Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Yazar: 5 ay önce yayınlandı

Bir içerik pazarlama stratejisi, farklı formatlarda ve hedef kitleye uygun, çeşitli içeriklerin sürekli olarak üretilmesini gerektirir. Kitleyi çekmek ve daha da önemlisi etkileşimi sürdürmek için en alakalı konuları ve anahtar kelimeleri belirlemek dijital pazarlamacının görevidir. Sonuçta, internette her şey çok hızlı değişir, bu yüzden bugün önemli olan yarın önemsiz olabilir. Bununla birlikte, tüketildiği andan bağımsız olarak izleyiciler için alakalı ve taze kalan içerik üretmek mümkün ve gereklidir. Evergreen içerik dediğimiz şey, budur. Bu içeriğin nasıl yazıldığını öğrenmek için yazımızı okuyabilir, daha fazlası içinse Dijital Pazarlama Danışmanlığı alabilirsiniz.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen, yaprakları her mevsim yeşil kalan bir grup bitkiye verilen isimdir. Bunu bilmek, evergreen içeriği daha kolay anlamayı sağlar. Evergreen içerik, zamanın geçmesine rağmen okuyucular için taze kalan içeriktir. Bu kafa karıştırıcı bir fikir olabilir çünkü internet yayınlarının belirli bir son kullanma tarihi yoktur. Ancak evergreen içeriğin arkasındaki fikir, yalnızca onu uzun süre erişilebilir kılmak değildir. Bilgilerin yayınlandıktan sonra uzun bir süre okuyucular için faydalı olmasını sağlamayı içerir.

Evergreen içerik önemlidir çünkü aşağıdakileri gerçekleştirmenize yardımcı olabilir:

 • Arama motorlarında üst sıralarda yer almak: Doğru anahtar kelimeler ve zamansızlığa odaklanma ile evergreen içerik, arama motorlarında üst sıralarda yer alma potansiyeline sahiptir. Bu içerikler uzun ve kaliteli olma eğilimindedir. Bu da sizi arama motoru sonuç sayfalarının en üstüne çıkarabilir.
 • Sitenize trafik çekmek: Evergreen içerik arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabildiğinden web sitenize düzenli olarak ciddi trafik gönderebilir.
 • Backlink oluşturmak: Backlinkler, web sitenize daha fazla güvenilirlik sağlar ve bu, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.
 1. En Yaygın Evergreen İçerik Formatları

Evergreen içerik birçok biçimde olabilir:

 • Nasıl Yapılır
 • İncelemeler
 • Listeler
 • Satın Alma Rehberleri
 • İpuçları
 • Soru-Cevap
 • FAQ
 • Sözlükler
 • Röportajlar
 1. Makaleyi veya Blogu Daima Evergreen Yapmanın Yolları

Makale ya da blogu daima evergreen yapmak için aşağıdaki 3 yolu uygulayabilirsiniz:

 • Kullanıcılarınızdan/kişilerinizden sık sorulan soruları yanıtlayın.
 • Sektörle ilgili ipuçları, ‘nasıl yapılır’ açıklamaları veya tavsiyeler sağlayın.
 • Okuyucular için kafa karıştırıcı olabilecek yaygın endüstri kavramlarını açıklayın.
 1. Evergreen İçerik Örnekleri

Evergreen içerik, çeşitli endüstriler arasında da uyarlanabilir. Bu içeriğin hedef kitlenize nasıl yardımcı olmasını istediğinize dair bir fikriniz varsa, evergreen içerikler oluşturabilirsiniz. Bunlara örnek olarak aşağıdakiler verilebilir:

Nasıl Yapılır İçerikleri: Bu makaleler, okuyuculara bir süreç boyunca rehberlik eder.

 • Organik Trafik Nasıl Alınır?
 • Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?
 • Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Kılavuzlar: Bu tür içerik, karmaşık konuları veya süreçleri anlatır.

 • YouTube SEO Rehberi

Listeler: Numaralandırılmış bir liste ile bir konsepti daha erişilebilir hale getirebilirsiniz.

 • Evergreen İçerik Yazmanın 8 Yolu
 • Google Dizinde Daha Hızlı Yer Almanın 15 Yolu

Sorular ve Cevaplar: Bu gönderiler önemli bir soruyu yanıtlar.

 • E-Ticaret SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Dijital Pazarlamada KPI Nedir?

Evergreen İçerik Ne Değildir?

Evergreen İçerik Ne Değildir?

Hangilerinin evergreen içerik olduğu ve neyin bu kategoriye girmediği konusunda genellikle bir kafa karışıklığı vardır ve bir içerik stratejisi planlarken, başarıyı sağlamak için üretmeniz gereken içerik türünü etkili bir şekilde belirlemek hayati önem taşır. Örneğin aşağıdakiler evergreen içerik değildir:

 • Haber gönderileri ve makaleler
 • Ürün duyuruları
 • Güncelliğini yitiren istatistikler ve trendler
 • Mevsimsel içerik (Yılbaşı, bayram, belirli etkinlikler vb. ile ilgili)
 • Mevcut trendler hakkındaki içerikler

Belirli bir zaman diliminden sonra (diyelim ki bir etkinlik veya tatil sezonu sona erdikten sonra) bir içeriğin ilgi ve alaka düzeyinde bir düşüş görmesi bekleniyorsa, bu evergreen içerik değildir.

Evergreen içeriği, son kullanma tarihi olmayan, ilginin yakın zamanda düşmesinin beklenmediği konuları kapsayan bir içerik olarak düşünebiliriz.

Evergreen İçerik Yazma İpuçları

Evergreen İçerik Yazma İpuçları

Tüm içeriğinizin evergreen olması gerekmez. Hedef kitleniz, sektörünüzün nabzını tuttuğunuzu ve onları etkileyen güncel eğilimleri anladığınızı bilmek ister. Ayrıca, bazen insanlar sadece kısa, alakalı ve eğlenceli haber makalelerini doldurmak isterler. Bununla birlikte kitlenizi etkilemek ve kendinizi rekabette farklı kılmak için sağlam bir zamansız, kalıcı içerik merkezi oluşturmaya kesinlikle değer. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, evergreen içerik yazabilirsiniz. Bunun için ise aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 1. Doğru Anahtar Kelimeyi Seçin

İnsanlar o konuyu aramıyorsa, en iyi evergreen içerik bile çok değerli değildir, bu yüzden anahtar kelime araştırması yapmalı ve doğru anahtar kelimeyi seçmelisiniz. Bu aşamada arama hacmine dikkat edebilirsiniz. Arama hacmi, bir anahtar kelime için yapılan aramaların sayısıdır. Anahtar kelime yüksek bir arama hacmine sahip değilse, kitlelerin onu bulması olası değildir. Aynı zamanda, daha yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler için daha fazla rekabetin olabileceğini unutmamalısınız. İdeal anahtar kelimeler hem yüksek arama hacmine hem de düşük rekabete sahiptir.

 1. SEO’yu Yapın

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra, sayfa optimizasyonu için en iyi SEO uygulamalarını uygulamalısınız. Bu aşamada görsellere alternatif metin ekleyin ve anahtar kelimeyi başlığa, URL’ye ve gövde metninin tamamına yerleştirin. Ancak içeriği anahtar kelimeler ile doldurmamalısınız. Ayrıca, SEO sıralamalarını iyileştirmek için ilgili evergreen içerikleri bir araya getirmelisiniz.

Sonuç olarak içeriğiniz mükemmel olabilir, ancak kimse onu bulamazsa, gerçekten evergreen olarak kabul edilemez. Bu nedenle, evergreen içeriğin tüm arama motorları için iyi bir şekilde optimize edilmesi gerekir. SEO başarısı için backlinkler oluşturmak gerekli olsa da aşağıdaki SEO ipuçlarını da takip edebilirsiniz:

 • Başlık ve H2 alt başlıklarına hedef anahtar kelimeyi dahil edin.
 • Sayfanın alt kategori sayfasına backlink verin.
 • Yüksek DA ve trafiğe sahip web sitelerinden backlink alımı yapın.
 • Teknik jargondan kaçının ve mümkün olan her yerde sade bir dil kullanın.
 • Okuyucunun arama sorusunu net ve doğrudan makalenin üst kısmına yakın bir yerde yanıtlayın.
 1. Teknik Terimlerden Uzak Durun

Herkes aşırı teknik dili anlamaz. Bu yüzden mümkün olduğunca teknik terimleri kullanmaktan kaçınmaya çalışın.

 1. İçeriğinizi Güncelleyin

Harika bir içerik oluşturduğunuzda, onu güncellemenin ve harika fikirlerinizi çeşitli biçimlerde yeniden kullanmanın birçok yolu vardır. Evergreen içerik stratejisi, zamana ayak uydurur. Yıllar önce bilgilendirici bir makale yayınladıysanız, ancak eski bilgi ve verilerle doluysa, o zaman gerçekten evergreen içerik değildir. Eski içeriğinizi periyodik olarak yeniden düzenlemeli ve zaman geçtikçe yeni gelişmeleri yansıtmak için ve son verileri yayınlamalısınız.

Evergreen İçerik Başarmanın Tek Yolu Değildir

Evergreen içerik harikadır. Ancak yarattığınız her şeyin evergreen olması gerektiğini düşünmemelisiniz. Zamanlı ve güncel içerikler de önemlidir. Bu içerikler, kısa sürede çok fazla trafik ve potansiyel müşteri çekmek istediğinizde kısa vadeli pazarlama kampanyaları için mükemmeldir. En iyi içerik pazarlama stratejisi, uzun ömürlü, evergreen gönderilerin ve daha güncel makalelerin bir karışımını içerir.

İyi bir web sitesinin her türlü içeriğe sahip olması gerekir. Evergreen içerik, arama motoru sonuç sayfalarında iyi bir varlık oluşturmanıza ve güncel trendleri arayan ziyaretçileri (özellikle sosyal medya ağlarından) çekmek için evergreen olmayan içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, ünlüler hakkında bir haber yayınlıyorsanız ve ’10 Kilo Veren Ünlüler’ yazınız varsa, ‘… Gibi Nasıl Kilo Verilir?’ yazısını da yazabilir ve onu evergreen içeriğe daha yakın hale getirebilirsiniz.

Evergreen İçeriğinizi Sürekli Güncelleyin

Evergreen İçeriğinizi Sürekli Güncelleyin

Evergreen içeriklerinin güncel kalmasını sağlamanız önemlidir. Evergreen içeriği güncellemek için yapmanız gereken pek bir şey olmasa da yeni bulgular, köprü oluşturabileceğiniz yeni makaleler ve diğer yeni gelişmeler olacaktır. Ek olarak, içeriği ve yayınlanma tarihini güncellemek SEO sıralamalarına yardımcı olabilir. Diğerlerinin yanı sıra evergreen içeriği güncellemenin SEO sıralamalarına nasıl büyük ölçüde fayda sağlayabileceği yerleşik bir standarttır. İçeriğinizi güncelledikten sonra, yeni bir içerikmiş gibi tanıtabilirsiniz.

İçeriğinizi güncellemenin bazı yolları şunlardır:

 • Eski bilgileri düzeltin: Evergreen içerik genellikle doğru kalsa da kimi zaman bilgiler değişebilir. Örneğin; uzun yıllar önce Twitter’ın nasıl kullanılacağına dair bir yazı yayınladıysanız Twitter, tweetlerin kelime sayısını artırma gibi güncellemeler yaptığı için yazınız güncelliğini yitirmiş olabilir. Makalenin açıkladığı genel kavramlar ve ilkeler yine de geçerli olabilir, ancak ayrıntıların ve sayıların güncel olmasını da sağlamalısınız.
 • Yeni metin ekleyin: İçeriğinizi tekrar gözden geçirin ve ilk geçişte hangi konuları kaçırmış olabileceğinizi düşünün. Uzmanlardan alıntılar veya dahil etmediğiniz bir bölümün tamamı olabilir. ‘Twitter Nasıl Kullanılır?’ örneğinde nasıl doğrulanmış kullanıcı olunacağını açıklayan yeni bir bölüm ekleyebilirsiniz.
 • Bağlantılarınızı kontrol edin: Metninizde bozuk bağlantı var mı? Bağlantılar, kullanabileceğiniz en alakalı olanlar mı? Bağlanmak için daha güvenilir kaynaklar bulabilir misiniz? Her şeyin hala anlamlı olduğundan ve değer kattığından emin olmak için bağlantılarınızı denetleyin.
 • Yeni medyalar ekleyin: İçeriğinize yeni bir soluk getirmenin kolay bir yolu, yeni medyalar eklemektir. Örneğin; belirli bir bölümdeki bilgileri özetleyen bir bilgi grafiği oluşturabilir veya makaledeki noktaları daha fazla açıklayan bir podcast yerleştirebilirsiniz.
 • Dilbilginizi ve imlanızı iki kez kontrol edin: İçeriğinizi ilk kez yayınlamadan önce titiz davranmış olsanız bile yine de yazım ve dilbilgisi hataları olabilir. Bu yüzden içeriği tekrar kontrol ederek gözden kaçırmış olabileceğiniz kalıpları ve hataları belirleyebilirsiniz.

Diğer Evergreen İçerik Fikirleri

Evergreen içerik oluşturmakta zorlanıyorsanız aşağıdaki içerik fikirlerinden yararlanabilirsiniz:

 • Adım adım kılavuzlar: İnsanlar yeni bir şey öğrenmek veya bir sorunu çözmek için Google’a giderek yanıtlar arar. Bu nedenle, nişinizdeki çeşitli konularda onlara en bilgilendirici ve ayrıntılı kılavuzları sağlamaya hazır olmalısınız. Blogunuz için her zaman geçerli olan adım adım kılavuzlar oluşturarak web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.
 • İstatistiksel kanıtlarla desteklenen makaleler: Gönderilerinizdeki iddialar kanıtlarla destekleniyorsa insanlar bu bilgilere inanmaya daha yatkındır. Sözlerinizi kanıtlamak için güvenilir web sitelerinin anketlerinden sonuçları arayabilirsiniz.
 • Kullanışlı araçların listesi: Müşterilerinize elinizin altında olması için bazı yararlı araçlar önermek de harika bir fikirdir. Okuyucularınıza profesyonel veya kişisel yaşamlarında yardımcı olabilecek bazı araçlar gösterin. En fazla değeri getirmek için farklı bütçelere sahip işletmelere uygun uzun bir hizmet listesi derlemeye çalışın.
 • Bilgi grafikleri: Visme’nin anketlerinden birine göre; pazarlamacıların %32’si görsellerin şirketleri için önemli bir içerik biçimi olduğunu bildirmiştir. Bilgi grafikleri aracılığıyla önemli gerçekleri, istatistikleri, kısa kılavuzları veya örnekleri aktarmanın her zaman harika bir yoludur. Görsel olarak çekicidirler ve müşteriler bu bilgileri daha hızlı algılarlar. Ayrıca infografikleri Google’da herhangi bir şey aramaya veya uzun makaleler okumaya gerek kalmadan indirmek ve kontrol etmek kolaydır.

Özet

Evergreen içerik zamansızdır ve asla modası geçmez. Organik trafik çekmek, hedef kitlenizi eğitmek ve kendinizi bir endüstri otoritesi olarak konumlandırmak istiyorsanız, bunun içerik pazarlama planınızın bir parçası olması gerekir. Ancak bu içerikleri yazarken yukarıdaki ipuçlarına dikkat etmeniz önemlidir.

Hedef kitleniz için önemli olan konuları belirlemeli, araştırmanızı yapmalı ve bunlara yeni bir soluk getirmelisiniz. Ayrıca Google’da sıralama şansınızı artırmak için doğru anahtar kelimeleri kullanmalı ve içeriğinizi biraz eskidiğini düşündüğünüzde güncellemeyi unutmamalısınız. Evergreen içeriği en iyi şekilde yazmak için ise SEO eğitimi almayı düşünebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın