Son zamanlarda Facebook’ta yenilik üstüne yenilik geliyor. Birçoğuna yetişemiyoruz.

En son Türkiye’ye Fotoğraf albümlerinin görünümde değişiklik geldi. Aslına bakarsanız Vkontakte.ru paylaşım sitesinden kopyalamışlar biraz ama fena olmamış. Tabi beğenmediyseniz bunu kullanmak zorunda da değilsiniz. F5’e basın yeter 🙂

Bildiğiniz üzere Formspring karşılıklı soruların sorulabildiği bir sosyal paylaşım sitesi. Geçtiğimiz aylarda formspring sitesi çok büyük atılım yaptı. Facebook’ta buna karşılık vermek için Questions diye bir sayfa hazırladı. Şu anda yalnızca Birleşik Devletlerde faal olan questions bölümüne http://www.facebook.com/questions/ adresinden ulaşabilirsiniz. Son olarak önemli bir not: Formspringte Anonim sorular sorabilmekteydik fakat Facebook buna izin vermeyecek. Herkes soruyu kimin sorduğunu görebilecek.

Facebook’ta oldukça fazla sayıda sayfa-grup ve kişi var. Bunların birçoğu da farklı dilleri kullanıyorlar. Facebook bu sorunu halletmek için yeni bir çeviri uygulaması hazırladı. Henüz Türkçe çeviriler yapamıyor fakat şimdiden aktif konuma getirilebilir. http://www.facebook.com/translations/ adresini ziyaret ederek aktif edebilirsiniz. Face Chat bölümünün hemen yanında küçük bir dünya işareti çıkacaktır. Türkçe için çalışmaya başladığında ilk kullananlardan olabilirsiniz.

Facebook’un Mesaj bölümüde tamamen değişti. Şu anda yalnızca bazı üyeler kullanabilmekte bu özelliği. Artık her yeni mesaj için Gelen kutunuzda yeni bir bölüm açılmayacak. Örneğin Ahmetten gelen mesajların hepsi alt alta gelecek ve Face chatten yazılanlarda buraya gelecek. Ayrıca Gelen ve Giden kutularıda kaldırıldı. Hepsi Mesaj bölümünde toplandı. Tanımadığınız kişilerden gelen yazılar ise Diğer bölümüne gönderiliyor. Fakat dikkat etmeniz gereken ve birçok sevgiliyi birbirinden ayıracak yeni bir gelişme daha var. Mesajlar silinemiyor. Yalnızca arşive gönderebiliyorsunuz ve arşivde saklanıyor mesajlarınız. Yeni mesajlara herkesten önce geçebilmek için facebooka şuradan başvurabilirsiniz, http://www.facebook.com/about/messages/

Facebook Sayfalarıda değişmekte. 10 Mart 2011’e kadar isteğe bağlı olmak üzere tüm sayfa görünümleri baştan aşağı değişecek. Artık kişisel profilinizin yanında admini olduğunuz sayfaları da aynı kendi kişisel profilinizi kullanabildiğiniz gibi kullanabileceksiniz. Yani örneğin ABC sayfasının adminisiniz. DEF sayfasını beğenebileceksiniz. DEF sayfasında yorum yapabileceksiniz ve facebooktan çıkış yapmadan dilediğiniz zaman kendi profilinize dönebileceksiniz. Ayrıca insanlar Sayfa hesabınıza mesajda gönderebilecekler.

Facebook Mail artık kullanımda. Yeni mesajlar servisini kullanıyorsanız eğer tek yapmanız gereken facebooktan bir “id” almak. Eskiden facebook profil adreslerimiz http://facebook.com/id45344523423 şeklindeydi fakat artık http://facebook.com/idburadakendiseçtiğinizyeniid olacak şekilde ayarlandı. Ve facebooktan alacağınız yeni mail adresinizde seçtiğiniz id ile aynı olacak. Fakat bu id’yi bir kereliğine seçebilmektesiniz. O yüzden seçiminizi iyi yapmalısınız. Facebook Maili aktif hale getirdikten sonra gmailden hotmailden yandexten yahoodan kısacası tüm mail servislerinizden Facebook Mesajlar bölümüne mail alabilirsiniz. Ayrıca mesajlar bölümünüzde resim-video’da görüntülenebilmekte ve indirilebilmekte.

Facebookta Yerler bölümüde artık aktif olarak çalışmakta. Genellikle iphone ve benzeri araçlarda kullanılabilmekte. Arkadaşlarınızın yerlerini etiketleyebilmekte ve kendi yerinizi facebookta açıklayabilirsiniz. Fakat daha çok http://touch.facebook.com adresinde kullanılabiliyor.

Facebook ilişki durumlarına da iki tane yeni durum ekledi. Henüz yalnızca ABD’de kullanılmakta olan bu durumlar birlikte yaşama (evli olmadan yani) ve sivil birliktelik. Yakında Türkiyeyede gelecek.

Facebookta ayrıca yeni bir çalışma var. Doğum günlerini duvarda kutlamak bir hayli yer kaplamakta. Bunun için ayrı bir modül geliştirmekteler. Bu da açıklandığında buradan duyurulacaktır.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?