En Çok Kadınların Kullandığı Sosyal Ağlar: Tumblr

Yazar: 9 sene önce yayınlandı

102 milyon kullanıcısı ve 45 milyardan fazla içeriği ile Tumblr dev bir sosyal ağ haline gelmiş durumda. Tumblr kullanıcılarında erkek-kadın sayısı neredeyse eşit durumda olmasına karşın aktif kadın kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Özellikle bekarların bulunduğu (%70) bu ağda görsellik oldukça ön planda.

Peki Tumblr’ı farklı kılan ne? Tumblr bir blog ancak ne WordPress’e ne de Blogger’a benzemiyor. Aynı zamanda bir mikroblog ama Twitter’la da ilgisi yok. Aslına bakarsanız Blogger+Instagram+Twitter=Tumblr diyebiliriz. Tasarımının güzel ve sade olması ve kolay kullanımı kadınları Tumblr’a çekmekte.

Tumblr’ı etkili bir şekilde kullanmak için onlarca farklı ek uygulamaya ihtiyacınız yok. Tumblr size bir çok özelliği default olarak zaten veriyor. Herhangi bir şeyi paylaşmak oldukça kolay. Tumblr’ın kullanılmasının en önemli sebebi ise eğlenceli olması. Paylaşılan içerikler ve kullanıcı kitlesi gerçekten özel.

Tumblr’ın negatif yönü ise içeriklerde görece rahatsız edici şeyler paylaşılabiliyor olması. Özellikle çocuklarınızdan uzak tutmanız tavsiye edilmekte. Her çocuğun Facebook’u olsun diyenlerdenim ancak Tumblr için 18’i beklemeliler bence. Özellikle kimleri takip ediyor olduğunuza dikkat edin. Takip ettiklerinizin kalitesinin yükselmesi ile sizin de Tumblr’da aldığınız zevk artacaktır.

Sosyal Medya‘da kadınların durumunu hiç düşündünüz mü? Acaba hangi ülkelerde kadınlar daha çok sosyal medyayı kullanıyor ya da bayanlar daha çok hangi sosyal medya mecralarını tercih ediyorlar? Birlikte bakalım.

Linkedin, Youtube gibi daha zorunlu amaçlarla kullanılan mecralarda aktif kullanıcı olarak kadın ve erkek sayısı eşit gibi görünüyor. Ancak düşünülenin aksine daha çok arkadaşlık sitelerinde zaman geçiren bayanların oranı daha fazla. Digg gibi daha Geek kullanıcılara hitap eden sitelerde ise bayanları bulmak oldukça zor.

Ancak yalnızca bu infografiğe bakarak bayanların sosyal medyadaki aktivitesini çözemeyiz. Diğer infografiklere göz atalım.

Peki bayanlar daha çok hangi sosyal medya mecralarını tercih ediyorlar?

Myspace, Facebook ve Tagged (Arkadaşlık sitesi) en çok bayanın bulunduğu sitelerin başında geliyor. Ancak en aktif bayan kullanıcıları barındıran Hi5’e üye olan bayan sayısı ise %39 ile listenin en sonunda yer alıyor. Youtube ve Linkedin oranları ise bir önceki infografikle birbirini tamamlıyor adeta.

Bayanlarda da daha çok gençler sosyal medyayı kullanmakta. Bayanların sosyal medyayı daha çok eğlence, yemek ve sağlık-güzellik amaçlarıyla kullanıyor. Teknolojiyi takip ise en son sıralarda.


Peki dünyada durum böyleyken Türkiye’de ve Ortadoğu’da bayanların sosyal medya ile arası nasıl?

25-34 yaş arası bayanlarla yapılan bu araştırmaya göre Lübnan’da bay-bayan oranı neredeyse eşit. En az bayan kullanıcıya sahip olan ülke ise Yemen. Yine aynı yaş aralığında Türkiye’de bu oran %26. Sanırım bunda evlendikten sonra sosyal medyadan çekilmenin de büyük etkisi var.

Bayanları hedef alan sosyal medya uzmanlarının bu infografikleri iyi incelemesi gerekecektir. Bu istatistikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısma yorum bırakabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın