Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler – 2022

Yazar: 9 ay önce yayınlandı

Google’da ilk sırada çıkmak tüm işletmelerin hayalidir. Bu sebeple bir işletme web sitesine sahip olan her girişimcinin cevabını aramış olduğunu ilk şey Google’da nasıl yükselirim sorusu olmuştur. Google’da ilk sayfada çıkmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem elbette var. Bizim de bu yazıyı hazırlamış olmamızın temel sebebi tam olarak bu. Bu yazımızda Google’da nasıl yükselirim sorusunu soran girişimcileri cevapsız bırakmayacağız. Bu sebeple Google ilk sayfada çıkmak için uygulayabileceğiniz tüm yöntemleri içeren bu rehberimizi okumadan geçmemenizi tavsiye ederiz. Başlamadan önce ise Google ilk sayfada çıkmak için en etkili yöntemlerin en doğru şekilde uygulanmasını istiyorsanız mutlaka SEO Eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

Google’da İlk Sırada Çıkmak Neden Önemlidir?

Google’da ilk sırada çıkmak, her şeyden önce tıklanma oranlarında büyük bir artış yaratacaktır. Google, ilk sayfada yer alan web sayfalarının, trafiğin büyük çoğunu çekmekte olduklarını açıkça belirtiyor. Ancak bu sayfada bile trafik oranları, sıralamaya göre büyük farklılıklar göstermektedir. Yani, birinci sıradaki web sayfası ile en altta bulunan web sayfası arasında tıklama oranlarında önemli farklılıklar vardır. Bunun doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Çünkü Google bizzat bu konuda bir araştırma bile yayınladı. Yani Google’da ilk sırada çıkmak ile Google’da ilk sayfada çıkmak arasında bile önemli farklılıklar vardır.

İlk Sıra Sıralaması İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

Google’da ilk sırada çıkmak işletmenizin, çevrimiçi hedeflerini başarmasına yardımcı olabilecek önemli katkılar sağlayacaktır. Web sayfanızın ilk sıralara yakın olması, web sitenizin Google’da daha fazla görünmesini sağlayacak bir etki yaratacaktır. Bu da arama varlığınızı ve marka otoritenizi geliştirmenize şüphesiz çok büyük katkı sağlar. Google ilk sayfada çıkmak için yapmanız gerekenlere geçmeden önce bunu başarmanın web sitenize katacaklarına kısaca bir göz atalım.

 1. Görünürlüğünüzü Artırır

İşletmeniz için güzel bir web sitesi hazırladınız. Şimdi de Google’da nasıl yükselirim sorusunu soruyorsunuz. Peki, bunu yapmak size ne tür faydalar sağlayacak? Her işletme sahibi işini kurmak için doğal olarak yol üstünde yer alan işlek mekanları tercih etme eğilimindedir. Bu bağlamda, Google’da ilk sayfada çıkmayı işletmenizi şehrin en işlek yoluna kurmakla kıyaslayabilirsiniz. Web sitenizi daha fazla kullanıcının görmesi marka bilinirliğinizin de bir o kadar artması anlamına gelir. Bu sayede potansiyel müşteriler markanızı daha hızlı benimseyecektir. Bu da dönüşüm oranlarınızı daha hızlı bir şekilde artıracak önemli bir unsurdur.

 1. Daha Fazla Potansiyel Müşteri Kazandırır

Her bir arama sorgusu kadar bir Google ilk sonuç sayfası bulunuyor. Fakat, şunu unutmayın ki siz, hedef kitlenizin gerçekleştirdiği sorgularda ilk sayfada çıkmayı amaçlıyorsunuz. Peki, bunu sağlamak ne işinize yarayacak? Her şeyden önce satın alma veya etkileşim kurma amacıyla çevrimiçi arama yapan kişilerin markanızı keşfetmelerine doğrudan katkı sağlayacaktır. Bu süreçte sıradan kullanıcılar zamanla işletmeniz için potansiyel müşterilere dönüşür. Daha sonra ise onları müşterilere dönüştürmek sizin kabiliyetinize kalmış bir şeydir.

 1. Etkileşimi Artırır

Birçok araştırmaya göre, alışveriş yapan insanların %80’den fazlası bir şey satın almadan önce mutlaka çevrimiçi araştırma yapıyor. Bunun için de çoğu zaman Google’ı tercih ediyorlar. Google’ın arama motoru sonuç sayfası, tek başına potansiyel müşterileriniz için birçok bilgiyi sağlayabilir. Potansiyel müşteriler, burada işletmeniz hakkında bilgi edinebilir. Hatta karşılaştırmalarda bulunabilir ve işletmenizin web sitesine bile tıklamadan önce etkileşime geçebilirler.

 1. Web Sitesi Trafiğini Artırır

Bir arama motoru sonuç sayfasının kendisi bile kimi zaman bir kişinin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlayabilir. Yine de kullanıcıların bazı arama sorgularında bir web sitesine tıklamaları kaçınılmaz bir durumdur. Google’da arama yapan hedef kitlenizin müşteriye dönüşmesi, işletmenizle etkileşim gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle web sitenizle gerçekleştirecekleri etkileşimler son derece önemlidir.

Web sitenizin, Google’ın ilk sayfasında olması yalnızca trafiğinizi artırmakla kalmaz. Bu durumu aslında şu şekilde özetleyebilmek mümkündür: “Google’da ilk sayfada olmamak işletmeniz için başlı başına büyük bir dezavantaj.” Neden mi? Çünkü Google’ın ilk sayfası web trafiğinin en az %70’ini yakalar. Daha fazla olduğunu söyleyenler de vardır. Yani, anlaşılacağı üzere, ikinci sayfa bu seviyelerde bir trafiğe yakın bile değildir.

 1. Satış Döngünüzü Hızlandırır

Günümüzün çevrimiçi tüketicileri, seçim yapmak için çok sayıda opsiyona sahiptir. Bunun yanı sıra, bir işletme hakkında bilgi alabilmek için araştırmak ve karar vermek adına gerekli tüm erişim imkanlarına da sahiplerdir. Peki, bu araştırmalar için ilk olarak nereye gidiyorlar dersiniz? Tabi ki Google’a gidiyorlar. Yani, Google’da ilk sayfada çıkmak, satış huninizin başındaki potansiyel müşterileri işletmenize çekmenize büyük katkı sağlayacaktır. Bu da satış döngünüzü hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin Web Sitenizi Nasıl Kullanabilirsiniz?

Google’da nasıl yükselirim sorusunu hala sorduğunuzu duyar gibiyim. Merak etmeyin. Şimdi tam olarak bu soruyu cevaplayacağımız yerdeyiz. Google ilk sayfada çıkmak için uygulayabileceğiniz bir çok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsini eksiksiz bir şekilde uygulamak belki de Google’da ilk sırada çıkmak için bile sizlere yardımcı olabilir. Haydi öyleyse şimdi Google’da nasıl yükselirim sorusunu soran heyecanlı girişimcileri daha fazla bekletmeyelim.

 1. Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Google’ın, hangi arama sorgularını sizin web sayfalarınızla yanıtlayacağını belirleyebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bunu yapabilmek için anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Fakat anahtar kelimeleri kullanırken, web sitenizdeki her sayfanın birbiriyle rekabet etmemesine de dikkat edin. Bunun için her web sayfanızın farklı bir anahtar kelime grubunu hedeflemelerine özen gösterin. Peki, işletmeniz için doğru anahtar kelimeler nelerdir? Bunlar, hedef kitlenizin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri bulabilmek için arama motorlarına yazdıkları kelime öbekleridir. İşletmeniz için doğru anahtar kelimeleri bulma konusunda ücretsiz bir anahtar kelime aracından faydalanabilirsiniz.

 1. Google’a Hangi Anahtar Kelimeleri Kullandığınızı Söyleyin

Google, sürekli olarak tüm webi tarar. Ardından, taramış olduğu tüm sayfalarını sıralayarak bir dizinde depolar. Bir kullanıcı bir arama yaptığında bu dizin oldukça önemlidir. Google, ilgili sonuçları hızlı bir şekilde bulmak için bu organize dizinini tarayarak çalışır. Bu da web sayfalarınızın Google’ın ilk sayfasında sıralanması için bir diğer önemli aşamayı uygulamanızı gerektirir. Yani, Google’ın web sayfalarınızı taramasını ve dizine eklemesini mümkün olduğunca kolaylaştırmanız gerekmektedir. Anahtar kelimeleri kritik yerlere yerleştirerek bunu sağlayabilirsiniz.

 1. Kullanıcı Odaklı İçerik Üretin

Web sayfanızdaki içerikleriniz, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri eklemek için en önemli yerdir. Bununla birlikte, bu anahtar kelimeleri sistematik ve aşırı derecede eklememeye özen gösterin. Yani, bunları doğal olarak dahil etmek çok önemlidir. Google artık anahtar kelime konusunda bu tarz aktiviteleri algılayabiliyor. Bu yüzden, web sitenizde bu tarzda bir aktivite algılarsa sizi sonuçların ilk sayfasından çok uzaklara yerleştireceğine emin olabilirsiniz. Google’da ilk sayfada çıkmanın anahtarı, hedef kitlenizi sayfalarınızda tutacak içerikler üretmektir. Yani, hedef kitlenizi sayfalarınıza çekecek faydalı, güvenilir, okunması kolay ve bilgilendirici içerikler üretmelisiniz.

 1. Konumu Vurgulayın

Web sitenizin sayfalarını Google arama sonuçlarında ilk sayfaya çıkarmanın ücretsiz yollarını mı arıyorsunuz? O halde, web siteniz için konum tabanlı sorguları hedeflemek bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun için web sitenizin, şehrinizi veya coğrafi alanınızı açıkça belirtmesini sağlamalısınız. Bunu, iletişim sayfanız, blog içerikleri ve hizmet sayfaları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu şekilde, insanlar sektörünüz ve şehrinizi içeren aramalar yaptıklarında Google bu bilgileri kullanarak işletmenizi “yakınımdaki” arama sonuçlarında gösterir.

 1. Mobil İçin Optimize Edin

Google ilk sayfada çıkmak için sağlamanız gereken en önemli kriterlerden birisi de mobil uyumluluktur. Günümüzde global ölçekteki tüm internet bağlantısının çok büyük çoğunluğunun mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiğini unutmayın. Bu sebeple web sitenizde yer alan tüm sayfaların tamamen duyarlı bir tasarıma sahip olduklarından emin olun. Bunu sağlamak için gerekirse uzmanlardan yardım alın.

 1. Kullanıcı Deneyimine Odaklanın

Kullanıcı deneyimi, kullanıcıların, web sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilecek en önemli faktördür. Bu sebeple de Google’ın sonuç sayfası sıralamasını yaparken göz önünde bulundurduğu önemli dinamiklerden birisi kullanıcı deneyimidir. İyi bir kullanıcı deneyimi için web sitenizi kullanıcı dostu bir ara yüz ile tasarlamalısınız. Kullanıcı deneyimini artırmak Google ilk sayfada çıkmak için yapabileceğiniz en etkili şeylerden birisi olacaktır.

 1. Bir Google My Business Hesabı Oluşturun

Google My Business, işletmenize ait web sitenizle ilgili her türlü süreci takip edebilmenize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Google My Business sayesinde işletmenizin web sitesinin Google ile optimizasyonunu en iyi şekilde sağlayabilirsiniz. Google My Business aracının tavsiyelerini dinlemek ve uygulamak Google’da ilk sırada çıkmak açısından rol oynayabilir.

 1. Google İşletme Girişinizi Optimize Edin (İşletme Profili)

Girişinizi optimize etmek özenle uygulanması gereken stratejik bir süreçtir. Bunu sağlamak için ilk olarak bir Google listelemesi oluşturmayı deneyin. Bu, size görünürlüğünüzü artırma konusunda yardımcı olacaktır. Ancak bunun, web sitenizi sıralama konusunda sadece bir noktaya kadar taşıyabileceğinin bilincinde olun. Yani, sadece basit bir liste oluşturmak ve birkaç aramada görünmesini beklemekle kalmayın. İşletme girişinizin maksimum görünürlük elde edebilmesi adına Google işletme listenizi optimize edin.

 1. Müşteri Yorumları Alın

Yazımızı bu aşamaya kadar okuyan girişimcilerin Google’da nasıl yükselirim sorusuna tatmin edici cevaplar aldıklarına eminim. Fakat, bu aşama şimdiye kadar açıkladıklarımız arasında, Google’da ilk sırada çıkmak konusunda en fazla katkıyı sağlayabilecek ipucu olabilir. Her müşteri, bir ürün veya hizmet satın almadan önce muhakkak onunla ilgili diğer müşterilerin yorumlarına bakar. Bu sebeple, işletmenizin sunmuş olduğu ürün ve hizmetlere yönelik yorumların, potansiyel müşterilerinizin satın alma kararlarında etkili bir rol oynayacaklarından emin olabilirsiniz.

 1. İşletmenizi Diğer Dizinlerde Listeleyin

Google My Business son derece güçlü bir araç. Ancak siz, yine de diğer popüler dizinlerde listeler oluşturmayı ve optimize etmeyi ihmal etmeyin. Yelp gibi araçlar yüksek trafiğe sahiptir. Bu sebeple Google, bu tür araçlara geniş çapta güvenir. İşletmenizin Yelp sayfası, alakalı arama sorguları için Google’ın ilk sayfasında iyi görünecektir. Yazımızı sonlandırırken işletme sahiplerinin Google’da nasıl yükselirim sorularına yeteri kadar ipucu sağlamış olduğumuzu belirtelim. Fakat, eğer tüm bunları uygulayacak zamana sahip değilseniz her zaman bir SEO Danışmanı ile çalışabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın