Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar: 2 ay önce yayınlandı

Müşterilerinizin sizin hakkınızda ne düşündüklerini takip etmenin çeşitli ve etkili yolları vardır. Google incelemeleri, müşteri geri bildirim anketleri gibi etkili bir göstergedir. Ancak tam bir resim istiyorsanız Google Alerts’i de kullanmayı düşünmelisiniz.

Google Alerts, işletmenizden önemli ölçüde bahsedenleri çevrimiçi olarak izlemeniz için size kolay ve ücretsiz bir yol sağlar. Google Alerts, izlemek istediğiniz belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini içeren çevrimiçi içeriği izlemenize olanak tanır. Kelimenin tam anlamıyla; herhangi bir konu için kullanılabilir demek doğru olacaktır. Bunları favori spor takımını takip etmek veya profesyonel ilgi alanları gibi kişisel tutkular için kullanabilirsiniz. Diğerlerinin işletmeniz hakkında söylediklerini takip etmek için Google Alerts kurulumu önerilir. Buna, hemen hemen her web sitesindeki müşteri geri bildirimlerinin yanı sıra yerel haber kapsamı, karşılaştırma makaleleri ve hatta rakiplerinizin web sitelerinde işletmenizden bahsetme olasılığı dahildir.

Google Alerts ücretsiz ve etkili bir araç olmasına rağmen şaşırtıcı gerçek şu ki; birçok B2B işletmesi, pazarlamacı ve Satış Görevlisi, Google Alerts’in avantajlarından hala mahrumdur. Bunun nedeni, Google uyarılarının etkinliğine aşina olmama veya sadece nasıl kullanılacağını bilmemeleri olabilir. Bu konuda ve dijital pazarlama stratejileri noktasında efektif olarak kullanabileceğiniz bilgiye sahip olmak için SEO Eğitimi almak son derece faydalı olacaktır.

Google Alerts Nedir?

Google Alerts Nedir?

Google Alerts, herhangi bir arama terimiyle ilgili tüm bilgileri e-posta yoluyla gönderen bir izleme aracı veya hizmetidir. Google, kullanıcılar tarafından belirlenen anahtar kelimelerle ilgili haberleri, yeni trendleri ve blog gönderilerini toplayan bu ücretsiz izleme aracını oluşturmuştur.

Google Alerts, marka konumunu izlemek için mükemmel bir araçtır. Google Alerts’in yardımıyla sektörünüzdeki rakiplerinizi takip edebilir ve markalar hakkında başkalarının ne konuştuğunu inceleyebilirsiniz. Google Alerts, Google tarafından 2004’ten beri sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bu araçla, her kullanıcı herhangi bir anahtar kelime için bir bildirim oluşturabilir ve arama motoru o anahtar kelime için yeni bir giriş keşfederse, Google tarafından e-posta veya RSS beslemesi yoluyla bilgilendirilir. Böylece uyarı, kullanıcılara istenen konuyla ilgili yeni sözlerle ilgili haberleri otomatik olarak sağlar. Bu, kullanıcıları her zaman güncel tutar ve onlara internette yayınlanan en son bilgileri sağlar. Bu, normal bir manuel aramayı kurtardığından Google Alerts, şirketlerde genellikle izleme için kullanılır. Ancak, hizmet özel amaçlar için de kullanılabilir.

Bununla ilgili en iyi şey, 1000’e kadar Google Uyarısı oluşturabilmenizdir. Google Alerts, bahsetmeler için web’i izlemenizi sağlayan ücretsiz bir Google aracıdır. Temel olarak, Google bir kullanıcının arama terimiyle eşleşen yeni sonuçlar bulduğunda kullanıcıya e-posta gönderir. Adınız, şirketiniz veya anahtar kelimeleriniz internette herhangi bir yerde geçtiğinde uyarı alabileceğiniz için bu, pazarlamacılar için harikadır.

Google, sonuç listelerine yeni web sayfaları eklediğinde, algoritma bunları ilgili anahtar kelimelere atar. Bir anahtar kelime için uyarı varsa, arama motoru uyarıyı oluşturan kullanıcıya yeni eklenen sayfanın URL’sini gönderir. Bildirim e-postasında, sonuçlar tarayıcıda Google aramasında olduğu gibi görüntülenir. Kullanıcılar ilgili web sayfasının snippet’ini görebilir ve tıklandığında sayfaya yönlendirilir.

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Hesabı olanlar Alert servisini kullanarak marka ile ilgili atıfları takip edebilirler. Aynı amaçla, kişisel markalaşma durumunda adınızı izleyebilirsiniz. Bu anlamda Google Alerts, web itibarını kontrol etmek ve savunmak için etkili bir araçtır. Aslında anında müdahale etmenize ve uygunsuz yorumları, eleştirileri veya olumsuz incelemeleri yönetmenize olanak tanır. Ayrıca rakiplerin internette ne yaptığını izlemek için de kullanabilirsiniz. Yeni bir ürün lanse edip etmediklerini, hangi içerikleri yayınladıklarını veya onlar hakkında konuştuklarını bilmek ister misiniz? Durumdan haberdar olmak için arama sorgusu olarak rakiplerinizin adını ayarlamanız yeterlidir. Google Alerts, içerik oluşturucular için de mükemmel bir araçtır. Belirli bir konudaki yeni trendleri keşfetmenize ve trafik oluşturan metinler oluşturmak için ondan ilham almanıza olanak tanır. Seçenekler sınırsızdır. Bu açıdan yeni teknolojik gelişmeler, dijital pazarlamadaki yenilikler, edebiyat, grafik ve video pazarlama, bunlardan sadece birkaçıdır. Bir e-ticaret firmasına fayda sağlamak için uyarıların kullanılabileceği aşağıdaki yolları göz önünde bulundurun:

 • İş Hakkında Bilgi: Şirketin adının ne zaman ve hangi site tarafından geçtiğini bilmek. Yaygın yazım hatalarını da eklemek faydalı olabilir.
 • Ürün(ler) Hakkında Bilgi: Şirketin ürün(ler)i hakkında ve kimin tarafından söylendiğinin farkında olun.
 • Şirket Yöneticilerinin Görüşleri: Yöneticilerin itibarları, kuruluşun itibarını etkileyebilir, bu nedenle yeni içeriğin onlardan bahsettiğini bilmek iyi olur.
 • Müşteri Faaliyetlerinin Farkındalığı: Bir müşterideki gelişmelerden haberdar olmak için uyarıları kullanmak, bir işletmenin müşteriyi desteklemede ve sürprizlerden kaçınmada proaktif olmasına yardımcı olur.
 • Rakipleri İzleme: Rakip faaliyetleri ve yeni gelişmeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Etkileyenleri Takip Etmek: Bir e-ticaret işi alanındaki kilit isimlerin söyledikleri, eğilimleri erkenden belirlemek için değerlidir.
 • Sektördeki Gelişmeler ve Teknolojilerden Haberdar Olun: Pazardaki yenilikleri ve hangi teknolojilerin geliştiğini takip edin. Müşteriler, en son gelişmeleri bilerek kendi alanlarında uzmanlığını koruyan bir bilir kişiyi takdir edeceklerdir.

Google Alerts SEO İçin Nasıl Kurulur?

Google Alerts SEO için oldukça önemlidir. Bunu kurmak için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

 • Google Alerts sayfasına gidin, burada yeni uyarıları tercihlerinize göre yönetebilirsiniz. Google Alerts sitesini açtığınızda Google Hesabınızı kullanarak oturum açmanız yeterlidir.
 • Anahtar kelimelerinizi veya aramak istediğiniz konuyu en üstteki “Hakkında uyarı oluştur…” arama kutusuna yazın.

 • Uyarılarınızı özelleştirmek istiyorsanız düzenle düğmesini (uyarıların yanındaki kalem simgesi) seçin.
 • Seçenekleri Göster düğmesini seçin ve kendi tercihinize göre değişiklik yapın.
 • Son olarak “Uyarıyı Güncelle” seçeneğini seçin ve gelen kutunuzda uyarılar almaya hazırsınız.
 1. Uyarılar Nasıl Oluşturulur

Uyarılara abone olmak için ücretsiz bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Giriş yaptığınızda tarayıcınızda https://www.google.com/alerts URL’sini açın. Artık istediğiniz arama terimini sayfanın üst kısmındaki beyaz kutuya girebilirsiniz. Burada, normal Google araması için geçerli olan kurallar geçerlidir. Örneğin; internetteki belirli bir aramanın tam sırasını ve eksiksizliğini sağlamak istiyorsanız en az iki kelime içeren arama sorguları tırnak işaretleri ile bağlanabilir. Bir terimin önüne eksi işareti koyarsanız bu kelimeyi içeren tüm sonuçları hariç tutarsınız. Yıldız işareti (*), bilinmeyen veya değişken terimler için yer tutucu görevi görür. İki kelime arasına ‘veya’ eklerseniz, söz konusu iki kelimeden biri göründüğünde size bilgi verilecektir. Özellikle sık kullanılan arama terimleriyle farklı anahtar kelime varyasyonları için birkaç uyarı ayarlamak mantıklı olabilir. Google Alerts ayrıca ana sayfasında, üzerlerine tıklayarak uyarı olarak seçilebilecekleri popüler terimleri listeler.

Arama çubuğuna bir anahtar kelime girdiğinizde ‘Uyarı Oluştur’ başlıklı bir düğme görünür. Sağında, bir seçenekler listesini genişletebilirsiniz. Burada, ilk önce ne sıklıkta bildirim almak istediğinizi seçebilirsiniz. Şu seçenekler seçilebilir: ‘Olduğu gibi’, ‘En fazla günde bir’ ve ‘En fazla haftada bir’. Ardından haberler, videolar veya bloglar gibi istediğiniz kaynakları seçebilirsiniz. Birden fazla cevap mümkündür. ‘Otomatik’ seçeneğine karar verirseniz mevcut tüm kaynaklardan yeni yayınlar hakkında bilgilendirilirsiniz.

Artık ‘Herhangi biri’ seçeneğini kullanarak arama sonuçlarının dilini ve coğrafi kökenini kısıtlamayı veya daraltmamayı seçebilirsiniz. ‘Kaç’ bölümünün altında tüm sonuçlardan mı yoksa yalnızca en alakalı sonuçlardan mı haberdar olmak istediğinizi seçin. Sonunda yeni girişleri e-posta yoluyla mı almak istediğinizi veya RSS beslemenizde görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçin. ‘Uyarı Oluştur’ düğmesine son bir tıklama ile Google, ayarları kaydeder ve bildirimi oluşturur. Ardından gerekirse daha fazla uyarı ayarlayabileceğiniz hizmetin ana sayfasına yönlendirilirsiniz.

Uyarılar Nasıl Etkinleştirilir?

Muhtemelen bu noktada Google Alerts’in nasıl etkinleştirildiğini merak ediyorsunuz. Henüz Google Hesabınıza giriş yapmadıysanız giriş sayfasına e-posta adresinizi ve şifrenizi girin ve İleri’ye tıklayın. Hizmetin ana sayfasına yönlendirilirsiniz ve burada izlemeye başlamak için mavi düğmeye tekrar Uyarı Oluştur’a basmanız gerekir. Öte yandan zaten giriş yaptıysanız, uyarı hemen oluşturulacaktır. Böylece Google, ilgilendiğiniz anahtar kelimeyle ilgili yeni bir sonucu her engellediğinde e-posta adresinize bir uyarı alırsınız. Her uyarı herhangi bir zamanda değiştirilebilir: önceden oluşturulmuş uyarıları değiştirmek için Google Alerts’e erişmeniz ve bir uyarı durumunda kalem simgesini tıklamanız gerekir. Bu noktada istediğiniz değişikliği yapmakta özgürsünüzdür. Seçenekleri görmüyorsanız alanı genişletmek ve tüm açılır menüleri görüntülemek için “Seçenekleri Göster”’e tıklayın. İstediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra “Güncelleme Uyarısı”na tıklayarak bunları onaylayın. Bu sayede Google Alerts SEO için etkin bir hale gelmiş olur.

Google Alerts Nasıl Kapatılır?

Google Alerts’ın ana sayfasında kullanıcılar, kendileri için bir uyarı oluşturdukları tüm anahtar kelimelerin bir özetini bulur. Bu terimlerin her birinin yanında, uyarının düzenlenebileceği bir kalem simgesi vardır.

Birkaç uyarı oluşturduysanız kutunun sağ üst köşesindeki dişli simgesine de tıklayabilirsiniz. Burada, oluşturulan tüm anahtar kelime uyarılarının sonuçlarını tek bir e-postada sıkıştıracak olan ‘Özet’ seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Belirli bir arama teriminde bir uyarıyı silmek için ilgili anahtar kelimenin sağındaki çöp kutusu simgesine tıklamanız yeterlidir. Silmek için bir onay gerekli değildir. Ancak sayfanın üst kısmında birkaç saniyeliğine sarı bir alan belirir. Uyarıları yanlışlıkla kaldırdıysanız ‘Geri Al’a tıklayarak onları geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca her bir bildirim e-postası, uyarıları düzenlemek veya abonelikten çıkmak için bağlantılar içerir. Belirli bir anahtar kelimeyi silmek istiyorsanız onu Google Uyarılarınızdan kolayca kaldırabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Google Uyarılar sayfasını açın.
 • Silmek istediğiniz uyarının hemen yanında görünen “Sil” düğmesine tıklayın.

 • Ayrıca e-postadan silmek için bir uyarı e-postasının aboneliğinden çıkabilirsiniz.

Gmail Hesabınız Olmadan Google Alerts Kurun

Google Alerts ve diğer Google hizmetlerini kullanmak için bir Gmail hesabına ihtiyacınız yoktur. Aslında herhangi bir sağlayıcının e-posta adresini kullanmak mümkündür. Temel olarak Gmail’den farklı bir Google hesabınız olabilir. Peki bir Gmail hesabı olmadan Google Alerts nasıl oluşturulur? İzlenecek prosedür ise aşağıdaki gibidir:

 • Kayıt formuna bağlanın.
 • Google hesabınızı oluşturun.
 • “Mevcut e-posta adresimi kullan”ı tıklayın.
 • Uygun alana, başka bir sağlayıcı tarafından yönetilen e-posta adresini girin (örneğin, @outlook.com, @hotmail.com, @yahoo.com vb.).
 • İleri’ye tıklayın ve ardından e-posta ile alınan doğrulama kodunu girin.

Yapılandırma tamamlandığında e-posta adresiniz Google Alerts için kullanabileceğiniz Google hesabıyla ilişkilendirilecektir.

Google Alerts Kullanmanın Avantajları

Google Alerts SEO için oldukça fazla avantaja sahiptir. Ayrıca pazarlamacılar, sosyal medya uzmanları, işletme sahipleri ve hatta serbest çalışanlar için birçok avantaj sağlar. Uyarılar, Google’daki tek tek sayfaların sıralamasını etkilemese bile arama motoru optimizasyonu ve çevrimiçi pazarlama alanlarında önemli bir izleme aracıdır. Kendi isminizi, firma isminizi, rakiplerinizin isimlerini, belirli bir konuyu ve çok daha fazlasını arama motoru bildirimleri ile takip edebilirsiniz. Bu şekilde başkalarının ne yayınladığını ve yayın miktarının değişip değişmediğini her zaman görebilirsiniz. Bu bilgileri, web sitenizi veya belirli bir kampanyayı sürekli olarak optimize etmek için kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda internette itibar yönetimi için uyarıları kullanabilirsiniz. Adınız ve/veya şirketinizin adı için bildirimler oluşturduysanız yayınlar aracılığıyla düzenli olarak bilgilendirilirsiniz. Böylece adınızın hangi bağlamda ve hangi web sitelerinde geçtiğini her zaman bilirsiniz. Bu, söylentilere veya olumsuz raporlara hızlı tepki vermeyi ve SERP’lerde en yüksek konumlarda yalnızca önemli anahtar kelimeler için olumlu arama sonuçlarının bulunmasını sağlamayı kolaylaştırır.

 1. Sitenize Verilen Linkleri Takip Edin

Backlink alımı, blog yazan işletmeler için gerekli ve etkili bir stratejidir. Hangi sitelerin içeriğinize bağlantı verdiğini takip etmek, hangi sitelerin ve kuruluşların web sitenizin trafiğini oluşturmaya yardımcı olduğunu anlamanızı kolaylaştırır. Bu noktada dikkatli olunması gereken şey ise; web sitenizin otorite puanına uygun sitelerden backlink almaktır. Her backlink, kaliteli dönüş getirecek nitelikte değerlendirmemelidir. SEO kapsamında bulunduğunuz konuma dikkat ederek bu uygunlukta diğer web siteleri ile etkileşimde olunmalıdır.

 1. Rakiplerinizi İzleyin

Google uyarıları, rakiplerinizden bir adım önde olmanıza yardımcı olmak için işletmedeki rakipleri izlemeye değer. Rakiplerinizin güncel kalmak ve zirvede kalmak için neler yaptığı hakkında uyarılar alabilirsiniz. Rakipler, uzmanlar ve eski müşteriler olumsuz yorumlar yayınlama özgürlüğüne sahiptir. Bu potansiyelle savaşmanın ilk adımı farkındalıktır. Bu nedenle proaktif kalmak için adınızı, şirketinizin adını ve hatta bir reklam kampanyası sloganını Google Alerts’e ekleyin. Bu aynı zamanda tanıtım materyallerinde ve çevrimiçi sosyal akışlarda bahsedilecek yeni öneriler, olumlu eleştiriler ve sadık hayranlar bulmak için harika bir kaynaktır.

 1. Sitenizdeki Spam Linkleri Kontrol Edin

Spam linkler, web sitesi “hack”lerinin en yaygın biçimlerinden biridir. Genellikle SEO amacıyla site kodunuza eklenen kalitesiz, manipülatif ve organik olmayan linkleri içerir. Bu tür sorunlar için web sitenizdeki her sayfayı düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Aksi takdirde bunları tespit etmek zor olabilir. Google Alerts’in devreye girdiği yer burasıdır. Linkler ile eşanlamlı bir grup anahtar kelime için bir uyarı oluşturmanız yeterlidir. Sonuçları yalnızca sitenizden gelenlerle sınırlamanız da doğru olacaktır. Buna ek olarak spam linkleri belirledikten sonra bir disavow dosyası hazırlayıp Google Search Console aracılığıyla ilgili linkleri reddedebilirsiniz.

 1. İşinizle Alakalı Soruları ve Cevapları İzleyin

Beklentilerin ve potansiyel müşterilerin sektörünüzdeki hiç kimsenin yanıtlamıyor gibi göründüğü sorular sorduğu zamanlar olabilir. İsim ve marka sözlerini takip ederek potansiyel müşterilerinizin sorduğu soruları bulabilirsiniz. Bu soruları içerik pazarlama stratejilerinize eklemek, yalnızca Google algoritması aracılığıyla değil, müşteri tabanınızla da yetki kazanmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi bir sektör uzmanı olarak konumlandırabilir ve sektörünüzdeki sorunlu noktaları doğrudan ele alan daha fazla içerik planlayabilirsiniz.

 1. Rakiplerinizin Yayınlarını İzleyin

Çoğu işletme, düzenli olarak yeni blog içeriği yayınlar. Rekabetin orada ne ortaya koyduğuna göz kulak olmak, blogunuz için yeni konu fikirleri keşfetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, rakiplerinizin yayınları durumunda sizi haberdar eder. RSS bu konuda yardımcı olabilir. Bu yüzden Google Alerts’ı kullanmak çok daha iyi bir seçenektir.

 1. İndexleme Hatalarını İzleyin

Google bazen sitenizden istenmeyen sayfaları dizine ekler. Google Alerts, bunun gibi istenmeyen sayfaların dizine eklendiğini size söyleyebilir. Bu aşamada öncelikle istenmeyen sayfalar için ortak bir URL belirlemeniz gerekir. Bu, siteler arasında değişiklik gösterdiğinden, kendiniz yapmanız gereken bir şeydir. İndexleme hataları gibi uyarıları ayarlamak, dizin oluşturma hatalarını büyük bir sorun haline gelmeden önce taramanıza olanak tanır.

 1. Dijital Ürünlerinizin Güvenliğini İzleyin

Bir şirket blogunun bakımı neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Bir araştırmaya göre, blog içeren ticari web siteleri, blog içermeyen sitelere göre yüzde 55 daha fazla ziyaretçi ve yüzde 97 daha fazla gelen bağlantı aldığı ortaya çıkmıştır. Blog yazmıyor olsanız bile, web sitenizdeki metnin çoğu sizin mülkiyet hakkınızdır ve insanların bunu intihal etmesini istemezsiniz. Bu yüzden Google Alerts ile dijital ürünlerinizin güvenliğini izleyebilirsiniz.

Google Alerts Gerçekten Yeterli Mi?

Google Alerts, işletmenizi izlemek ve değerli bilgiler almak için harika bir araçtır. Ancak, kendi sınırları ile birlikte gelir. Google Alerts’tan bekleyemeyeceğiniz birkaç şey vardır:

 • Analizler veya Raporlar: Google Alerts size herhangi bir analiz vermez. Marka adınız internette ne zaman bahsedilse takip etmenize yardımcı olacaktır. Ancak, markanızın çevrimiçi olarak ne sıklıkta bahsedildiğini size gösteremez.
 • Sosyal Medya Sonuçları: Google Alerts, sosyal medya sonuçlarını izlemek için ideal değildir. Sonuçları izlemek için farklı sosyal dinleme araçları kullanmanız gerekecek.

Google Alerts, basit, kullanıcı dostu bir araçtır. Belki sayılarla ya da sosyal medya sonuçlarıyla arası iyi değildir ancak yine de size en uygun şekilde aradığınızı gösterecektir. Bundan dolayı Google Alerts’e ek olarak bir SEO danışmanlığı hizmeti almanız daha iyi sonuçlar verir.

 

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın