20 farklı gazete ortak bir deklarasyon yayınlayarak “Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir” demiş. Dünyanın her yerinde kaynak gösterilerek yayınlanan haberlere izin verilirken, bizim kendisini medyanın “tek sahibi” olarak gören sektörümüz buna karşı çıkmaktadır.

Söz konusu deklarasyona destek olan köşe yazılarında deklarasyonu veren kuruluşlar için medya sektörünün %95’i  tanımı yapılmıştır. Bu durum geleneksel medya patronlarının aslında Dünya’nın gittiği yönü kavrayamamış olduğunu göstermekte ve haberciliğin hala yalnızca kendi tekellerinde olduğunu düşünmelerinden kaynaklanmakta.

Geleneksel Medya’nın ortaklaşa yayınlamış olduğu bu deklarasyon yine kendilerini küçük düşürmekten başka bir işe yaramamıştır. Çünkü haber evrenseldir. Hiç kimsenin tekeli altına giremez. Bunu kendileri de kabul ettikleri için kendi haber sitelerinde bol bol çeşitli bloglardan derlenmiş fotoğraf galerilerini görüyoruz.

Türk Geleneksel Medyası şuan içinde bulunduğu durumda “kaliteli” içerik üretemediğinin ve üretemeyeceğininin farkına varmış olduğu için böyle bir açıklama yapmıştır. Dünyanın her yerinde “kaliteli” içerikten medyanın anladığı haberi ilk giren olmaktır. Ancak Geleneksel Medya yaptığı işi siyasete ve eğlence sektörüne malzeme olarak kullandığından dünyada olup bitenleri hep en son gören bir yapıya bürünmüş haldedir. İçinde bulundukları habercilik paradigmasıyla dinamik ve geniş haber kaynaklarına sahip olan İnternet Gazeteciliği’ne karşı koyamayacaklarını anlayan Geleneksel Medya’nın maalesef son çırpınışlarından birisi bu deklarasyon.

Dünyanın gitmekte olduğu yönü o kadar anlayamamış durumdalar ki arama motorlarının ilk sırada haberi “ilk” yayınlayanı gösterdiğini ve böylelikle kopyala-yapıştır tarzı haberciliğin zaten tutmadığını ve tutamayacağını görememekteler. Aynı zamanda İnternet Haberciliği’nin “anında” yayınladığı haberleri  bazen ertesi gün, bazen bir hafta sonra, bazen de aylar sonra gören bu gazeteler “fikrin ve haberin” tek sahibi olduklarını empoze etmeye çalışmaktalar.

Biz “Sosyal medyanın içeriği sosyal medyanındır” desek nasıl olurdu? “Bundan sonra kaynak göstererek bile sosyal medyanın içeriğini kullanamazsınız” desek saçma olmaz mıydı? Geleneksel Medya Twitter’dan, Instagram’dan aldığı fotoğrafları, haberleri yayınlarken telif ödemiyorken niye telif almaya çalışıyor?

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?