E-Ticaret Pazarlama Teknikleri – Etkili 17 Strateji

Yazar: 3 hafta önce yayınlandı

Hemen hemen her alışveriş işlemi artık çevrimiçi olarak gerçekleştiğinden e-ticaret pazarlama teknikleri oldukça önemlidir. E-ticaret pazarlaması ve dijital pazarlama birbirini dışlamaz. E-ticaret web siteleri, bir ürünü tanıtmak ve işlerini büyütmek için dijital kanalların tümünü kullanabilir. E-ticaret pazarlama teknikleri konusunda yardıma ihtiyacınız varsa içeriğimizden faydalanabilir ve dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

E-Ticaret Pazarlaması Nedir?

E-Ticaret Pazarlaması Nedir?

E-ticaret pazarlaması, ürün veya hizmetini elektronik ortamda satan bir işletmeye yönelik harekete geçme eylemlerini içerir. E-ticaret pazarlaması, tüm dijital pazarlama kampanyalarının evrensel kümesidir. Hedef grubu bir çevrimiçi alışveriş sitesine yönlendirmek amacıyla e-ticaret kampanyacıları bu amaca hizmet etmek için sosyal medyayı, e-postaları ve arama motorlarını çeşitli derecelerde kullanabilir.

Bir sosyal platformda iyi bir şekilde kurulmuşsanız ve ürünlerinizi çoğunlukla Facebook veya Instagram üzerinden sattıysanız ve şimdi genişlemek istiyorsanız büyüme hikayeniz hemen bir web sitesi ile başlamak için bant genişliğine sahip olan birinden farklı bir şekilde gelişecektir. Markaların anlayışından sosyal medyanın tarihsel kullanımını telkin etmek çok önemlidir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden farklı olarak e-ticaret pazarlama teknikleri, çeşitli şekillerde karşınıza çıkar.

E-Ticaret Pazarlama Zorlukları

Birçok büyük marka e-ticaret hakimiyeti için rekabet ederken Google ve Amazon savaşı kızışmaktadır. Ayrıca etkili bir SEO pazarlama stratejisi kullanan işletmeler için giriş engeli daha düşüktür. Shopify, WooCommerce ve BigCommerce gibi e-ticaret platformları, bir işletmenin yeni bir çevrimiçi mağazayı hızlı ve kolay bir şekilde kurmasını sağlar. Ayrıca Trendyol ve Hepsiburada gibi çevrimiçi pazar yerleri, bireylerin kişisel eşyalarını satmasına ve yeniden satmasına olanak tanır. Sonuç olarak çevrimiçi e-ticaret ortamı rekabetle doludur ve yerleşik e-ticaret işletmelerinin öne çıkmasını çok daha zor hale getirir.

E-Ticaret Pazarlamasının Faydaları

E-Ticaret Pazarlamasının Faydaları

E-ticaret pazarlama teknikleri ve stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek istediğinizde satışlarınıza bakmak kolaydır. Ancak bunlar dalgalanabileceğinden web analitiğine bakmak da yararlıdır. Taktiklerinizin işe yarayıp yaramadığını anlamak için varsayımları ortadan kaldırabilir ve ardından pazarlama kampanyanızla ne yaptığınızı ayarlayabilirsiniz.

Bununla birlikte yeni bir dijital kampanyaya başlamadan önce temel olarak istatistiksel olarak nerede olduğunuzu anlamalısınız. Ardından umduğunuz büyümenin gerçekleşip gerçekleşmediğini gerçekten izleyebilirsiniz. Web sitenize yeni trafik çekmek asla kötü bir şey değildir, ancak gerçekten ne kadar faydalı olduğunu görebilmek için daha önce kaç kişinin ziyaret ettiğini bilmeniz gerekir.

Sosyal medya istatistiklerinizi takip ederek hangi gönderilerinizin hedef kitleniz tarafından beğenildiğini, hangi gönderilerin dönüşüme dönüştüğünü görebilirsiniz. Bu iç görüyü alarak sosyal medya dönüşüm oranınızı artırmak için benzer gönderileri tekrarlayabilirsiniz.

E-Ticaret Pazarlama Planı Geliştirin

E-Ticaret Pazarlama Planı Geliştirin

E-ticaret işiniz için bir pazarlama planı oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki dört adımı izleyebilirsiniz:

 1. Amaç ve Hedeflerinizi Belirleyin

Başlamak için amaçlarınızı ve hedeflerinizi açıkça tanımlamanız gerekir. Bunu yapmazsanız pazarlama çabalarınızın gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilemezsiniz. Açıkçası nihai hedefiniz geliri ve kârı artırmaktır ancak hedeflerinizi belirlerken daha spesifik düşünmelisiniz. Sonuçta e-ticaret satışlarını artırmanın sayısız yolu vardır. Bu yüzden aşağıdaki gibi hedefleri düşünebilirsiniz:

 • Daha fazla organik arama trafiği elde etme
 • Dönüşüm oranınızı iyileştirme
 • Müşteri Edinme Maliyetini (CAC) Düşürme
 • Yeni pazarlama kanalları aracılığıyla müşteri kazanma
 • Belirli zaman dilimlerinde belirli hedefler tanımlama

Analitiklerinize bakmak için zaman ayırın ve organik büyüme için fırsatların nerede olduğunu görün. Düşük performans gösterdiğinizi belirlemek için organik arama trafiği, dönüşüm oranları, ortalama sipariş değeri ve tekrar satın alma sıklığı gibi temel metriklere bakın ve ardından bu metrikleri iyileştirmek için belirli hedefler belirleyin.

 1. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

E-ticaret pazarlama teknikleri ve stratejilerinizin başarılı olması için hedef kitlenizi tanıyın. En etkili pazarlama stratejilerini ve kanallarını buna göre kullanabilmek için ideal müşterinizin kim olduğunu net bir şekilde anlamanız gerekir.

Ne sattığınıza bağlı olarak birkaç hedef kitle segmentiniz olması muhtemeldir. Örneğin, bir kahve çekirdeği satıcısı iseniz hem tüketicilere hem de kafelere doğrudan satış yapabilirsiniz. Anahtar müşteri türlerini hariç tutmadan hedef kitlenizi mümkün olduğunca daraltmaya çalışın.

 1. Müşteri Yolculuk Haritası Çıkarın

Müşteri yolculuğu, bir bireyin şirketinizle baştan sona sahip olduğu tüm marka temas noktaları ve etkileşimleridir. Bir sorunla ilgili ilk farkındalıklarını, bilgi araştırmalarını, sitenizi ziyaretlerini ve sosyal profillerinizle etkileşimlerini içerir. Ayrıca ilk satın almalarının yanı sıra devam eden etkileşimleri ve tekrarlanan satın alımları da kapsar.

Müşteri yolculuğunun haritasını çıkarmak olayları hedef kitlenizin gözünden görmenize yardımcı olur. İlk etapta onları harekete geçmeye neyin motive ettiğini ve satın alma deneyimi sırasında hangi zorluklarla karşılaştıklarını keşfedersiniz. Ardından bilgi için nereye başvurduklarını ve yol boyunca hangi soruları sorduklarını öğrenirsiniz.

Ayrıca müşteri yolculuk haritası ile e-ticaret web siteniz, sosyal medyanız, organik aramanız, Google reklamlarınız, etkinlikleriniz vb. gibi kitlenizle etkileşimde bulunduğunuz tüm müşteri temas noktalarını belirlersiniz. Ardından her temas noktasını optimize ederek müşterilere tam olarak yolculuğun bir sonraki aşamasına geçmek için neye ihtiyaçları olduğunu öğrenebilirsiniz.

 1. Müşteri Yaşam Boyu Değerinizi Hesaplayın

Müşteri Yaşam Boyu Değeri, bir müşterinin onlarla olan ilişkinizin ömrü boyunca getirdiği gelir miktarıdır. Hem ilk satın alma işlemini hem de sizden yaptıkları sonraki satın alma işlemlerini içerir.

Müşteri kazanımı için ne kadar harcayabileceğinizi belirler. Müşteri Yaşam Boyu Değeri’niz ne kadar yüksek olursa yeni müşteriler elde etmek için o kadar fazla harcama yapabilirsiniz.

En karlı müşteri segmentlerinizi belirlemenize yardımcı olur. Farklı müşteri segmentlerinizin YBD’sini hesaplayarak en karlı olanları bulabilir ve ardından bu tür müşterilerden daha fazlasını elde etmeye ve elde tutmaya odaklanabilirsiniz.

Müşteriyi elde tutma çabalarınızı değerlendirmenize yardımcı olur. Müşteri Yaşam Boyu Değeri’niz düşükse elde tutma stratejinizin etkisiz olduğu ve yenilenmesi gerektiği anlamına gelir.

Pazarlama yatırım getirisini ölçmenizi sağlar. Pazarlamanızın tam olarak ne kadar iyi çalıştığını görmek istiyorsanız Müşteri Yaşam Boyu Değeri’nizi Müşteri Edinme Maliyetinizle (CAC) karşılaştırmanız yeterlidir. Oran ne kadar düşük olursa pazarlamanız o kadar etkisiz olur.

E-Ticaret Pazarlama Teknikleri

E-Ticaret Pazarlama Teknikleri

E-ticaret pazarlama teknikleri, geleneksel rekabet, kesintiler, aboneliğe dayalı hizmetler, kiralama hizmetleri, diğer alternatif perakende modelleri veya başka şekillerde rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olur. Bu teknikler ise aşağıda verilmiştir:

 1. E-ticaret Sitenizin SEO Optimizasyonunu Yapın

Büyümeyi teşvik etmek için en etkili e-ticaret pazarlama stratejilerinden biri, web sitenizi organik arama trafiği için optimize etmektir. Kişiler internette ürün aradıklarında genellikle Google’a başvururlar. Aslında tüm ürün aramalarının yarısına yakını Google ile başlar. Akıllarında belirli bir marka olmadan bir ürün arayanlara (markalar ve alternatifleri hakkında bilgi edinmeye en açık olanlar) baktığınızda, bu yüzde artar. Markanızı tüm bu çevrimiçi alışverişçilerin önüne çıkarmak için ise SEO çalışmaları yapmanız gerekir.

E-ticaret sitenizin SEO optimizasyonu için ise aşağıdakileri uygulamalısınız:

 • Tüm önemli sayfaların Google tarafından dizine eklendiğinden emin olun.
 • Sayfa yükleme süresini iyileştirin.
 • Anahtar kelime araştırması yapın ve içeriği arama niyeti ile eşleştirin.
 • Yinelenen içeriği ele alın.
 • Yapılandırılmış verileri uygulayın.
 • Tüm sayfaların mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 • Bozuk bağlantıları düzeltin.
 • Görsel alt metnini kullanın.
 1. Kategori Sayfalarınızı Optimize Edin

Sitenizi bir bütün olarak optimize etmenin yanı sıra kategori sayfalarınızı da optimize etmeniz gerekir. Bu özellikle e-ticaret için önemlidir. Kategori sayfalarınız, yüksek arama hacmine sahip geniş arama terimlerini hedeflemek için bir fırsattır ve bu terimler için baştan sona optimize edilmelidir.

Bunu yapmanın en iyi yolu ise benzersiz kategori sayfaları oluşturmak ve onları bulmayı kolaylaştırmakla başlar. Birden çok kategoriyi tek bir sayfada birleştirmekten kaçının ve benzer veya yinelenen içeriğe sahip kategori sayfaları oluşturmaktan kaçının.

URL’lerinizdeki alt kategori klasörlerinin yanı sıra birincil anahtar kelimeyi içeren kısa, açıklayıcı URL’ler kullanın. Sayfa başlığınız ve meta açıklamalarınız Google araması için anahtar kelimelerle optimize edilmelidir. Ancak kullanıcıları arama motoru sonuç sayfalarından tıklamaya teşvik eden çekici bir dil de kullanmalıdırlar.

Bir sayfada yalnızca bir H1 etiketi kullanın ve dış bağlantıları uygun şekilde kullanın. Ayrıca kategori sayfalarınızın yalnızca ürünler değil gerçek alakalı içerik içerdiğinden emin olun.

 1. Ürün Sayfalarınızı Optimize Edin

E-ticaret pazarlama teknikleri için ürün sayfalarınızı optimize etmek huni trafiğinin alt kısmına çekmek için çok önemlidir. Bu müşteriler zaten ne istediklerini bilir ve son kararı vermeye hazırdırlar. Ürün sayfalarınızı optimize etmek için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Birincil anahtar kelimeyi içeren SEO dostu URL’ler kullanın.
 • Hem SEO dostu hem de tüketiciler için cezbedici başlık etiketleri yazın.
 • Anahtar kelimenizi içeren ilgi çekici meta açıklamalar yazın.
 • Hem web sitesi ziyaretçileri hem de arama motorları için H1 etiketlerinde anahtar kelimeler kullanın.
 • Benzersiz ürün açıklamaları yazın.
 • Yinelenen içerikten kaçının.
 • Uygun alt etiketlerle yüksek kaliteli ürün resimleri kullanın.
 • Benzer ürün önerileri sunun.
 • Ürün incelemelerini veya referanslarını ekleyin.
 • Sayfaların hızlı yüklenmesini sağlayın.
 • Mobil cihazlar için optimize edin.
 1. Blog ile E-Ticaret Pazarlamasını Güçlendirin

İçerik pazarlaması ve blog oluşturma, başarılı bir e-ticaret pazarlama stratejisinin hayati bir parçasıdır. Yüksek kaliteli, son derece değerli içerik oluşturma ve ardından bunu daha geniş bir kitleye dağıtma sürecidir. Blog yazmayı içerebilir, ancak bununla sınırlı değildir. Podcast’ler, videolar, web seminerleri, bilgi grafikleri, görünüm kitapları ve sosyal medya da içerik pazarlama stratejilerinizin bir parçası olabilir.

İçerik pazarlaması ve blog yazmanın önemli olmasının nedeni ise ürün veya kategori sayfalarına doğal olarak sığmayabilecek önemli anahtar kelimeleri hedeflemenize olanak tanırlar. Blog oluşturma, organik aramada son derece iyi performans gösteren uzun biçimli içerik oluşturmanıza olanak tanır.

Ayrıca e-ticaret içerik pazarlaması, müşterilerinizin uğraştığı sorunlarla doğrudan konuşmanıza ve onlara yardımcı çözümler sunmanıza olanak tanır. Bu, daha güçlü müşteri ilişkileri ve daha yüksek dönüşüm oranları anlamına gelir. Doğru içerik, daha fazla marka sevgisine ve daha sadık müşterilere yol açabilir.

 1. Sesli Arama Optimizasyonunu Yapın

Siri’nin piyasaya sürülmesinden bu yana sesli arama kullanımı büyük bir oranda artmıştır. Bunun yüzden bu büyüyen e-ticaret alanından yararlanmak için sitenizi sesli arama için optimize etmeniz çok önemlidir. Sesli arama optimizasyonu için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Sorulara kısa, özlü cevaplar oluşturun.
 • İnsanların gerçekte nasıl konuştuğunu yansıtan, uzun kuyruklu, sohbete dayalı anahtar kelimeler kullanın.
 • İçeriği, sesli yardımcıların kafasını karıştıran basit ve karmaşık kelimeler tutun.
 • Sayfa hızı iyileştirmelerini uygulamaya odaklanın.
 1. Influencer Pazarlamaya Katılın

Influencer pazarlama, güçlü e-ticaret pazarlama teknikleri arasındadır. Çünkü toplulukta son derece güçlü güven bağlarına sahip biri aracılığıyla belirli bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır. Bu nedenle planlama sürecinde ve kampanya yürütme sırasında influencerların uzmanlıklarından yararlanmalısınız.

 1. Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medyayı her ay kullanan milyarlarca insanla, hedef kitlenizle bağlantı kurmak ve daha fazla gelir elde etmek için açıkça etkili bir dijital pazarlama alanıdır. İlk adım, hedef kitlenizin en çok hangi platformları kullandığını belirlemektir. Öncelikle Boomers’a satış yapıyorsanız Facebook muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Millennials ve Gen Z için Instagram ve TikTok’a daha fazla odaklanmak isteyebilirsiniz. Müşteri tabanınız öncelikle kadınlardan oluşuyorsa Pinterest iyi bir seçimdir.

Sosyal medya pazarlamasında başarılı olmanın anahtarı, takipçilerinizle özgün bağlantılar kurmaktır. Yorumlarına yanıt verin, sorunları çözmelerine, eğlenceli olmalarına, büyüleyici olmalarına vb. yardımcı olun.

 1. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği (UGC) Öne Çıkarın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, güçlü bir sosyal kanıt biçimidir. İnsanlar ürünleriniz hakkında söylediklerinize her zaman güvenmeyebilir ancak gerçek müşterilerin söyleyeceklerine kesinlikle güveneceklerdir.

E-ticaret pazarlama teknikleri arasında önemli bir bileşen olarak daha fazla UGC’yi teşvik etmek için ise aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

 • Mevcut müşterilerinizden ürünlerinizi kullanarak fotoğraflarını çekmelerini ve işletmenizi etiketlemelerini isteyin.
 • Ürünleriniz için bir #hashtag oluşturun ve müşterilerinizi ürünler hakkında konuşurken bunu kullanmaya teşvik edin.
 • Belirli bir temayı izleyerek UGC için bir yarışma düzenleyin.
 1. Ağızdan Ağıza Pazarlama Oluşturun

Çok az şey ağızdan ağıza pazarlamadan daha fazla ses yaratır. Aslında ağızdan ağıza pazarlama, tüketicilerin %86’sının güvendiği en güvenilir promosyon şeklidir.

İlk olarak baştan sona olağanüstü bir kullanıcı deneyimi yaratın. Bu, harika ürünler satmayı içerir, ancak aynı zamanda alışveriş deneyiminin kendisine ve siparişin nihai olarak yerine getirilmesine ve satış sonrası deneyime kadar uzanır. Bu tür harika bir deneyim oluşturduğunuzda müşteriler bunu arkadaşlarına ve ailelerine söyleyecektir.

Bu temel sütun yerine oturduğunda ağızdan ağıza pazarlama oluşturmak için aşağıdakiler gibi diğer yaratıcı yolları düşünmeye başlayabilirsiniz:

 • Marka elçilerinizi ödüllendiren bir tavsiye programı oluşturma
 • Web sitenizde müşteri incelemelerini vurgulama
 • Karşılığında hiçbir şey talep etmeden influencerlara ürün gönderme
 • Çevrimiçi bir topluluk oluşturma
 • Sektörünüzde öne çıkmanıza yardımcı olacak benzersiz içerik oluşturma
 1. Anahtar Kelime Bazlı SSS’ler Oluşturun

Etkili e-ticaret pazarlama teknikleri düşünürken birçok pazarlamacı, anahtar kelimeye dayalı bir SSS’nin önemini unutur. Web sitenizdeki bir SSS alanı, soruları hızlı bir şekilde yanıtlamanıza ve potansiyel müşterilerin sahip olabileceği itirazların üstesinden gelmenize olanak tanır. SSS’nizi oluştururken, yaygın anahtar kelimeler ve insanların arayabileceği sorular açısından düşünün.

SSS bölümünüzü alakalı anahtar kelimeler etrafında oluşturarak yeni SEO trafik fırsatları açarsınız. Ayrıca alışveriş sürecindeki sürtüşmeleri azaltan hızlı bir arama ile insanların yanıtları bulmasını kolaylaştırırsınız.

 1. Ürünle İlgili Videolar Oluşturun

Gerçek mekanda perakende satışın aksine e-ticaret müşterileri ürünlere fiziksel olarak dokunamaz. Bu, alışveriş sürecinde belirsizlik yaratabilir. Ürün videoları, bu boşluğu doldurmak ve çevrimiçi satışları artırmak için güçlü bir pazarlama aracı olabilir.

Ürünle ilgili videolar oluşturmak, tüketici belirsizliğini azaltabilir ve alışveriş yapanların ürünlerinizi daha ayrıntılı anlamalarına yardımcı olabilir.

 1. Canlı Sohbeti Aktif Kullanın

Müşterilerinizin önemli bir kısmı, özellikle daha genç kısmı, sorularına anında cevap almak isteyen ancak telefon etmek veya e-posta göndermek istemeyen kişilerden oluşur. Millennials ve Gen Z, öncelikle metin ve sohbet uygulamaları aracılığıyla iletişim kurar. Sadece kesinlikle gerekliyse telefon görüşmeleri yaparlar. Genel olarak canlı sohbet sunan bir web sitesinden satın alma olasılığı daha yüksektir.

Bunun ışığında e-ticaret sitenizde canlı sohbet seçeneğinin olması en etkili e-ticaret pazarlama stratejilerinizden biri olabilir.

 1. E-Ticaret Dönüşüm Oranını İyileştirin

Dönüşüm oranınızı artırdığınızda mevcut trafikten daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Bu gelir daha sonra daha fazla trafik elde etmek için yatırılabilir, bu daha sonra daha yüksek oranda dönüşüm sağlar. Bu da daha fazla gelir vb. sağlar. CRO, pazarlama çabalarınız için bir çarktır. Gerçek şu ki dönüşüm oranınızı küçük bir miktar bile artırmak, gelirde büyük artışlara dönüşebilir.

 1. Terk Edilmiş Sepet Dizilerini Uygulayın

Alışveriş sepetini terk etmenin CAC’niz üzerinde büyük etkisi vardır. Çünkü bu, ödeme işlemi sırasında bir müşteriyi kaybettiğiniz anlamına gelir. Neyse ki terk edilmiş alışveriş sepeti pazarlama otomasyon dizilerini uygulayarak kayıp gelirin bir kısmını geri alabilirsiniz. Bunun için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Terk edildikten birkaç saat sonra: Terk edilmiş alışveriş sepetinin hatırlatılması ve stoklar tükenmeden satın alma işleminin tamamlanması için teşvik
 • Terk edildikten 24 saat sonra: Sepetin süresi dolmadan satın almak için son fırsat
 • Terk edildikten 2 gün sonra: Sosyal kanıt / eğitim
 • Terk edildikten 4 gün sonra: Satın almayı teşvik etmek için sınırlı süreli indirim sunun
 • Terk edildikten 5 gün sonra: İndirim almak için son şans

Sıralamanızın özellikle karmaşık olması gerekmez. Sadece potansiyel müşterilerle bağlantı kurun ve satın almalarını tamamlamaları için onlara sağlam bir neden verin.

 1. E-posta Pazarlama E-ticaret Stratejinizi Kişiselleştirin

E-ticaret pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kişiselleştirilmiş e-posta pazarlaması, bir kişinin markanızdan alışveriş yapıp yapmaması konusunda büyük bir fark yaratabilir. Çünkü müşteriler şirketlerle anlamlı bir bağ hissetmek ister. Kişiselleştirme, müşterilerle olan bağınızı güçlendirir.

E-posta kampanyalarını kişiselleştirmenin yolları ise aşağıdaki gibidir:

 • Geçmişteki alışveriş davranışlarına göre ürünleri tavsiye edin.
 • Konu satırına bir kişinin adını ekleyin.
 • Bir kişinin doğum günü, yıl dönümü veya diğer ilgili tarihte özel bir hediye veya indirim gönderin.
 • E-posta listesi abonelerinizi yaş, cinsiyet, konum veya ilgi alanı gibi ortak bir gruplandırmaya göre bölümlere ayırın.
 • Kişiselleştirilmiş e-postalar oluştururken müşterilerinizle gerçek ilişkiler geliştirmenin yollarını düşünün.
 1. Teşvikler Sunun

Teşvikler, kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Çünkü müşterilere sizden satın almaları için gereken dürtüyü verir. Mümkünse ücretsiz kargo teklif edebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer teşvikler aşağıdaki gibidir:

 • Özel indirimler
 • Yaklaşan ürünlere kısa bir bakış
 • Para iade garantisi
 • Daha hızlı teslimat
 • Hediye paketi

Kendinizi çok fazla küçük düşürmediğiniz teşvikler sunarken dikkatli olun. Sürekli indirimler sunuyorsanız kârınızı önemli ölçüde artırabilir ve ürünlerinizin her zaman indirimli olacağı beklentisini yaratabilirsiniz. Bu yüzden sunduğunuz teşviklerle stratejik olmalısınız.

 1. Bir Sadakat Programı Sunun

E-ticaret pazarlama teknikleri arasındaki son e-ticaret pazarlama stratejisi bir sadakat programıdır. Yeni müşteriler elde etmek, mevcut müşterileri elde tutmaktan çok daha maliyetlidir. Dahası sadakati %5 kadar küçük bir oranda artırmak, kârda ciddi bir sıçramaya yol açabilir.

Sonuç

E-ticaret her yıl daha kazançlı bir alan haline gelmektedir ancak bu eğilim aynı zamanda yeni satıcıları pazara katılmaya ve e-ticaret pazarlama ortamını doldurmaya devam etmeye itmektedir. Yukarıda listelenen e-ticaret pazarlama teknikleri olmadan, pazar bütçenizi verimli bir şekilde kullanmakta ve hedeflediğiniz dijital varlığı oluşturmakta büyük olasılıkla sorun yaşarsınız. Sözü duyurmanın, müşterileri çekmenin ve satışları yaratmanın tek yolu kasıtlı pazarlama faaliyetleridir. Markanızı doğru yöne taşımaya ve dijital pazarlama uygulamalarınızı tamamen optimize etmeye başlamak için bu fikirlerden bazılarını uygulayabilir ve e-ticaret eğitimi alabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın