Geek olmanın temel ilkeleri birinci bölümünü burada paylaşmıştım. Yazıya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim. İkinci bölümden devam ediyorum.

31. Çevresel Ses Sistemi Kullanın

DVD Playerınızı TVnizin dahili hoparlörleriyle kullanmak artık çok demode. Odanızın büyüklüğüne göre 5+1 ya da 7+1 bir sistem kurmalısınız. Hatta eğer uygun ortamınız varsa TV yerine projektör de kullanmalısınız. Ses sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi için buraya uğrayınız.

32. Laptopunuzun Ekranını Değiştirmeyi Öğrenin

LCD Laptop ekranları çok sık sorun çıkarırlar. Birçok arıza garanti kapsamına girmez. Üstüne üstlük bir de Geek iseniz zaten siz o laptopu dayanamayıp açmışsınızdır. Bu nedenle ekranı nasıl değiştirebileceğinizi de öğrenmelisiniz. Laptop Ekranını değiştirmek için şuradaki videoyu ve şu makaleyi inceleyebilirsiniz.

33. Kendi Laptop Soğutucunuzu Yapın

Şahsen çok fazla yaşadığım bir sorun laptopumun aşırı ısınması. 92°Cyi Laptopumda görmüş biri olarak çok fazla sayıda soğutucu denedim, araştırdım. Gerçekten laptopunuzun soğuyabilmesi için 100-150 TL gözden çıkarmanız gerekmekte. Ancak o kadarına da ne gerek var kardeşim diyenlerdenseniz kendi soğutucunuzu yapabilirsiniz. Aslında oldukça basit ve işlevi de oldukça iyi. Burada bir arkadaşın çalışması var. Burada da benzeri bir çalışma bulunmakta.

34. Laser Pointer’ınızın Gücünü Arttırın

Eğer bir Geekseniz elektronik her şeye biraz merakınız olmalı. Bunlardan biri de lazerler. Çocukların oynadığı bu lazerler aslında oldukça güçlü bir hale gelebiliyorlar. Ancak unutmayın bu oldukça tehlikeli de olabilir. Neyden bahsettiğimi anlamak için şu videoyu izleyebilirsiniz.

35. Klavye Kısayolları Oluşturun

Bir Geek her zaman farklıdır, pratiktir. Her programı, her dosyayı ya da her web sitesini klavye kısayolları ile açabilirsiniz aslında. Tek yapmanız gereken kısayol dosyasının özellikleri bölümünde Tuşlar kısmına kullanmak istediğiniz tuşu yazmak. Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

36. Shell Script Çalıştırın

Eğer gerçekten bir Geek iseniz eninde sonunda bir Shell Script çalıştırma ihtiyacı hissedeceksiniz. Ben bu konuda bilgi isteyenler için önce buraya sonra da buraya bakmalarını tavsiye ediyorum.

37. Eski Laptopunuzu Dijital Çerçeveye Dönüştürün

Ortalama bir laptopun ömrü garanti süresi kadardır yani 2 yıl. Çok zorlarsanız 4 yıl boyunca kullanabilirsiniz ancak daha fazla kullanabilmek gerçekten zor. Peki artık işi bitmiş bir laptopu illa çöpemi atmalısınız? 15″ genişliğinde bir dijital çerçevenin fiyatı yaklaşık 200 TL. Belki de bunu bedavaya getirebilirsiniz. Hele de bir Geek iseniz kesinlikle kaçırmazsınız. Nasıl mı buyrun… Ayrıca buraya da göz atmayı unutmayın.

38. Flash Belleğinizi Metal Kaplama Yapın

Artık herkesin bir flash belleği var ve hepsi neredeyse birbirinin aynısı. Üstüne üstlük çok çabuk kırılabiliyorlar. Burada flash belleğinizi metal kaplama anlatılıyor.

39. Eski Kasetlerinizi Dijital Ortama Aktarın

Eğer 90larda Geek olmaya başlamış biriyseniz mutlaka o zamanlardan kalmış kasetleriniz vardır. Bence kasetleriniz boşa gitmesin onları dijital ortama aktarın. Ayrıntılı Türkçe kaynak sunmak isterdim fakat bizim Geekler genelde kasetlerin olduğu çağları pek yakalayamadılar sanırım. Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

40. Flash Belleğinizle Bilgisayarınızı Kilitleyin

Bilgisayarınızı şifreleyebilirsiniz ancak bu şifreler asla kırılamayacak türden değillerdir. Bilgisayarınızda Top Secret diyebileceğimiz türden bilgiler saklıyorsanız bu yöntemi size tavsiye edebilirim. Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

41. Kendi Ethernet Kablonuzu Yapın

Unutmayın eğer bir Geek iseniz kullandığınız elektroniğin her bir zerresinden anlıyor olmalısınız. Ethernet kablonuzda bir problem olduğunda tamir etmesi için başkasını çağırıyorsanız siz bir Geek değilsiniz. Bu işlem nasıl yapılır diyorsanız aslında çok basit şurayı ve şurayı inceleyebilirsiniz.

42. VPN Kullanın

Açılımı Virtual Private Network, Türkçesi Özel Sanal Ağ’dır. İnternet sitelerine erişim yasaklandıkça VPN kullananların sayısı da artıyor. Eğer internette herhangi bir sınır istemiyorsanız yapmanız gerekenler burada mevcut.

43. Webcamınızı Güvenlik Kamerasına Dönüştürün

Ortalama bir gizli kamera sisteminin yıllık maliyeti 2-3bin TL civarında. Ancak korumayı hedeflediğiniz bir banka değilse bu kadar para vermeye değmeyecektir. Günlük hayatta kullandığınız Webcami 7/24 görüntü alan ve depolayan bir gizli kamera haline getirebilirsiniz üstelik ücretsiz. Nasıl mı buyrun. Ayrıca buraya da bakmanızda fayda var.

44. Eski Konsol Oyunları Oynayın

Tüm Geekler Atariden başlayarak PlayStation, Wii, Xbox vs. oynamışlardır. Ancak özellikle eski oyunların tadı bir başkadır.

45. Klavyeniz ile Enstrüman Çalın

Geekler o kadarda asosyal değillerdir. Müzikten anlarlar en azından bilgisayarla yapıyorlarsa. Buradan Piano, gitar, saksafon, bateri vb. enstrümanları gerçek sesleriyle çalabilir, öğrenebilirsiniz.

46. Bilgisayarınıza 3. Monitör Ekleyin

Yanlış okumadınız 2. bir monitör değil 3.monitör ekleyin. Çünkü artık birçok bilgisayar kullanıcısı iki monitörün faydalarını gördü ve kullanmakta ancak 3.monitör tam bir Geek’e göre. Çoklu monitörlerin faydaları hakkında şu makaleyi okuyabilirsiniz.

47. Parçalı Videoları Birleştirin, HD Yapın

İnternet üzerinden izlediğiniz film, dizi vs. bilgisayarınıza indirdiğiniz zaman part part iner. Bu dosyaları çok rahatlıkla tek dosyada birleştirebilir, 1080P, 720P, HD formatlara dönüştürebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan DivX Player Plus paketindeki Converter. Plus sürümünü buradan bulabilirsiniz.

48. En Gelişmiş Şifreleme Programını Kullanın

TrueCrypt. Verilerinizi saklamak konusunda bir kaç öneri sunduktan sonra en güvenilirini sona sakladım. Oldukça güçlü bir dosya koruma programıdır. Tek avantajı ve dezavantajı ise eğer şifreyi unutursanız geçmiş olsun. Bu sayede kırmak oldukça zordur. Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

49. Geek’in Ne Olduğunu Öğrenin

Profesör öğrencisine sorar,

  • Roman, Hikaye dışında okumayı severmisin?

  • Evet severim.

  • Neler okursun?

  • Kaynak kod, açık kaynaklı projelerin api dökümanları

……………….. Teknik……….. Sosyal
title ………… Yetenek ……… Yetenek


normie ……… no ……………… yes   [Normie = standart]
geek …………. yes …………….. yes
nerd …………. yes …………….. no     [Nerd = İnek]
dork …………. no ……………… no     [Dork = Salak]

Programlar için verdiğim bazı linkler zaman geçtikçe ölebilirler ancak google’da yeni bir aramayla rahatlıkla yenilerini bulabilirsiniz. Unutmayın bu yazıda TCK’ya göre suç teşkil edebilecek bazı noktalar bulunabilir, bazı yöntemler maddi hasara yol açabilir. Kendinize bu konularda güvenmiyorsanız denemeyiniz.

Markanızın Web Site Tasarımına mı ihtiyacı var?