Sosyal Medyada Topluluk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz bu serinin üçüncü bölümünde Topluluk Yönetimi inceleyeceğiz.

Topluluk Yönetimi

Topluluk Tasarımı başlığımız altında online bir topluluk oluşturmanın stratejisini geliştirmiştik. Topluluk Yönetimi işlemi ise bu stratejinin gerçekleştiriliş kısmıdır. Çizilen yol haritasından sapmadan devam etmek burada çok önemli. Çünkü yapmış olduğunuz bir paylaşım bile bazen müşteride büyük bir etki bırakır. Yol haritanızda küçük güncellemeler yapılabilir ancak stratejiyi tamamen değiştirecek ya da etkileyecek adımlar için iki kez düşünmelisiniz.

Continue reading

Sosyal Medyada Topluluk Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz bu serinin ikinci bölümünde Topluluk Tasarımını inceleyeceğiz.

Topluluk Tasarımı

Her markanın kendisine özel farklı eğitim seviyelerinden, farklı koşullarda büyümüş birbirinden bazen çok keskin farklara sahip bazen de çok az farklara sahip kitleleri vardır. Kullandığımız telefonlardan, arabamıza hatta kalemimizin markasına kadar sınıfsal özelliklerimiz şirketlerin gözünde değişkenlik gösterir.

Saat üreticisi bir müşterim ile çalışırken yalnızca tenisçiler için saat ürettiklerini belirtmişti. Halbuki saati herkes kullanır. Ancak müşteri kitlesi ve firmanın müşterisinin sahip olması gerektiğini düşündüğü kısıtlı bir sınıf. Bu strateji ise ona müşteri kaybettirmekten çok kazandırıyor çünkü müşterileri saatin dışında prestijde satın almış oluyor.

Continue reading

Dijital Pazarlamada Strateji Nasıl Geliştirilir?

Özellikle son 3 yıldır sık sık “xx dijital ajans” “xx sosyal medya ajansı” gibi yeni şirket isimleri duyuyoruz. Peki bu ajanslar geleneksel reklam ajanslarından farklı olarak ne yapıyorlar? Onları farklı kılan nedir? Bu serimizde sosyal medya ajanslarının yaptıklarını ve yapmadıklarını inceleyeceğiz.

Dijital Strateji Geliştirme

Her şirketin belirli bir hedefi vardır. Pazarın en büyüğü olmak ya da ilk 10’a girebilmek gibi. Bu hedefler doğrultusunda çeşitli stratejiler geliştirirler ve bu stratejilerin sona ermesi için belirlenmiş süreler vardır. Örneğin önümüzdeki bir yıl boyunca ürünümüzü rakiplere göre %50 daha ucuz satalım demek bir satış stratejisidir.

Continue reading