Sosyal ağlarda takipçi sayımızın yüksek olmasını hepimiz istiyoruz. Peki sosyal medyada takipçi kazanmanın yolları neler?

Twittera hepimiz ilk girdiğimizde ilk tweetimiz yaklaşık olarak “burada amaç ne ya” gibilerinden birşeyler olmuştur. Ama aslında amaç takipçi kazanmak yani sesinizi olabildiğince çok insana duyurmaktır. Tabii ki başkalarının da seslerini duyabilmektir. E tabi insanların sizi takip etmeye başlaması da sizin farklı olmanıza bağlıdır. Diğer insanlardan bir farkınız olmazsa insanlar sizi takip etmeyeceklerdir.
Farklı olmanında tabi tadını kaçırmamak lazım. Bazıları hükümeti eleştirin asla savunmayın ozaman sizi kimse takip etmez falan diyor ama boşverin onları. Kendiniz olun. Düşündüğünüz her şeyi yazın. Fakat belirli bir kulvarınız olmasına da dikkat edin. Birbiriyle çok ilgisiz konularda tweetler yazabilirsiniz fakat bu alakasız konuların belli bir sayısı olsun.

 • Tweet yazacağınız konuları belirledikten sonra Bio bölümüne gidip kendinizi birazcık anlatın. Ama nerede okuduğunuz ne işle meşgul olduğunuz falan çok önemli değil aslında. Önemli olan tweetleyeceğiniz konularla ilgili birşeyler yazmak oraya. O kısmı okuyan kişi sizin tweetlerinizin nasıl olabileceğini hissetmeli.
 • Ardından çok beğendiğiniz tweetleri favorites olarak eklemeye başlayın. Tabi birden değil zamanla olacak bir iş bu. Favoritesi olmayan biri gerçek bir twitter kullanıcısı değildir birçok kişinin gözünde. O bittikten sonra ilgi alanlarınıza sahip olan ama çok tweet yazan ya da ilgi alanınız dışında ama followlamak istemediğiniz kişiler için listler oluşturun ya da halihazırda bulunan listleri takip etmeye başlayın.
 • Tweetlerken özlü sözlerden uzak durmaya çalışın. Tabi eğer sözü siz yazmadıysanız. Takipçilerinizle  @mention aracılığıyla konuşabilirsiniz fakat tadını kaçırmayın. İnsanlar başkalarıyla konuştuğunuzu görsün fakat arada bir normal tweette yazmalısınız yoksa insanlar sizi takip etmeyi bırakırlar. Unutmayın twitter chat yapmak için değil.
 • Asla ama asla birinin yazdığı tweeti çalmayın. Mutlaka Retweet kullanın. İnsanlar çaldığınızı farkettiğinde sizi takip etmeyi bırakacaklardır.
 • Mutlaka tweetlerinizde #hashtag kullanın. Size gelen güzel mentionları RTleyin. Arada bir sorular sorun güzel cevapları RTleyin. İnsanlar sizi takip ettiklerine memnun olsunlar.
 • Sizi yeni biri takip etmeye başladığında güzel bir hoşgeldin mesajı atın. Ve takipçilerinizin bir sorunu olduğunu gördüğünüzde yapabileceğiniz durumlarda yardım etmeye çalışın.
 • Twitter Puccaa’nın dediği gibi karı-koca bulma yeri değil maalesef( 🙂 ) O yüzden karşı cinslere pek asılmayın aşırı derecede ters tepecektir.
 • Twitterda küfür edenler pek hoş karşılanmazlar. Olabildiğince seviyeli bir şekilde yazmaya bakın.
 • Size takipçi kazandıracağını iddia eden sitelerin %90ı spam mesajlar gönderir. O yüzden üye olmamaya çalışın. Fakat twitturk’e üye olun ve adınızı kaydettirin. Arama sonuçlarında çıkmanız size gerçektende takipçi kazandıracaktır.
 • Tweet yazmaktan yorulmamalısınız. Ne yaptığınızı çok ilginç değilse yazmayın. Kimse sizin yemeği ne zaman yediğinizle ne zaman dışarı çıktığınızla ilgilenmez fakat yemeğinizde geyik eti yiyorsanız yada dışarı Çırağana gidiyorsanız evet yazabilirsiniz.
 • Güncel konularla ilgili yazılar yazmaya çalışın. Mümkünse eğer farklı dillerde de yazabilirsiniz tweetlerinizi. Mutlaka yazdığınızı görüp beğenecek ve Retweet edecek birileri vardır.
 • Sizi unfollow edenleri mutlaka takip edin. Hangi insanların sizi takip ettikleri kadar kimlerin sizi takip etmeyi bıraktığını bilmekte neler yazacağınızı etkileyecektir. Unfollowları görebilmek için çok sayıda site var. Ben http://who.unfollowed.me/ kullanıyorum.

Twitterda 3 tip kullanıcı vardır.

 • İlkinin follower ve following sayıları neredeyse aynıdır. Bu kullanıcılar kendilerini takip edenleri takip eder takip etmeyenleri ise etmez. O tür kullanıcılara ulaşabilmek için followlamanız yeterlidir. Following sayısı çok fazla followerı çok az olan kullanıcılar vardır. Bu kullanıcılardan uzak durun. Ya spam kullanıcılardır. Ya da siz onu takip etmeye başlasanız bile farketmezler.Birde cool takılanlar vardır. 100 kişiyi takip ederler ama onları 1000 kişi takip eder. Eğer gerçektende ağzınızdan bal damladığına inanıyorsanız onlar gibi olabilirsiniz. Ama en kolay follower almanın yolu ilk tip kullanıcılardadır.
 • Ünlülere tweet yazmaktan çekinmeyin. Genelde zaten okumayacaklardır bile. Ama olurda size cevap verirlerse yada yazdığınızı RT ederlerse en az 5 yeni follower kazanacaksınızdır.
 • Twitterınızda sahte bilgilere yer vermeyin. Çok ekstrem bir kullanıcı hesabu açmadıysanız tabii. Unutmayın insanlar sizi takip ediyorlar.
 • Herkesin bildiği şeyleri paylaşmanın pek bir faydası olmayacaktır. Yeni ve farklı şeyler yazmalısınız. Yeni bir web sitesi ya da yeni bir haber olabilir. Unutmayın en çok RT edilen tweetler Son Dakika gelişmeleridir.
 • Retweet edilebilecek türden bir tweet attığınız zaman 140 karakteri sonuna kadar kullanmamaya çalışın. Çünkü insanlar sizin tweetinizi RTlerken yorumlar katmak isteyecektir. Onlar içinde boşluk bırakmalısınız.
 • Twitpic ve benzeri siteleri mutlaka kullanın. Karikatürler komik resimler yada ilginç resimler kendi resimleriniz ne olursa.. Resim ve video paylaşmanız size follower olarak geri dönecektir mutlaka.
 • Olabildiğince hergün giriş yapmaya çalışın. Ve benden size son bir öneri. Profesyonelce tweetlemek istiyorsanız TweetDeck kullanın. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız Chromed Bird eklentisinide tavsiye ederim.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?