Facebook’un EdgeRank algoritmasını her geçen gün daha da geliştirmesi sektördeki alışkanlıkları da kökten değiştirecek konuma gelmiş durumda. Yıllardır Facebook Pazarlaması’ndan söz edilirken KPI’ların başında gelen fan sayısının artık hiç bir önemi kalmıyor. Hatta gidişat gösteriyor ki fan sayınız ne kadar az olursa o kadar Facebook’ta daha çok kişiye ulaşma şansınız artıyor.

EdgeRank üzerine gerçekleştirilen araştırmalar gösteriyor ki Facebook sayfanızdan paylaştığınız bir gönderi reklamsız olarak ne kadar çok etkileşim doğurursa doğursun maksimum %5’lik bir kitleye ulaşabiliyor. Bu oran sayfanızı beğenen kişi sayısına göre de değişebilmekle birlikte ortalama olarak %5 kadar az bir oran. Yani 100.000 kişi sayfamızı beğendi diyorsanız reklamsız olarak paylaşacağınız bir gönderiyi maksimum 5000 kişi görebiliyor.

Hal böyle olunca gönderinizin ulaşabileceği kitlede kimlerin olduğu daha çok önem kazanıyor. Eğer bir hata yapıp inorganik yollarla sayfanıza beğeni yüklemişseniz bu durum tamamen aleyhinize dönmüş oluyor. Çünkü sayfanızın gönderisini görebilecek olan %5’lik kitlenin içerisinde bolca sahte hesap eklenmiş oluyor. Yalnızca sayfalara yüklenmek için açılmış olan bu sahte hesaplar sadece sayfanızın alabileceği etkileşimi düşürmeye yarıyor. Bu nedenle sayfasına sahte hesaplarla yükleme yapmış olan sayfalar için temizlik vakti geldi. Yine yükleme yapmamış olmasına rağmen fake hesapların beğendiği sayfalarda aynı şekilde bir temizlik operasyonu başlatmak durumunda. Özellikle 1 milyon beğenimiz var diyen sayfaların çoğunu fake hesaplar hesabı ilk açtığı gibi beğendiğinden uzun sürecek bir temizlik işlemi onlar içinde gerekli bir duruma gelmiş durumda.

Peki bunca sahte hesap nasıl temizlenebilir? Bunun için hazırlanmış bir tool maalesef yok. Öncelikle Facebook’u İngilizce(US) diline ayarlayıp Graph Search kullanmak gerekiyor. Öncelikle Facebook’ta Fans of Marka İsmi şeklinde bir arama gerçekleştirmek gerekiyor. Bu arama sonucunda sayfanızı beğenen herkesi görüntüleyebileceksiniz. Bir diğer sekmede de sayfanızın ayar kısmında yer alan engellenen kullanıcılar bölümünü açıp o bölümden sayfanızı tüm beğenen kullanıcılar listesini açmalısınız. Graph Search alanında belirlemiş olduğunuz tüm fake hesapları, ayarlar kısmındaki sayfanızı beğenenler listesinden tek tek silmelisiniz.

Sahte hesapları belirlemek için Graph Search bize bazı kolaylıklar sağlıyor. Beğenenleri yaşadıkları şehre göre filtreleyebiliyorsunuz. Örneğin sayfanızı Bangladeş’ten beğenenleri seçerseniz çıkan sonuçların çoğunluğu sahte hesaplardan oluşacaktır. Böylelikle %100 olmasa da sahte hesapları belirlemeniz daha kolay olacaktır.