Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri 2022

Yazar: 1 hafta önce yayınlandı

Instagram’ın popülaritesi, dünya çapındaki içerik yaratıcıları ve markalar için bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Instagram’da para kazanma, kitlenizle bağlantı kurma ve saygın bir marka oluşturma potansiyeli çok yüksek olduğundan, onu nasıl kullanacağınızı anlamak çok önemlidir. Kendinizi veya işletmenizi Instagram’da pazarlamanın çeşitli yolları olsa da öncelikle Instagram etkileşim oranınızı anlamadan bunu yapmak imkansızdır. Bu aşamada ise dijital pazarlama danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir ve Instagram etkileşim arttırma yollarını uygulayabilirsiniz.

Instagram Etkileşimi Nedir?

Instagram Etkileşimi Nedir?

Instagram’da etkileşim oranı, kullanıcıların profilinizdeki içerikle nasıl etkileşime girdiğinin nicel bir ölçüsüdür. Takipçi sayınızı, beğenilerinizi, yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı dikkate alır. Etkileşim oranları genellikle bir hesabın beğenilerini ve yorumlarını takipçi sayısına bölerek hesaplanır.

Instagram etkileşim, takipçi sayısı veya içeriğinizin algılandığı şekilde ulaştığı ile ilgili değil, insanların yayınlanan içeriğinize ne kadar iyi tepki verdiğiyle ilgilidir. Diğer bir deyişle genel takiplerinize göre içeriğinizle etkileşime giren veya eylemde bulunan toplam kişi sayısı Instagram etkileşiminizi belirler. Bu eylemler, aşağıdakiler gibi çeşitli farklı temel metriklerden bir Instagram etkileşim hesaplayıcısı ile hesaplanabilir:

 • Beğeniler
 • Yorumlar
 • Kaydetmeler
 • Paylaşmalar
 • Direkt Mesajlar
 • Bahsetmeler
 • Takipçi sayısı

Instagram’da etkileşim oranları, bir kitlenin ilgisini, marka alaka düzeyini ve sosyal otoriteyi ölçtüğü için önemlidir.

 • Kitle İlgisi: İçeriğiniz hedef kitlenize hitap ediyorsa etkileşim oranınız daha yüksek olacaktır. En iyi performans gösteren içeriğinizi, yani en çok beğeni, paylaşım, kaydetme ve yorum içeren gönderilerinizi incelemek için zaman ayırırsanız kullanıcılarınızın görmek istediklerine dair bir fikir edinirsiniz. Yüksek gösterimlerin içeriğinizin çok görüntülendiğini gösterebileceğini belirtmek önemlidir.
 • Alaka: Etkileşim oranınız yüksekse kitlenizin sizi alakalı bir bilgi kaynağı olarak görmesi muhtemeldir. İçeriğiniz sizi diğerlerinden ayırdığı için içeriğinizi rakiplerinize tercih edebilirler. Ancak katılım oranınızı izlemiyorsanız ve bunu alaka düzeyi için bir ölçüt olarak kullanıyorsanız Instagram’da etkileşim oranınız düşebilir.
 • Sosyal Otorite: hedef Instagram kitlenizi zaten tanımlamış olsanız da listeye yeni takipçile eklemek asla kötü değildir. Bu yeni kullanıcılar, sizi takip edip etmemeye karar vermek için etkileşimlerinizi (takipçileriniz, beğenileriniz, yorumlarınız vb.) fark eder. Markanızın etkileşimini, yani sosyal otoritenin güçlü olmadığını fark ederlerse rakiplerinizi tercih etmeleri muhtemeldir.

Instagram Etkileşimi Nasıl Ölçülür?

Instagram Etkileşimi Nasıl Ölçülür?

Farklı sektörler başarıyı farklı şekillerde tanımladığından, Instagram için etkileşim oranınızı hesaplamanın en iyi yolu tercih ettiğiniz yöntem, marka veya hedeflerinize bağlıdır.

 • Markalar için Instagram etkileşim oranını hesaplama: Bu formül Instagram’daki markalar için en iyisidir çünkü toplam takipçi sayısından ziyade bir içerik gören kişi sayısını dikkate alır. Markalar tipik olarak takipçi sayısından ziyade ilk önce maruz kalma yoluyla daha fazla potansiyel müşteriyi dönüştürür. Markalı reklamlar görüntülendiğinde özellikle reklamları Instagram profillerine takip edip takipçi olurlarsa etkileşim oranları yükselir.
 • Influencerlar için Instagram etkileşim oranını hesaplama: Sponsorlar genellikle beğenilerine ve takipçi sayılarına göre Instagram’da influencerları işe aldığından, etkileşim oranları bu iki faktörü içerir. Bu metrik herhangi bir kişisel veri gerektirmediğinden, Instagram etkileşim oranlarınızı rakiplerle karşılaştırmanız mümkündür. Instagram etkileşim oranınız ne olursa olsun etkileşimi yükseltmek için her zaman atılması gereken adımlar vardır.

Instagram etkileşim oranınız, sosyal içeriğin takipçilerinize veya erişiminize göre kazandığı etkileşim miktarını ölçer. Başka bir deyişle gönderinizi gören kişilerin yüzde kaçı gerçekten onunla ilgilendi sorusuna yanıt verir. Kısaca etkileşim oranını gösterimlere, gönderiye, erişime veya takipçilere göre hesaplayabilirsiniz.

İyi Bir Instagram Etkileşim Oranı Nedir?

İyi Bir Instagram Etkileşim Oranı Nedir?

Genel bir Instagram etkileşim mantıklıdır, ancak takipçilerinizin gönderilerinizle ne sıklıkta etkileşime girdiğini bilmek, hesabınızın Instagram etkileşim oranını ölçer. Instagram, yayın gönderilerinize, hikayelerinize veya Reels’inize yapılan herhangi bir eylemi Beğeniler, Yorumlar, Kaydetmeler, Paylaşımlar, Direkt Mesajlar, web sitesi tıklamaları, hikaye yanıtları vb. şeklinde etkileşim olarak kabul eder. Instagram etkileşim oranı, sosyal medyanıza bağlı olarak hesaplanabilir.

‘İyi’ bir Instagram etkileşim oranının herkese uyan tek bir tanımı yoktur. Sektöre ve stratejik hedeflerinize bağlı olarak değişirler. Ancak Instagram, diğer sosyal medya ağlarından daha yüksek etkileşim oranlarına sahiptir. Bir rapora göre Facebook’un aylık 2 kat daha fazla kullanıcısı olmasına rağmen platformdaki gönderiler Facebook’tan %23 daha fazla etkileşim sağlar.

İyi bir Instagram etkileşim oranını etkileyen çeşitli faktörler bulunur. Yani küresel olarak ortalama etkileşim oranı hakkında net bir fikre sahip olmak için kendi özel nişinize bakabilir ve kendiniz için iyi bir temel oluşturmak için işletmeler hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz. Bununla birlikte endüstri uzmanları, %1 ila %5 aralığına düşen her şeyin iyi olarak kabul edildiğine inanmaktadır.

Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri 2022

Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri 2022

Artık Instagram etkileşim oranının ne olduğunu ele aldığımıza ve bunu nasıl hesaplayabileceğinizi gösterdiğimize göre Instagram etkileşim arttırma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Instagram etkileşim arttırma yolları için Instagram birçok seçenek sunar ve kullanabileceğiniz tonlarca strateji vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 1. Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi tanımadan içerik oluşturmaya başlayamazsınız. Hedef kitlenizin demografisi, yayınladığınız içeriğin türünü, markanızın sesini ve hatta hangi gün ve saatlerde gönderi yayınlayacağınızı tanımlamanıza yardımcı olur. Instagram kitlenizi tanımak, Instagram etkileşim arttırma sürecinde yararlı bir tekniktir. Takipçilerinizin kim olduğunu biliyorsanız onların istediği içeriği oluşturmak, onların sizinle etkileşim kurma olasılığını artırır. Bu yüzden kitle istatistiklerinizi izlemek için zaman ayırmalı ve gönderilerinizi buna göre güncellemelisiniz.

 1. Özgün Olun

Sosyal medyada dürüst ve ilişkilendirilebilir olmak her zaman daha iyi sonuçlar verir. Bu yüzden markanızın arkasındaki gerçek insanları ve deneyimleri tanıtmak için şık pazarlama kampanyanızın ötesine geçen içerikler paylaşabilirsiniz. Bu, bir Instagram hikayesinde kamera arkası görüntülerini paylaşmak veya herhangi bir hatayı sahiplenmek anlamına gelebilir. İstediğiniz kadar zeki, eğlenceli veya sanatsal olabilirsiniz ancak özgün olmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu, aynı zamanda takipçilerinizle yorumlarda sohbet etmek, destekleri için teşekkür etmek ve onları diğer markaları keşfetmeye teşvik etmek anlamına gelir.

Benzersiz ve inandırıcı içeriğe sahip olmak, takipçilerinizde güven oluşturur ve bir influencer olarak en değerli ürününüzdür, çünkü markaların ve işletmelerin pazarlama stratejilerinde sosyal medya influencer’ları kullanırken aradığı şey budur.

 1. Etkili Görseller Paylaşın

Instagram görsel bir mecradır. Bu yüzden Instagram etkileşim arttırma teknikleri arasında etkili görseller paylaşmak da bulunur. Harika bir fotoğrafçı veya grafik tasarımcı olmasanız bile resminize biraz canlılık kazandırmanıza yardımcı olacak milyonlarca araç vardır. Fotoğraflarınız harika değilse Instagram’da etkileşim arttırmazsınız. Bu yüzden görsellerinize dikkat etmeniz önemlidir. Ancak bu aşamada sektörünüzdeki diğer insanların hangi içeriği ürettiğine bir göz atın ve kalitesine uymaya çalışın. Bunu, yalnızca en son teknolojiyi kullanarak değil açılarla ve düzenleme stilinizle yaratıcılığınızı artırarak yapabilirsiniz.

 1. Carousel Gönderiler Oluşturun

Instagram etkileşim arttırma teknikleri arasındaki en başarılı tekniklerden biri Carousel gönderi oluşturmaktır. Bunlar büyük ölçüde hikaye anlatımı amacıyla kullanılır ve gönderi başına 10 adede kadar resim, video veya metin başlığı seçmenize, yüklemenize ve göndermenize olanak tanır.

Carousel gönderiler ile hayatınızın en hareketli gününü anlatan bir dizi fotoğraf, işinize nasıl başladığınıza dair görsel bir hikaye veya görsel metinler olarak marka stratejisi hakkında bilgilendirici bir dizi yayınlama seçeneğiniz bulunur. Bu tür gönderiler, çoğunlukla yorum olarak yanıt alma eğiliminde olan etkileşimli içeriğe odaklanır.

Sonuç olarak feed içi bir gönderi paylaşacaksanız bunu bir Carousel ile yapabilirsiniz. Çünkü tekli fotoğraflar ve videolara kıyasla daha yüksek etkileşim oranı elde ettikleri kanıtlanmıştır. Instagram etkileşim arttırma tekniği olarak Carousel’i seçecekseniz öncesi ve sonrası fotoğrafları, fotoğraf dökümleri ve ipucu tabanlı ileti dizilerini kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla bilgi ve ayrıntı paylaşmak için bu gönderileri kullanmalısınız. Böylece hedef kitlenizi gönderiyi daha sonra kaydetmeye teşvik ederek katılımınızı artırırsınız.

 1. Gönderilere Güçlü Açıklamalar Yazın

Bir Instagram açıklmaları 2.200 karaktere kadar ve 30 hashtag’e kadar olabilir. Bu yüzden onları iyi kullanmak gerekir. İyi açıklamalar bağlam ekler ve markanızın kişiliğini sergiler.

Yalnızca hedef kitlenizle daha fazla bağlantı kurmakla kalmaz aynı zamanda onları etkileşime sokma olasılığınızı da artırır. Çünkü güçlü açıklamalar, kitlenizi beğenmeye, paylaşmaya, kaydetmeye ve yorum yapmaya teşvik eder. Bu yüzden ilk satırı dikkat çekici tutmak önemlidir. Öne çıkmak için benzersiz bir dil ve emojiler kullanılabilir. Ayrıca açıklamaların sonuna doğru bir soru sormak da iyi bir fikirdir. Bu, takipçilerinizi yorumlarda fikirlerini veya cevaplarını paylaşmaya teşvik eder.

 1. Canlı Yayınlar Yapın

Canlı video akışı için Instagram Live’ı kullanmak, doğrudan kullanıcılarla bağlantı kurmanın, haberleri paylaşmanın ve etkileşim oluşturmanın harika bir yoludur. Çünkü izleyicilerin %80’i bir blog gönderisini okumaktansa canlı yayın izlemeyi tercih eder. Bu yüzden Instagram etkileşim arttırma yolunda ilerlemek için kitlenize istediğini vermelisiniz.

Canlı yayın ile soruları canlı olarak yanıtlayabilir, izleyicileri adlarıyla karşılayabilir ve genellikle izleyicilerinizi samimi ve ilgi çekici bir şekilde dünyanıza davet edebilirsiniz.

 1. Video İçerikler Paylaşın

Instagram Stories’in canlı video seçeneği, yeni ürünler veya hizmetler hakkında açıklamalar için çok kullanışlıdır. Instagram Stories, videoları ve fotoğrafları tek bir reklamda veya 60 saniyelik bağımsız videolarda birleştirebilir. En son özellik olan Instagram TV, uzun biçimli özellikler için idealdir. Video içeriği, takipçilerinizin profilinizde daha uzun süre kalmasını sağlar, bu da daha yüksek etkileşim oranı anlamına gelir. Etkileşim süresini artırmak istiyorsanız bu tekniği uygulamanız önemlidir.

 1. İlgi Çekici İçerikler Paylaşın

Her gün ürün resimleri yayınlamak bir süre sonra sıkıcı bir hale gelebilir. Bu yüzden ilgi çekici içerikler paylaşmanız önemlidir. Bu aşamada yarışmalar, anketler, sorular ve testleri devreye sokabilirsiniz. Çünkü bunlar hedef kitlenizi doğrudan katılmaya ve aktif olmaya teşvik eder. Bu özellikleri, şu anda tasarlamakta olduğunuz ürünler hakkında soru sormak için de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra takipçilerinizi size bir şey sormaya ve sohbet etmeye teşvik etmek için de kullanmanız mümkündür.

 1. Kitlenizle Etkileşimde Olun

Yeni fotoğraf ve video içeriğinize yorumlar gelmeye başladığında onlara yanıt vermek bir kibarlık göstergesidir. Üstelik yorum yapanlara teşekkür etmek ve sohbetlere katılmak, takipçilerin görüldüklerini, duyulduklarını ve gelecekte sizinle tekrar sohbet etmek için heyecanlanmalarını sağlar. Takipçilerinizden geri bildirim almanın harika bir yolu da anket kullanmaktır. Onlara en sevdikleri ürünlerin neler olduğunu, yayınladığınız içerik hakkında nelerden hoşlandıklarını ve daha fazla ne görmek istediklerini sorabilirsiniz. Daha sonra bu geri bildirimi, maksimum etkileşim için gelecekteki gönderilerinizi oluştururken kullanabilirsiniz. ‘Bana soru sor’ özelliği de etkileşim için harikadır. Bu, takipçilerinizin markanız, kişisel hayatınız (paylaşmak istiyorsanız) veya uzman olduğunuz faydalı bilgiler hakkında sorular sormasını sağlar. Bu sayede kitlenizle daha çok etkileşime geçebilirsiniz.

 1. Paylaşımları Düzenli Yapın

Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra hoşlarına gidecekleri içerik yayınlamanız gerekir. Ancak bu içerikleri düzenli olarak yapmanız önemlidir. Gönderilerinizin sayısı pazarlama stratejinize bağlıdır, ancak ortalama bir marka günde 1,5 kez gönderi yayınlar. Yine bu metrik bir ortalamadır ve herkes için uygun olmayabilir. Çok fazla içerik yayınlamak, kullanıcılarınızı bunaltabilir ve feed’lerini tıkanırsa takibi bırakmaktan çekinmezler. Ayrıca takipçileriniz için gönderi paylaşmak için en iyi zamanları bilmek de önemlidir. Sonuç olarak Instagram’da paylaşım yaparken bunu düzenli yapmayı ve en iyi zamanı seçmeyi unutmamalısınız.

 1. Diğer Mecralardan Trafik Çekin

Bir blogger veya herhangi bir işletme sahibiyseniz muhtemelen sayısız sosyal medya hesabınız vardır. Instagram’ınızı tanıtmak için bu diğer ağları kullanmak son derece basittir ve çok büyük sonuçlar getirebilir. Özellikle Facebook, Instagram içeriğini destekler. Bunun yanı sıra Twitter biyografinize de Instagram adresinizi ekleyebilir, TikTok, Pinterest ve diğer mecralarda da bunu uygulayabilirsiniz.

 1. Hikayeler Paylaşın

Instagram Hikayeleri inanılmaz bir erişime sahiptir. İstatistiklere göre yarım milyar insan her gün Hikayeler özelliğini kullanmaktadır. Ayrıca kullanıcıların %62’si Hikayeler’de gördükten sonra bir marka veya ürünle daha fazla ilgilendiklerini söylemiştir.

Her yeni Hikaye eklediğinizde profil resminizin etrafında kırmızı bir daire çizilir ve takipçilerinize yeni içerik olduğunu gösterir. Bu sayede her gün gönderi paylaşarak, yeni içeriğinizi sürekli hatırlatarak içeriği hedef kitleniz için güncel tutarsınız. Bunun sonucunda takipçileriniz, yeni bir Hikaye yayınlayıp yayınlamadığınızı kontrol etmek için düzenli olarak geri gelir ve bu şekilde etkileşimi arttırabilirsiniz.

Ayrıca profil sayfanızın üst kısmındaki Öne Çıkanlar özelliğini kullanarak hikayeleri yeniden kategorilere ayırabilir ve paylaşabilirsiniz. Bu, geçmişte yaptığınız ve tümü bir temayı takip eden hikayeleri sergilemenin harika bir yoludur. Bunları temalara göre kategorilere ayırmak, kullanıcıların ilgilendikleri içeriği bulmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra normal Instagram gönderilerinde yaptığınız gibi Hikayeleriniz’de de hashtag kullanabilirsiniz.

 1. CTA’lar Ekleyin

Bir CTA, hedef kitlenizi harekete geçmeye ikna etmeyi amaçlayan bir görsel, metin satırı, hashtag veya yukarı kaydırma bağlantısıdır. Kullanıcılardan yapmasını istediğiniz belirli eyleme markanıza, hizmetinize veya etkileyicilerin ihtiyaçlarına göre karar verilmelidir. Bu, Instagram hikayenize bir yukarı kaydırma bağlantısı ekleyerek, yorum bölümünde bir arkadaşını etiketlemesini isteyerek veya yayınlanan içeriğin bağlantılarını paylaşarak onları bir satıştan haberdar etmek anlamına gelebilir. Diğer sitelere bağlantılar, Instagram etkileşim oranınızı doğrudan etkilemese de kullanıcıların profilinizde daha fazla zaman harcamasını gerektirir ve bunları diğer platformlarda potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz.

 1. Gönderilerinizi Öne Çıkarın

Gönderinizi daha fazla öne çıkarmak, Instagram etkileşim arttırma tekniklerindeki en kolay yoldur. Bu sayede takipçi sayınızı ve etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. Gönderilerinizi öne çıkarmak için ise Instagram reklamlarından yararlanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı Instagram reklamı türleri şu şekildedir:

 • Görsel
 • Video
 • Carousel
 • Hikaye
 • Mağaza

Tabii ki iş ihtiyaçlarınıza bağlı olarak Reels için özel olarak hazırlanmış reklamları da seçebilirsiniz. Instagram’da ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapmak istediğiniz etkileşimi size sağlayabilir. Eğer Instagram reklamları hakkında bir bilginiz yoksa dijital pazarlama eğitimi almayı da düşünebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın