Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Yazar: 1 ay önce yayınlandı

Evergreen içerik, yıllarca alakalı kalma yeteneğine sahip bir içerik türüdür. Asla modası geçmiş, ilgisiz veya ilgisiz hale gelmemesi amacıyla yaratılmıştır. Terim, 2007 yılında Brian Clark tarafından icat edilmiştir.

Evergreen içerik, zamansız olacak ve ne kadar zaman geçerse geçsin alaka düzeyini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Evergreen içeriğin birçok faydası bulunmaktadır. SEO çalışmalarınıza katkı sağlar, okuyucularınızın ilgisini çekebilir, niş veya sektörünüzde otoritenizi oluşturmanın harika bir yolu olabilir.

Eğer ki siz de evergreen içerik üretmek istiyorsanız alanında uzman bir SEO Danışmanıçalışabilir ve bu içerikleri üretmeye başlayabilirsiniz.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik, uzun vadede alakalı ve değerli içeriktir. İlgili kalması için yeni bilgilerle güncellenebilir veya yeni bir görünümle yenilenebilir. Evergreen içeriğin en yaygın türleri makaleler, blog gönderileri, bilgi grafikleri ve videolar.

Evergreen içerik, modası asla geçmeyen içerik türüdür.

Evergreen içeriğin bazı örnekleri ise şunlardır:

 • How to makaleleri
 • En iyi 10 liste
 • Ürün incelemeleri
 • Güncel olaylar hakkında makaleler
 • Püf noktalar
 • Sık sorulan sorular
 • Tarifler
 • Tanımlar

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen içerik yazımı için kapsayıcılık, süreklilik ve yönlendirme bilgileri içermesi gerekir. Evergreen, kelimenin tam anlamıyla her zaman yeşil olan anlamına gelir. Bu açıdan bakıldığında, sürekli aynı kalan ve genel konuları içeren içerikleri ele almak gerekir. Örneğin, ‘Evergreen Nedir?’ sorusu geçici bir konu değildir. Sabit bir arama hacmine sahiptir ve okuyucunun temel bilgi ihtiyaçlarını karşılar. Ayrıca, her zaman evergreen içerikler mümkün olduğunca kapsamlı ve tatmin edici olmalıdır. İçerik, temel bilgileri arayan kullanıcılara yönelik olduğu için konu hakkında bilgisi olmayan kişilerin sorularını yanıtlamalıdır. Bu açıdan evergreen içeriğin önemi hem kullanıcılar hem de arama motorları için geçerlidir. Belirlediğiniz potansiyel evergreen anahtar kelimeleri aramalı ve oluşturduğunuz içeriğin ne kadar kapsamlı olduğunu görmek için ilk üç sayfaya bakmalısınız.

Evergreen İçerik Önemi Nedir?

Evergreen İçerik Önemi Nedir?

İçerik, internetin can damarıdır. İnsanların web sitenize, blogunuza veya sosyal medya hesabınıza geri gelmesini sağlayan şey budur. Ve onları kalmaya ve müşteri olmaya ikna eden de bu. Ancak bu sürekli artan içerik ihtiyacına nasıl ayak uyduruyorsunuz? İşte tam olarak bunun yolu evergreen içerikten geçmektedir.

Evergreen içerik, yılın herhangi bir zamanında yayınlanabilen ve yine de yoğun sezonda yayınlanmış gibi aynı erişime ve etkileşime sahip olan bir içerik türüdür.

Evergreen içerik oluşturmanın en önemli faydası hedeflediğiniz anahtar kelimeye özel oluşturmuş olduğunuz evergreen  içerik, web sitenizin trafiğini ciddi manada artırabilir. Ancak bu kelimelerin genelde dönüşüm oranları  çok düşüktür. Bunun en önemli nedenlerinden biri de kullanıcının o aramayı gerçekleştirirken ki arama niyetinden kaynaklanmaktadır. Bu tarz içerik konseptini içinde barındıran kelimeler genelde bilgi alma odaklıdır.  Kullanıcılar dönüşüm gerçekleştirmese de bu içerikler üzerinden marka farkındalığı, web görünürlüğünü ve organik trafiği artışı gibi destekleyici unsurlar gerçekleşir. Sizinle bir konuyu ilk öğrenen kişi, iyi bir deneyim yaşadıktan sonra ilgi duyduğu başka bir konuda yine size gelebilir. Bu nedenle evergreen içerik, hedef kitlenizin sadık olması için ilk adımdır. Bu tarz müşteri sadakati oluşturmak istiyorsanız eğer SEO Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Evergreen İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Evergreen İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Evergreen içerik, zamana duyarlı olmayan ve herhangi bir zamanda yayınlanabilen içerik türüdür. Daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve her gün güncellenmesi gerekmez.

Eskimeyen içerik oluşturmaya başlamadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktalar şunlardır;

 • İçeriğinizin amacı nedir?
 • Hedef kitlenizin ihtiyaçları nelerdir?
 • Bu içeriği kim okuyacak?
 • Bu içeriği okuduklarında zihniyetleri nasıl olacak?
 • Makaledeki bilgilerin türü
 • Güncel olaylarla alaka düzeyi
 • Gereksiz bilgi olmaması
 • SEO uyumlu olması
 • Makalenin uzunluğu

Tüm bunlara dikkat etmeniz durumunda ise evergreen içerik önemini ve faydalarını kavramış olabilirsiniz.

Ne Tür İçerikler Evergreen İçerik Olamaz?

Evergreen içerikler oluşturmak istiyorsanız bazı içeriklerden uzak durmanız gerekir. Çünkü bu tür içerikler hızla eskimekte ve ölümsüzlük kavramına ayak uyduramamaktadır. Bunlar ise haber yazıları, moda trendleri, kişisel görüşe dayalı içerikler, güncel trendler veya popüler kültüre dayalı içerikler, özel gün, özel fırsat, zaman veya mevsimsel içerik süresi dolacak istatistikler veya sayısal raporları içerir. Bu tarz içeriklerin yazılması durumunda ise evergreen içerik önemi ve faydalarından yararlanmak mümkün değildir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın