Sosyal medya ne işe yarar dendiğinde genellikle e-ticaret sitelerine katkı sağlar cevabı şu sıralar en çok kullanılanlardan birisi. E-ticaret sitelerinden en çok alışveriş yapanların da kadınlar olduğu bilinen bir gerçek.

Kadınların çok fazla kullandığı kanallara girmekse kadınlara ulaşmanın en kolay yollarından biri. Pinterest’in %80’ini kadın üyelerden oluşuyor. Öyle bir hale gelmişki artık ABD’de her 5 kadından birisi Pinterest üyesi. 3 yıl önce kurulan bu ağın 70 milyondan fazla üyesi bulunmakta. Kullanıcı kitlesi ise oldukça zengin. Pinterest’ten e-ticaret sitelerine yönlenen kullanıcılar ortalama olarak 300 lira harcıyorlar.

Peki neden Pinterest? Öncelikle tasarımı çok basit, kullanımı kolay ve görsel ağırlıklı. Örneğin bana çok çekici gelen Reddit’te tek bir görsel dahi neredeyse yok ve kullanıcılarının %70’ten fazlası erkek. Yani görsel varsa kadınlarda var.

Pinteresti etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Oldukça fazla sayıda boardlar oluşturup pin’lemeye başlayın. Mutlaka pinlerinizde hashtag ve açıklama girin. Muhakkak insanlar sizi bulup etkileşime geçmeye başlayacaklardır. Peki Pinterest’i neden kullanasınız? Pinterest kullanan kadınların %38’i tavsiyeler almak için, %23’ü satın alacak şeyler aramak için, %16’sı satın almaya karar verdiği şeyi incelemek için kullanıyor.

Bir “alınacaklar listesi” hazırlamak için en uygun platform kuşkusuz Pinterest. Aynı zamanda “save for later” yani boş bir zamanımda okuyacağım demek için de gizli boardları kullanabilirsiniz. Tüm kadınların kullanması gereken bir mecra demeyeceğim, zaten tüm kadınlar orada. Tabi bunu fırsat bilen erkekler için de; henüz Pinterest kullanarak bir kız tavlayabileni görmedim.

Pinterest’te en çok paylaşılan içerikler moda ve kozmetik üzerine. Ancak bu demek değil ki başka hiçbir şey ilgi görmez. Emin olun görsel açıdan zengin olan her şey ilgi görecektir. Aynı zamanda hiçbir yazı okumadan bütün paylaşılan içerikleri inceleyebiliyor olmanız da günümüzün sosyal medya ruhuna oldukça uygun. Son olarakta Pinterest’te herkes eşit aslında. Facebook ile kıyasladığımızda marka sayfaları ve kişisel profiller arasında hiçbir fark yok.

Pinterest’te dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise spam linkler. Şu tıklayınca sizi saçma sapan yerlere yönlendiren linklere karşı çokta bir önlem alınabilmiş değil henüz.

Bunu da okumalısınız: 16 Adımda Profesyoneller için Pinterest Kullanımı