Dijital Pazarlamada Strateji Nasıl Geliştirilir?

Özellikle son 3 yıldır sık sık “xx dijital ajans” “xx sosyal medya ajansı” gibi yeni şirket isimleri duyuyoruz. Peki bu ajanslar geleneksel reklam ajanslarından farklı olarak ne yapıyorlar? Onları farklı kılan nedir? Bu serimizde sosyal medya ajanslarının yaptıklarını ve yapmadıklarını inceleyeceğiz.

Dijital Strateji Geliştirme

Her şirketin belirli bir hedefi vardır. Pazarın en büyüğü olmak ya da ilk 10’a girebilmek gibi. Bu hedefler doğrultusunda çeşitli stratejiler geliştirirler ve bu stratejilerin sona ermesi için belirlenmiş süreler vardır. Örneğin önümüzdeki bir yıl boyunca ürünümüzü rakiplere göre %50 daha ucuz satalım demek bir satış stratejisidir.

Continue reading

Sosyal Ağlarda Takipçi Artırma Yöntemleri

Sosyal Medya’da ister kurumsal ister kişisel bir hesap yönetiyor olun herkesin aklına ilk gelenlerden biri takipçi / beğeni sayısıdır. Sizinle ilgilenen insanların sayısını arttırmak için onlarca farklı ücretli ya da ücretsiz uygulama bulunmakta. Ancak bu uygulamalarla elde edilen takipçiler genellikle sizin hedef kitlenizin dışında kaldığından istenilen etkiye ulaşamamakta.

Sosyal Medya’da aktif olan şirketler diyince genellikle insanların aklına büyük şirketler geliyor. Halbuki içeriğin %95’ini oluşturan kesim küçük işletmeler ve kişisel hesaplar. Bir çok küçük işletme yalnızca belirli bir çevreye ürün / hizmet satmakta. İstanbul’un Avcılar ilçesinde iş yapan bir cafe’nin Erzurum’da yaşayan biri tarafından Twitter’da takip edilmesinin cafe’ye yararı oldukça cüzi olacaktır. Üstüne üstlük o takipçiyi alabilmek için çeşitli uygulamalara para veriyorsa bir nevi parasını çöpe atmış olacaktır. Bu nedenle organik takipçi kazanmak her işletme için önemli. Continue reading

Sosyal Medya Okuryazarlığı ve Gezi Olayları

Geleneksel medyada her duyduğumuza, gördüğümüze, okuduğumuza inanmamamız gerektiğini artık iyi kötü bilir olduk. Hatta gazeteler için “doğrusunu öğrenmek istiyorsanız tersten okuyun” diye espriler bile yapılır oldu. Ancak sosyal medyada henüz bu filtreleme algısını geliştiremedik.

Twitter’da okuduğumuz her tweet doğrudur, hele hele bir de fotoğraf varsa ekte kesinlikle doğrudur algısı var içimizde bir yerlerde. Son günlerin popüler konularından biri olan Gezi Parkı olaylarında sosyal medya okuryazarlığı eğitiminin olmazsa olmazlar arasına girdiğini gördük. Zira bazı ajansların Twitter fenomenlerine para karşılığında tweet attırdığı ve gündemi belirledikleri yönünde iddialar ortaya atıldı. Kimse de bunlar asla yapılamaz demedi. Doğru mu değil mi buna savcılar karar verecektir ancak bunu yapabilmek şuanda mümkün. Yani birkaç sosyal medya ajansı bir araya gelerek sosyal medyayı kullanıp halkı sokağa dökebilir. Continue reading

Facebook’ta En Çok Beğenilen Sayfa

Facebook’un mobil uygulamalarını tanıtan Facebook for Every Phone sayfası bugün 200 milyonuncu beğenisini aldı.

Facebook mobil uygulamalar derken yalnızca Android ya da iOS işletim sistemli telefonları kastetmiyoruz. 2500’ün üzerinde farklı telefon modelinde çalışan Facebook uygulamasının hayran sayfası olan Facebook for Every Phone sayfası Facebook’ta en çok beğeniye sahip olan sayfa. Continue reading

Facebook EdgeRank Algoritması Nedir?

Facebook halka arzının ardından para kazanabileceği alanları geliştirmeye başlamıştı. Bu gelişmelerden en önemlisi de bundan yaklaşık 6 ay önce çıkan Facebook EdgeRank algoritmasıydı.

Peki bu EdgeRank nedir, neden bu kadar önemlidir? Continue reading