Y ve Z Kuşağındaki En Ünlü Sosyal Medya Fenomenleri

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte meslek tanımları ve başarı kriterleri de yavaş yavaş değişiyor. Sizler için genç yaşta dijital dünyada iz bırakmış, başarılı fenomenleri derledik. Bu fenomenlerin ortak özellikleri, tamamen sosyal medya sayesinde ünlü olmuş olmaları ve 30 yaşın altında olmaları.


Tanya Burr
Lisedeki eğitimini tamamlamasının ardından, özel bir şirkette güzellik uzmanı olarak çalışan Tanya Burr, eve dönerken Youtube sayfasına videolar yüklemeye başladı. Tek başına çektiği bu videolarda makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları ve ünlü kozmetik markalarının sırlarını yüzünde uygulayarak takipçilerine aktarmaya başladı. Ayda 2 milyondan fazla izlenerek en çok izlenen videolar listesine giren Burr’un videoları Youtube Partnership programı sayesinde kendisine bir gelir kapısına dönüştü. Ünlülerin gözde makyözü olan Tanya Burr 1989 doğumlu.

Marques Brownlee
1993 doğumlu olan Brownlee 2008 yılında katıldığı Youtube’a ilk videosunu 2009’un yılbaşı gecesi yükledi. İlk videolarında daha çok freeware uygulamaları inceleyen ve kullanım rehberleri hazırlayan Brownlee kısa zamanda fenomen oldu. Belli bir süre sonra ise markalar ücretli programlarını ve donanımlarını Brownlee’ye inceletmeye başladılar. Şuanda 1.300 milyondan fazla Youtube takipçisi olan Brownlee ortalama olarak haftada bir inceleme videosu yayınlıyor.

Andrew Bachelor
1988 doğumlu olan Bachelor (A.K.A King Bach) Kanada doğumlu bir aktör. New York Film Academy’deki öğrenimini yarıda bırakmasının ardından BachelorsPadTv adıyla Youtube kanalında ve Vine hesabında paylaştıklarıyla fenomen oldu. Vine’da 7 milyonu aşkın takipçisiyle en ünlü Viner’lardan biri olan Bachelor sinema filmlerinin yanısıra kendi şirketini de kurarak t-shirt tasarımı ve satışı işine de girdi.

PJ Liguori
Yaratıcı hikayeler anlatan bir hikaye ustası olarak kendini tanımlayan PJ Liguori 1990 doğumlu. Usta bir animatör olan PJ, animasyonlarını ve çizimlerini videolarıyla birleştirince Youtube’da 545 bin kişi tarafından takip edilen bir fenomeni ortaya çıkarmış. Farnham’da görsel sanatlar eğitimi de veren PJ, işin sırrının eğlenmekte olduğunu söylüyor.

Tavi Gevinson
1996 doğumlu olan Gevinson, 2008 yılında açtığı moda bloguna son moda trendlerini yazmaya başladı. Kısa sürede günde 30.000 ziyaretçi rakamına ulaşan bloga tekliflerin yağmaya başlaması da uzun sürmedi. Bir çok moda haftası ve dergiden teklif alan Gevinson, New York Moda Haftası’na katıldığında 12 yaşındaydı. Tedx Teen gibi organizasyonlarda konuşmalarının yanısıra son ABD seçimlerinde Barack Obama’yı destekleyen “You Don’t Own Me” kampanyasına da imza attı.

Annesinin yardımıyla videolar çeken ve Vine hesabında paylaşan Breanna henüz 4 yaşında. Filipinler’de doğan ve Güney Kore’de yaşayan Breanne çok iyi İngilizce konuşabiliyor. 100’den fazla Vine postu ve 250 bine yakın takipçi kitlesiyle Breanna videolarına knock knock diyerek başlamasıyla biliniyor.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın