Google Plus’ta Takipçi Sayısı Arttırmak

Sosyal Medya sitelerinin değişmez bir kuralı var. Takip edilmelisiniz. Bu Twitter için de Facebook için de diğer binlerce farklı sosyal medya sitesi için de geçerli bir kural. Ancak Google Plus gelecek vaad eden sürekli üye kullanıcı sayısı artan fakat bir türlü hayatımızda Facebook kadar girememiş bir platform. Bunda en büyük etkenlerden biri de bize şu anda Facebook’un yetiyor oluşu. Ancak Google Plus’ın ileride Facebook’a alternatif olabileceğine inananlardanım bu yüzden onu da boşlamamak gerektiğini düşünüyorum.

Yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Google Plus’ta oldukça fazla sayıda inaktif kullanıcı var öncelikle onları çevrelerinizden çıkarmalısınız. Ardından aktif kullanıcıları çevrelerinize ekleyip onların sizi geri eklemesini sağlamalısınız. Peki milyonlarca Google Plus üyesinden hangisinin aktif hangisinin inaktif olduğunu nereden bileceksiniz? Ayrıca tek tek onca kişiyi nasıl ekleyip kısa sürede Facebook ya da Twitter hesabınızdaki kadar fazla takipçiye ulaşasınız? Bu yazıda 3 adımda bunları anlatacağım.

Shared Circle

Öncekikle Google Plus’ın başka hiç bir sosyal medya sitesinde olmayan özelliği ile tanışın. Çevre Paylaşımı. Twitter ve Facebook’ta listelere benzer şekilde Google Plus’ta da takip ettiklerinizi listeliyorsunuz. Ancak G+ size listelerinizi paylaşabilme olanağı da sağlıyor. Max. 500 kişilik çevre oluşturabildiğinizi de unutmayın. Paylaşılan çevreleri tek tuşla takibe alabilirsiniz. Böylelikle bir anda takip ettiğiniz kişi sayısı 500 kişi artabilir. Twitter’daki takip edeni takip ederim mantığını Google Plus’ta şu sıralar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her gün yeni bir şeyler paylaşıyor ve profil resminizde çok kötü değilse takip ettiğiniz 500 kişiden 50-100 kişi size ilk 3 günde geri dönmekte.

Yapmanız gereken tek şey G+ arama bölümüne Shared Circle yazmak. Herkese açık yüzlerce çevre paylaşımı önünüzde sıralanacaktır. Bunun dışında sizlerle BEST GOOGLE+ CIRCLES EVER SHARED adlı yayını da paylaşalım. Bu sayfadakiler Google Plus’ta en ilgi çekici insanların toplanmış olduğu bir derlemedir.

Eklediğiniz Çevreyi kendinizi de ekleyerek yeniden paylaşmayı da unutmayın.

shared

Uncircle Inactives

Yazının başında da belirttiğim gibi Google Plus’ı sadece açmış olmak için açmış çok insan var. Hiç bir şey paylaşmayan insanları neden takip edesiniz ki? 1.Adımdaki gibi 500 kişiyi takibe başladığınızı varsayarak devam ediyorum. Buradaki Uncircle Inactives eklentisini Chrome’umuza kuruyoruz. Sol bölümdeki çevrelerimizden arattırmak istediklerimizi seçip Apply Inc/Exc ‘e tıklıyoruz. Alt bölümde kaç tane inaktif kullanıcının aranacağı yazıyor. Ardından Check Activity’e tıklıyoruz. Aktif kullanıcıların yanında OK işareti çıkarken inaktif kullanıcıların yanında X işareti çıkıyor. İşlem bittikten sonra tek yapmanız gereken Uncircle’a basmak. Artık hiçbir inaktif kullanıcıyı takip etmiyorsunuz.

inactives

Uncircle Uncirclers+

Sıra geldi çevrelerinize eklemenize rağmen sizi eklemeyenlerden kurtulmaya. Buradaki Uncircle Uncirclers+ eklentisini Chrome’a kuruyoruz. Arama yapacağımız çevreleri seçip Apply’e basıyoruz. (Sol kısımda seçtiklerinizi arar) Arama işleminin sonucunda yapmanız gereken tek şey Uncircle’a basmak. Sizi geri çevresine eklemeyenleri takip etmeyi bıraktınız. Ancak 1.Adımdan yaklaşık 3 gün sonra bu işlemi yapın ki arada geçen sürede sizi takibe başlayabilsinler.

uncircle

Son bir Hatırlatma

Google Plus bir kaç hafta önce çevrelere ekleme ve çevreleri düzenlemeye belirli bir sayı sınırı getirdi. Çok fazla kişiyi takibe aldığınızda ya da farklı bir çevreye taşıdığınızda yeni kişileri çevrelerinize eklemeniz 24 saatliğine engellenmekte. Bu nedenle 1.adımda çevrelere ekleme yaparken olabildiğince 500 kişiye yakın çevreleri ekleyin çünkü önünüzdeki 24 saat süresince yeni kişiler ekleyemeyebilirsiniz.

Google Plus Klavye Kısayolları

Google’ın diğer tüm servislerinde olduğu gibi Google Plus’ta da klavye kısayolları bulunmakta. Ancak birçoğumuz bu kısayolları kullanmamaktayız hatta haberimiz dahi yok. Google Plus’ta işlerinizi daha hızlı yapabilmek için, fare kullanımını en aza indirmek için onlarca kısayol mevcut.

Space – Page Down tuşu ile aynı işlevi görür. Bir ekran görüntüsü boyunca aşağıya inmenizi sağlar.
Shift + Space – Page Up tuşu ile aynı işlevi görür. Bir ekran görüntüsü boyunca yukarı çıkmanızı sağlar.
J – Bir gönderi boyunca aşağıya inmenizi sağlar.
K – Bir gönderi boyunca yukarı çıkmanızı sağlar
Q – Chat’i açar.
Return/Enter – Bir gönderinin üzerindeyken tıkladığınızda yorum kısmını açar.
Return (Enter) + Tab – Yorumu kapatır.
@ ya da +  – Facebookta ki gibi @ tuşuyla birini taglemenize yarar. Ancak @ yerine + kullanmanızı tavsiye etmekteyim.
CTRL –   – Görüntüyü uzaklaştırır. (Özellikle çevrelerinizi düzenlerken işe yaramakta) *
CTRL+ Görüntüyü yakınlaştırır, zoom yapar. *
Tab Linkler arasında geçişi sağlar.
N  : Bir sonraki yoruma geçişi sağlar.
P :  Bir önceki yoruma dönmenizi sağlar.
/ : Arama bölümüne gitmenizi sağlar.
Sol Ok Tuşu: Sol bölümdeki Ana Sayfa, Profil gibi bölümlere geçmenizi sağlar.
Yukarı ve Aşağı Ok Tuşları: Sol bölümde aşağı ve yukarı gitmenizi sağlar.
Sağ Ok Tuşu:  Stream bölümüne geri dönmenizi sağlar.
Enter: Sol bölümde ok tuşlarıyla geldiğiniz bölüme girmenizi sağlar. 

*Chrome kullanıcıları içindir.

Eklentilerle Eklenebilen Google Plus Kısayolları

Firefox Kullanıcıları İçin; Buradaki eklentiyi yüklemelisiniz,
Google Chrome Kullanıcıları İçin; Buradaki eklentiyi yüklemelisiniz;

G + H : Google Plus Ana Sayfaya gider
G + P : Google Plus’taki Profilinize gider
I + I : Fotoğraflarınıza gider
I + P : Mobilden yüklediğiniz fotoğraflarınıza gider
I + M : Sizin fotoğraflarınıza gider
I + A : Albümlerinize gider
G + I : Yeni gelenlere gider
G + N : Bildirimler bölümünü açar

E + E : Google Plus ayarlar bölümüne gider
E + L : Dili değiştirme bölümüne gider
E + A : Profilinizdeki hesapları değiştirme bölümüne gider
E + P : Gizliliği değiştirme bölümüne gider
E + G : Genel ayarları değiştirme bölümüne gider

Ctrl+b : Kalın yazar
Ctrl+i : İtalik yazar
Ctrl+s : Üstü çizik yazar
M : Gönderiyi büyütür/küçültür
. : Bildirim bölümünü açar
? : Yardım bölümünü açar

Google Plus kullanıcıları için bir de buradaki eklenti bulunmakta. Bunun kısayolları ise;

 • : Gönderiye +1 vermek için
 • : Gönderideki +1’inizi geri almak için
  p : Gönderinizdeki +1’inizi togglelamak için
  s : Gönderiyi paylaşmak için
  e : Gönderiyi genişletmek için

Yazı Tipleri

Yazı tiplerini değiştirmek içinse illa eklenti kullanmanıza gerek yok. Bu işlemi elinizle de yapabilirsiniz.

Kalın yazı için; sosyalsosyal – sosyalsosyal.com
İtalik yazı için; sosyalsosyalsosyalsosyal.com
Üstü çizili yazı için; -sosyalsosyal- –sosyalsosyal.com

Özellikle üstü çizili yazılar sonradan değiştirilmiş gönderilerde kullanılmak için oldukça uygun. Çünkü Google Plus’ta diğer sosyal medya ağlarının aksine gönderdiğiniz gönderiyi değiştirebilme şansınız da bulunmakta.

Top 15 Google Plus Eklentisi

Google Plus’a ısınamayanların sayısı bir hayli çok. Bunun birden çok sebebi var muhakkak ancak bu eklentiler, bu sebepleri en aza indirgemek için yazılmış. Sizler için 150 farklı eklenti arasından 15 tane en çok işinize yarayacak eklentiyi seçtik.

Hover Zoom (355.331 kullanıcı)

4chan, Amazon, Baidu (百度), deviantART, eBay, Facebook, Flickr, Google (Google Images, Google+), Imgur, MySpace, Picasa Web Albums, Pinterest, Reddit, Twitter, Tumblr, VKontakte (ВКонтакте), Wikipedia, Windows Live Photos, WordPress, Yahoo , YouTube sitelerinde çalışan ve herkeste bulunması gereken eklenti. Herhangi bir resmin üzerine fare ile geldiğinizde resmi büyütmekte.

Extended Share for Google Plus (88.712 kullanıcı)

Google Plus gönderilerinizi Twitter, Pinterest ve Facebook, Linkedin dahil 15 farklı serviste paylaşmanızı sağlayan bir eklenti.

SGPlus (59.621 kullanıcı)

Twitter, Facebook ve Linkedin’de Google Plus üzerinden paylaşım yapmanıza olanak sağlayan ve o servislerdeki ana sayfanızdaki gönderileri Google Plus üzerinde gösteren bir servistir. Facebook ve Twitterdan kopamıyorum diyorsanız tam size göre.

Google Translate for G+ (331.563 kullanıcı)

Google Plus kullanıcılarının çoğu yabancı şu sıralar. Bu nedenle translator genellikle lazım oluyor. Google Translate altyapısını kullanan bu eklentiyle tek tuşla gönderilerin çevirilerini yapabilirsiniz.

Replies and more for Google+ (41.399 kullanıcı)

Google Plus’ı yoğun şekilde kullananların en çok yakındığı konu yorumlaşmanın pratik olmamasıdır. Bu eklenti gönderinin sahibine cevap ver butonu eklemesinin dışında Facebook ve Twitter’da paylaş butonları da eklemekte.

Surplus (22.105 kullanıcı)

Google Chrome ile Google Plus arasındaki entegrasyonu arttıran bir eklenti. Masaüstü bildirimleri ve sesli bildirimler alabilmenizi, bildirimleri otomatik okunmuş olarak işaretlemenizi, birden fazla google plus hesabında daha rahat gezinmenizi sağlamakta.

Google+ Ultimate for Google Plus  (12.319 kullanıcı)

Temanızı değiştirmekten, onlarca yeni buton eklemeye, bir çok tuşun yerini değiştirmeye kadar bir sürü yeni özelliği Google Plus’a entegre etmenizi sağlamakta.

Google+ Tweaks (8.078 kullanıcı)

Geniş monitör kullananlar için gönderileri tarayıcınıza uygun şekilde genişleten, kullanmadığınız Google Plus butonlarını kaldıran bir eklentidir.

Download Support (530 kullanıcı)

Google Plus’ta paylaşılan video ve fotoğrafları tek tuşla indirmenizi sağlayan Chrome eklentisidir. Ayrıca Picasa ve Youtube’da da çalışmakta.

Helper for Google+ (4.575 kullanıcı)

Gönderileri favorilere ekleyebilmenizi, gönderiyi direk tweetleyebilmenizi, Türkçe’ye çevirmenizi, delicious’a aktarmanızı, masaüstü bildirimleri ve sesli bildirimler almanızı sağlayan Plus’ın tüm eksiklerini tamamlayan bir eklentidir.

G+ Count in Title  (3.719 kullanıcı)

Bildirim sayınızı sekme bölümünde de görüntüleyebilmenizi sağlayan Chrome eklentisidir.

Auto-Colorizer for Google Plus™ and Facebook™ (10.752 kullanıcı)

Facebook ve Google Plus hesaplarınızın temalarını değiştirebilmenize olanak sağlar.

G+ Stream Pause (2.223 kullanıcı)

Ana sayfada bir fotoğrafa bakarken ya da video izlerken ana sayfanın yeni gönderilerde aşağıya doğru kaymasını engellemek için pause tuşu ekler.

View original size image for Picasa™ (4.364 kullanıcı)

Google Plusta paylaşılan fotoğrafları orjinal boyutlarında görebilmek için farenin sağ tuşuna yeni bir buton ekler.

GifStopper (1.723 kullanıcı)

Google Plus’ta paylaşılan .gif uzantılı hareketli resimler çoğu zaman en güçlü bilgisayarı dahi yavaşlatabilmekte. Bu eklentiyle sadece ESC tuşuna basarak gif resimlerin yüklenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Mail İmzasını Özelleştirmek

İster kurumsal kullanıcı olun ister bireysel kullanıcı, maillerinizde kullandığınız imzalar sizin profesyonelliğinizi gösterir karşı tarafa. Bu bölümde sizlere hem profesyonel imza oluşturma yöntemlerinden birini hem de bu yöntemi Google Plus’ta takipçi kazanmak için nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle mail imzasında adınız, soyadınız ve size ulaşılabilecek iletişim bilgileri bulunmalıdır. Bu iletişim bilgilerine dilerseniz telefon numaranızı, çalıştığınız kurum/kuruluş ve sosyal medya hesaplarınızı eklemelisiniz. Buraya kadar ki kısmı herkes iyi kötü yapabilir. Ancak profesyonel mail imzasının durumu biraz daha farklı.

WiseStamp

Öncelikle WiseStamp’ın sitesine girip Chrome Eklentisini indiriyoruz. Ardından bir hesap açıyoruz. Bu sayede imza ayarlarımızı her bilgisayardan değiştirebilecek hale geliyoruz. Ardından imzamızı düzenlemeye başlıyoruz.

wisestamp

İmzamıza girdiğimiz text’in dışında Twitter, RSS, özlü sözler(İngilizce), eBay’da sattığımız ürünler, favori şarkınız, Vikipedi makalesi, QR Kodu, Pinterest, Facebook, WordPress vb. gibi sitelerde paylaştığınız son gönderilerinizi otomatik imzanıza ekleyebiliyorsunuz.

Ayrıca mail attığınız kişilerin sizi kolaylıkla takibe alabilmeleri için Sosyal Medya hesaplarınızın linklerini de ekleyebiliyorsunuz. Hem de öyle üç beş hesap değil yüze yakın farklı sitenin linkini icon’u ile birlikte ekleyebilmektesiniz.

Sadece Sosyal Medya da değil, anlık mesajlaşma programlarındaki adreslerinizi de ekleyebilmektesiniz. (Gtalk, Msn, Skype, AOL, BB, QQ vb..)

WiseStamp’ın sizin için hazırladığı bir de Templates bölümü bulunmakta. Ücretsiz olarak üç farklı template seçebilmektesiniz. HTML bilgisi az olan kullanıcılar için Wise Stamp bulunmaz bir nimet adeta. Örnek imzalara buradan bakabilirsiniz.

Wise Stamp’ta imzanıza ekleyebileceklerinizi bir bölümde anlatabilmek oldukça zor. Google Maps’te yerinizi göstermekten tutun takviminize kadar ekleyebilmektesiniz. Facebook’ta, Twitter’da ya da Google Plus’ta son paylaştığınız gönderinin mail imzanızda gözükmesi insanların sizi takip etme isteğini arttıracaktır.

Wise Stamp ile birden fazla farklı imza da oluşturabilmektesiniz. Arkadaşlarınıza farklı patronunuza farklı imzalı mail gönderebilirsiniz.

imza

Wise Stamp ile ilgili olası tüm sorularınızı buradaki videolar cevaplayacaktır.

Tüm Ağlardaki Fotoğraflarınızı Google Plus’a Aktarmak

Google Plus’a yeni geçecekseniz ve Facebook’ta onlarca, yüzlerce fotoğrafınız varsa onları tek tek yüklemeye üşeneceksinizdir. İşte sizin için özel bir uygulama geliştirilmiş. Facebook’taki tüm fotoğraflarınızı Picasa’ya kolaylıkla aktarabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Google Plus albümlerinde Picasa fotoğrafları da gösterilmekte.

Move2Picasa

Move2Picasa eklentisini kurduktan sonra eklenti düğmesine tıklayıp Facebook’a giriş yapıyoruz. Tüm Facebook fotoğraflarınız önünüzde sergilendikten sonra da dilerseniz hepsini dilerseniz tek tek seçip Upload’a basıyorsunuz. İşlemin sonunda Facebook’taki albüm adıyla Picasa’da yeni bir albüm otomatik olarak oluşturulmakta.

move2picasa

İşleminiz bittikten sonra picasaweb adresinden albümünüzün görünürlüğünü herkese açık yapmanız yeterli.

Peki Facebook’taki fotoğraflarınızı aktardınız ama ya Flickr’dakiler ne olacak? Onları da mı tek tek aktarmak durumunda kalacaksınız? Picasa’dan Flickr’a göndermek olsa Picasa programından kolaylıkla halledebilirdiniz ancak bunun tam tersi için bir program yüklemeniz gerekecek.

Migratr

Migratr 6 adımda Flickr’dan Picasaya fotoğraflarınızı taşır. İlk olarak hangi servisteki fotoğrafları aktaracağınızı seçiyorsunuz. Seçenekler arasında Photobucket, Picasa, Flickr, Zooomr, Smugmug, 23HQ, Phanfare, Zenfolio ve Gallery2 bulunmakta.  Authentication tuşuna bastıktan sonra Flickr sitesine yönlendiriliyorsunuz. Onay verdiğiniz de ise 2.adım da bitmiş oluyor. 3. adımda program sizden bir klasör oluşturmanızı istiyor. Bu klasöre Flickr’daki fotoğraflarınızı atıyor. Continue to Exporting’e bastıktan sonra ise tekrar servis seçim ekranı geliyor karşınıza. Bu sefer hangi servise aktarmak istediğinizi soruyor. 9 servisten herhangi birini seçebilirsiniz ancak biz Picasa’yı seçip devam edeceğiz. Picasa (Yani Google Hesabınız) şifresini girdikten sonra 5.adıma girmiş oluyoruz. Az önce Flickrdaki fotoğrafları indirdiğimiz klasörü seçip Start Exporta basıyoruz ve fotoğraflarımız Picasa’ya yükleniyor. Imported from Migratr adlı bir klasörün içinde Picasa Web albümlerinizde artık Flickrdan aktarılan fotoğraflarınızda mevcut.

migratr

Google Plus ile Etkinlik Oluşturmak

Google Plus Facebook ile rekabette yeni bir boyut kazandıracak olan Etkinlik özelliğini de aktif hale getirdi.

Google Plus’ta etkinlik oluştururken;

 • Var olan temalardan birini seçebiliyor ya da kendiniz yükleyebiliyorsunuz.
 • Etkinlik adresi girdiğiniz anda Google Maps’te yeriniz görüntüleniyor ve yol tarifi özelliğiyle etkinlik yerini bulmak daha kolay bir hale geliyor.
 • Etkinliğinizi ya da sizi tanıtan bir video oluşturduysanız Youtube linki de verebilmektesiniz ki bu bence muhteşem bir özellik.
 • Bir çok etkinlikte temel sorun ulaşımdır. Google bunu da düşünmüş ve toplu taşıma ve otopark bilgileri bölümü de eklemiş etkinlik metni alanınıza.

Google Events

 • Google Hangouts Google Plus’ın en ilgi çekici özelliklerinden biriydi. Etkinliklerle bu özellik daha da çekici bir hale getirilmiş. Düzenleyeceğiniz Hangoutu önceden planlayabilir ve arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz etkinlikler sayesinde.
 • Google Calendar (Takvim) özelliği de Etkinliklere entegre edilmiş. Bir etkinlik daveti geldiğinde o saatler arasında uygunsunuz, randevunuz yok ya da şu etkinliğe katılacaksınız diye size haberde veriyor.

Google’ın Google Events ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?