Instagram Lead Generation Konusunda 10 Etkili Taktik

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

Instagram lead ads, dijital reklamcılık sektörünün ilerlemesiyle ortaya çıkmış olan, gelişmiş bir reklamcılık yöntemidir. Instagram lead ads ile işletmenizin hedef kitlesine çok daha isabetli reklamlar aracılığıyla erişebilirsiniz. Bu özellik aynı zamanda size, potansiyel müşterileriniz hakkında devasa boyutlarda veriler elde edebilme olanağı da sunar. Konumuza giriş yapmak bağ abında kısaca özetlemek gerekirse, Instagram lead ads, Instagram’ın tüm reklam verenlere sunmuş olduğu, birbirinden farklı reklam modellerinden sadece bir tanesidir. İşletmenizin Instagram lead ads ve Instagram lead generation gibi süreçlerini daha profesyonel bir anlayışla yürütebilmesi için bir Sosyal Medya Danışmanlığı ile birlikte çalışabilir ya da yalnız devam edeceğiniz bu yolda en doğru hamleleri yapmak için Sosyal Medya Eğitimi de alabilirsiniz. Bu, sosyal medya reklam kampanyanız için tartışmasız büyük bir fayda sağlayacaktır.

 1. Instagram Lead Generation Reklamları Kullanın

Instagram’da daha fazla potansiyel müşteri elde etmenin ilk ve en belirgin yolu, Instagram lead ads kullanmaktır. Instagram lead ads; işletmelerin e-posta adresleri, telefon numaraları, doğum tarihleri ve iş unvanları gibi müşteri bilgilerini toplamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu reklamlar, işletmelerin müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinmesine, doğrudan pazarlama kampanyalarını iyileştirmesine ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir. Instagram lead generation için tek ihtiyacınız olan şey bir Instagram işletme hesabıdır.

 1. Profilinize Eylem Düğmeleri Ekleyin

Instagram, işletmelerin hedef kitleleriyle doğrudan bağlantı kurmak için etkili araçlara ihtiyaç duyduğunu biliyor. Bu yüzden, platform, Instagram işletme profillerinde tek tıklama işlem düğmeleri yoluyla bu işlevselliği sağlamak adına birçok geliştirme yaptı. Haydi şimdi bu işlem düğmelerinden daha detaylı bir şekilde bahsedelim.

Profilinizde en fazla üç işlem düğmesi olabilir. Varsayılan olarak ayarlı bulunan düğme seçenekleri ise Arama, Metin, E-posta ve Yol Tarif’dir. Yol tarifleri açıkçası profiliniz için iyi bir seçenek olmayacaktır. Bunun yanı sıra her ne kadar E-posta düğmesi olası satış yaratma için bariz bir seçim gibi görünse de, aslında durum böyle değil. E-posta düğmesi, anında görüşme için harikadır. Çünkü bu düğmeye dokunulduğunda, kullanıcının e-posta uygulaması açılır. Bu sayede dileyen kişiler size doğrudan bir e-posta gönderebilirler. Bu doğrudan iletişim seçeneği, bir satışı tamamlamak, bir e-posta adresi toplamak ve listenizi oluşturmak için ideal değildir. Peki neden? Çünkü sırf size e-posta gönderdi diye birini e-posta listenize ekleyemezsiniz. Birisinin size e-posta göndermesi, listenizin kendisine onay verdiği veya katılım sağladığı anlamına gelmez. Bu nedenle, E-posta düğmesinin olması kesinlikle iyi olsa da, olası satış yakalama için ona pek fazla güvenmeyin.

 1. Biyografinizdeki Bağlantıyı Optimize Edin

Instagram’da olası satışları en iyi şekilde değerlendirmek mi istiyorsunuz? O halde IG profilinizin uygun şekilde biçimlendirildiğinden ve bu iş için her zaman hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun için Instagram profilinizdeki tüm ana bileşenler tamamlanmış olmalıdır. Her şeyden önce işe iyi bir profil resmi yükleyerek başlayın. Daha sonra ise kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve ziyaretçinin işinizle neden ilgilenmesi gerektiğini açıklayan iyi yazılmış bir biyografi oluşturun. Artık, diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Biyografinizdeki bağlantı alanını tam potansiyeliyle kullanmak, Instagram lead generation için çok önemlidir. Bağlantınız, müşterileri gerçekleştirmek istediğiniz hedefe yönlendirmelidir. Bu, bülten aboneliği, ürün satışları veya bir anket olabilir. Bağlantınızı istediğiniz sıklıkta değiştirebileceğinizi de daima aklınızda bulundurun. Bu bağlantıyı kısa tutmaya özen gösterin. Ayrıca, bağlantınızın içinde marka adınıza veya varyasyonlarına da yer vermeye çalışın. Bu bağlantıyı Instagram gönderilerinizde “Link in bio” ile tanıtın. Bağlantınızı izlenebilir hale getirmek için URL’ye UTM parametrelerini de eklemeyi unutmayın. Bio bağlantınızın hemen üstüne yerleştireceğiniz bir harekete geçirici mesaj ile biyografinizi Instagram lead generation için kusursuz hale getirebilirsiniz.

 1. Size Sunulan Bir Açılış Sayfası Tasarlayın

Eğer bir kullanıcı biyografinizde bulunan bağlantınıza tıkladıysa onları muhteşem bir açılış sayfasıyla karşılamalısınız. Bu açılış sayfası her şeyden önce taranabilir olmalı. Aynı zamanda, ziyaretçilere kusursuz bir görsel deneyim yaşatmalı. Açılış sayfanız, ziyaretçilerin bulmayı bekledikleriyle eşleşen bir içeriğe sahip olmalıdır. Harekete geçirici mesajınız ne vaat ederse etsin, açılış sayfanız bunların tamamını sağlamalıdır.

 1. Instagram Hikayelerinde “Swipe Up” Özelliğini Kullanın

İşletmelerin, Instagram hikayelerinde olası Instagram lead generation konusunda kullanabilecekleri harika bir özellik var. Bu özellik, hikayeyi görüntüleyenleri tıklayabilecekleri belirli bir bağlantıya yönlendiren yukarı kaydırma bağlantısıdır. Hikayelerinizde düzenli olarak yukarı kaydırma bağlantılarını kullanıyorsanız, hikayeleriniz yüklendikten çok uzun süreler sonrasında bile insanların ziyaret edebileceği bir içerik galerisi oluşturun. Bunun için bu hikaye gönderilerini Instagram Öne Çıkanlara kaydedin. Hikayelerinizde yukarı kaydırma bağlantısı seçeneğine sahip olmasanız da, normal bir gönderide yaptığınız gibi insanları biyografinizdeki bağlantıya tıklamaya yönlendirebilirsiniz.

 1. Reklam Öğesini Hedefinize Göre Uyarlayın

Instagram lead generation için en itici güçlerden birisi güçlü bir harekete geçirici mesajdır. Bu harekete geçirici ifadeleri özellikle doğru içerikle eşleştirdiğiniz zaman potansiyel müşterileriniz üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Bu noktada görsellerinizin ve harekete geçirici mesajınızın aynı hedefi gerçekleştirmek üzere her zaman uyum içerisinde işlediklerine emin olun. Birinin Instagram biyografinizdeki bağlantıyı tıklamasını istiyorsanız, gönderiniz ve başlığınız onları buna ikna edecek ifadeler içermelidir. Gönderilerinize bir emoji ekleyerek harekete geçirici mesajınızla daha fazla ilgi uyandırıcı bir etki yaratabilirsiniz. Aynı zamanda, Instagram hikayelerde hedef kitlenize yön vermek için çıkartmalardan veya metinlerden de yararlanabilirsiniz.

 1. Alışveriş Yapılabilir İçerik Oluşturun

Instagram’da ürünleri etiketlemek yalnızca satışları artırmanın iyi bir yolu değildir. Her dokunuş satın almayla sonuçlanmayabilir. Fakat, bunu her zaman potansiyel müşterilerinizi belirleyebilecek bir tür istihbarat bilgisi olarak değerlendirebilirsiniz. Bu tür bir bilgi, uzman pazarlamacıların ellerinde paha biçilmez bir değere sahiptir. Uzman pazarlamacılar bu tür bilgileri, kitlelerin hangi ürünlerle ilgilendiklerini görmek veya etkileşimde bulunan müşterilere reklam hedeflemek için kullanırlar. Alışveriş yapılabilir Instagram gönderileri oluşturabilmeniz için her şeyden önce hesabınızın buna uygun olması gerekir. Bu özelliğe sahip olup olmadığınızı anlamak için Katalog Yöneticisini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir Facebook Ortağı ile oluşturabileceğiniz bir Facebook kataloğunuzun olması da işinizi görecektir. Son olarak, kataloğunuz bağlandıktan sonra Instagram Alışverişe kaydolmanız yeterli olacaktır. Artık, buradan gönderilerinize ve hikayelerinize ürün etiketlerinizi eklemeye başlayabilirsiniz.

 1. Instagram Influencer’ları İle İş Ortağı Olun

İnfluencerlar ile ortaklık yapmak, iyi bir Instagram lead ads fikri olabilir. Bu, aynı zamanda yeni müşteri adayları oluşturmak için de etkili bir stratejidir. İyi bir Instagram lead ads kampanyası hedefliyorsanız, güçlü marka yakınlığına sahip bir influencer ile anlaşın.  Ancak bu influencerlar ile aranızda yalnızca kısmi takipçi çakışması olmasına dikkat edin. Bu, ortaklığınızın yeni potansiyel takipçilere ve potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlayacaktır. Eğer ortaklık yapmayı düşündüğünüz influencer hayranlarının güvenine sahipse, bu, onları etkilemek için sizden daha fazla güce sahip olduğu anlamına gelir.

 1. Bir Instagram Yarışması Düzenleyin

Instagram lead generation için yaratıcı yöntemlerden birisi de bir yarışma veya promosyon düzenlemektir. Ödül kazanma şansına sahip olmaları için takipçilerinizden bir anketi doldurmalarını isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir gönderiyi beğenmelerini, yorum yapmalarını veya arkadaşlarını etiketlemelerini de isteyebilirsiniz. Bunun için bir arkadaşını etiketle öğesi ekleyebilirsiniz. Eğer yarışmanın kapsamını daha da genişletmek istiyor ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturmayı amaçlıyorsanız bir etkileyiciyle ortaklık yapabilirsiniz. Çeşitli Instagram yarışması örneklerini inceleyerek kendi düzenleyeceğiniz yarışmalar için ilham alabilirsiniz.

 1. Popüler Ürünleri Sık Sık Öne Çıkarın

Alışveriş yapanlar ürününüzü ilk gördüklerinde her zaman satın almaya hazır olmayabilirler. Bu yüzden, Instagram, en iyi performansı gösteren ürün gönderilerini bulmak için Insights sekmesini kontrol etmenizi önerir. Ardından, tespit ettiğiniz popüler içeriğinizi düzenli olarak yayınlayabilirsiniz. Böylece, ürününüzü, potansiyel müşterilerinizin akıllarında canlı tutabilir, tüketici güvenini oluşturabilir ve satın almaları için daha fazla fırsat yaratabilirsiniz. Gönderinizi, doğru zamanı seçmek şartıyla, düzenli aralıklarla ve farklı biçimlerde yayınlayarak erişiminizi en üst düzeye çıkarmayı başarabilirsiniz. Bazı Instagram kullanıcıları yalnızca hikayelerinizi takip ediyor olabilir. Aynı şekilde, bazıları da sadece gönderilerinizi takip ediyor olabilir. Erişim oranlarınızı artırmak için paylaşımlarınızı her iki biçimde de yapın. Ancak bunu yaparken içerikleri de buna göre uyarlamayı unutmayın. Sosyal medya reklam kampanyalarınız kapsamındaki bu ve buna benzer tüm işlemleri, bir Sosyal Medya Danışmanı da sizin adınıza her zaman eksiksiz bir şekilde yürütebilir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın