvik edebilirsiniz. Böylece gönderilerinizin öne çıkma şansını daha da artıracaksınız. Tutarlı bir besleme estetiğini sürdürmek istiyorsanız, müşterilerinizin gönderilerini sadece IG hikayelerinizde paylaşmakla da yetinebilirsiniz.

Black Hat SEO’dan Kaçının

Instagram SEO ile uğraşarak görünürlük kazanmak için çabalamak yerine, siyah şapka Instagram SEO taktikleri ile hızlı bir şekilde büyümek sizi kolayca cezbedebilir. Ancak bu hızlı büyümelerin geçici olduğunu unutmayın. Bu tarz yöntemler platformda gerçek bir görünürlük sunmazlar. Ayrıca, uzun vadede performansınıza da zarar verirler. Bunun da ötesinde Instagram, platformda görünürlük kazanmak için sürekli olarak şüpheli taktikler kullanan hesapları tespit etmek için büyük bir çaba harcıyor. Bu taktiklerin en başında ise sahte beğeniler ve sahte takipler sağlayabilmek için bot hesapların kullanılması yer almaktadır. Bu nedenle, biraz zaman ve çaba gerektirse bile gerçek bir görünürlük oluşturmak için Instagram SEO tekniklerini kullanmak en iyisidir.

Düzenli Optimizasyon Yapın

Düzenli olarak Instagram SEO çalışmalarınızın etkisini analiz ediyorsunuz. Peki, Instagram SEO optimizasyon çalışmalarınızın nasıl sonuç verdiğini de ölçmeye aynı önemi gösteriyor musunuz? Instagram’da bir işletme hesabınız veya içerik oluşturucu profiliniz varsa, Instagram, hesap performansınızı ölçebilmeniz adına kapsamlı bir analiz aracı da sunmaktadır. Bu yerleşik analiz aracı, bireysel gönderi iç görülerini anlamanız için mükemmeldir. Her bir izleyiciyi nasıl çekmeyi başardığınızın yanı sıra erişim ve gösterimlerin de ayrıntılı bir dökümünü verir. Yazımızı sonlandırmadan önce, alacağınız bir SEO Danışmanlığı ile listemizde yer alan bütün bu optimizasyon çalışmalarını profesyonel bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi de hatırlatalım.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın